Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 22-01-12, 13:26   #586
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by Tazmaniak View Post
Din pacate se intampla si treburi din astea...

Sunt curios cat iti ofera in regie proprie. Am vrut si eu de la Omniasig sa iau in regie proprie pentru 2 elemente de vopsit,mi-au oferit bani de rahat,prefer sa ma duc sa le vopsesc la service.
Salut man,aceeasi curiozitate o am si eu maine o sa merg la constatare si sa vad cum stau treburile ,chestia e ca nici mi-e nu imi e greu sa zic sa o faca ei numai ca spoilerul nu vine asa din fabrica farul la fel plus ca pun niste chinezarii ordinare care nu o sa mai vina la linie,si atuncii prefer sa o fac in regie proprie prefer sa pun second hand dar macar stiu ca sunt originale oricum o sa dureze destul demult din ceea ce am inteles ...o sa mai postez cu ceea ce rezolv ,

Numai de bine
sike is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 14:50   #587
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Asteptam informatii noi despre ce ai rezolvat cu masina
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 15:08   #588
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by sike View Post
Salut man,aceeasi curiozitate o am si eu maine o sa merg la constatare si sa vad cum stau treburile ,chestia e ca nici mi-e nu imi e greu sa zic sa o faca ei numai ca spoilerul nu vine asa din fabrica farul la fel plus ca pun niste chinezarii ordinare care nu o sa mai vina la linie,si atuncii prefer sa o fac in regie proprie prefer sa pun second hand dar macar stiu ca sunt originale oricum o sa dureze destul demult din ceea ce am inteles ...o sa mai postez cu ceea ce rezolv ,

Numai de bine
din pacate sa stii ca intradevar dureaza mult de obicei,dar tu poate ca o sa ai noroc pt ca el are o asigurare buna si poate merge treaba repede!eu sincer acum 1 an am stat dupa ce-i de la Euroins(firma p%lii) cam 2.5 luni si pana la urma am vazut banii cu foarte multe si mari amenintari de judecata si plangeri la Tv si CSA!sunt niste nesimtit astia!vezi ce faci maine acolo,tine-te tare pe ce soui si pregateste-te cu nervi de otel!
__________________


/// E39


www.e39.ro
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 17:26   #589
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by valitataye View Post
Asteptam informatii noi despre ce ai rezolvat cu masina
Maine o sa merg la constatarii sper sa mearga cat mai repede posibil si sa nu am probleme .

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 17:28   #590
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by marius3030 View Post
din pacate sa stii ca intradevar dureaza mult de obicei,dar tu poate ca o sa ai noroc pt ca el are o asigurare buna si poate merge treaba repede!eu sincer acum 1 an am stat dupa ce-i de la Euroins(firma p%lii) cam 2.5 luni si pana la urma am vazut banii cu foarte multe si mari amenintari de judecata si plangeri la Tv si CSA!sunt niste nesimtit astia!vezi ce faci maine acolo,tine-te tare pe ce soui si pregateste-te cu nervi de otel!
Sper sa nu am probleme de genul ca de am bafta asta mare show o sa iese ,in sfarsit astept ziua de maine si sper ca totul sa decurga normal si sa nu am probleme .


Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 11:58   #591
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Lasa ma ca se rezolva, fruntea sus! Fii tare in gura la asigurari ca daca nu te mierlesc astia! Spor la treaba!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 15:07   #592
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Lasa ma ca se rezolva, fruntea sus! Fii tare in gura la asigurari ca daca nu te mierlesc astia! Spor la treaba!
Stiu ca se rezolva dar era mult mai frumos sa pun jantele la masina decat sa fac tablele din nou,azii am fost sa constate pagubele,cel de la constatari mi-a trecut urmatoarele :

Inlocuit : -bara fata

far dreapta

-aripa de fata


reparatie repere : -capota motor ( intr-adevar nu e rau decii nu putea sa cer inlocuirea )

Pana joi o sa mi se comfirme ce si cum sper sa fie ok ,una peste alta nu am stat degeaba si am mers la un tip care se ocupa cu fibra si tablarie sa vada ce si cum ,pentru ca sa imi fac o idee cum stau lucrurile e ok din spusele lui se pot inlocui si repara fara probleme ,ma gandeam ca in spatele lor sa nu fie alte defecte dar e ok

Acuma astept raspunsul celor de la asigurari ,sa vad cum iese

As dorii cine are un far de dreapta ,practic imi trebuieste doar sticla ca in rest clemele nu is rupte numai sticla e sparta !

Multumesc!
sike is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 18:40   #593
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

hmm...sa stii ca ai tot dreptul sa ceri si capota noua pt ca tu nu ai avut capota chituita si nu esti obligat sa accepti una reparata.binenteles ei or sa comenteze dar le dai cu legea CSA in cap!Eu am cerut TOT nou cand am avut probleme!dupa ce ti-a trecut acolo de schimbat la ea suma pe care ti-o da nu cred ca o sa fie prea mare,dar nu se stie.....
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-12, 07:15   #594
NoSwear

Stage 4
 
NoSwear's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 258
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by marius3030 View Post
hmm...sa stii ca ai tot dreptul sa ceri si capota noua pt ca tu nu ai avut capota chituita si nu esti obligat sa accepti una reparata.binenteles ei or sa comenteze dar le dai cu legea CSA in cap!Eu am cerut TOT nou cand am avut probleme!dupa ce ti-a trecut acolo de schimbat la ea suma pe care ti-o da nu cred ca o sa fie prea mare,dar nu se stie.....


daca il face in regim propriu il poate schimba el,oricum paguba ce i o trecut asiguarea acolo va fi undeva la 1000 de euro sau pote si mai mult asta daca il face la o reprezentanta cat de cat.Asa ca poti sa ti schimbi toate linistit cu piese originale din dez.Atata doar ca tre sa ai facturile pentru piesele cumparata si pentru manopera tot asa.Dar daca ai nelamuriri cred ca il poti intrebe linistit pe jiri el lucreaza la fiat service si stie mai bine cum merg lucrurile la daune.


ps:shit happens,sa te vedem cat mai repede pe strazi

Last edited by NoSwear; 24-01-12 at 07:24.
NoSwear is offline   Reply With Quote
Old 24-01-12, 08:27   #595
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by marius3030 View Post
hmm...sa stii ca ai tot dreptul sa ceri si capota noua pt ca tu nu ai avut capota chituita si nu esti obligat sa accepti una reparata.binenteles ei or sa comenteze dar le dai cu legea CSA in cap!Eu am cerut TOT nou cand am avut probleme!dupa ce ti-a trecut acolo de schimbat la ea suma pe care ti-o da nu cred ca o sa fie prea mare,dar nu se stie.....
Sincer iti zic nu e genul meu sa ma tiganesc nu imi doream sa se ajunga aici atata tot ,restul ce o vrea dumnezeu ,gandul meu imi sta doar sa mi-o fac eu in regie proprie acuma vedem ce si cum poate sa imi dea si 100 de ron nu ma intereseaza tot in regie proprie o fac am vorbit deja e cam totul stabilit ..


Numai de bine
sike is offline   Reply With Quote
Old 24-01-12, 08:33   #596
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by NoSwear View Post
daca il face in regim propriu il poate schimba el,oricum paguba ce i o trecut asiguarea acolo va fi undeva la 1000 de euro sau pote si mai mult asta daca il face la o reprezentanta cat de cat.Asa ca poti sa ti schimbi toate linistit cu piese originale din dez.Atata doar ca tre sa ai facturile pentru piesele cumparata si pentru manopera tot asa.Dar daca ai nelamuriri cred ca il poti intrebe linistit pe jiri el lucreaza la fiat service si stie mai bine cum merg lucrurile la daune.


ps:shit happens,sa te vedem cat mai repede pe strazi

Salut,iti multumesc frumos de sfaturii chiar unele imi sunt de ajutor ,eu deja am stabilit sa duc masina sa se ocupe de ea sa o fac singur dar deocamdata astept sa vad ce se intampla cu dosarul ca sa nu incurc treburile ,o sa vad ce se rezolva ,de facut la ei nu o fac pentru ca o sa puna niste chinezarii pe ea care o sa zica ca sunt originale si atuncii imi inchide gura cert e ca prefer sa mor pe mana mea

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
Old 30-01-12, 13:25   #597
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Salutare tuturor am hotarat ca in zilele urmatoare masina sa intre in service desii banii de la asigurarii nu au venit ,o sa urmeze un update destul de mare ,lista ar fii umatoarea

- bara fata

-aripa dreapta

-far de inlocuit sticla deoarece numai sticla e sparta in rest e ok

-capota renuntat bad boy (ramane stoc )

La vopsit vor intra urmatoarele

-bara fata

-aripa dreapta

- capota

-haionul spate

-si oglinda stanga care are putin vopseaua sarita

-si mici retusuri

Vor m-ai fii achizitionate

-4 anvelope 195-45-15 -toate 4 la fel

- capacele centrale ale jantelor + echilibrat jante

- voi renunta la boxele de pe polita spate si voi ramane la boxele ei originale

-pe fata deja am vorbit si o sa pun 2 boxe de 16.5 in diametru ca sa se incadreze ok

- se va aplica insonorizantul in interiorul masini

-se vor schimba bucsile de la brate

-schimbat capat planetara care din nou a cedat datorita faptului ca masina e ff joasa si planetara e suprasolicitata

-plus multe alte maruntisurii

Sper sa iese bine ....

Am cumparat deja : -bucsile brat

- vopseaua si toate materialele necesare

- termostatul

- 2 l antigel

- cele 2 boxe fata

Lista e cam mare acuma ramane doar sa o scot la capat

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
Old 30-01-12, 15:51   #598
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

E bun!poi...spor la treaba ca ai destula si mai tine-ne la curent cu ce i-ai mai facut! + RABDARE cu ce-i de la asigurari!
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-12, 16:03   #599
promiseland

Stage 4
 
promiseland's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 213
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Imi pare sincer rau pentru ce s-a intamplat,dar totusi in toata tristetea asta ma bucura o singura chestie,si anume ca renunti la bb look .Modelul tau de fiat e asa de frumos fara bad boy incat in afara de suspensie sport si niste jante adecvate nu ii mai trebuie absolut nimic.Este parerea mea si iti urez multa putere de munca si finante in ceea ce ai de facut!
__________________
eTrailers
promiseland is offline   Reply With Quote
Old 30-01-12, 19:53   #600
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by promiseland View Post
Imi pare sincer rau pentru ce s-a intamplat,dar totusi in toata tristetea asta ma bucura o singura chestie,si anume ca renunti la bb look .Modelul tau de fiat e asa de frumos fara bad boy incat in afara de suspensie sport si niste jante adecvate nu ii mai trebuie absolut nimic.Este parerea mea si iti urez multa putere de munca si finante in ceea ce ai de facut!
Salut man ,jantele le am suspensia la fel pot sa numai fac nimic ,sincer nu imi doresc decat ca la final sa ma bucur de ea atat ..nu cer altceva ,si in ceea ce priveste capota a fost un moft al meu care acuma il refac !

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -