Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-06, 04:51   #166
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

turbo .. fan infocat gti e shoferu .. intentionez sa imi iau un G IV daca vand solenza dar am doare inima sa o dau .. nu shtiu cu te`ai putut despartzii de astar aia .. nu ai inima
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 28-02-06, 07:42   #167
B-Turbo

Stage 3
 
B-Turbo's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 116
Default

SpeeDer uite aici diferential autoblocant pentru golf 5 cu 6 viteze...
http://www.aptuning.com/products.php...ion=drivetrain

Daca iti cumperi sa imi zici si mie cum e poate imi iau si eu...Dar din cate stiu si eu de masini asa..asta iti invarte amandoua rotile pentru o tractiune mai buna la plecare in forta si sa nu patineze doar o roata si cealanta sa astepte sa prinda aderenta sa poata rula in forta...
B-Turbo is offline   Reply With Quote
Old 28-02-06, 12:06   #168
mercut

Stage 4
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 214
Default

am si io o intrebare...ziceau unii pe un forum francez ca golf gti cu cutie dsg si jante de 18'' face suta in 6.75 .. in timp ce unu cu cutie dsg si jante de 17'' face suta in 6.9 secunde... chiar asa e? daca e janta mai mare accelereaza mai repede?
mercut is offline   Reply With Quote
Old 28-02-06, 15:12   #169
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

teoretic NU .... dar practic ...
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 28-02-06, 17:01   #170
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"B-Turbo\"
...Dar din cate stiu si eu de masini asa..asta iti invarte amandoua rotile pentru o tractiune mai buna la plecare in forta si sa nu patineze doar o roata si cealanta sa astepte sa prinda aderenta sa poata rula in forta...
Ai dreptate, da' mai te ajuta de exemplu pe traseu, curbe, in momentul in care ai atins apex-ul unei curbe si accelerezi in blana ca sa iesi in fortsa din ea, in cazul in care nu ai diferential, masina va trimite toata puterea unei singure roti si vei avea tendinta de subvirare, adik botul masinii se va duce mult spre exterior, pe cand un autoblocant va lupta sa te tina pe trasa ideala... Si de asemenea, acea teorie cu \"ambele rotsi sa traga egal\", in practica te ajuta foarte mult la start, si de asemenea dak ramai inzapezit pe undeva :P
Achim is offline   Reply With Quote
Old 28-02-06, 17:04   #171
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"mercut\"
am si io o intrebare...ziceau unii pe un forum francez ca golf gti cu cutie dsg si jante de 18'' face suta in 6.75 .. in timp ce unu cu cutie dsg si jante de 17'' face suta in 6.9 secunde... chiar asa e? daca e janta mai mare accelereaza mai repede?
cum a spus si Psycho, cu cat diametrul total al rotii (adik janta + cauciuc) e mai mare, cu atat startul este mai slab, dar de asemenea te ajuta in viteza maxima... Totusi, daca ai un diametru prea mic, nu vei putea prinde aderenta la start, si de aici va rezulta o acceleratie mai slaba...
din cate stiu eu, diametrul total al rotilor de pe GTi e acelasi, fie ca vbim de jantele de 17\" ce vin echipate cu anvelope cu balon mai mare, fie ca vbim de jantele de 18\". Cei de la VW spun ca vba numai de design... oricum, numai practica o poate proba

am vazut si eu cateva filmulete cu starturi de GTi din masina, atat cu cutie manuala, cat si DSG, si in mai toate cazurile, se pleca din ture foarte joase si cu ESP-ul cuplat... asta nu am inteles-o...
bine ca eu nu am ESP si alte din astea
Achim is offline   Reply With Quote
Old 28-02-06, 19:05   #172
B-Turbo

Stage 3
 
B-Turbo's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 116
Default

Se pleaca din ture foarte joase pentru ca daca o turezi rupe aderenta la sol din cauza turbinei care da forta la motor!!! Si esp`ul isi face treaba f bine ca nu te lasa sa patinezi decat f putin pe cand daca e decuplat trebuie sa ridici putin piciorul de pe acceleratie... Am exersat si eu plecari de pe loc si consider ca e cel mai bine (asta la gti) sa pleci la turatii joase...cred ca un dsg e foarte eficient la plecari de pe loc pe cand manuala risti sa accelerezi putin mai tare si piezi...sau prea incet...
B-Turbo is offline   Reply With Quote
Old 28-02-06, 19:40   #173
Mihaitza_tdi

Stage 5
 
Mihaitza_tdi's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,233
Default

Daca va imi spune si mie cineva unde pot gasi masca fatza de golf 5 gti??? se poate pune pe golf 5 normal masca de gti???
Mihaitza_tdi is offline   Reply With Quote
Old 28-02-06, 20:18   #174
B-Turbo

Stage 3
 
B-Turbo's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 116
Default

Am demontat eu masca de la gti si nu merge pusa la alt tip de bara decat la cea de gti pentru ca masca e cu tot cu suport de numar si ajunge pana la grila din bara...asa ca sorry...!!! oricum un tdi cu masca de gti...nu prea merge zic eu...
B-Turbo is offline   Reply With Quote
Old 28-02-06, 23:44   #175
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

achim am inteles k pentru un start cat mai bun ... cu cat e janta mai mare k dimensiune ... asa nu neaparat ptr start ci si pentru tinuta de drum si pentru accelerari .. franari etc .. deci in general .. asa cu cat e janta mai mare cu atat balonul tre sa fie mai mic ... adik un 215/35/17 se comporta de 10 ori mai bine k un 215/50/17 de ex ...
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 01-03-06, 12:26   #176
AlecsM
Dream Squad Member

Stage 5
 
AlecsM's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[4Rally]
Default

Faza cu rotile pe 18 cu timp mai bun decat cu jantele de 17 teoretic e imposibil si asta nu datorita faptului ca diametrul rotii creste ( a zis bine achim ca ramane neschimbat adica se micsoreaza talonul anvelopei ) ci pentru ca greutatea celor p 18 este mai mare decat a celor p 17.

Din ce stiu eu si testat de mine, p aceeasi masina rotile pe 16 plecau si continuau si pe viteza maxima sa dea performante mai bune.

Teoretic ar fi normal ca pentru a pleca ideal sa ai roti cat mai late si si de diametru mai mic ! Cu toate ca nu t ajuta p viteza maxima ar trebui sa fie un stat perfect!

Iar la faza cu startul cu esp activat ..... nu pot nici io s-o inteleg !

PS Achime am vrut si io sa-ti zic de faza cu plecarea din ture mai mici decat pleci u !
__________________
AlecsM is offline   Reply With Quote
Old 01-03-06, 15:41   #177
mercut

Stage 4
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 214
Default

nu mai am io linku de la forumu ala dar daca intrati si va configurati un model pe www.vwfeatures.com si alegeti jante de 17'' si dupa de 18'' o sa vedeti ca acceleratia e mai rapida cu 0.1 secunde la jantele de 18''.. nush ce sa zic.. io ma gandeam ca e asa poate din cauza cauciucurilor ca ar fi mai performante in cazu jentilor de 18''
mercut is offline   Reply With Quote
Old 01-03-06, 21:37   #178
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

oricat ar fi diferenta ... intre jante de 15 si jante de 18 ... sincer nu cred ca e sesizabila ... e prea mica diferenta
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-06, 22:02   #179
B-Turbo

Stage 3
 
B-Turbo's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 116
Default

Depinde de plecarea de pe loc...daca cu jantele pe 17 a plecat un pic mai prost deja sa stricat timpul!!! ORICUM conteaza enorm de mult cauciucurile...nu va luati Bridgestone potenza...am avut eu si sunt sucks pe demaraj sunt dure si nu pleaca bine...patineaza!!!
B-Turbo is offline   Reply With Quote
Old 02-03-06, 01:17   #180
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

turbo .. mergi la bucureshti pe 1 - 2 ?!
Psycho is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -