Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-10, 14:45   #166
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default

Quote:
Originally Posted by pery15 View Post
felicitari pentru masina ramona...si bafta multa in continuare...
te-am vazut azivara la cluj...parca tu si masina sunteti facute una pentru alta...
Multumesc mult!

Quote:
Originally Posted by bodyspeed View Post
Felicitări pentru acest vis īmplinit pe care īl trăieşti zi de zi , şi pe care l-ai dus pe cele mai mari culmi ale unui tuning cu bun gust, o maşină la care se vede munca şi mai ales că se vede amprenta ta, se vede cānd te uiţi la maşină pasiune, nu comentez afinitatea ta către culoarea roz..am şi eu bube cu verdele meu .
Nu mai lăsa capota deschisă să nu "răcească" , e frig afară
Īmi place cum se vede īn poze contrastul dintre roz şi alb, şi cum ai aranjat zăpada dar un aspect trebuie remediat ar trebui xenon, cam galbenă lumina .
Baftă īn continuare şi aştept să văd ce mai modifici pe la ea.
Multumesc!

Xenon instalat chiar de craciun. Am facut si ceva poze cu xenoanele dar nu se prea vede nu-s ce in poze. Sunt 6000k.

Quote:
Originally Posted by Winnetou.K. View Post
Doamne ajuta-ma Ramona,da' ce mai vrei sa modifici la ea?
E PERFECTA
Eii nu este perfecta...nici pe departe. Dar e masina, niciodata nu este gata.

Quote:
Originally Posted by madicioco View Post
ia uite am gasit o copie de a ta sper sa nu fie cu suparare ca am postat o dar m a distrat cand am vazut o am crezut ca i a ta prima data
Stiu Probele asta, se afla in New Jearsy si este de vanzare. Este frumos dar a fost facut pe fuga iar finisarile nu sunt cele mai bune. In schimb tanjesc dupa scaunele din interiorul lui.

Quote:
Originally Posted by SASU5 View Post
ne divulgi si noua ce modificari mai vrei sa.i aduci?
Sigur ca da, am mai scris inca o data pe o pagina anterioara.
__________________

The winner ain't the one with the fastest car it's the one who refuses to lose! Pinky
Ford Probe (Pinky)
Mazda MX5 (Mia)

Last edited by NWZeu; 05-01-10 at 17:07.
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 15:25   #167
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
E super tare "rozu" .. cred ca este cel mai frumos Probe de la noi din tara la ora actuala!S`o stapanesti sanatoasa si fara incidente!
Si ca tot a venit iarna si ne-ai aratat masina in zapada,poate te tenteaza un autoblocant:P
Numai bine
Quote:
Originally Posted by Ali_ump View Post
Are tractiune fatza Probe , blocantu poate pt altceva sa fie nevoie
Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Iauzi dom`le,la tractiune fatza n`ai cum sa pui LSD zici ,a?Inseamna ca toti care au nu au pus pe masini cu FWD si pe niste avioane!
Vad ca esti iubitor de japan,si eu sunt,inainte de Golf a fost un MX3 V6 pt care luasem LSD-ul,dar nu l-am mai pus si am ramas cu el,si care se potriveste si la FORD probe pe langa Mazda!
In fine,sa fiu scuzat pt off-topic
P.S.: LSD-ul este custom special pt ce ne trebe noua
Multumesc pentru aprecieri.
Probele nu este o masina care sa simta adrenalina de-a latu dar legat de LSD ... autoblocant, presupun ca te referi la al monta pe fata, fiindca daca e vorba pe spate no way. Evident ca se foloseste autoblocantul si pentru tractiune fata dar asta la drag. Din cate stiu eu.
Intradevar Fordul Probe este acelas cu: Mazda 323, 626, MX6, Xedos.
Spune-mi mai multe despre blocantul tau, ai o brosura, o schema, sa vedem la ce se potriveste, ceva caracteristici ale lui? Poate il pot baga in grupul de spate al Mazdei MX5. M-ar ajuta.

In caz ca nu se poate am un prieten cu un Probe 2,5 care din cate stiu ar fi interesat de un blocant pt fata, baiatul e pasionat de drag si foloseste masina pentru asa ceva.

Last edited by PinkProbeLady; 05-01-10 at 15:37.
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 00:59   #168
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Pai,pana acum aprox 1 luna am avut o Mazda MX3,printre alte modificari am ajuns sa-i cumpar si un LSD(de afara),pe care nu am mai apucat sa-l montez ca am dat masina ....
Plecarea mea "fortza" de pe loc era destul de brutala,cu LSD ar fi fost cireasa de pe tort!Din spusele vanzatorului si din ce m-am documentat putin pe net,LSD-ul meu se potrivea la cam toate Mazdele .. Motoarele de pe Probe II V6 sunt cam identince cu motorul care l-am avut eu pe Mazda
Nu stiu ce alte detalii sa-ti mai dau,decat sa-i fac maine o poza si sa mai ceri pareri la un priceput!
LSD-ul nu este ceva facut de vreun mecanic sau vreun racer,este custom,special proiectat pt asa ceva.
Iar sa spui LSD pe tractiune fatza nu ar fi numai pt drag,te ajuta si in restul zilelor
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 17:54   #169
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
LSD-ul nu este ceva facut de vreun mecanic sau vreun racer,este custom,special proiectat pt asa ceva.
Pai, te rog fa-i o poza si da-mi dimensiuni. Daca a fost facut special pentru tractiune fata atunci mai mult ca sigur nu merge la mine la Mazda la tractiune spate. Dar oricum poate te pot ajuta cu vanzarea lui, la amicul meu cu V6.
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 19:02   #170
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

E amuzant, nu are cum sa mearga acel diferential pe mx5 sau alta masina RWD, e facut pentru masini FWD (ca are compatibilitate pentru mai multe modele asta e alta treaba).
Legat de motorul 2.5 V6, e acelasi pe Mazda si pe Ford in cazul modelului Probe (generatia din care este si masina ta)
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala

Last edited by NWZeu; 06-01-10 at 19:06.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 22:36   #171
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Quote:
Originally Posted by PinkProbeLady View Post
Pai, te rog fa-i o poza si da-mi dimensiuni. Daca a fost facut special pentru tractiune fata atunci mai mult ca sigur nu merge la mine la Mazda la tractiune spate. Dar oricum poate te pot ajuta cu vanzarea lui, la amicul meu cu V6.
Uite aici niste poze .. si nu vreau neaparat bani pe el
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00894.JPG
Views:	55
Size:	80.9 KB
ID:	1251621   Click image for larger version

Name:	DSC00895.JPG
Views:	53
Size:	73.5 KB
ID:	1251622   Click image for larger version

Name:	DSC00896.JPG
Views:	46
Size:	62.7 KB
ID:	1251623  

Click image for larger version

Name:	DSC00897.JPG
Views:	47
Size:	67.8 KB
ID:	1251624   Click image for larger version

Name:	DSC00898.JPG
Views:	48
Size:	63.4 KB
ID:	1251625   Click image for larger version

Name:	DSC00899.JPG
Views:	63
Size:	66.7 KB
ID:	1251626  

Click image for larger version

Name:	DSC00901.JPG
Views:	48
Size:	71.4 KB
ID:	1251627  
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 22:50   #172
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

piesa asta nu cumva anuleaza direct efectul diferentialului?
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 23:04   #173
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Am si eu o rugaminte,discutia asta ma priveste strict pe mine si pe Pink,restul admirati in continuare masinuta!
Si intre timp mai documentati-va despre efectul LSD
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 23:28   #174
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

am intrebat pentru ca nu stiu unde intrepui acea piesa ca sa creezi efect lsd,si daca tot stii fiind un forum unde scopul e ca fiecare sa acumuleze cunostinte cred ca normal sa incerci sa ajuti pe unu care vrea sa invete nu sa-i dai un sut in fund sa-l trimiti la plimbare

p.s. daca discutia va priveste strict pe voi doi discutati in privat
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 23:29   #175
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Multumesc pentru poze, oricum, nu il pot folosi.

Eu piesa din pozele tale o recunosc ca o parte din miezul differentialului ... dar totusi, poate nu cunosc in deajuns.

BTW: Scrie cine vrea pe thread, e public si priveste pe oricine, cat timp e public!

Last edited by PinkProbeLady; 06-01-10 at 23:34.
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 02:01   #176
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Din spusele mecanicului : Se da jos cutia,se demonteaza surub cu surub grupul si se monteaza acest LSD .. efectul va fi : puterea distribuita in mod egal pe ambele roti,nu pe una cum este in momentul de fatza!
Rog un priceput sa dea explicatia clara sa inteleaga toata lumea!
Pink: Da intradevar,daca este conceput pt tractiune fatza iar tu pe MX5 ai spate atunci nu va fi bun!
Ramane valabil pt majoritatea Mazdelor cu tractiune fatza,inclusiv Probe 2.5 V6 ...
Sa ma anunti cand vb cu prietenul tau .. Numai bine si spor la modificari
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 11:57   #177
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
E amuzant, nu are cum sa mearga acel diferential pe mx5 sau alta masina RWD, e facut pentru masini FWD (ca are compatibilitate pentru mai multe modele asta e alta treaba).
Legat de motorul 2.5 V6, e acelasi pe Mazda si pe Ford in cazul modelului Probe (generatia din care este si masina ta)
Asa este.
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 12:10   #178
seven_dj
Dacia Driver

Stage 3
 
seven_dj's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 107
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

prea tare masina..........felicitari pt bunul gust d care ai dat dovada in tot c ai facut la ea......s-o stapanesti sanatoasa,si la cat mai multi km fara incidente
seven_dj is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 12:52   #179
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Din spusele mecanicului : Se da jos cutia,se demonteaza surub cu surub grupul si se monteaza acest LSD .. efectul va fi : puterea distribuita in mod egal pe ambele roti,nu pe una cum este in momentul de fatza!
Rog un priceput sa dea explicatia clara sa inteleaga toata lumea!modificari
rog si eu un priceput,pentru ca am citit de curios care-i treaba cu FWD LSD,RWD LSD si autoblocantele,iar piesa asta daca o montezi in interiorul diferentialului,nu produce LSD,ci doar face ca forta sa fie egala pe ambele planetare,dar atentie,egala mereu ,e un lucru bun pentru masinile de drag,dar nu si pentru cele de zi cu zi cum este asta,in plus schimba radical comportamentul supravirator al masinilor fwd intr-unul subvirator,practic devine instabila...
acea piesa face diferential blocat,nu LSD
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 18:45   #180
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Probe 2.0 16v - (Pink Probe Story)

@kidu2006 - cu prima ocazie cand o mai "dai de gard" vei fi atentionat sub alta forma, nu ti-am sters postul (care da dovada de lipsa de bun simt, daca ai ceva privat de zis o faci folosind MP nu scrii pe un forum public)!
Nici macar nu stii ce vinzi, se pare ca notiunea de la LSD e folosita general, poate aflam ca sunt ciuperci halucinogene (si culmea ca exista si asa ceva), ce ai pus tu in poze nu e un DIFERENTIAL CU ALUNECARE LIMITATA (Limited Slip Differential) ci altceva si pentru asta propun o tema de caz ..... ea se afla A I C I.
PS: pentru a creea un LSD in modul barbar, se poate folosi aparatul de sudura, este un procedeu folosit des, ca exemplu ii dau pe unii din baietii ce participa la drift in tara cu unele japoneze (chiar ci BMWuei) si pentru a scapa de o investie momentan merg pe varianta asta (evident ca nu e cea mai buna, este una temporara cu un efect similar si care de obicei marcheaza sfarsitul diferentialului cand "operatiunea" cedeaza)
NWZeu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -