Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-11, 00:24   #316
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
eu i-am dat 280-290 fara sa imi scoata nimeni nici un soft.. in fine.. cred ca nu ma pricep eu destul de bine.... Limitare la turatie are dsg ul atat.. aia se scoate cu soft la cutie.. Sau probabil ca softul motorului face asta dar nu mi-a zis nimeni nimic.. in fine.. Eu sunt tare curios de gti ul asta cu merge.. sincer e foarte incalcit topicul, eu nu inteleg ce are masina asta pe ea, din ce ai scris tu sunt puse cam aiurea piesele.. Ai scris ca ai luat turbina.. ai cateva piese de st 2 dar nu ai IC.. Ai scris ca ai axe sport si sunt curios si eu ce axe sport ai.. la TFSI sunt doar o firma care face si e este 1000e o axa dar e peste puteri de 600 cp..
cand se face un soft mai agresiv, prima data se scoate limitarea de turatie si top speed. pana si cl amg are 250 km/h vit max, optional se poate alege scoaterea limitarii.

de intercooler a spus de mult ca-l are dar NEMONTAT, la fel ca multe alte piese. nu vrea sa le monteze pt ca nu sa hotarat asupra unui ambreaj ok, adica cat mai moale si bun sau invers.

planuri pt masina asta are foarte multe si cred ca o sa le faca. prblema cu el este ca este foarte ocupat si o face printre picaturi, nu are timpul vostru.

ultima data cand am vb cu el spune ca s-ar putea sa combine un alt gti foarte potent care are si nos, desii mai mult i-ar trebuii un jeep, sau suv 4x4. ramane de vazut ce o sa faca !
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 06:22   #317
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Si cum merge masina aia cu st 2 fara ic? cine i-a facut soft fara ic? IC ul si admisie se pune prima data.. In fine.. Sincer parca e o ciorba cu de toate topicul asta..eu nu inteleg nimic din ce are masina asta si din ce scrie sincer cred ca in sine masina e haotic lucrata.. fara suparare..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 20:59   #318
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Exclamation Re: golf V GTI

am scris pe pagina din urma ce am pe masina momentan+alte piese nemontate+alte chichite care or sa mai vine. nu ma grabesc, pt ca...nu am de ce.

in momentul de fata masina merge impecabil, chiar daca nu am soft de la revo, este fiabila si i-am rupt gura de n ori, inclusiv si astazi.
cu modificarile din prezent masina merge destul de tare, chiar prinde ~300 km/h si are un consum bun.

o sa plec in europa ceva vreme si nu vreau sa montez nimic, pana cand nu ma hotarasc ce o sa fac cu ambreajul. cand o sa vin o sa montej totul pe masina+ambreajul "dorit"!

masina este un fel de ciorba de burta cu ardei iute si smantana. multumit?
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 21:14   #319
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Succes.. eu nu inteleg nimic din ce scrii pe topicul asta.. ba ai, ba nu ai.. ai rupt in gura pe cine? sincer ar trebuii sa mai pleci urechea la persoane care chiar stiu cu ce se mananca motorul asta si daca imi pui poza cu 300 km/h iti dau gti ul meu cadou...
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 21:19   #320
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

) nu prea pierd pariurile!
oricum eu cu masina asta nu vreau sa demonstrez nimic nimanui, este o masina facuta strict pentru mine. sunt multumit de ea si cred ca o sa fiu si mai multumit.
de sfaturi nu prea cred ca mai am nevoie stiu ce trebuie sa fac. poate ca mai filtrez o idee, 2 ATAT! in rest fac exact cum vreau si imi place mie!
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 21:26   #321
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Ok..vrei sa iti zic parerea mea despre masina ta.. Deci eu iti platesc dyno cand vrei tu si daca ai mai mult de 250 de cp fac ce vrei tu.. 2. Cu k03 nu treci de 290 cp. 3. In viata vietii cu k03 nu prinzi 300 km/h.. 4. Ai grija de turbina pt ca IC ul stock nu face fata daca ai crescut presiunea peste 1 bar..

Daca vrei sa intelegi chestiile astea.. Nu exista in lume Gti cu k03 de 300cp.. Merge bine comparativ cu ce?
Anul trecut un baiat cu un leon 1.8 T cu o mare turbina si cu un mare curaj a venit la mine si tot asa imi zicea ca are 3xx cp si ca trage de rupe masina lui si etc, pana intr-o seara cand am zis hai sa incerc si s-a linistit.. Incearca un dyno, incearca modificari safe si piese de calitate..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 21:35   #322
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

da frate, unde ti se pare tie ca eu am fabulat?
am deja o varsta, nu am am 18 ani si din principiu nu mint!
am multe piese nemontate si nu ma grabesc pt ca vreau sa ma orientez catre un ambreaj sport cu arcuri sa fie cat mai soft.

nu este nevoie sa imi platesti tu dyno, mananc cartofi prajiti 2 saptamani si este ok. nu este singurul gti cu care am mers. am mers cu peste 10 gti-uri, altele mai slabe si altele mai puternice>cu modificari destul de mari!
o sa fac si dyno, dar nu am timp de asa ceva cand ajung la bucuresti.
o sa fac, dar nu acum.

masina prindea 250 km/h stock. dupa cateva modificari(reamintite de n ori) o data am atins pe bord mai mult de 290(cu benzina 100+aditiv de cifra octanica) km/h si cred ca mai urca, dar mi-am adus aminte ca am anvelope care sunt garantate pana la 240 km/h. urmeaza sa le schimb si pe aceelea, dar tot nu acum. o sa merg cu toate modificarile cam in aceeleasi timp. la sfarsit o sa fac si o resoftare pt toate bunatatile pe care o sa le montez, dar cred ca mai pe la toamna or sa se intample toate astea.

dupa toate astea ma mai gandesc si la un kit cu inj pe metanol>nu stiu cum o sa stea atunci cu fiabilitatea, dar cinestie ce se intampla pana la toamna. poate imi vine sa vand/combin masina cu alta...nici eu nu stiu sigur ce o sa fac.

Last edited by TSC-Us; 07-08-11 at 21:39.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 21:53   #323
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Unde ai fabulat?? Ca ai 300 de cp, ca masina merge cu 300... Pune si mie poze cu ce axe ti-ai luat.. stii ca water meth defapt face bine pt motor daca este folosit cu grija?? Eu nu stiu cati ani ai dar sincer nu ai nici o treaba cu masinile si in special cu masina asta..Pacat de ea.. Nu sunt singurul din tara care am dar stiu ca tot ce am facut la masina am masurat, am cronometrat, am pus filme poze.. Nu doar 4-5 cuvinte.. Pai daca nu ai timp stai si uita-te la tv numai scrie aici pe forum ca ai 1000 de turbine si 1000 de axe si ca ai 300 de cp si ca masina ta rupe nu stiu ce masini.. Asta e un forum public, daca ai intrat trebuie sa pui date concrete sa le impartasesti cu lumea, nu doar sa zici ca masina mea are 300 de cp si merge cu 300 cu IC stock.. Te aprinzi degaba, sunt pasionat de 1000 de ori mai mult decat tine la masini mi-am pierdut zile din viata cautand solutii pe net, citind sute de date pe alte forumuri, cercetand, am perticipat la zeci de show uri, am luat zeci de premii, am organizat anul asta show ul de la RomExpo, si m-am cam sturat sa vad fabulatii de genul asta...Ai ceva de demonstrat vin-o la curse la show uri daca esti pasionat.. Daca esti ocupat numai intra pe forum si stai si pune turbine pe ce vrei tu..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 00:34   #324
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

ce suparat esti frate...

eu vb in general de sume rotunde, greseala mea ca am spus 300 cp. dar vreo 270 cu aproximatie tot are. nu conteaza asta pt ca fac asta printre picaturi nu am timpul vostru.
nu particip la curse legale, pt ca nu prea asi avea ce sa arat in momentul asta. pt ca imi place cand fac un lucru sa-l fac cat de cat bine. in momentul asta eu daca m-as prezenta "in halul" asta o sa fiu carne de tun.
o sa fac mai multe, dar nu am dc sa ma grabesc.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 00:46   #325
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: golf V GTI

pastrand proportiile si maff avea o masina de ~1000 cp, dar nu aparea pe nicaieri. a facut o masina foarte rapida DOAR PT EL, dar nu a vrut sa se dea in spectacol cu masina mea 3turbo-nos...
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 07:30   #326
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: golf V GTI

gti-ul este limitat in varianta stoc la 245 km/h, in varianta stage 1 atinge undeva la 260 km/h iar in varianta cu stage 2 ajunge pe la 275 km/h (si ma refer la viteza afisata pe bord) poti sa ii pui tu si benzina de curse si nu vei ajunge niciodata la 300 km/h cu stage 2 si turbina stoc. am avut si eu gti si aveam pe masina ce ai si tu montat acum
alexGTI is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 07:50   #327
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Recunoaste ca minti si ce vezi pe net scrii aici.. Pune si mie poze cu turbina ta minunata si cu axe tale nike sport.. Sunt satul de fantome de genul... Iar TurboHugoBoss ai vreo 2 useri pe forumul asta facuti..eu zic sa va limitati la youtube ca e mai bine.. TI-as sugera sa inchizi mizeria asta de topic.. Si Maftei a venit la zeci de show uri a pus filmulete cu masina.. AIa e comparatie intre fantoma asta de user si Maftei.. Esti tare.. Uita-te pe topic sa vezi ca sunt 3 poze in 20 de pagini.. E pasionat dar nu are timp.. El si cu Basescu..

Last edited by cristi_407; 08-08-11 at 07:53.
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 08:23   #328
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

piesele le am la un service de la cta, este prieten si cu tase-astra de la cta.

o sa revin cu mai multe fapte!
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 08:34   #329
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

si nu stii ce piese ai cumparat? daca esti asa de informat la motorul asta? Ce axe sport ai luat? NIke adidas? Pana acum ai zis ca nu ai scris fantome aici.. Intai ai scris ca ai mers cu 300, si ca ai 300 cp, apoi ai scris ca defapt nu era 300 era vreo 200 nu stiu cat.. apoi ca ai 300 cp acum ai 270..eu cred ca nici pe aia stock nu ii ai...ti-am zis safatul.. te faci singur de ras..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 10:19   #330
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: golf V GTI

presiunea din turbo este mai mare decat ar trebuii, este backup alta hybrid!

de multe ori vb in necunostinta de cauza, tipic unui moldovean frustrat!
TURBOSS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -