Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-01-07, 22:55   #31
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

Quote:
Originally Posted by e_Max View Post
de ce atat de mult
pai .. 400 E x 3,45 ron = 1380 ron
....... 850 ron (vopsea lac etc) + 500 manopera = 1350 ron
mie`mi place la nebunie culoarea asta ...
Ja_Rule is offline  
Old 30-01-07, 17:03   #32
e_Max
Oltcit Driver

Stage 5
 
e_Max's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 842
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

si mie imi place albastrul
e_Max is offline  
Old 30-01-07, 20:20   #33
A2racer(Ovi)

Stage 4
 
A2racer(Ovi)'s Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 265
Member of:
[Oltcit]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

Era buna tabla pe oltcitul ala care a luat foc, a ars doar la motor(i-a iesit furtunul de retur si i-a aruncat benzina pe motor) si a fost stins focul destul de repede, dar proprietarul nu a mai vrut sa refaca motorul si a vandut masina pe piese.
A2racer(Ovi) is offline  
Old 30-01-07, 20:35   #34
e_Max
Oltcit Driver

Stage 5
 
e_Max's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 842
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

aaaaaaaaaaa pai at ce bulan ai avut 100 de ron 3 piese oai marfa rau
e_Max is offline  
Old 02-02-07, 21:15   #35
A2racer(Ovi)

Stage 4
 
A2racer(Ovi)'s Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 265
Member of:
[Oltcit]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

Acuma eu consider ca am facut afacere buna, la 100 de lei am luat usa sofer, ambele aripi fata si hayon(usa portbagaj) in stare impecabila. In SM pe un oltcit 12 trs in stare perfecta de functionare se cere 600E. dar sunt si club11 r sau 11rm la 500-600 de lei dar necesita reparatii de cel putin 1500 de lei asa ca e tot cam pe acolo(mai putin timpul care il pierzi reparand masina daca i-ei de astea ieftine) Eu am dat pe al meu 4.000.000 in noiembrie 2005, doar motorul si cutia erau in stare foarte buna in rest masina era varza si a stat prin service-uri pana in iulie2006(tinichigerie, vopsit, schimbat piese punte fata spate complet in afara de telescoape) A durat mult, a costat mult dar acum ma bucur foarte mult de ea. As fii putut sa i-au si eu oltcitul acela de a luat foc, tot cu 400 lei dar nu am avut nevoie dacat de partile astea. Ptr o masina de piese de schimb 250 lei nu e mult deloc dupa mine(atata vreme cat ai spatiu unde sa o depozitezi)
A2racer(Ovi) is offline  
Old 05-02-07, 14:14   #36
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

man ziceti-mi si mie cum fak cu lacu asta si cam cat imi trebuie sa-mi vopsesc si eu olteanu. ziceti-mi cam cata vopsea imi trebuie si cam cat lac si ce trebuie sa fac le amestec sau se aplica separat?
Danutz Bratosin is offline  
Old 05-02-07, 17:02   #37
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
man ziceti-mi si mie cum fak cu lacu asta si cam cat imi trebuie sa-mi vopsesc si eu olteanu. ziceti-mi cam cata vopsea imi trebuie si cam cat lac si ce trebuie sa fac le amestec sau se aplica separat?
vrei sa o vopsesti`n fata blocului sau in curte? vopsitoru tre sa stie treburile astea!!!
Ja_Rule is offline  
Old 05-02-07, 18:21   #38
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

deocamdata nu am apelat la un vopsitor si s-ar putea sa nu mai apelez si de aia va intreb ce tre sa fac.dar vad k dati niste raspunsuri.... nu ajutati deloc omu
Danutz Bratosin is offline  
Old 05-02-07, 18:21   #39
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

nu-l ajutati la nevoie
Danutz Bratosin is offline  
Old 05-02-07, 18:44   #40
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

normal lacu` se baga`n vopsea ... (10-15% lac) sau se da dupa vopsire in 2 straturi... asta din cate stiu eu ... dar nu cred ca`i cazu` sa faci u asta ...
__________________
Berlină 1310 decocostârcită B 79 L E M ... Member of : Dacia Rally Team Motorsport ...
Regulamentul secţiunilor comerciale...Reguli generale pe forumul 4TuningRO...Feedback Dacia...Esenţial: scrieţi corect în limba română



"Suntem atât de răi incât ne ardem si intre noi"

Funerare auto (tractari)

0765.324.707 / 0765.948.147
Ja_Rule is offline  
Old 05-02-07, 19:39   #41
A2racer(Ovi)

Stage 4
 
A2racer(Ovi)'s Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 265
Member of:
[Oltcit]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

Se vopseste masina(eu am dat 6 cutii de vopsea ptr ca a fost schimb de culoare si vopseaua nu acoperea foarte bine, asa ca au trebuit 6 cutii), in vopsea se pune diluant, dupa ce se vopseste se da cu lac. Eu zic sa nu te complici tu, ptr ca nu o sa iti iasa bine, trebuie vopsita intr-o incapere etansa incalzita, afara din cauza variatiei de temperatura sau lipsa de experienta si scule, sant sanse mari sa se scurga vopseaua. plus ca trebuie sa nimeresti cantitatea buna de diluant, iar dup-aia sa dai cu lac in asa fel incat sa acoperi toata masina, dar nici sa nu pui prea mult si sa pui strat egal peste tot ptr ca altfel o anumite portiune va fii mai lucioasa si mai metalizata iar alta va parea mai mata. Acuma daca te pricepi la toate astea si ai la dispozitie spatiu si scule unde sa o vopsesti eu iti urez spor la treaba, dar daca mai faci si schimb de culoare(din alb, bej etc sa faci albastru) ai nevoie de factura de la vopsitorie autorizata, ca sa poti face modificarile in talon, Rar-ul recunoaste schimbul de culoare doar cu aceea factura( numai cu aceea factura iti va trece jos in C.I a masinii, jos in partea unde scrie modificari ce nu schimba modul de funcionare a autoturismului, ca ai culoarea respectiva, iar dupa aceea te duci la politie cu C.I a masinii sa iti faca talon nou in care sa scrie culoarea care o ai.) Birocratia asta acuma noi dam numai sfaturi, in fine tu hotarasti ce vrei
A2racer(Ovi) is offline  
Old 05-02-07, 20:42   #42
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

ms man cred k pana la urma o sa apelez la un profesionist si prefer sa dau banii k olteanul meu sa arate misto si oricum sunt prea multe treburi cu lacul si cu vopseaua cu diluantul si nu prea ma duce pe mine la dastea si de aceea cred k o sa iau pe cineva experimentat si oricum am si niste cunostinte in vopsitorie. ms oricum
Danutz Bratosin is offline  
Old 06-02-07, 07:09   #43
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

Daca te hotaresti sa o vopsesi u ai mare grija cu pregatirea caroseriei inainte de vopsire...are o mare importantza...depinde foarte mult cum este pregatita masina inainte de vopsire .... daca nu este pregatita cum trebuie se va unfla vopseaua,se va coji...etc...eu zic sa apelezi la un vopsitor .... chiar daca dai un ban....totusi va iesi cum trebuie....! Ce culoare vrei sa ii dai olteanului?
**COSMIN** is offline  
Old 07-02-07, 13:00   #44
OltcitPower

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 565
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

si totusi...aici vorbim de measina lui nea` Ovi....
OltcitPower is offline  
Old 07-02-07, 20:34   #45
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default re: Oltcit Club 11R - SM 84 PAL

albastru metalizat ca cea dp forumu asta
Danutz Bratosin is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -