Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-11, 19:53   #76
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by vinyl View Post
Laso la culoarea originala...eventual ai putea sa ii pui o folie dinaia transparenta..pentru eventualele neplaceri .
asa ma sfatueste toata lumea, absolut toata lumea!

Quote:
Originally Posted by GJ 64 GAB View Post
Alb perlat cu plafonul negru lucios, zic eu că ar veni bine !
ma batea gandul la culoarea asta. chiar ar da bine, zic eu.

Quote:
Originally Posted by Radu_print View Post
nu vrei sa stii cat te costa un schimb de culoare in reprezentanta...
eu iti recomand sa o lasi asa, ca-i culoare frumoasa
si variantele care le-ai dat tu, alb perlat sau negru se murdaresc si mai repede
ideea ca asi face-o pe firma si asa dau o gramada de bani la statul asta care nu te ajuta cu nimic.
mi-au spus ca m-ar costa 1500 euro si ca ar iesi ca in germania ceea ce ma cam facea sa rad.
cel mai mult imi este frica de scame la vopsea si lacul...
dar o sa vad cand o sa vopsesc bara. o sa vad cum se pastreaza in timp.
daca este sa vopsesc toata masina o sa pun folie pe ea, sa nu se mai ciobeasca vopseaua de la pietrele astea de romania.
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 08:47   #77
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

de iesit o sa iasa bine, un vopsit profesionist se face obligatoriu cu un polish total la sfarsit, asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji
insa mai trebuie sa iei in considerare un lucru: la schimb de culoare trebuie sa desfaca absolut tot de pe masina, chedere, plastice de pe praguri, stalpi, tapiterie, tot din portbagaj si de la motor, etc.
crezi ca va mai fi masina la fel de "inchegata" dupa ce le monteaza la loc?
eu iti spun din experienta ca nu, vor aparea jocuri, scartyaituri, etc
acu decizia iti apartine
dar totusi, daca tot vrei sa bagi bani intr-o masina, am vazut ca ai scris pe un topic pe-aici ca-ti doresti calibra turbo
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 16:47   #78
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

da cred ca ai dreptate, totusi o fii reprezentanta opel dar totusi este din romania, nu germania sa iasa perfect.

calibra o sa fie un proiect mai indepartat. deocamdata am 3 masini si pe cale sa cumpar alta. dar mi-ar place un proiect vectra, astra, kadett sau calibra turbo. o sa vad mai incolo, mai la batranete, daca pot spune asa.

acum am luat jante pe 19 de insignia si vreau sa le vopsesc exact in culoarea masinii, nu stiu cat de bine o sa arate? de ex am vazut un cayenne visiniu cu jante tot visinii si mi-a placut maxim. asta m-a inspirat.

o sa cumpar si niste anvelope de vara 255/40/10 cu intaritura, acum iarna pt ca sunt mai ieftine. nu de alta dar daca salvez 150 lei pe anvelopa tot se cunoaste.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 20:44   #79
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

nasol este ca masina nu este pe lant. trebuie sa schimbi distributia acum la 60.000 km. o gramada de bani o sa dai la reprezentanta.
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 20:54   #80
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Daca te tenteaza Calibra ai putea sa astepti pana scot astia de la Opel varianta Insigna GTC care de fapt, mi-a soptit mie o pasarica ca, s-ar numii Calibra:>

Daca tot vrei sa o protejezi desi e foarte scump ai putea sa pui PPF.

Am avut un coleg la munca avea un BMW seria 5 si a vrut sa faca reviziile in Germania la reprezentanta deoarece vroia sa o faca ca lumea, nu cu carpaci la noi.S-a dus a lasat masina si a venit a doua zi sa o ia.La receptie l-a intampinat cel care s-a ocupat de masina "Domnul Gheorghe",roman.
Asa caaaa la cati romani meseriasi au emigrat nu m-ar mira ca si acolo masina sa fie vopsita tot de niste romanasi de-ai nostrii.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP


Last edited by cangri; 04-02-11 at 21:04.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 23:11   #81
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Daca te tenteaza Calibra ai putea sa astepti pana scot astia de la Opel varianta Insigna GTC care de fapt, mi-a soptit mie o pasarica ca, s-ar numii Calibra:>

Daca tot vrei sa o protejezi desi e foarte scump ai putea sa pui PPF.

Am avut un coleg la munca avea un BMW seria 5 si a vrut sa faca reviziile in Germania la reprezentanta deoarece vroia sa o faca ca lumea, nu cu carpaci la noi.S-a dus a lasat masina si a venit a doua zi sa o ia.La receptie l-a intampinat cel care s-a ocupat de masina "Domnul Gheorghe",roman.
Asa caaaa la cati romani meseriasi au emigrat nu m-ar mira ca si acolo masina sa fie vopsita tot de niste romanasi de-ai nostrii.
ce inseamna ppf? un fel de dpf sport? m-am interesat bine si la ed17, euro 5 nu se poate renunta la dpf si sa se faca soft in acest sens.
o sa ma duc sa fac softul eds la bucuresti, poate de data asta o sa am noroc.

stiu ca sunt multi romani buni, meseriasi si nu hoti. cand romanul este inconjurat de oameni de calitate atunci se mai cizeleaza si el.

acum ma pregatesc de revizia de 60.000 km, cand trebuie sa schimb distributia. asta nu prea mi se pare ok, dar poate asa este mai bine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	opel-insignia-coupe_100210621_l.jpg
Views:	257
Size:	108.2 KB
ID:	1861473  
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 18:48   #82
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Thumbs down Re: Masina mea: Opel Insignia

cel mai tampit sistem de filtru de aer o au cei de la opel, in acest moment.
am curatat filtrul de aer k&n cu solutiile speciale si am incercat sa-l montez inapoi in garaj mai pe intuneric, cu o lumina difuza si m-am chinuit mult... la vectra b care o aveam mai demult era cel mai simplu avea niste cleme, pe care le demonta imediat, nu ca la modelul insignia la care are iti trebuie torx si cheie...
in loc sa faca cat mai usor si facil, se complica mult, cred ca inginerul care a proiectat sist. de inchidere a filtrului se drogheaza puternic.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 02-03-11, 22:53   #83
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

am vazut la mai multe masini chestii dinastea. adica la modelel mai vechi avea niste chestii simple mult mai elegante si au recurs la o cale neanteleasa de nimeni sa modifice sistemul, desii tot aceeleasi lucru fac.

ai resoftat masina la eds?
__________________
vectra b 170+++
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 22:01   #84
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Wink Re: Masina mea: Opel Insignia

da nici eu nu inteleg dc fac asemenea lucruri fara sens.
multi spun ca la diesel nu conteaza fitrul sport, desii eu am simtit o diferenta in bine, cum ar fii o acceleratie mai buna.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 19:59   #85
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
ce inseamna ppf? un fel de dpf sport? m-am interesat bine si la ed17, euro 5 nu se poate renunta la dpf si sa se faca soft in acest sens.
o sa ma duc sa fac softul eds la bucuresti, poate de data asta o sa am noroc.

stiu ca sunt multi romani buni, meseriasi si nu hoti. cand romanul este inconjurat de oameni de calitate atunci se mai cizeleaza si el.

acum ma pregatesc de revizia de 60.000 km, cand trebuie sa schimb distributia. asta nu prea mi se pare ok, dar poate asa este mai bine.
PPF e Paint Protection Film.Un film transparent care se pune peste vopsea ca sa o protejeze.Este mult mai rezistent decat folia obisnuita si implicit mai scump.
Cat despre EDS am auzit ca s-ar pricepe foarte bine la Opel`uri
cangri is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 08:49   #86
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
PPF e Paint Protection Film.Un film transparent care se pune peste vopsea ca sa o protejeze.Este mult mai rezistent decat folia obisnuita si implicit mai scump.
Cat despre EDS am auzit ca s-ar pricepe foarte bine la Opel`uri
saptamana viitoare o sa schimb bara spate si o sa o vopsesc. nu stiu daca ar fii bine sa folosesc ppf, nu vreau sa se vada diferente de culoare intre bara si celellalte elemente de pe masina. asi vopsi si bara de pe fata pt ca este ciuruita de la pietricele!
nu am vopsit bara mai rpd pt ca era vremea sa platesc casco si daca o faceam mai rpd de noul contract plateam mai mult. acum este timpul sa actionez.

problema cu tunerii ca ei iti promit 55 cp,45 cp... pe stand nu iti da exact ce iti spun ei! nu ma refer la eds ci la toata lumea(superchips, dimsport, tcm...etc..).
oricum mai bine ca eds pt opel nu poate nimeni. doar sper sa nu am probleme cu pdf-ul.
o sa fac dino inainte si dupa, doar pt mine sa vad niste masuratori(din nou evazive, pt ca nici alea nu sunt exacte) sa vad pe unde se situeaza masina.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 03-04-11, 22:27   #87
o.s

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 148
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Superba masina. Sa o folosesti sanatos si cat mai multi km fara incidente.

PS: culoarea as lasa-o cea originala ca e foarte frumoasa.
o.s is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 17:37   #88
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
saptamana viitoare o sa schimb bara spate si o sa o vopsesc. nu stiu daca ar fii bine sa folosesc ppf, nu vreau sa se vada diferente de culoare intre bara si celellalte elemente de pe masina. asi vopsi si bara de pe fata pt ca este ciuruita de la pietricele!
nu am vopsit bara mai rpd pt ca era vremea sa platesc casco si daca o faceam mai rpd de noul contract plateam mai mult. acum este timpul sa actionez.
.
nu o sa se vada nici cea mai mica diferenta daca pui PPF.
singurul lucru care ar putea fi inconvenient este pretul([parca 100 Euro metrul patrat])
cangri is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 21:14   #89
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by o.s View Post
Superba masina. Sa o folosesti sanatos si cat mai multi km fara incidente.

PS: culoarea as lasa-o cea originala ca e foarte frumoasa.
ms frumos, chiar o sa pastrez culoarea.

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
nu o sa se vada nici cea mai mica diferenta daca pui PPF.
singurul lucru care ar putea fi inconvenient este pretul([parca 100 Euro metrul patrat])
foarte scump. stii pe cineva care a folosit ppf? chiar este asa de rezistent?
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 15:02   #90
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
foarte scump. stii pe cineva care a folosit ppf? chiar este asa de rezistent?
Nu stiu pe nimeni personal pentru ca e cam scump.
Dar am vazut multe masini facute frumos.RS8,LP460 ,masinii de teapa lor
La un Chevy Malibu 2005 aveam pe partea din spate a rotilor pe aripi pana la usa si pe capota pana la jumatate si nici nu se observa.
PPF WIKI
Prezentare Video
cangri is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -