Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-08-06, 14:25   #16
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Am inceput la Oltcitul meu

[QUOTE=fasso]pai da dar nu prea am loc de motor ca sa pilesc marginile aerisitorului...ma rog...o sa incerc!/QUOTE]

pai dai jos etrierii...mai ales daca vrei sa schimbi garniturile etrierilor
valib is offline  
Old 23-08-06, 14:29   #17
Madalin Zolti
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Am inceput la Oltcitul meu

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
pai da dar nu prea am loc de motor ca sa pilesc marginile aerisitorului...ma rog...o sa incerc!si inca ceva:unde ii gasesc si eu niste jenti mai dragutze un pic...pt ca astea ale ei nu au nici macar gauri ca sa le prin capace))))ma dispera...am zis ca le vopsesc pe astea...dar nu cred ca are rost pt ca tot nasol o sa arate!culoare ar fi fost tare(negre) insa forma lor e ciudata rau!
MANE, incearca sa dai cu spray degripant, lasa-l vreo 5-10 min, mai incearca ca-l desfaci cu cheia , dca tot nu merge mai dai din nou, il mai lasi iar, intre timp ciocanesti pe acolo cu un ciocanel usor si pana la urma il scoti
dca se strica hexagonu, atuci faci metoda lu' valib e cea mai sfanta si il scoti pana la urma.
Am uitat sa-ti zic, jentile le dai la un vopsitor sa ti le vopseasca cu un negru lucios .. ceva, vezi sa nu fie negru mat
daca desfaci si bordul si alea de piele din interior .. fa-le negre
o sa arate bestial. Io aja am facut pe masina , la fel si pe fostu oltcit, iar dca e cumva crapat bordu, incarca-l cu o solutie dinaia neagra .. nu mai stiu din pacate numele, sa fie neteda portiunea lasi sa se usuce..
dupa care dai cu un diluant dinala special ptr care se foloseste cand vopsesti barile si abia dupa aia le vopsesti..
asta ptr a tine vopseaua si nu ca sa se ia pe mana sau sa sse exfolieze in timp
am vopsit la fel in acelasi procedeu ca mai sus barile fata -spate shi n-am avt nici o probl,. N-a sarit vopseaua dupa ele..
 
Old 23-08-06, 14:50   #18
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Am inceput la Oltcitul meu

ok...o sa fac cum imi ziceti voi...sau cel putin o sa incerc!mi-am luat eu spray negru metalizat si le fac singur jentile!le iau bine bine la smirghel si apoi dau cu spray-ul intai pe rezerva sa vad cum iese....daca imi place le fac pe toate!mi-am luat doua sprayuri pt orice eventualitate si daca-mi mai ramane vopsesc si grija actuala neagra,iar plasa de la ea alba!sau ma rog...sa vad cum le combin...daca reusesc sa fac asta azi...maine pun poze sa ma laud cu munca mea)merci!
fasso is offline  
Old 23-08-06, 15:13   #19
Madalin Zolti
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Am inceput la Oltcitul meu

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
ok...o sa fac cum imi ziceti voi...sau cel putin o sa incerc!mi-am luat eu spray negru metalizat si le fac singur jentile!le iau bine bine la smirghel si apoi dau cu spray-ul intai pe rezerva sa vad cum iese....daca imi place le fac pe toate!mi-am luat doua sprayuri pt orice eventualitate si daca-mi mai ramane vopsesc si grija actuala neagra,iar plasa de la ea alba!sau ma rog...sa vad cum le combin...daca reusesc sa fac asta azi...maine pun poze sa ma laud cu munca mea)merci!
MANE dar n-aveai un vopsitor pe'acolo la care sa-i dai jantele sa ti le vopseasca el negre? eu sunt adeptul vopselii si nu al spray-urilor
 
Old 23-08-06, 15:26   #20
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Am inceput la Oltcitul meu

am un vopsitor aici in zona insa asta ma cheleste de bani...care nici macar nu sunt momentan...in sfarsit...le fac eu si daca nu-mi plac...ma indur sa le duc la vopsitor!sau le pun capace si gata...vedem...nu vreau nimic taranesc pe ea!!!asta clar!!!si in plus...nu merita sa-mi bat joc de ea pt ca masina arata chiar foarte bine...rare puncte de rugina si in plus pe langa alte oltcituri care le-am vazut pe aici prin targoviste al meu arata a ferrari...sincer!ma uit la ele si injur soferii...cum poti sa lasi rugina sa intre peste tione in masina in halul ala...sa lipesti abtibild cu fruuti frsh pe parbriz si multe alte prostii!!nu mai zic ca se mai aude cate unu cu 10 tweetere si in alea urla manelele!ma apuca dracii cand ii vad!pacat de oltcit!
fasso is offline  
Old 23-08-06, 22:25   #21
eu

Stage 5
 
eu's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,214
Member of:
[AUDI]
Default Re: Am inceput la Oltcitul meu

Apropo: frumos player-ul
eu is offline  
Old 24-08-06, 07:26   #22
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Am inceput la Oltcitul meu

ms ms!dar daca-ti spun ca playerul ala mi l-a cumparat mama de ziua mea ma crezi?oricum e bunicel si scoate destul de bine!
fasso is offline  
Old 24-08-06, 09:48   #23
mad_mike

Stage 5
 
mad_mike's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 416
Member of:
[Oltcit]
[FORD]
[MERCEDES]
Default Re: Am inceput la Oltcitul meu

Ce mama buna ai
Ia sa ii sugerez asta lu' mama
mad_mike is offline  
Old 24-08-06, 10:35   #24
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Am inceput la Oltcitul meu

) daca iti mai zic ca si boxele(doua ditamai sony x-ploduri) tot de la ea le am...laute odata cu cd-playerul te dau gramada)...la linia audio numai wooferul si statia mi le-am luat eu...restul cadou)
fasso is offline  
Old 24-08-06, 22:38   #25
eu

Stage 5
 
eu's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,214
Member of:
[AUDI]
Default Re: Am inceput la Oltcitul meu

Ia baga si niste poze cu boxele, macar cu asta sa ne clatim si noi ochii
eu is offline  
Old 25-08-06, 10:22   #26
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Am inceput la Oltcitul meu

o sa bag poze si cu boxele si cu wooferul...dar prevad ca dupaia mai auzi cate unul gen doarr4u17 ca-mi zice...ce te tot lauzi bah!nu ma laud...abia cand o arata masina bine atunci o sa ma laud
fasso is offline  
Old 25-08-06, 10:56   #27
tha_nox

Stage 5
 
tha_nox's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 331
Default Re: Am inceput la Oltcitul meu

salut, in primu rand vreau sa iti urez multa bafta la proiect si am vazut ca ai problema cu jantele..parerea mea e ca nu conteaza cum se vad din lateral cat conteaza latzimea...deaia iti sugerez sa pui ceva mai lat pe ea...chiar si unele de dacie, parca bogdanlascu vinde niste butuci de rm, si poti sa iti iei niste jante de dacie de tabla, ordinare si sa le vopsesti pe alea negre, eventual cu 3 cm de la margine vopsitzi alb daca ai si masina alba...da chiar foarte bine, e una in craiova asa si chiar arata bine! asta e parerea mea..cu jantele originale parca ar fi bicicleta...
tha_nox is offline  
Old 25-08-06, 14:46   #28
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Am inceput la Oltcitul meu

salut!nu prea as vrea sa ii pun ceva mai lat pt ca dupa aceea nu o sa o mai misc din loc...daca as gasi niste jante tot la latimea asta ar fi ideal...numai ca sa arate altfel decat cu astea ale ei!incercam sa i pun capace ... dar din duda gauri ca sa bag niste coliere sa fiu sigur ca nu le pierd!sunt najpa rau!poti pune capace numai cu surub in mijloc...ceea ce arata ordinar!vedem...daca gasesc alte jante mai ieftine le iau pe alea...daca nu o sa le vopsesc pe astea ce sa fac
fasso is offline  
Old 25-08-06, 15:48   #29
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Am inceput la Oltcitul meu

Quote:
Originally Posted by tha_nox View Post
salut, in primu rand vreau sa iti urez multa bafta la proiect si am vazut ca ai problema cu jantele..parerea mea e ca nu conteaza cum se vad din lateral cat conteaza latzimea...deaia iti sugerez sa pui ceva mai lat pe ea...chiar si unele de dacie, parca bogdanlascu vinde niste butuci de rm, si poti sa iti iei niste jante de dacie de tabla, ordinare si sa le vopsesti pe alea negre, eventual cu 3 cm de la margine vopsitzi alb daca ai si masina alba...da chiar foarte bine, e una in craiova asa si chiar arata bine! asta e parerea mea..cu jantele originale parca ar fi bicicleta...
la asa ceva se referea tha_nox
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dym.jpg
Views:	170
Size:	116.9 KB
ID:	142050  
Attached Images
File Type: bmp Oltcit.bmp (144.1 KB, 46 views)
Laure2fast is offline  
Old 25-08-06, 17:09   #30
tha_nox

Stage 5
 
tha_nox's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 331
Default Re: Am inceput la Oltcitul meu

mersi laure, exact asta era ideea si cred ca pica bine..si nu-ti fa griji pt latimea jantelor...un 175 nu o sa te omoare...eu urmeaza sa imi pun 205..asa ca eu sunt cel care ar trebui sa isi faca griji
tha_nox is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -