Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-02-07, 18:54   #46
silly_motorash

Stock
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

Quote:
Originally Posted by A2racer(Ovi) View Post
Se vopseste masina(eu am dat 6 cutii de vopsea ptr ca a fost schimb de culoare si vopseaua nu acoperea foarte bine, asa ca au trebuit 6 cutii), in vopsea se pune diluant, dupa ce se vopseste se da cu lac. Eu zic sa nu te complici tu, ptr ca nu o sa iti iasa bine, trebuie vopsita intr-o incapere etansa incalzita, afara din cauza variatiei de temperatura sau lipsa de experienta si scule, sant sanse mari sa se scurga vopseaua. plus ca trebuie sa nimeresti cantitatea buna de diluant, iar dup-aia sa dai cu lac in asa fel incat sa acoperi toata masina, dar nici sa nu pui prea mult si sa pui strat egal peste tot ptr ca altfel o anumite portiune va fii mai lucioasa si mai metalizata iar alta va parea mai mata. Acuma daca te pricepi la toate astea si ai la dispozitie spatiu si scule unde sa o vopsesti eu iti urez spor la treaba, dar daca mai faci si schimb de culoare(din alb, bej etc sa faci albastru) ai nevoie de factura de la vopsitorie autorizata, ca sa poti face modificarile in talon, Rar-ul recunoaste schimbul de culoare doar cu aceea factura( numai cu aceea factura iti va trece jos in C.I a masinii, jos in partea unde scrie modificari ce nu schimba modul de funcionare a autoturismului, ca ai culoarea respectiva, iar dupa aceea te duci la politie cu C.I a masinii sa iti faca talon nou in care sa scrie culoarea care o ai.) Birocratia asta acuma noi dam numai sfaturi, in fine tu hotarasti ce vrei

lol cine te'a invatzat cu factura .. eu am schimbat culoarea din alb in verde metalizat(daewoo) si nu mi'a trebuit nici o factura avand in vedere ca vopseaua am luat'o in bidoane de 2l jmanglita de la daewoo si am facut modoficarea in CI fara nici un fel de pila .
silly_motorash is offline  
Old 09-02-07, 08:47   #47
A2racer(Ovi)

Stage 4
 
A2racer(Ovi)'s Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 265
Member of:
[Oltcit]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

Ca sa poti schimba la RAR in C.I a masini culoarea, trebuie sa vopsesti masina intr-un atelier autorizat, care sa iti elibereze factura cum ca ai vopsit masina la ei. Cel putin aici in SM asa e, m-am interesat la RAR inainte sa vopsesc masina si mi-au spus ca am nevoie de factura de la un atelier der tinichigerie, vopsitorie autorizat, ca sa pot face modificarile respective. Iar daca schimbi motor trebuie sa mergi intr-un atelier de service autorizat care la fel trebuie sa iti elibereze factura dupa care mergi la RAR. Asta stiu sigur ca e asa(n-am scos-o eu din burta)....... P.S Vopseaua poti sa o i-ei de unde vrei, eu vb de factura de la atelier de vopsitorie autorizat
A2racer(Ovi) is offline  
Old 09-02-07, 10:46   #48
silly_motorash

Stock
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

Quote:
Originally Posted by A2racer(Ovi) View Post
Ca sa poti schimba la RAR in C.I a masini culoarea, trebuie sa vopsesti masina intr-un atelier autorizat, care sa iti elibereze factura cum ca ai vopsit masina la ei. Cel putin aici in SM asa e, m-am interesat la RAR inainte sa vopsesc masina si mi-au spus ca am nevoie de factura de la un atelier der tinichigerie, vopsitorie autorizat, ca sa pot face modificarile respective. Iar daca schimbi motor trebuie sa mergi intr-un atelier de service autorizat care la fel trebuie sa iti elibereze factura dupa care mergi la RAR. Asta stiu sigur ca e asa(n-am scos-o eu din burta)....... P.S Vopseaua poti sa o i-ei de unde vrei, eu vb de factura de la atelier de vopsitorie autorizat

nici factura nu am luat de la atelier si tot am modificat in CI ... ca si cum ai spune ca nu ai voie sa'ti vopsesti singur masina
silly_motorash is offline  
Old 08-07-07, 19:40   #49
W35T
VW Driver

Stage 5
 
W35T's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 813
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

Salut ovi.. dragutza bine masina.. mi`a placut ceea ce vad vineri.. tine`o tot asa.. bafta in continuare ! ..mie`mi place
W35T is offline  
Old 09-07-07, 14:08   #50
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

SAlutare dragut foc olcitu`, la interior ai facut ceva?
ynp_46 is offline  
Old 05-08-07, 02:24   #51
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

ovi ... ce-ai mai facut mey ?
masina stiu ca circula si ca o mai vad
dar de topic ai uitat ?
sau ...
Spark is offline  
Old 10-08-07, 21:07   #52
A2racer(Ovi)

Stage 4
 
A2racer(Ovi)'s Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 265
Member of:
[Oltcit]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

N-am uitat de topic, doar ca nu am poze recente, am ceva poze mai noi decat primele dar nu-s foarte recente nici alea, o sa le postez zilele astea si pe alea. Masina are acum, alarma si inchidere centralizata, becuri xenon 100w, roti de 13 de citroen decupate(is o idee mai late si mai usoare decat cele de oltcit)cu anvelope de vara de 165/70, are si rotile originale de oltcit cu anvelope de iarna vredestein(145/fata-155/spate), ceva capace dragute) interiorul este negru cu galben, mai trebuie doar sa gasesc un volan de oltcit pe negru, sau in cel mai rau caz il imbrac pe asta gri in imitatie de piele neagra. Urmeaza becuri de pozitie albastre sau albe(mi s-au ars cele albastre vechi si am trecut la stock) muzica, folii pe geamuri si un eleron(am vazut la o firma de specialitate la vreo 560 lei, se potriveste si chiar ar arata bine pe oltcit). As pune si neoane sub masina, stiu sant ilegale dar nu asta ar fii problema, nu am garaj si totusi traim in Romania, tara tuturor posibilitatilor. Mai trebuie sa imi repar spoileru din spate, masina a fost lovita in parcare, am noroc e crapat doar spoilerul in rest nu are nimic, sper sa-l pot repara, nu stiu sa lucrez cu fibra de sticla dar cu ajutorul unor membri din comunitatea 4tuning locala probabil se va rezolva si nu o sa fiu nevoit sa i-au altul.Cam atat deocamdata revin cu noutati.
A2racer(Ovi) is offline  
Old 28-08-07, 22:17   #53
A2racer(Ovi)

Stage 4
 
A2racer(Ovi)'s Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 265
Member of:
[Oltcit]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL


Gata, am rezolvat si cu poza, asta e mai recenta de vreo saptamana. Cu alte noutati o sa revin cand vor fii.
A2racer(Ovi) is offline  
Old 29-08-07, 19:48   #54
A2racer(Ovi)

Stage 4
 
A2racer(Ovi)'s Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 265
Member of:
[Oltcit]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

As mai face ceva, m-ar tenta doua dungi albe de-a lungul masini, dar mi sa nu stric ce am facut pana acum. La schite din creion ma pricep f bine, dar nu am cum sa fac masina albastru electric(sa vad cu ar fii), la virtual tuning in schimb nu ma pricep, ca as fii incercat acolo sa vad cum ar arata, acuma va cer parerea voastra, ar iesii kitch sau chiar ar da bine, cum mi-o imaginez eu ar arata bine, dar nu stiu, mai bine intreb inainte In rest, un eleron si folii pe geamuri is sigur ca ar arata f bine pe masina.
A2racer(Ovi) is offline  
Old 29-08-07, 20:03   #55
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

lasa dunga...si vezi de ceva jenti
valib is offline  
Old 29-08-07, 21:59   #56
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

asta ziceam si eu ...

(ps. vali .. ce se aude de jentzile alea ? :P )
Spark is offline  
Old 30-08-07, 00:25   #57
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

dupa cum ziceam..
nu ai viper...nu ai dungi. punct

jentile meleeee...pfoai...pe drum frate
valib is offline  
Old 30-08-07, 10:19   #58
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

Quote:
Originally Posted by A2racer(Ovi) View Post
As mai face ceva, m-ar tenta doua dungi albe de-a lungul masini, dar mi sa nu stric ce am facut pana acum. La schite din creion ma pricep f bine, dar nu am cum sa fac masina albastru electric(sa vad cu ar fii), la virtual tuning in schimb nu ma pricep, ca as fii incercat acolo sa vad cum ar arata, acuma va cer parerea voastra, ar iesii kitch sau chiar ar da bine, cum mi-o imaginez eu ar arata bine, dar nu stiu, mai bine intreb inainte In rest, un eleron si folii pe geamuri is sigur ca ar arata f bine pe masina.
trage-i niste dungi albe a la viper,pune-ti niste zaruri de pimp la oglinda si niste capace cu spinners si apoi poti sa zici ca ai facut tuning)))))))))))))lasa tati dungile ca e destul de frumoasa majina asa!vb baietzilor,mai bine cauta nijte jante
fasso is offline  
Old 30-08-07, 13:11   #59
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

vopseste sitele din spoilere cu spray negru !!!
topser is offline  
Old 02-09-07, 13:45   #60
e_Max
Oltcit Driver

Stage 5
 
e_Max's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 842
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

Quote:
Originally Posted by A2racer(Ovi) View Post
As mai face ceva, m-ar tenta doua dungi albe de-a lungul masini, dar mi sa nu stric ce am facut pana acum. La schite din creion ma pricep f bine, dar nu am cum sa fac masina albastru electric(sa vad cu ar fii), la virtual tuning in schimb nu ma pricep, ca as fii incercat acolo sa vad cum ar arata, acuma va cer parerea voastra, ar iesii kitch sau chiar ar da bine, cum mi-o imaginez eu ar arata bine, dar nu stiu, mai bine intreb inainte In rest, un eleron si folii pe geamuri is sigur ca ar arata f bine pe masina.
frumoasa masinutza dar nu se mai poarta dungile gaseste si tu altceva de tras pe masina
e_Max is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -