Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-13, 21:59   #421
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: golf V GTI

Stiu...si noua ne pare rau ca nu avem un golf 4 diesel, cu 500.000 de km. )))
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 08:56   #422
ZAUBER

Stage 4
 
ZAUBER's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 255
Default Re: golf V GTI

vw dealea nu o sa se mai faca niciodata asa fiabile.
ZAUBER is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 09:11   #423
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by B777TLB View Post
Bafta cu S3 tau....si mai alearga.l putin poate o sa rausesti sa vezi si ceasurile de bord cand conduci....
Considera ca nu am comentat aici...Bafta in continuare si spor la modificari
multumesc, la fel si tie

ca sa intelegi de ce sunt sceptic cu acel 307 km/h cu un GTI

https://www.youtube.com/watch?v=HzNoMIn7AVE

masina din clip are foarte multe modificari fata de GTI-ul prezentat aici ...

ca sa nu mai iasa discutii aiurea, eu ma refeream doar la faptul ca viteza afisata pe bord difera fata de cea reala ! nu am zis ca tu sau proprietarul GTI-ului prezentat nu ati mers cu 200-300-400 km/h !
__________________
Actual cars:
'11 Audi S3 - Revo | Milltek | H&R | Forge | 19" | Evo-MS
'11 Audi A1 - Custom paint | 18" | Black optics

Gone:
'08 VW Golf GTI - 285 BHP - Milltek | D2 | INJEN | MOTUL | Superchips
'05 Mini Cooper S Cabrio - 170 BHP - Eibach | Aero | Custom exhaust
alexGTI is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 09:45   #424
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by alexGTI View Post
multumesc, la fel si tie

ca sa intelegi de ce sunt sceptic cu acel 307 km/h cu un GTI

https://www.youtube.com/watch?v=HzNoMIn7AVE

masina din clip are foarte multe modificari fata de GTI-ul prezentat aici ...

ca sa nu mai iasa discutii aiurea, eu ma refeream doar la faptul ca viteza afisata pe bord difera fata de cea reala ! nu am zis ca tu sau proprietarul GTI-ului prezentat nu ati mers cu 200-300-400 km/h !
Ti ai si gasit model de comparatie.... fara suparare ,dar tu compari un s3 care are 4x4 cu un gti tractiune fata? pot confirma si eu ca se pot atinge viteze de aprox 280-290 cu un gti resoftat si mici modificari....
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 10:34   #425
jooopy1

Stage 1
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 22
Default Re: golf V GTI

Domnul cu S3 misterios ... daca esti K04 cu tot ce vrei tu pe el, iti dau prietenul meu sa faci un roll de la 100 - V max el cu tractiune fata,, si o sa vezi unde te situezi pe langa , m-as fi dat eu cu tine ,,, doar doar ce am schimbat masina recent.
Nu zic nimic de S3 o masina cu potential foarte mare " dar" la roll din mers nu sti de tine.. si asta se poate demonstra foarte usor. Prietenul meu e dispus sigur sa incerce tu tine.. pentru ca de ceva timp cauta o masina cu k04 care sa il bata. Vad ca esti din buc .. si sigur sti masina ... recent a primit Unitronic... si e rosie....restul e istorie.
O zi placuta.
jooopy1 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 10:46   #426
H0lyBoy

Stage 4
 
H0lyBoy's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 215
Member of:
[VW]
Default Re: golf V GTI

Din cate am vazut pe topicul tau (tin sa mentionez ca l-am citit pe tot) , nu prea stii in ce directie sa mergi ! Am inteles ca vrei sa o faci pt tine, e si normal asa ceva , doar tu esti proprietarul , doar ca ascultand de cei care au trecut prin asa ceva , o faci pentru tine DAR si o faci bine de tot !!!
Sincer , motorul tau merita cam ce este mai bun pe piata , si are un potential imens doar trebuie sa il "descoperi" !

Hai totusi sa intelegem ca viteza de pe ceas nu este egala niciodata nu cea reala (exista GPS , etc) si sa ajungi la 307 este totusi greu (diferenta de la 270-300 este mare si necesita mai mult decat ceva cai pentru a ajunge la ea)...Sincer AlexGTI are dreptate si nu stiu de ce ii sar in cap antevorbitorii mei ! Se cam duce 4tuning de rapa , de aceea multi useri nu isi mai prezinta masina aici si o fac mai mult dincolo aka vwf...
__________________
VW Golf 4 TDI 81 kw
H0lyBoy is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 11:13   #427
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by jooopy1 View Post
Domnul cu S3 misterios ... daca esti K04 cu tot ce vrei tu pe el, iti dau prietenul meu sa faci un roll de la 100 - V max el cu tractiune fata,, si o sa vezi unde te situezi pe langa , m-as fi dat eu cu tine ,,, doar doar ce am schimbat masina recent.
Nu zic nimic de S3 o masina cu potential foarte mare " dar" la roll din mers nu sti de tine.. si asta se poate demonstra foarte usor. Prietenul meu e dispus sigur sa incerce tu tine.. pentru ca de ceva timp cauta o masina cu k04 care sa il bata. Vad ca esti din buc .. si sigur sti masina ... recent a primit Unitronic... si e rosie....restul e istorie.
O zi placuta.
daca este vb de GTI-ul care a fost al lui George (BYG), el are mai multi cai decat am eu si e logic sa ma bata ... are alte injectoare, pompa de benzina ... dar sigur putem face o incercare, nu ma deranjeaza daca pierd
La fel daca este vb de cel al lui Ionut, nu mai stiu ce nr. are, si el din cate stiu are modificari peste ale mele
Pacat ca ai vandut GTI-ul, eram curios daca fugea mai bine decat fostul meu GTI

Last edited by alexGTI; 04-01-13 at 11:30.
alexGTI is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 11:27   #428
B777TLB

Stage 4
 
B777TLB's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 214
Member of:
[VW]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
Stiu...si noua ne pare rau ca nu avem un golf 4 diesel, cu 500.000 de km. )))
)) mai ai putin si ai masina de epoca si imi spui mie ca am golf 4 diesel de 500.000 km .....tipic romanesc....nu vede roaba din curtea lui vede peste gard...bafta cu masinutele tale bafta sa alergi sau sa modifici cum sti tu mai bine aspiratoarele alea....

Quote:
Originally Posted by alexGTI View Post
multumesc, la fel si tie

ca sa intelegi de ce sunt sceptic cu acel 307 km/h cu un GTI

https://www.youtube.com/watch?v=HzNoMIn7AVE

masina din clip are foarte multe modificari fata de GTI-ul prezentat aici ...

ca sa nu mai iasa discutii aiurea, eu ma refeream doar la faptul ca viteza afisata pe bord difera fata de cea reala ! nu am zis ca tu sau proprietarul GTI-ului prezentat nu ati mers cu 200-300-400 km/h !
Vad ca exista si oameni destepti aici...Te felicit Alex...eu nu am stat sa spun acum daca gti.ul de fata prinde sau nu 307km/h...nu fac reclama nu reprezint vw nimic...nici macar nu cunosc masina personal sau pe proprietar....Eu ma refeream strict la faptul ca poti vedea vitezometrul la cei 300+ km/h doar pentru faptul ca iti trebuie 1~2 sec....nu jumatate de ora eu doar asta am vrut sa spun...poate nu m.am facut prea bine inteles

Stima
__________________

EVERY DAY I SEE MY DREAM
B777TLB is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 11:37   #429
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by alexGTI View Post
multumesc, la fel si tie

ca sa intelegi de ce sunt sceptic cu acel 307 km/h cu un GTI

https://www.youtube.com/watch?v=HzNoMIn7AVE

masina din clip are foarte multe modificari fata de GTI-ul prezentat aici ...

ca sa nu mai iasa discutii aiurea, eu ma refeream doar la faptul ca viteza afisata pe bord difera fata de cea reala ! nu am zis ca tu sau proprietarul GTI-ului prezentat nu ati mers cu 200-300-400 km/h !
cum poti sa compari un 4x4 permanent cu una fwd? ce pierderi de puteri din transmisie, greutate...parca te pricepeai la masini?
un s3 ca sa bata un gti, sa zice de 300 cp, ii trebuie cel putin 400+ cp. are sanse mari de pe loc, dar din roll-on nici o sansa!

eroarea de bord al unu vw golf 5 gti este de max -15 km/h MAXIM!
__________________
vectra b 170+++

Last edited by NOScox; 04-01-13 at 11:47.
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 14:50   #430
H0lyBoy

Stage 4
 
H0lyBoy's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 215
Member of:
[VW]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by NOScox View Post
un s3 ca sa bata un gti, sa zice de 300 cp, ii trebuie cel putin 400+ cp. are sanse mari de pe loc, dar din roll-on nici o sansa!
Hai sa nu facem chiar asa mare diferenta !!! la 400+ un S3 rupe in 2 un GTI !!!
Ce pierderi sunt asa de mari ? Eu nu ma pricep si intreb? Kilogramele in plus?
Mai mult de 150kg nu sunt nici daca ii mai pune un sac de ciment la S3 !!
H0lyBoy is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 18:26   #431
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: golf V GTI

un s3 are 1540(fara trapa, cel mai slim) kg cu 59,9% greutate pe fata si 40,1 pe spate, imi permit sa mentionez ca transmisiile automate mai introduc niste pierderi pe partea hidraulica(datorate frecarii vascoase) . Absolut toti producatoeii dau puterea la arborele motor.
la un evo de 305 cp pierderile erau de ~60 cp pe dyno puterea la roata, foate mult. una este cant transmiti puterea la 2 roti alta la 4, toate angrenajele alea au pierderi pe ici-colo.

am mers cu un s3 care avea 370 cp pe dyno, care nu mi s-a parut chiar asa rapid si inca zic ca DIN MERS un gti de 300 cp face un s3 de 400 cp

Last edited by NOScox; 04-01-13 at 18:28.
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 18:29   #432
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by NOScox View Post
un s3 are 1540(fara trapa, cel mai slim) kg cu 59,9% greutate pe fata si 40,1 pe spate, imi permit sa mentionez ca transmisiile automate mai introduc niste pierderi pe partea hidraulica(datorate frecarii vascoase) . Absolut toti producatoeii dau puterea la arborele motor.
la un evo de 305 cp pierderile erau de ~60 cp pe dyno puterea la roata, foate mult. una este cant transmiti puterea la 2 roti alta la 4, toate angrenajele alea au pierderi pe ici-colo.

am mers cu un s3 care avea 370 cp pe dyno, care nu mi s-a parut chiar asa rapid si inca zic ca DIN MERS un gti de 300 cp face un s3 de 400 cp
vrei sa spui ca o transmisie dsg, este mai inceata decat una manuala in 6 trepte?
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 18:43   #433
ag22tur

Stage 5
 
ag22tur's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 395
Member of:
[VW]
Default Re: golf V GTI

S-a referit doar la pierderile aparute in transmisia puterii de la motor la roti, nu la viteza schimbarii treptelor.
ag22tur is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 20:45   #434
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Question Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by H0lyBoy View Post
Kilogramele in plus?
Mai mult de 150kg nu sunt nici daca ii mai pune un sac de ciment la S3 !!
stii cat inseamna 150 kg intr-o cursa de accelerare?
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 23:22   #435
H0lyBoy

Stage 4
 
H0lyBoy's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 215
Member of:
[VW]
Default Re: golf V GTI

Diferenta este de 120 de kg ( S3 are 1455 - date de pe carfolio)....Gti 1335...
Inevitabil daca ar fii la aceeas putere s-ar distanta DIN MERS Gti-ul , dar daca vb de puteriile mentionate mai sus niciodata !
Calcul simplu arata ca la audi cp\tona este de 275 si la GTI 224....asta la puteriile de 400 S3 si 300 GTI !!!
Poate ca nu stiu eu ce vorbesc dar arata tu ce inseamna 150 de kg in plus la valorile date !!! Cum poate sa compenseze Gti-ul nu stiu !!
H0lyBoy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -