Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 14-09-12, 15:13   #961
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Atasez ceva poze din timpul lucrarilor din zilele acestea in continuare se munceste ..

Cand se va termina cu totul ,interiorul va merge la curatat

Numai de bine !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0429.jpg
Views:	37
Size:	1,006.9 KB
ID:	2552426   Click image for larger version

Name:	IMG_0431.jpg
Views:	45
Size:	976.9 KB
ID:	2552427   Click image for larger version

Name:	IMG_0432.jpg
Views:	27
Size:	1,023.3 KB
ID:	2552428  

Click image for larger version

Name:	IMG_0433.jpg
Views:	42
Size:	965.0 KB
ID:	2552429   Click image for larger version

Name:	IMG_0436.jpg
Views:	57
Size:	1.17 MB
ID:	2552430   Click image for larger version

Name:	IMG_0437.jpg
Views:	58
Size:	1,007.2 KB
ID:	2552431  

Click image for larger version

Name:	IMG_0439.jpg
Views:	43
Size:	1.10 MB
ID:	2552432   Click image for larger version

Name:	IMG_0440.jpg
Views:	37
Size:	1.21 MB
ID:	2552433   Click image for larger version

Name:	IMG_0441.jpg
Views:	92
Size:	1.07 MB
ID:	2552434  

Click image for larger version

Name:	IMG_0442.jpg
Views:	42
Size:	955.4 KB
ID:	2552435  
sike is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 09:29   #962
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Dupa un wekeend in care s-a muncit la greu la masinuta am rezolvat urmatoarele

-camber spate (unde cred ca o sa il fac putin mai finut ca e prea cracanata masina

-coloana de directie completa montata (functioneaza perfect)

-kit arculete saboti spate montate

-montat senzor abs roata spate stanga spate

Mai sunt de facut urmatoarele :

-Montat macara geam stanga fata (a cedat si urmeaza a fi montata alta )

-De modificat camberul spate

-De montat inchiderea centralizata

-De spalat interiorul (asta daca se va indrepta cat de cat vremea ca sa se poata si usca)

Si cam atat deocamdata...ca si asa e destul ,munca cat cuprinde...

Ceva poze din acest wekeend..

Numai de bine!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0463.jpg
Views:	88
Size:	1.07 MB
ID:	2554330   Click image for larger version

Name:	IMG_0464.jpg
Views:	51
Size:	953.0 KB
ID:	2554331   Click image for larger version

Name:	IMG_0465.jpg
Views:	64
Size:	987.9 KB
ID:	2554332  

Click image for larger version

Name:	IMG_0466.jpg
Views:	41
Size:	1,007.7 KB
ID:	2554333   Click image for larger version

Name:	IMG_0467.jpg
Views:	88
Size:	1.02 MB
ID:	2554334  
sike is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 11:32   #963
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

arata exceptional masina, dar vin cu o intrebare : nu se tocesc aiurea cauciucurile de la camber ?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 11:53   #964
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
arata exceptional masina, dar vin cu o intrebare : nu se tocesc aiurea cauciucurile de la camber ?
In momentul de fata la cat e de mare camberul da se tocesc ,astazi o sa merg la service din nou sa il refac adica sa il fac mai mic ,si de tocit iti dai seama ca se tocesc dar decat sa risc sa mi le faca praf de la aripi ca imi atinge intr-o veselie prefer un camber cat sa imi permita sa circul cu ea ,deci am incercat toate posibilitatile am batut aripile am taiat din coltul spoilerului tot degeaba ,tot la camber am revenit ,pana la urma am pus in balanta si chestia cu camberul ca nu l-am facut de dragul de al face ,si de cauciucuri ce sa zic am luat de exemplu cauciucurile care sunt pe ea acuma la 50 de ron bucata si zic eu ca arata foarte bine la cati bani a papat masina asta nu o fii un capat de tara sa schimbi 2 cauciucuri pe sezon din cauza camberului ..vedem ce o mai fi sincer iti zic dupa un wekeend pe care nu l-am simtit adica pana si duminica am muncit la ea am cam ajuns la capatul rabdari cu ea ..dar na cateodata zic gata ma opresc numai fac nimic dar tot timpul ma apuc de cate ceva ..

Multumesc de aprecieri

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 12:08   #965
B-38-GMG

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 80
Member of:
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Arata foarte bine fiat-ul... (in general punto are un acel ceva). Si eu am investi in al meu aprox 3000 euro pentru a mi-l face pe plac, dar pana la urma l-am vandu si am luat un polo(am scapat de micile chitibusuri pe care le avea punto ). Sincer acum chiar imi pare rau ca l-am dat ...inca il caut prin parcare
B-38-GMG is offline   Reply With Quote
Old 18-09-12, 11:36   #966
bogdan650

Stage 4
 
bogdan650's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 234
Member of:
[VW]
[Fiat]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

La multi ani boss !!! sa fi iubit ! ti secret ca ti=ai luat scaune de hgt ... fa si tu o poza cu tot spatele si camberul ala fara obraz ...
I-a zii .. nu te-a intrebat nimeni daca ti s-a stricat ceva la masina de iti stau 'roatele' asa ?? ) ..
__________________


Nu lasa Sudoru' sa-ti tuneze motoru' !

bogdan650 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-12, 12:50   #967
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by B-38-GMG View Post
Arata foarte bine fiat-ul... (in general punto are un acel ceva). Si eu am investi in al meu aprox 3000 euro pentru a mi-l face pe plac, dar pana la urma l-am vandu si am luat un polo(am scapat de micile chitibusuri pe care le avea punto ). Sincer acum chiar imi pare rau ca l-am dat ...inca il caut prin parcare


Multumesc de aprecieri ,si ce sa zic decat sa iti iei alt fiat daca iti place modelul atat de tare ..

Numai de bine
sike is offline   Reply With Quote
Old 19-09-12, 13:14   #968
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by bogdan650 View Post
La multi ani boss !!! sa fi iubit ! ti secret ca ti=ai luat scaune de hgt ... fa si tu o poza cu tot spatele si camberul ala fara obraz ...
I-a zii .. nu te-a intrebat nimeni daca ti s-a stricat ceva la masina de iti stau 'roatele' asa ?? ) ..
Salut man si mersi pentru urarile de La multi ani!! nu tin secret chestia cu scaunele de hgt eu zic ca is de hgt ca na le-am luat de pe un hgt acuma cred ca din alea sunt de aia nici nu am insistat ca is de hgt ca poate vorbeam una si erau de alta natie ,si cu camberul o sa fac poze deocamdata am fost cam ocupat zilele astea ca na asa e cand imbatraneste omul ,si de intrebat ce sa zic decat ca ceea mai tare intrebare a fost gen: Moama unde ai dat frate de ai strambat puntea ...)

On: Am reusit sa montez printre picaturi si macaraua de la geamul stanga fata


Urmeaza sa ii mai fac unghiul de fuga apoi sa mai schimb si fetele de usi ca au ramas albastre de la interiorul anterior ,plus trebuie sa montez neaparat inchiderea centralizata ++++ altele

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
Old 19-09-12, 18:05   #969
bogdan650

Stage 4
 
bogdan650's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 234
Member of:
[VW]
[Fiat]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Eram sigur ca se gaseste unu' p-acolo sa isi dea cu parerea intr-un anumit fel .. de hgt/sporting sunt scaunele ! .. ai luat si bancheta ?? .. intrebare : cand deschizi portiera nu iti pocneste de zici ca se rupe ? are bucsa aia de fier care se largeste ... tu ai rezolvat-o cumva ? sau la tine nu se manifesta cu explozii solare la deschiderea portierei ? .... e de rahat ca toata lumea stie cand deschid eu usa la masina ..

PS: Plimbati-ai bucilex in interiorul asta dar neaparat in masina ta !! nah ca te-am si injurat de final
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	544482_205248886268410_251281642_n.jpg
Views:	103
Size:	58.6 KB
ID:	2556582  
bogdan650 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-12, 09:54   #970
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by bogdan650 View Post
Eram sigur ca se gaseste unu' p-acolo sa isi dea cu parerea intr-un anumit fel .. de hgt/sporting sunt scaunele ! .. ai luat si bancheta ?? .. intrebare : cand deschizi portiera nu iti pocneste de zici ca se rupe ? are bucsa aia de fier care se largeste ... tu ai rezolvat-o cumva ? sau la tine nu se manifesta cu explozii solare la deschiderea portierei ? .... e de rahat ca toata lumea stie cand deschid eu usa la masina ..

PS: Plimbati-ai bucilex in interiorul asta dar neaparat in masina ta !! nah ca te-am si injurat de final
Man cu portiera si eu am probleme am tot incercat sa fac ceva dar cu nici un rezultat ,la interior am luat cu tot cu banchete urmeaza sa il curat mai are mici defecte dar na acuma nu e nou cel putin am scapat de acel albastru care este foarte greu de intretinut mai ales ca eu merg zilnic cu ea ,ce nu am luat au fost fetele de usi care nu le mai avea pe masina ,aaa si scaunele sparco le-am vazut pe facebook la tine e no comment!! oricine si le ar dori clar inclusiv eu ...numai ca e o caruta de bani

Numai de bine!

Am m-ai achiziotonat intre timp un set de stergatoare pentru ca cele de pe masina aveau urme de 'oboseala 'si am zis sa le schimb..
sike is offline   Reply With Quote
Old 20-09-12, 16:56   #971
cielo_LYY

Stage 5
 
cielo_LYY's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 519
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

am vazut masina cu toate noutatile...e clar ca ai gusturi
parerea mea....:camber cam agresiv pe spate pentru micuta ta

bafta cu ce ti-ai propus si in curand scot si eu cielo din nou pe strazile patriei...deocamdata e la naftalina(in garaj) si se lucreaza la el in limita stocului disponibil
cielo_LYY is offline   Reply With Quote
Old 21-09-12, 10:58   #972
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by cielo_LYY View Post
am vazut masina cu toate noutatile...e clar ca ai gusturi
parerea mea....:camber cam agresiv pe spate pentru micuta ta

bafta cu ce ti-ai propus si in curand scot si eu cielo din nou pe strazile patriei...deocamdata e la naftalina(in garaj) si se lucreaza la el in limita stocului disponibil

Salut mersi pentru aprecierile aduse ,ti se pare agresiv asta datorita faptului pentru ca pe fata nu am apucat inca sa il fac atunci o sa imi dau seama cum o sa pice in momentul in care va fi facut camber si pe fata ,multa bafta si ti-e cu masinuta ta !

On: Am renuntat la cotiera dintre scaune + imbracatura pedalelor asa zisa tuning ,urmeaza sa imi comand imbracatura de pedale aceea de cauciuc si atat numai pun nimic altceva pe ele..

Am mai montat stergatoarele ,lampa plafon +mici chestiuni care mi-au ocupat cateva ore bune

Totodata am scos la vanzare cam tot ce am schimbat pana acuma adica: consola centrala ,frana de mana si toate cele
sike is offline   Reply With Quote
Old 24-09-12, 09:39   #973
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Pe wekeendul acesta am reusit sa imi montez pana la urma inchiderea centralizata,urmeaza sa imi fac si cheia de pe telecomanda functionala .

Mai urmeaza sa imi fac camber si pe rotile din fata +schimbat fetele de usi!

Numai de bine!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0493.jpg
Views:	36
Size:	925.5 KB
ID:	2560820  
sike is offline   Reply With Quote
Old 24-09-12, 10:10   #974
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Muti chip-ul din cheie sau desfiintezi imobilizatorul ?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 24-09-12, 10:16   #975
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Muti chip-ul din cheie sau desfiintezi imobilizatorul ?
Salut,mut chip-ul din cheie ca nu e atat de greu am deja o schita mi-am facut o idee am un prieten care face asa ceva si a zis ca imi face el operatiunea,oricum pentru un pret de nimic adica 60 de ron toata inchiderea cu tot ce trebuie, nu ma mai chinui de fiecare data sa bag cheia in usa plus ca seara nu vedeam si mai dadeam si pe la incuietoare riscand sa zgarai vopseaua de pe langa incuietoare si atunci am optat pentru inchiderea aceasta ,si sincer sunt multumit de cum se comporta .

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -