Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-02-12, 19:23   #391
andrey_

Stage 4
 
andrey_'s Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 213
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Si a mea tot neagra e, dar mi se par putin invechite....
In schimb, neavand finante sa le schimb, ma gandesc sa pun folie rosie...arata cel putin interesant....
Poza e vt....dar in realitate cam tot culoarea asta este
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Bora Black red.jpg
Views:	241
Size:	678.4 KB
ID:	2317663  
__________________
andrey_ is offline  
Old 05-02-12, 10:10   #392
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by andrey_ View Post
Si a mea tot neagra e, dar mi se par putin invechite....
In schimb, neavand finante sa le schimb, ma gandesc sa pun folie rosie...arata cel putin interesant....
Poza e vt....dar in realitate cam tot culoarea asta este
da....asa putin este mai evidentiatata...dar parerea mea este ca chiar arata ok originalul pe masina neagra...pe gri deja altfel sta treaba,sau orice alta culoare

oricum nu tineam neaparat sa schimb aici la aspect dar,na....ar fi o alta piesa din puzzle ca sa fie ceva frumos


trebuie sa ma ocup si de distributie din pacate ca daca nu atunci terminam oarecum si interiorul(pedale abt,tapitat volanul,ceva carbon prin interior...si mai gasesc cate ceva)asa sa imi vina lista propusa pana acum,si pe urma vedem de buget mai ramane si rezolvam si din lista 2 cate ceva
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline  
Old 05-02-12, 11:25   #393
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vw bora Edition

ca piese iti recomand pompa apa hepu, role inna sau ruville si curea contiTech

alceva nu se merita. rolele le iei pe ruville si iti vin inna.
gbry_el_05-RSG is offline  
Old 05-02-12, 11:54   #394
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by gbry_el_05-RSG View Post
ca piese iti recomand pompa apa hepu, role inna sau ruville si curea contiTech

alceva nu se merita. rolele le iei pe ruville si iti vin inna.
da,da
ca si marca am vazut ca astea "se poarta" si is ok
insa nu stiu de ce diferentele mari de pret si ii vorba de acelas chit...hai ca o fi 100-150 lei diferenta...dar ii vorba de 700 lei cel ma ieftin cu pompa inclusa si este si la 1100 lei tot acelas chit acelas producator

+ nu stiu exact ce trebuie sa schimb,in sensul ca vad multe componente si altii zic ca amortizorul de virbratii se schimba la fiecare 3...altii de fiecare data si etc etc
soosy is offline  
Old 05-02-12, 11:58   #395
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vw bora Edition

te sfatuiesc sa il schimbi. stiu ca e foarte scump dar este pt binele tau sa il schimbi. multi nu il schimba din cauza pretului si au surpriza sa cedeze si sa le sara distributie de la punct. multe serviceuri nu iti dau garantie la lucrare daca nu schimbi si acel amortizor...si e normal. fa-o ca la carte si mergi linistit. cine stie daca al tau a fost schimbat sau e cel de fabrica.
__________________
GR-02-ZMN Oltcit Club Rally Car
OT-56-MAG Opel Vectra A SFI Stance edition
DJ-10-BID VW GOLF III Daily driven
gbry_el_05-RSG is offline  
Old 05-02-12, 12:02   #396
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

da foarte corect...si oricum nu ii de jucat cu distributia ca odata se intampla ce nu trebuie doamne fereste si sigur ca a 2-a oara la acelas motor nu se va intampla...ca nu va mai fi)...mai in gluma mai in serios

o sa schimb tot deodata evident...dar nu stiam exact care sunt piesaraiele ce trebuie sa fie in chit...ca sunt si kituri diferite in componenta,si de ce diferenta enorma de pret!?!?
soosy is offline  
Old 05-02-12, 12:05   #397
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vw bora Edition

nu stiu exact ce tip de motor ai tu. pretul difera in functie de adaosul fiecarui magazin si in functie de furnizor.

spune-mi te rog ce tip de motor ai. poate reusesc sa te lamuresc cu diferenta de pret
gbry_el_05-RSG is offline  
Old 05-02-12, 12:35   #398
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

da inteleg ce zici tu
dar ii vorba de niste magazine mari...si la alte piese am urmarit maxim 10% diferenta daca este...adica la valori mari 50 lei aprox si la valori mai mici nesimnificativ

cod motor AJM...1.9 tdi 115 cai
soosy is offline  
Old 05-02-12, 12:43   #399
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vw bora Edition

sunt 2 role. un intinzator si o rola de ghidaj. pompa de apa si cureaua. poate cel la 1100 are si acel intinzator. kitul este contiteck?
sau te duci la magazin si il rogi pe nenea de acolo sa iti "desfaca" kitul cu tecdocul. asa poti vedea cate piese contine chitul. sigur cel scump contine si telescopul.
gbry_el_05-RSG is offline  
Old 05-02-12, 14:41   #400
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by gbry_el_05-RSG View Post
sunt 2 role. un intinzator si o rola de ghidaj. pompa de apa si cureaua. poate cel la 1100 are si acel intinzator. kitul este contiteck?
sau te duci la magazin si il rogi pe nenea de acolo sa iti "desfaca" kitul cu tecdocul. asa poti vedea cate piese contine chitul. sigur cel scump contine si telescopul.
da....sunt 2 role(ghidaj si intinzator)+ curea si unele au altele nu amortizor si evident cu sa fara pompa de apa...
dar chiar la setul complet este diferenta
adica tot chitul cu pompa inclus la 200 eu si la 11mil...totusi ii vorba de 200 lei diferenta

la mine in oras,la mariile magazine sub 1000 nu am gasit
pe net,autokarma,unix si mai un site nu mai stiu exact sunt fel si fel de preturi si mai variabile
soosy is offline  
Old 06-02-12, 21:03   #401
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

am rezolvat tiiiiiiiiiipsul:X....am gasit pe ocazii...azi a si ajuns
sper sa dea bine,o sa revin cu poze

alta chestie ar fi ca am gasit faruri gata "modificate"
si arata 99% cum am vrut eu sa fac...adica sa adaug lupe bixenon,sa matuiesc pe negru interiorul si cam atat...eventual as adauga alt ornament la lupa
sa vad care ii situatia cu lupele din state ce am vorbit,ca am pierdut legatura cu ei...cam max 2-3 sapt trebuie sa ajunga dar inca nu am primit confirmare de experidere(dureaza de la comanda cam 15 zile...lucratoare)


daca nu,astea o sa ajunga pe borisca mea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	faruri.jpg
Views:	132
Size:	854.9 KB
ID:	2319692   Click image for larger version

Name:	DSC00667.jpg
Views:	97
Size:	979.4 KB
ID:	2319693  
soosy is offline  
Old 08-02-12, 14:06   #402
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

99% am rezolvat treaba cu faruriile....maine seara ajunge omu acasa..cat de cat m-am intelesc cu el mai urmeaza sa finalizam,expedieze si sa ajunga la mine

astea sunt 2 poze cu tipsul...va necesita ceva adaptari chiar daca ii special pentru golf 4(sa tai putin din varfuri de la toba sa fie cat de cat dreapta si apoi sa o asez sa fie ok...cat mai aproape de buza barei dar fara sa am zgomote pe urma ca vibreaza)+ auto sol finisare

altele....stopuriile curand...am gasit si o statie de amplificare mai tare ca a mea(mac z2200 600 w rms)caut si condensator(bateria rombat ii extrem de nasoala,slaba desii are 4-5 luni..)
si treaba cu jantele...gume,polish bla bla..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	627019910138902906912377-6019995-700_700.jpg
Views:	103
Size:	110.3 KB
ID:	2321528   Click image for larger version

Name:	627027925976702069989667-6019995-700_700.jpg
Views:	67
Size:	98.5 KB
ID:	2321529  
soosy is offline  
Old 08-02-12, 15:28   #403
pidu79

Stage 4
 
pidu79's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 196
Default Re: Vw bora Edition

cita activitate.sa speram ca nu ramai fara buget ca o sa te plictisesti.spor la planuit.fruoasa bora!
pidu79 is offline  
Old 08-02-12, 15:35   #404
sorin gti power

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 6,330
Default Re: Vw bora Edition

La un moment dat o sa iti para rau , chinezariile astea or sa rugineasca o sa vezi , intradevar cele de calitate costa bani dar si merita

Cat despre condensator nu stiu de unde ai auzit tu ca iti ajuta bateria din contra , el inmagazineaza curent ajutandu-ti amplificatorul la nevoie
__________________
Vw Golf 4 GTI 1.8T - 2001

Bmw e36 325i Cabrio - 1994
sorin gti power is offline  
Old 08-02-12, 15:55   #405
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by pidu79 View Post
cita activitate.sa speram ca nu ramai fara buget ca o sa te plictisesti.spor la planuit.fruoasa bora!
da...bugetul ii important dar ma stradui sa fac economi si sa pot avansa in planuri...mai am muuuulte

multan,bafta si tie

Quote:
Originally Posted by sorin gti power View Post
La un moment dat o sa iti para rau , chinezariile astea or sa rugineasca o sa vezi , intradevar cele de calitate costa bani dar si merita


Cat despre condensator nu stiu de unde ai auzit tu ca iti ajuta bateria din contra , el inmagazineaza curent ajutandu-ti amplificatorul la nevoie
nu am luat-o pentru calitate,pana la urma si valoarea este pe masura
sunt 100% inox...iar daca vor ruginii,asta e...la gunoi si altele
este doar un moft,sa pun tips...nu ma intereseaza tobe de 100 de eu si etc
INUTIL


stiu exact ce face condensatorul,am luat-o pentru ca la bass mai mare si volum ridicat din cand in cand imi palpaie niste becuri...cu condeu nu o sa am treaba
oricum bateria ii tiganlea....rombat zici si tragi apa...are nici jumate de an si abia invarte in frig(la masina ii totul ok,atat motorul cat si incarcarea)
am avut TOP-LA chiar si dupa 3 ani mergea bine,pana in ultima zi cand dintr-o data a murit

Last edited by soosy; 08-02-12 at 16:03.
soosy is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -