Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 08-09-11, 18:19   #376
makess
Banned

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 122
Default Re: golf V GTI

schimba(service now) uleiul, mai ales cand o forjezi prin mamaia.
makess is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 07:36   #377
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by makess View Post
schimba(service now) uleiul, mai ales cand o forjezi prin mamaia.
ultima data cand am schimbat uleiul a uitat sa reseteze calc masini, uleiul il schimb la ~7-8000 km.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 21:51   #378
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Question Re: golf V GTI

azi schimbam uleiul, de la castrol 0w-40 la motul 5w-40 x cess 8100 si cand vroiam sa schimb tappets-ul am vazut o piesa bulita. noroc ca am vrut sa schimb piesa si am vazut piesa de la pompa fisurata.

supapa de rs4 unde se inlocuieste? dv unde este pozitionat?
nu de alta dar aici, la mn in oras, nu avem mecanici prea luminati.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0158.jpg
Views:	176
Size:	1.69 MB
ID:	2162544  
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 24-09-11, 20:27   #379
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: golf V GTI

pai... atunci poti s-o duci la cineva care se mai pricepe... nu la nea nicu...
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 24-09-11, 20:30   #380
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: golf V GTI

De la atata forja a crapat aia
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 24-09-11, 20:55   #381
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by TSC-Us View Post
ma refeream la o masina revo, adica de prezentare alias apr.
nu poate trimite revo masini resoftate de ei(ale clientilor), ci la o masina de reclama, de genul: "uite ce ce poate face revo"!
Scuze ca ma bag citeam putin revolutia de vorbe intre revo si apr....nu vreau sa dezapreciez nimic sau sa negativez ambele sunt firme foarte potente in lumea asta si in fiecare taracum e si romania dealarii isi pregatesc masini care cum pot pentruna demonstra potenta eficientala....hai sa iti spun eu ceva anu trecut am participat la toate etapele aproximativ din tara si ungaria la tulcea am dat bara-n bara cu apreul romania iar eu un mkc client revo golf 5 stage 3 apr cu golf 5 gti si skoda octavia 2l tfsi ambele le-am cum sa iti spun sa fie elegant le-am nenorocit tin minte ambele erau undeva la 13'7-13'8 si eu la 12'8-12'9,o secunda diferenta la 402 m este foarte mare in distanta si viteza finala,anul acesta skoda s-a pregatit foarte bine prin schimbarea turbinei in 3576 si anumite elemente necesare cat si in usurarea foarte mult a masini de la golit interior pana la usi din fibra geamuri plex si slikuri nu semislik unde e si aici o diferenta,momentan anul acesta s-a schimbat apr este mai rapid la tractine fata daca il categorisim,golful 5 apr a scazut doar pana la 13,4 dupa informatiile mele....doar aici atat vreau sa iti spun ca totdeauna va fi un concurs intre cei mai tari deoarece care se opreste si cedeaza pierde ....momentan eu contruiesc o masina pentru versus skoda el apr eu revo ambi tractiune fata si sa vedem ce va iesi....momentan skoda este fenomenala doar cu multe sacrificii care si eu la fel tre sa le fac....
Deci revo versus apr e discutabil de cei care realizeaza construiesc conduc bolidele deoarece si rezultatul trebuie atins cu orice masinuta....o zi buna si scuze de deranj.....daca vrei sfaturi de golf 5 gti spune-mi ca te ajut c placere pana-n stage 3+
__________________

AUTO HI-FI&TUNING CENTER STR.ADY ENDRE NR 45/A VANZARI REPARATII DECODARI SI INSTALARI AUDIO VIDEO
PERSONALIZAM INSTALATII AUDIO CONSTRUIM MASINI DE EXPOZITII SI CONCURSURI LA STANDARDE COMPETENTE
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 24-09-11, 21:24   #382
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by vinyl View Post
De la atata forja a crapat aia
asa cred si eu.

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
pai... atunci poti s-o duci la cineva care se mai pricepe... nu la nea nicu...
corect. dar aici in mangalia am un baietas care are un service, a facut cateva masini si este dornic sa invete. mi-a spus ca el se pricepe si la un swap engine, la schimbat ambreaje...nu la tuning. radea si el cand i-am spus cam ce vreau sa modific. am pe cineva care se pricepe la modificari de masini la cta, dar nu mai are service momentan, iar eu nu ma grabesc la modificari. a ramas sa ma hotararasc asupra ambreajului, biele arcuri de la supape si..cam atat.

masina o sa o fac la racing-code. ma refer la ultimile reglaje si fine tuning. o sa fac masina cam cum imi place, iar daca nu..incepem alta mai forta.

vreau sa schimb doar 3 piese, atat. la primavara mai mult ca sigur o modific in varianta finala(cred, nu o sa merg la sus cu modificarile).
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 27-09-11, 14:20   #383
BAMBAKE

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 251
Wink Re: golf V GTI

cand mai treci prin tm da un semn. te invit la o "bataie" prietene, asta dupa ce schimbi piesele alea.
BAMBAKE is offline   Reply With Quote
Old 30-09-11, 00:20   #384
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Wink Re: golf V GTI

bumtzi-bumtzi si vb dupa aia. mai vb...
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 12:59   #385
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

am schimbat tappets-ul, nu parea ca ar fi avut uzura.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0190.jpg
Views:	109
Size:	1.52 MB
ID:	2174157   Click image for larger version

Name:	IMG_0191.jpg
Views:	104
Size:	1.31 MB
ID:	2174158  
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 10:00   #386
makess
Banned

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 122
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by TSC-Us View Post
am schimbat tappets-ul, nu parea ca ar fi avut uzura.
acum poti sa stai linistit. vezi ca o sa ne mai strangem si te sun, for the love of play, ATAT, nu folosim mastercard(daca intelegi ce vreau sa zic?).
makess is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 23:24   #387
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: golf V GTI

ma uitam pe pagina din urma si vreau sa iti spun ca nu iti trebuie arcuri la supape. asta daca nu ai vreun soft care sa treaca de 72-7300 rot/min. daca vrei sa treci de aceasta valoare iti trebuie arcuri intarite pt supape.
cu bielele forjate, nu stiu ce sa zic. este un gti de 370 cp pe dyno, care are intenele stock. nici macar axe sport nu are.

Last edited by bmwM8; 06-10-11 at 23:38.
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 23:26   #388
satellit

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 8
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by bmwM8 View Post
ma uitam pe pagina din urma si vreau sa iti spun ca nu iti trebuie arcuri la supape. asta daca nu ai vreun soft care sa treaca de 72-7300 rot/min. daca vrei sa treci de aceasta valoare iti trebuie arcuri pt supape intarite.
cu bielele forjate, nu stiu ce sa zic. este un gti de 370 cp pe dyno, care are intenele stock. nici macar axe sport nu are.
okay
satellit is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 21:47   #389
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Question Re: golf V GTI

astepti sa vezi o astra opc, sa vezi ce faci cu gti-ul? stiu ca ultima data cand ne-am intalnit vroiai sa o vinzi.
apare si gti 7, prin primavara.
__________________
vectra b 170+++

Last edited by NOScox; 07-10-11 at 21:49.
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 08:38   #390
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

Pana la primavara sper sa mai scap de treaba, am f multe lucruri importante, mult mai importante decat masina asta, sau oricare alta. Acum nu imi trebuie ambreaj ci.. Un jeep!

Pana la primavara se pot intampla multe!
TSC-Us is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -