Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 20-03-13, 10:51   #106
ADi 9n

Stage 4
 
ADi 9n's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 266
Member of:
[VW]
[Street 4 Cars]
Default Re: Polo 9n

Intre timp am pus masina si aici, vad ca a prins ideea.

Si dupa foarte mult timp am reusit sa ii iau si reglabila. Am luat Tatechnix impreuna cu flansele fata cu rulmenti, flansele spate si bielete antiruliu.
Am avut ceva probleme cu niste sunete pe la roti dar se pare ca nu sunt bucsi, deci sper ca dupa ce schimb flansele o sa fie in regula.
Tot saptamana asta va veni si un kit ambreiaj, sper sa montez tot in cateva zile, apoi mai ramane sa polishez buzele la jante si inca un element surpriza .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Polo 9n Tatechnix.jpg
Views:	78
Size:	1.59 MB
ID:	2723891   Click image for larger version

Name:	Polo 9n Tatechnix 2.jpg
Views:	150
Size:	1.54 MB
ID:	2723892  
__________________
My PoLow
ADi 9n is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 12:59   #107
Mirel1919

Stage 5
 
Mirel1919's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,739
Member of:
[VW]
Default Re: Polo 9n

Quote:
Originally Posted by ADi 9n View Post
Intre timp am pus masina si aici, vad ca a prins ideea.

Si dupa foarte mult timp am reusit sa ii iau si reglabila. Am luat Tatechnix impreuna cu flansele fata cu rulmenti, flansele spate si bielete antiruliu.
Am avut ceva probleme cu niste sunete pe la roti dar se pare ca nu sunt bucsi, deci sper ca dupa ce schimb flansele o sa fie in regula.
Tot saptamana asta va veni si un kit ambreiaj, sper sa montez tot in cateva zile, apoi mai ramane sa polishez buzele la jante si inca un element surpriza .
Frumos frumos si eu am TA. Ce sunete la roti mai exact..? Ca si eu cand virez dreapta total parca imi freaca undeva..doar pe partea dreapta.
Mirel1919 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 13:07   #108
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Polo 9n

Salut. Ai dat cu ceva plasticele din consola centrala inainte sa le colantezi ?
Cu smirghel sau ceva ?
Ca am vazut ca au un strat foarte subtire de cauciuc. Eu ma gandeam doar sa le curat foarte bine, cat sa dau stratu ala jos si sa le las asa. Dar nu stiu cu ce.
Detalieza-mi si mie te rog putin cum ai facut, ca i-am demontat masina nevestei, si asa am lasat-o.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 18:41   #109
ADi 9n

Stage 4
 
ADi 9n's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 266
Member of:
[VW]
[Street 4 Cars]
Default Re: Polo 9n

@Mirel Stiu masina ta, arata foarte bine, plus ca la tine e disponibil modelul cu reglaj pe prindere la suspensie, in legatura cu sunetele la mine se aud ca niste oale lovindu-se, treaba e ca se aude si pe drum drept cand virez usor, dar tin sa mentionez ca amortizoarele sunt duse. O sa vad dupa ce montez flansele daca mai face.
La tine sa te uiti sa nu iti loveasca cumva planetara dreapta in bara stabilizatoare, din cauza dropului imens, e impinsa cumva bara la capete de bielete si atinge. Cel putin pe masina mea la montajul reglabilei e obligatoriu sa bun bielete antiruliu mai scurte, altfel exact planetara dreapta atinge bara.

@phaeton la mine nu a fost cazul sa cojesc stratul cauciucat, era intr o stare perfecta, pur si simplu am curatat cu spirt si am aplicat colantul. Bafta.
ADi 9n is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 20:31   #110
Mirel1919

Stage 5
 
Mirel1919's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,739
Member of:
[VW]
Default Re: Polo 9n

Quote:
Originally Posted by ADi 9n View Post
@Mirel Stiu masina ta, arata foarte bine, plus ca la tine e disponibil modelul cu reglaj pe prindere la suspensie, in legatura cu sunetele la mine se aud ca niste oale lovindu-se, treaba e ca se aude si pe drum drept cand virez usor, dar tin sa mentionez ca amortizoarele sunt duse. O sa vad dupa ce montez flansele daca mai face.
La tine sa te uiti sa nu iti loveasca cumva planetara dreapta in bara stabilizatoare, din cauza dropului imens, e impinsa cumva bara la capete de bielete si atinge. Cel putin pe masina mea la montajul reglabilei e obligatoriu sa bun bielete antiruliu mai scurte, altfel exact planetara dreapta atinge bara.

@phaeton la mine nu a fost cazul sa cojesc stratul cauciucat, era intr o stare perfecta, pur si simplu am curatat cu spirt si am aplicat colantul. Bafta.
Si daca o duc la mecanic, oare isi da seama? Daca aia e de vina? Daca desface acolo si se uita? Ca mi groaza sa ma duc de acolo ca ii foarte naspa intrarea si sa nu frec
__________________
Mirel1919 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 20:56   #111
goshy

Stage 5
 
goshy's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,249
Default Re: Polo 9n

Quote:
Originally Posted by ADi 9n View Post
Intre timp am pus masina si aici, vad ca a prins ideea.

Si dupa foarte mult timp am reusit sa ii iau si reglabila. Am luat Tatechnix impreuna cu flansele fata cu rulmenti, flansele spate si bielete antiruliu.
Am avut ceva probleme cu niste sunete pe la roti dar se pare ca nu sunt bucsi, deci sper ca dupa ce schimb flansele o sa fie in regula.
Tot saptamana asta va veni si un kit ambreiaj, sper sa montez tot in cateva zile, apoi mai ramane sa polishez buzele la jante si inca un element surpriza .
deci pana la urma ai luat-o noua spor la treaba... te astept cu jantele la atelier
goshy is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 22:20   #112
ADi 9n

Stage 4
 
ADi 9n's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 266
Member of:
[VW]
[Street 4 Cars]
Default Re: Polo 9n

@Mirel nu pot sa iti zic sigur, dar cred ca se poate vedea si cu masina pe loc, cu rotile virate la dreapta, te uiti la capatul bieletei si vezi cam cum forteaza asezarea barii stabilizatoare, nu stiu ce sa zic la mine am cam reusit sa imi dau seama singur ce si cum se petrece pe acolo, dar cel mai bine mergi la un mecanic preferabil mecanic bun, cine stie poate e altceva...

@goshy Da, pana la urma am luat nou, ce sa zic, cu jantele tot o sa vin la voi ca altfel ma complic, deci asteapta-ma, doar ca mai imi trebuie niste marunt....
ADi 9n is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 09:47   #113
urzule

Stage 5
 
urzule's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 310
Member of:
[VW]
Default Re: Polo 9n

Bine Adi static o sa iasa ceva frumos,poate daca continui si eu proiectul la vara ne tragem in poze.
urzule is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 12:25   #114
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Polo 9n

Iar te deranjez.
Spune-mi te rog ce tip de colant ai aplicat la interior, ce firma sau ce cod are ?
Eu am incercat cu unul de la dc-fix, dar nu se lipeste deloc cum trebuie. Parca este prea gros, sau este pentru exterior, nu-mi place cum a iesit.
Pentru toate cutele alea cred ca trebuie sa fie unul cat mai subtire.
Merci
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 21-03-13, 15:19   #115
ADi 9n

Stage 4
 
ADi 9n's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 266
Member of:
[VW]
[Street 4 Cars]
Default Re: Polo 9n

Chiar nu stiu ce marca sa zic ca este, oricum banuiesc ca este asta sau asta ,l-am luat de la firma in cauza dar nu stiu exact care e, eu am luat o bucata cat sa imi incapa consola fara sa tai colantul, pe la colturi trebuie neaparat incalzit cu feonul altfel face cute.
ADi 9n is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 14:14   #116
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Polo 9n

se anunta schimbari radicale de aspect.abia astept sa o vad low
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 27-03-13, 22:13   #117
ADi 9n

Stage 4
 
ADi 9n's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 266
Member of:
[VW]
[Street 4 Cars]
Default Re: Polo 9n

Da, se anunta schimbari in continuare, doar ca nu ma lasa vremea inca; astazi am pus suspensia sus, si cu toate ca e zapada in crestere am reglat-o la minim, am zis sa vedem cat de jos poate...rezultatul mi-a placut..pe spate e cam ce trebuie, pe fata e putin mai sus dar se pare ca asa e facuta suspensia (cu urmatoarea ocazie cred ca o sa scot arcurile mici fiindca oricum stau presate la maxim).

Iar din punct de vedere mecanic, pentru mine e o imbunatatire, problema la cele oem cred ca erau flansele in principal...aa si se simte aproape ca un cart .
In rest mi se pare foarte joasa pertotal, in poze nu iti dai seama exact cat de blana e , sa vedem cum da cu jantele de vara... dar mai tarziu.

Pozele sunt mai mult un teaser , la prima zi de primavara facem poze adevarate.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Polo 9n Tatechnix.jpg
Views:	116
Size:	483.2 KB
ID:	2732347   Click image for larger version

Name:	Polo 9n Tatechnix 2.jpg
Views:	145
Size:	797.9 KB
ID:	2732348   Click image for larger version

Name:	Polo 9n Tatechnix 3.jpg
Views:	65
Size:	1,012.6 KB
ID:	2732349  

Click image for larger version

Name:	Polo 9n Tatechnix 4.jpg
Views:	66
Size:	1.03 MB
ID:	2732350   Click image for larger version

Name:	Polo 9n Tatechnix 5.jpg
Views:	89
Size:	898.0 KB
ID:	2732351  
ADi 9n is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 14:37   #118
Mirel1919

Stage 5
 
Mirel1919's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,739
Member of:
[VW]
Default Re: Polo 9n

Frumos acum mers cu grija
Mirel1919 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 19:06   #119
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Polo 9n

Scoate arcurile pt confort dp fata si o sa mai lase ceva.asa am facut si eu la a mea,iar pe spate am scos reglajul de tot...intradevar,cu suspensia lasata blana,masina se comporta ca un cart...ceea ce ne si dorim
spor la treaba!
__________________


Rabdarea e ceea ce admiri la soferul din spatele tau si detesti la cel din fata ta.

https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...ml#post5413080
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 19:38   #120
ADi 9n

Stage 4
 
ADi 9n's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 266
Member of:
[VW]
[Street 4 Cars]
Default Re: Polo 9n

Da ma gandesc serios si la asta, sau o alta varianta sa tai jumatate din stopbump-ul acela negru de pe amortizor, cel care opreste la cursa maxima, am inteles ca ar lasa-o si din asta, sau daca nu amandoua variantele... , oricum mai dureaza ceva pana pun jantele de vara si atunci fac un `fitment` definitiv...
ADi 9n is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -