Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 08-09-09, 08:07   #31
ptkr1

Stage 1
 
ptkr1's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 19
Default Masina mea: Opel Insignia

multumesc frumos pt parere,apreciez, dar in continuare tot astept acele sfaturi de la priceputi....
ptkr1 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 23:58   #32
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by ptkr1 View Post
Salutare, sunt noul posesor al unui opel insignia sedam 2009, 2.ol T 220 hp, 4x4 automat modelul cosmo, pret achizitie 32.873 e. Stiu ca unii dintre voi ar putea spune ca la banii astia etc etc etc, nevermind este masina care mi-am dorit-o.mi-am dotat-o cum mi-am dorit, are tot ce mi-am dorit si sunt foarte mandru de ea.

Am postat aici nu ca sa stie lumea ci doar ca sa cer niste sfaturi in legatura cu imbunatatirile care le-as putea aduce masini.

Stiu ca unii dintre dvs se pricep si as dori sami oferiti si mie niste sfaturi in mai multe privinte.

As dori sami montez un subwoofer ceva finutz sa nu vibreze tabla,ci doar sa se auda clar si frumos melodia. ce imi recomandati?

As mai dori sa o aduc undeva la mai multi cai undeva pe la 250-300. as dori sami spuneti si mie o parere,ce pot sa ii fac,de unde pot sa procur piesele si unde le pot monta?

Va multumesc frumos si o sa revin cu poze.

Cu stima,
Patrick
in 1 rand si eu aud dobitoci care spun, ca este prea mult pt un opel sau alt fel de dobitocenii de genul asta..., dar din moment ce esti multumit de ce ai primit, ar trebuii sa nu te mai intereseze asemenea intoxicari de cocalari obositi.

felicitari pentru achizitie, este o masina extrem de frumoasa(si pe alb) si motorizarea una tare. este o masina nu tocmai buna pentru oras si nu ma refer la consum, care nu este de speriat, doar ca ai probleme cu gasirea unui loc de parcare(pt ca nu este tocmai mica), traficul ingreunat...
eu acum am 2 insigne una 2.0 160 cp(este acum a lu' babacu) si eu mi-am luat tot 2.0 cdti dar biTurbo 190 cp. si eu am vrut sa optez pt un benzinar>ca al tau, pt ca este mai placut, senzatie..dar fac destul de multi km, din care 60-70% de oras si pot sa zic ca au consumuri f mici(le-am resoftat si a scazut consumul), aproape ca uiti sa le mai alimentez si am cam inceput sa ma cam uit la consum! peste 4 ani cand apare face-liftul la insignia, 98% o sa imi i-au insignia opc!

la masina ta poti sa ii schimbi softul(nu pierzi nici garantie)>cea mai simpla operatiune si cea mai ieftina, intre 250 si 400 euro, depinde unde il faci si poti sa ajungi pe la 250 cp si ~440-450 nm de la 350 stock, chiar nu am cum sa stiu sigur, sau ceva de genul(pt ca sunt motoare noi si debea acum au iesit softuri pt ele). sunt softuri care cred ca pot depasii 260 cp, ceva mai race care sa aibe harti, adica daca mergi in oras sa mergi pe modul economic si cand vrei sa mearga tare sa o dai pe sport sau sport+!
poti sa ii mai ii mai schimbi evacuarea,apoximativ 2000-2500 lei, ceva bun!

daca vrei sa ajungi/sari de 300 cp, o turbina hibrid, alt intercooler, eventual axe cu came sport, radiator ulei...

eu zic sa faci macar 5000 km si dupa aia sa ii faci..ceea ce vrei tu, desii sunt cazuri in care unii au resoftat, schimbat turbine, intercoolere... de la 500-1000 km si nu au avut si nu au probleme de fiabilitate!

succes cu proiectul tau si sa ne anunti cu ce modificari ai facut la "albeata".

motorul o sa mearga/o sa fie mai elastic mai economic, dupa ce se strange putin dupa 5,10 si mai ales dupa 15 mii km. atunci masina o sa mearga cel mai bine.
__________________

Last edited by TSC-Us; 09-09-09 at 00:08.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 22:35   #33
ptkr1

Stage 1
 
ptkr1's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 19
Exclamation Masina mea: Opel Insignia

iti multumesc frumos pentru sfaturi,apreciez...oricum ma gandeam si eu sa incep sa umblu la ea dupa vreo 5000-10000 km pana atunci apar si piese tuning pt ea,in primu rand vreau sa schimb grila fata,pedalele de la irmscher (au chestii f tari pt opel) si dupa aia incet incet...as vrea sami poti spune si mie un magazin/e unde pot gasi piesele necesare..(imi doresc urgent un blowoff)...iti multumesc frumos ink odata pt apreciere si eu o sami schimb iubitzica pentru un opc face lift..stima
ptkr1 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 14:24   #34
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by ptkr1 View Post
iti multumesc frumos pentru sfaturi,apreciez...oricum ma gandeam si eu sa incep sa umblu la ea dupa vreo 5000-10000 km pana atunci apar si piese tuning pt ea,in primu rand vreau sa schimb grila fata,pedalele de la irmscher (au chestii f tari pt opel) si dupa aia incet incet...as vrea sami poti spune si mie un magazin/e unde pot gasi piesele necesare..(imi doresc urgent un blowoff)...iti multumesc frumos ink odata pt apreciere si eu o sami schimb iubitzica pentru un opc face lift..stima
Masina a fost pe comanda, sau pe stock,cum am luat-o eu(pt ca dura ~ 3 luni)? Daca ai luat-o pe comanda e pacat ca nu ai luat kitul de opc care mai costa in plus 900 euro! Un bov este imperativ necesar pe motorul tau,sigur o sa se auda foarte frumos,le gasesti la preturi bune pe srz.ro, si o sa ti-l monteze!
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 22:08   #35
ptkr1

Stage 1
 
ptkr1's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 19
Thumbs up Masina mea: Opel Insignia

bineinteles ca nu putea lipsi kitul opc si jantele model 63 opc de 20" pe scurt...masina este alba cu interiorul bej si lemn (numai la cosmo),sistem audio dvd-navi infinity (7 boxe)+ toate optinuile posibile.

ms pt sfaturi o sa le aplic )
ptkr1 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 22:10   #36
ptkr1

Stage 1
 
ptkr1's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 19
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
Masina a fost pe comanda, sau pe stock,cum am luat-o eu(pt ca dura ~ 3 luni)? Daca ai luat-o pe comanda e pacat ca nu ai luat kitul de opc care mai costa in plus 900 euro! Un bov este imperativ necesar pe motorul tau,sigur o sa se auda foarte frumos,le gasesti la preturi bune pe srz.ro, si o sa ti-l monteze!


*masina a fost luata pe comanda si a durat aproape 4 luni dar....A MERITAT!!!
ptkr1 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 14:31   #37
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by ptkr1 View Post
*masina a fost luata pe comanda si a durat aproape 4 luni dar....A MERITAT!!!
Sunt convins..oricum nu mi-am dat seama exact de ce kit ai pe masina,pt la avatar nu se observa f multe detalii!
Sa ii pui pneuri pe 35,dar este nasol cu craterele de gropi pe la bucuresti!
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 12-09-09, 00:22   #38
ptkr1

Stage 1
 
ptkr1's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 19
Thumbs up Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
Sunt convins..oricum nu mi-am dat seama exact de ce kit ai pe masina,pt la avatar nu se observa f multe detalii!
Sa ii pui pneuri pe 35,dar este nasol cu craterele de gropi pe la bucuresti!

are citez "jante din aliaj usor 20 x8.5,Design 63 OPC (anvelope 245/35 r20). Stima
ptkr1 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-09, 13:42   #39
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

O groapa buna le trebuie)
Zi-mi si mie cu cele 7 boxe. Tot atatea are si Vectra mea (nu cred ca Infinity, dar sunt tot 7). N-am apucat sa vad care-i treaba pt ca abia sapt viitoare o ridic de la showroom; am auzit ca cea de-a 7a este undeva in bord. Cum se aude cu treaba asta?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 12-09-09, 15:40   #40
ptkr1

Stage 1
 
ptkr1's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 19
Thumbs up Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
O groapa buna le trebuie)
Zi-mi si mie cu cele 7 boxe. Tot atatea are si Vectra mea (nu cred ca Infinity, dar sunt tot 7). N-am apucat sa vad care-i treaba pt ca abia sapt viitoare o ridic de la showroom; am auzit ca cea de-a 7a este undeva in bord. Cum se aude cu treaba asta?

pai sincer...eu la a mea am volume 0-40, la cifra 7 deja se simte bassul ffff bine adik deja incepe sa nul prea mai auzi pe cel din spate si pe la 12 deja cel din dreapta nu te mai itnelegi cu el ce sati mai zic, la maxim se aude clar si frumos,fara nici un pic de bruiat sau cva. o reglare buna din navigatie la audio balance,fader etc. si e totul k un vis care il traiesti. stima
ptkr1 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-09, 15:46   #41
dzrhd
4Tuning International Member


Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 372
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by cRbL View Post
de ce ai vrea sa pierzi garantia la asa frumusete de masina?
si in plus, Insignia nu e masina de liniute si ture de magheru de la stop la stop...
220 4x4 cred e ca mult mai mult decat iti trebuie in oras sau pt un drum in afara...
si da la 33k eur sau 27k eur iti lua bembeu sehash fortza...si ce rezolvai ?
nu ca as fi adeptul masinilor noi, dar daca AI banii respectivi...de ce te-ai risca la sh ?
cat despre insignia strict...cred ca arata bine si cheala cu capace de plastic sincer...
corect !!
dzrhd is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 03:12   #42
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by ptkr1 View Post
are citez "jante din aliaj usor 20 x8.5,Design 63 OPC (anvelope 245/35 r20). Stima
Ok.sa inteleg ca nu prea mai ai pietre la rinichi,sau cat de cat suspensia este mai iertatoare si talonul de 35 nu face masina sa fie extrem de rigida? Eu o am pe 45,dar ma bate gandul sa pun un talon mai mic adica pe 35 sau dc nu pe 30,tu ce zici?
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 00:41   #43
ptkr1

Stage 1
 
ptkr1's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 19
Thumbs up Re: Masina mea: Opel Insignia

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
Ok.sa inteleg ca nu prea mai ai pietre la rinichi,sau cat de cat suspensia este mai iertatoare si talonul de 35 nu face masina sa fie extrem de rigida? Eu o am pe 45,dar ma bate gandul sa pun un talon mai mic adica pe 35 sau dc nu pe 30,tu ce zici?

eo zic sati pui maxim de 35 avand in vedere drumurile noastre f "perfecte" si asa eu merg cu atentie si mereu pneurile umflate k altfel o sa plang dupa jentile mele si asa la talon de 35 trebuie sa ai mareeee grija...asta este sfatul meu,decizia iti apartine. stima
ptkr1 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-10, 14:55   #44
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

Am schinbat filtrul de aer de hartie stock cu unu k&n.singura diferenta dintre cele 2 ar fi doar 1: uleiul nu se inegreste asa repede.filtrul il curat din 5000 km in 5000 km. Uleiul o sa il schimb la 10000 km,nu la 15k cum se face la garantie. Am de gand sa nu ma mai duc la opel,pt ca ei fac lucruri simple la suprapret si nu prea se merita.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 28-09-10, 23:51   #45
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Insignia

impresionanta masina...sa aveti parte unul de celelalt !!! ps : ca sfat...numai apleca urechia la toate gurile rele, pentu ca : ce-i NOU e NOU!!! bafta multa...
electric_style is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -