Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-11, 23:00   #346
Danniel
Oltcit Driver

Stage 3
 
Danniel's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 105
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RM - DJ 02 TEI - Buburuza mea

sunt cumva jante de papuc 5j? ca alea stiam ca sunt pe 14
Danniel is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 00:15   #347
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - DJ 02 TEI - Buburuza mea

Quote:
Originally Posted by Danniel View Post
sunt cumva jante de papuc 5j? ca alea stiam ca sunt pe 14
Aro 10
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 23:21   #348
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RM - DJ 02 TEI - Buburuza mea

Quote:
Originally Posted by bobocu91 View Post
Aro 10
aro 10 de prin '80 aveau modelul asta de jante pe 14" ... in rest au fost genul ala spitate si au fost si pe 15" chiar .. poate gasesti pe 15
lancer is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 00:38   #349
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - DJ 02 TEI - Buburuza mea

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
aro 10 de prin '80 aveau modelul asta de jante pe 14" ... in rest au fost genul ala spitate si au fost si pe 15" chiar .. poate gasesti pe 15
Sunt de ajuns pe 14...azi le`am vopsit...

Credeti ca o sa am vreo problema din pricina greutatii lor?...sunt ceva cam grele. Oricum sunt constient si o sa fiu mai bland cu ea cand o sa`i pun jantele + ca odata cu jantele o sa mai vina si alta modificare.
__________________
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 15:30   #350
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RM - DJ 02 TEI - Buburuza mea

Quote:
Originally Posted by bobocu91 View Post
Credeti ca o sa am vreo problema din pricina greutatii lor?...sunt ceva cam grele. Oricum sunt constient si o sa fiu mai bland cu ea cand o sa`i pun jantele + ca odata cu jantele o sa mai vina si alta modificare.
incearca sa rezolvi cu greutatea din cauciucuri ... oricum iti trebuie o garda mai mica jantele fiind pe 14 ...pentru a putea ajunge la aceiasi circumferinta ca cele standard, pentru evitarea erorilor de vitezometru ... in rest daca sunt mai grele probleme pot apare la durata de viata a planetarelor
lancer is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 17:05   #351
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - DJ 02 TEI - Buburuza mea

Greutatea aia suplimentara se simte mai repede in pivoti si bielete de directie decat in planetare....zic eu caci la mine asa e....
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 23:22   #352
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - DJ 02 TEI - Buburuza mea

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
incearca sa rezolvi cu greutatea din cauciucuri ... oricum iti trebuie o garda mai mica jantele fiind pe 14 ...pentru a putea ajunge la aceiasi circumferinta ca cele standard, pentru evitarea erorilor de vitezometru ... in rest daca sunt mai grele probleme pot apare la durata de viata a planetarelor
Cred ca garda de 50 o rezeolva, am vazut ca sunt aproximativ la fel, poate usor sub cu jantele pe 14...asta spun pentru ca am avut 2 jante incaltate cu 185/50.

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Greutatea aia suplimentara se simte mai repede in pivoti si bielete de directie decat in planetare....zic eu caci la mine asa e....
Si cand zici asta mai repede insemnand cam in cat timp?...cu aproximatie.
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 00:34   #353
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RM - DJ 02 TEI - Buburuza mea

iulica poate ai dreptate .. eu la faza asta vorbeam din ce am auzit si ce e un pic logic ...dar experienta sfideaza logica ...

in alta ordine de idei cauciucurile 185/55/14 sunt mai aproape ca circumferinta de cele standard 145/80/13 deci erori mai mici fata de standard ..diferenta e de vreun cm la circumferita ... adica nesemnificativa iar la ce vrei tu e de vreo 7 cm ... deci la viteza de 100 km/h ai cam 7-8 km eroare ...
oricum una e ce dau calculatoarele de cauciucuri alta e realitatea .. am intalnit la producatori diferiti de caucuciucuri, pe acelasi dimensiuni (155/70/13)... diferente de vreo 2 - 3 cm la latime si cam 1-2 cm la diametru
lancer is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 06:29   #354
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - DJ 02 TEI - Buburuza mea

Nu stiu sa spun in cat timp...depinde de drumuri,depinde cati kilometri faci in timpul ala;roata mai rau se balangane sus jos decat inainte inapoi ca sa forteze in planetara
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 02-07-11, 00:38   #355
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - DJ 02 TEI - Buburuza mea

Am inteles...multumesc pentru explicatii.

TO BE CONTINUE...
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 17:18   #356
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RM - DJ 02 TEI - Buburuza mea

pana la urma cu ce ai acoperit gaurile de la spoiler ... si mai ales cu ce ai finisat ... adica intr-un cuvant as vrea sa modific un spoiler de plastic ... si ma intereseaza cu ce se poate finisa ca sa iese ok ...si sa si reziste in timp
lancer is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 20:44   #357
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - DJ 02 TEI - Buburuza mea

Pentu a umple gaurile am folosit spuma de termopane, apoi chit de fibra si chit normal pentru a finisa (cred ca se poate folosi si fibra cu rasina si intaritor daca ai la indemana la fel de bine)...despre rezistenta in timp inca nu ma pot pronunta avand doar asa putin timp de cand l`am modificat...spor la treaba!
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 21:18   #358
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RM - DJ 02 TEI - Buburuza mea

hmm ... nu vreau sa te dezamagesc dar nu stiu cat o sa tina ... eu imi pun intrebarea daca adera cum trebuie fibra de sticla pe plasticul spoilerului fara a se crapa ulterior sau exfolia (niste variate ar fi dar nu prea am chef sa fac spoilerul sita din cauza gaurilor pentru a impiedica exfolierea) ..kitul de fibra deja il exclud din schema ca suport direct ..la finisaj brut da e ok .. asa am bara din fibra dar voiam ceva mai altfel...

P.S.
am vazut ca te interesai de bad-boy din fibra ... eu unul ma gandeam la o varianta suportul propriu-zis facut din tabla ...si prins in nituri pop..de marginea capotei ...suportul venind pe partea de interior (taiat la forma pe care o vrei, cat de jos il vrei)... apoi batuta fibra (un strat, 2 cate e nevoie pentru a se ajunge la nivel si forma dorita sa nu iese aspectul la de izbit in zid) si apoi trecut la finisaj ... (aderenta rasinei fibrei pe tabla e altceva fata de cea pe plasticul ala tampit al spoilerului de oltcit)

Last edited by lancer; 04-07-11 at 21:26.
lancer is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 23:34   #359
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit Club 11RM - DJ 02 TEI - Buburuza mea

Nu stiu ce sa zic, poate ai dreptate...eu am si crestat spoilerul cu flexul tot pentru a adera mai bine, acum ramane de vazut in timp.

In legatura cu bad boy`ul, ma gandea sa-l fac sudat direct apoi cu chit finisat peste cum ai zis si tu...nu sunt inca hotarat, si varianta ta cred ca ar fii buna.
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 07:51   #360
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RM - DJ 02 TEI - Buburuza mea

merge si sudat daca ai posibilitatea ... oricum decat sa treci apoi la finisat cu chit de fibra mai bine ii dai totusi un strat de plasa peste tabla ... si deabea apoi .. oricum nu e prea scumpa .. am inteles undeva intre 80 - 100 lei 5mp de plasa + 2 l de gel + intaritor ... dar mai e cineva prin craiova care cica vinde cu 10 lei mp de fibra + 20 sticla de rasina de 1 l + intaritor (deci tot pe acolo pretul avantaj ca poti lua mai putin ) ...dar asta ultima varianta ramane sa ma interesez mai in amanuntime
lancer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -