Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-07, 16:53   #1
Kaluvr6
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Kaluvr6's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,562
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Corrado - G60 viitor VR6

Deci, sa va povestesc si eu ceva. Am cuparat un corrado g60 acum vreo 2 ani din Arad. Imi place masina mult si am tot cautat sa cumpar una cat de cat buna. Am luat`o de la un pusti din Arad care pur si simplu isi batuse joc de ea. Masina original a fost un G60 dar gagiu i`a schimbat motoru si i`a pus un 1.8 simplu care creca avea 70 de cai....unde mai pui ca avea si GPL si creca asta e singuru corrado pe gaz de care ati auzit nu`i asa?
In fine...mi`a dat si G60 u de rezerva si l`am luat, fiind prima mea masina pe care mi s`a pus pata am n`am dat importanta la detalii " minore" de genu asta.
OK, a trecut vreo saptamana si au inceput sa apara problemele....dai si impinge la ea ca avea alternatoru dus....schimba`i sonde si garnitura de chiulasa etc.
Peste vre`un an...motoru a inceput sa se duca...se auzea o bataie din ce in ce mai tare. Am vrut sa imi iau un VR6 da nu prea aveam bani. Prietenii a zis sa ma duc in Germania sa imi iau o masina cu totu si sa pun de pe aia pe asta. Am mai apelat la niste prieteni care aveau Corrado prin valcea, au incercat sa ma ajute nu am gasit nimic. Intre timp motoru asta ajunsese sub orice critica.....nu mai pui ca m`am facut de ras de nenumarate ori cu instalatia lui de gaz.
Masina a fost tunata de kid tunning in arad si arata cat de cat bine....si asta mi`a luat si ochii. Dar cum e sa ai un corrado si sa te faca un Citroen C3 cu o gagica la volan? Si sa te faca si rau. Atunci am luat foc si am zis ca nu ma las pana nu ii fac ceva.
In fine....eram presat de timp ca nu mai gaseam motor si asta era pe duca. Intr`o zi un prieten era la pitesti cu un TT al lui sa ii faca ceva pe la motor sau ceva de genu...si ma suna ca a gasit pe cineva care prepara masini. OK, am vorbit cu omu la telefon, i`am zis problema, a zis ca ma ajuta. Poate unii din voi il stiti, il cheama Dan Necula din Pitesti, si taicaso ( un om de nota 10 ) prepara Mitsubishi evo 8 si 9 din 2000, am inteles ca concureaza sau ii prepara masinile lu Titi Aur. Ok, am zis ca la el ma duc.
A doua zi am dus masina la el, mi`a zis ce optiuni am, ce motoare poate sa puna si am discutat pretu. A zis ca mai mult de 2000 euro nu ma duce si in vreo 2 saptamani e gata, sa nu`l presez. Am zis OK. I`m lasat masina si de aici calvarul.
Pe scurt au trecut 5 luni fara sa exagerez, am dat peste 5000 euro de`a lungu timpului (in astea 5 luni) bani pt care trebuia sa imi faca urmatoarele:
- motor schimbat de peste 200 cp
- discuri, amortizoare, placute etc.
- jenti OZ
- interior personalizat
- bara fata, spate, tobe borla scoase prin praguri pe ambele parti si serpisori
- xenon
si altele care nu`mi mai aduc acum aminte.
Treaba a fost in felul urmator. El nu a dus masina la taicaso cum credeam eu, el a dus`o la unu de carpea motoare prin pitesti, MUTU i se zice si i`a lasat`o lu ala. Dupa 2 luni imi da ala mesaj si imi zice ca el lucreaza la masina si nu are bani sa o termine. Eu stiam ca platisem tot si m`am speriat. Am incercat sa rezolv situatia si pana la urma au sfarsit prin a da vina unu pe celalalt fata in fata. OK, am luat masina de acolo, numai 200 de cai nu avea, si dupa 1000 km in care am fost in rodaj a si inceput motoru sa bata. M`am certat cu ei la nesfarsit si degeaba.
Ok, si in ziua de azi mai are sa imi dea 800 euro, instalatia de xenon si jentile care erau pe masina cand am dus`o la el.
Acum motoru asta nu e trecut pe carte si nici nu pot sa`l trec pt ca nu are serie.
In martie imi expira RARU si nu stiam ce sa fac. Asa ca am cumparat un VR6 din germania ceea ce trebuia sa fac de la bun inceput si am adus`o in tara. In valcea am un mecanic super bun care se ocupa de ea. Toti cand au vazut cat de intretinut era corrado asta nou au zis sa il recarosez. Am incercat DAR....culmea ca nu mai am motorul de a fost inainte pe masina...adica cel care ramasese la MUTU. M`am dus la pitesti, am incercat o zi sa dau de el, nu am reusit, am abandonat si am zis asta e il punem pe celalalt.
In prezent lucreaza un mecanic cu 4 ajutoare la el, un electrician, un vopsitor, si un baiat care imi schimba interioru.
In prezent masina e la vopsit si cam intr`o luna ar trebui sa fie gata. As vrea sa ii pun si un chip sau un turbo.
Chestia e ca m`au cam facut multi prin oras inainte dar ei nu stiu povestea asta, si acum o sa ii cam surprind.
Sper ca nu v`am plictisit si dupa ce o termin o sa pun poze cu el gata.
Acum v`am pus niste poze cu el cu era dupa ce l`am adus de la pitesti si cu corrado din germania.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	22012007209.jpg
Views:	984
Size:	878.3 KB
ID:	233416   Click image for larger version

Name:	22012007210.jpg
Views:	775
Size:	819.7 KB
ID:	233417   Click image for larger version

Name:	22012007211.jpg
Views:	769
Size:	1,006.5 KB
ID:	233418  

Click image for larger version

Name:	DSC00074.JPG
Views:	995
Size:	508.4 KB
ID:	233419   Click image for larger version

Name:	75781970_1.jpg
Views:	707
Size:	17.5 KB
ID:	233420   Click image for larger version

Name:	75781970_2.jpg
Views:	727
Size:	15.3 KB
ID:	233421  

Click image for larger version

Name:	75781970_4.jpg
Views:	520
Size:	12.3 KB
ID:	233422   Click image for larger version

Name:	75781970_3.jpg
Views:	626
Size:	18.4 KB
ID:	233423   Click image for larger version

Name:	75781970_5.jpg
Views:	746
Size:	19.1 KB
ID:	233424  

Kaluvr6 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 16:59   #2
Aaronnel^

Stage 5
 
Aaronnel^'s Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 2,643
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea CORRADO G60 viitor VR6

E super adevarata masina ... eu o vad mereu cand vin de la scoala ca stai pe buna vestire si`mi place sunetu produs de esapament.

Sa o stapanesti sanatos.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF0102.jpg
Views:	544
Size:	212.5 KB
ID:	233425  
Aaronnel^ is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 17:01   #3
Kaluvr6
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Kaluvr6's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,562
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Masina mea CORRADO G60 viitor VR6

MS da nu mai stau pe buna vestire. m`am mutat acu vreo 2 zile, tu ai puso la forumu ala cu ce masini vezi prin valcea nu?
Kaluvr6 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 17:10   #4
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: Masina mea CORRADO G60 viitor VR6

ce oameni de nimik.au ras de tine pacat ca sunt multe zdrente de felul asta.succes cu noua masina sa zic sa vedem ce iese.altadata sati fie invatatura de minte sa numa vb cu cine nu trebuie de ex aici sunt o gramada de baieti de treaba care au si ei corado si le poti cere sfatul nu cred ca nu til dadeau
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 17:10   #5
Aaronnel^

Stage 5
 
Aaronnel^'s Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 2,643
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea CORRADO G60 viitor VR6

Quote:
Originally Posted by Kaluvr6 View Post
MS da nu mai stau pe buna vestire. m`am mutat acu vreo 2 zile, tu ai puso la forumu ala cu ce masini vezi prin valcea nu?
Ahap:P
Sper ca nu te`ai suparat

Uite ti-am facut si un mik wallpaper

P.S: Convinge-l si pe Tino sa-si prezinte masina pe forum, ca am vazut ca sunteti preteni, sa ne extindem si noi comunitatea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled-2.jpg
Views:	350
Size:	227.4 KB
ID:	233427  
__________________
Aaronnel^ is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 17:10   #6
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: Masina mea CORRADO G60 viitor VR6

Salut, interesanta povestea, pacat de unii nesimtiti din romania . Trebuie sa te obisnuiesti cu magariile facute de ei . Foarte frumos arata corrado-ul adus din Germania ( daca este cel din poze ) si te-as sfatui sa dai barile de pe cea rosie ( asa zis-ul tuning ) si sa le pui pe cele de pe corrado-ul adus . Au un aer mult mai sportiv si mai modern decat cele facute de kid tuning . Bafta cu acest motor, fiindca este unul dintre cele mai bune concepute de vw. Intretinerea lui costa, dar performantele sunt de neegalat.Putere, sunet, performanta, sunt atuurile unui motor vr6. Poate daca vei pune si farurile de pe cea din germania si inca cateva accesorii ar arata mult mai bine. Poti sa ne spui te rog ce compresie are acest vr6 adus ? Numai bine si multa bafta cu reconditionarea si upgrade-ul.


P.s : aaronnel inca un topic in care poti abera...
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 18:45   #7
Kaluvr6
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Kaluvr6's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,562
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Masina mea CORRADO G60 viitor VR6

Farurile si triplele raman, alea IN PRO. Dar la faza cu barile ai dreptate, o sa o iau pe cea de la ala din germania decat aia de pe fata, ca pe spate e cea originala. Pragurile le comand noi pe cele de la rieger care sunt de la bara aia si cea pe spate ramane. Scuza`ma da nu stiu ce compresie are, nu ma pricep foarte bine la detalii, d`aia lucreaza atatia la ea acuma. Da usor usor am mai invatat cate ceva. De documentat nu mai vorbesc, adik am tot citit despre VR6, am vazut si presentarea celor de la Top Gear despre VR6 si asa e, e unu din cele mai bune motoare facute vreodata de vw.
Da celalalt din poze e cel adus din germania. Are telescoape reglabile dar cele pe spate sunt duse, trebuie comandate, am mai comandat si discuri noi fata si placute fata spate, bujii noi, un tampon de motor si garnitura de chiulasa care e si aia dusa.
Mai vreau sa ii pun si jantele astea care sunt in poza. Acum vreau si eu o parere:
eu vreau sa vopsesc ce e cu negru di jante, in rosu, exact culoarea masinii. Si sa ii mai comand de la rieger niste autocolant care imita carbonul sa acopar capota. Ce parere aveti? Ca unii prieteni zic sa o las asa rosie simpla, alstii sa o vopsesc jumate rosie jumate neagra, altii sa o fac toata neagra, altii decat capota. Si la faza cu jantele nu prea e nimeni de acord cu mine. Parerea mea e ca o sa iasa marfa. Apropo, am OZurile care sunt acum pe ea la vanzare ca sunt in 4 prezoane si au cauciucuri noi, au 2 luni, de vara. Care e interesat sa ma contacteze pe messenger sau sa lase aici un mesaj.

PS aaronel nu m`am suparat, si o sa`i zic si lu tino sa`l bage. Ms pt wallpaper.
Kaluvr6 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 18:47   #8
Kaluvr6
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Kaluvr6's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,562
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Masina mea CORRADO G60 viitor VR6

astea sunt jantele
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	OZ-CANOVA-black-diamond.jpg
Views:	208
Size:	17.8 KB
ID:	233541  
Kaluvr6 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 20:27   #9
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Masina mea CORRADO G60 viitor VR6

Congrats pt curaju avut cu masina !

recunosti si tu ca cel adus dinDe e mult mai interesant dpdv estetic si parerea mea e sa folosesti elementele de pe ala !
Multi bani bagati in masini .. sa speram ca rezultatul v-a fi unul extrem de favorabil pt tine!

asteptam update la ce se intampla cu wannabe vr6
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 21:50   #10
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: Masina mea CORRADO G60 viitor VR6

iti dau un sfat.. nu pune asemenea jante pe corrado .. sunt total nepotrivite. Cauta niste jante late 9j pe 17'' . Vor da un efect foarte sportiv si cred ca vor contribui si la stabilitate . Ceva cu buza cromata ( polisata ) si cu centrul jantelor ( spitele ) vopsit cu negru . Vei vedea o schimbare radicala a masinii. Da-i jos tot ce e autocolant si poliseaz-o. Apoi poti sa iti comanzi un set nou de autocolante daca te incanta. Pastreaza calitatea si acuratetea masinii . NU pune tot felul de porcarii pe ea fiindca o strici .


Later edit : schimba-i masca cu cea originala si pune-i semnalele stock . Astfel masina va avea niste semnale frumoase nu " cacaturile " alea infipte in bara de la kid tuning .

Last edited by Bmwaldo; 18-03-07 at 21:52.
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 22:19   #11
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea CORRADO G60 viitor VR6

Am citit in intregime toata povestea masinii si as vrea sa aduc cateva rectificari, stiu ca nu are importanta si inainte de toate trebuie sa tii cont ca nu tin partea nimanui. Faza cu Necula este adevarata (ma refer la tatal lui), el a fost sef de asitenta tehnica la OMV Rally Team , dar masina lui Titi Aur nu o pregatea el. In schimb masinile lui Ilina a lui Marisca el le facea, plus polo-ul lui Claudiu David.Daca de masina ta se ocupa Necula cel batran iti spun eu ca alta ar fi fost situatia (Necula cel mic a avut un golf 2 despre care tot orasul stie ce putea masinutza aia, eu stiu intr-o oarecare masura ca a fost ceva timp a unui prieten de-al meu si am avut ocazia sa merg de multe ori cu ea). Toate neintelegerile eu cred ca au plecat ca a intervenit el intre tine si MUTU. Acest Mutu se pricepe f bine la motoarele vw si parerea mea e ca ti-a modificat-o in limita bugetului dat de Dan. Poate ai auzit....acest Mutu are o dacie sport cu motor de golf...care se "misca" f bine. Sper ca nu te-am plictisit cu explicatiile si inca odata precizez ca nu sunt de partea nimanui. Bafta in continuare cu masina si fa-o sa arate si sa mearga cum ii sta bine unui corrado.
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 23:10   #12
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: Masina mea CORRADO G60 viitor VR6

later edit 2 : Din cate observ, corrado vr6 are o pleoapa. Pune-o pe asta rosie . Din ce an este masina adusa ? te-as sfatui sa schimbi interiorul ( fete de usi, bord ) daca masina este modelul corrado cu interiorul nou ( din cate stiu au fost 2 modele de interioare pe corrado ).
Cat despre jante : niste keskin, borbet, dezent cu buza ... ar " coafa " mai mult masina decat oz-urile acelea.
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 23:57   #13
Kaluvr6
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Kaluvr6's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,562
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Masina mea CORRADO G60 viitor VR6

inteleg bobby ca mutu e un mecanic bun, si stiu foarte bine ca are dacia aia a lui de fuge cu motor asemanator cu al meu, dar cum iti explici tu ca aveam masina la el la facut, el zicea ca nu ii da Dan bani de piese, il sunam pe Dan sa ii zic sa ii duca ce ar nevoie, il sunam pe mutu inapoi si nu raspundea la telefon? Si trebuia sa ma duc la pitesti sa dau de el...si imi zicea....pai nu ti`am raspuns ca nu stiam ce sa iti zic. Altii i`ar fi batut pe toti de mult. Daca ii stii pe ei, il stii si pe Cezar, el mi`a facut barile de sunt acolo. Stii cat a stat la masca aia banala? 2 saptamani si tot asa nu raspundea la telefon. In fine nu iti reprosez nimik da iti zic lucrurile astea ca am mai auzit unu de zicea ca mutu e bun. O fi el bun da e pt el. Adica hai sa iti mai zic o faza:
prima data el mi`a modificat cutia originala de g60 si a facut`o lunga...asa ca prindea cu a1a 120 130. Isi lua scart ca lumea a1a si a2a. Nu imi convenea ca la liniute ma faceau astia praf, ca pana dadeam eu a 2a celalalt era in a 4 a. I`am zis de problema a zis ca imi pune cutie de GTI modificata. Eu personal i`am dat banii de cutie, si dupa vreo 1000 de km s`au dus rapoartele. Necula al batran a zis ca nu il recunoaste pe ala ca mecanic si ma inteleg f bine cu el pt ca i`am zis de problema cu fiuso si a vrut sa ma ajute. Mi`a dat dreptate ceea ce multi ar zice mai du`te ma d`aci ca nu mi`ai dat mie banii. Da mutu ala sa nu il vad si sa nu aud ca e mecanic bun.
Asa..si dupa ce a schimbat cutia, si i`a pus`o p`aia scurta care zicea el ca rupe...nici cu a1a nu lua nici cel mai mic scart. DC? Explicatia lu mutu...ca am schimbat jentile de 15 cu 16. Deci ma prostea pe fata.
Kaluvr6 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 00:02   #14
Kaluvr6
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Kaluvr6's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,562
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Masina mea CORRADO G60 viitor VR6

Quote:
Originally Posted by Walderrama View Post
later edit 2 : Din cate observ, corrado vr6 are o pleoapa. Pune-o pe asta rosie . Din ce an este masina adusa ? te-as sfatui sa schimbi interiorul ( fete de usi, bord ) daca masina este modelul corrado cu interiorul nou ( din cate stiu au fost 2 modele de interioare pe corrado ).
Cat despre jante : niste keskin, borbet, dezent cu buza ... ar " coafa " mai mult masina decat oz-urile acelea.
pai masina acuma e la vopsit. Nu o mai umplu cu autocolante, da ii pun unele finute. in legatura cu jantele stiu ce zici mai ales ca am si derapat cu ea pe dealu negru de era sa intru frontal in 2 cu 160 la ora ( ma refer la faza cu stabilitatea ) da ma refer la buget adik astea de vreau eu sa le iau sunt vreo 4,5 mil bucata si mai trebuie si cauciucuri.
Grila aia cu pleoapele le iau de la ala din germania, bara de pe fata si pragurile din acelasi kit. Daca stii tu niste jante frumoase si ieftine arata`mi si mie ca m`ar interesa. eu deocamdata numai pe alea le`am gasit frumoase si accesibile. Mai am si alte planuri cu banii ca m`am insurat si devine nevasta geloasa pe masina nu ca n`ar fi deja.
Kaluvr6 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 19:12   #15
BULLETTT

Stage 5
 
BULLETTT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,332
Default Re: Masina mea CORRADO G60 viitor VR6

Ai promis cam multe....sa vedem cate o sa realizezi
Daca o sa pui vr6 respecte din partea mea..da eu personal cred ca vei renunta.
Bafta
BULLETTT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -