Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 01-05-08, 00:44   #91
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: 2000 Toyota Celica

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Salutari,eu sunt cu "sora" mai mica a celicai,cel mai mic motor de pe celica,probabil motorizarea pentru oras,si anume 1.6 16v 105ponei,e din `91 masinuta,si tin sa va spun ca japonezii au facut niste masini extraordinare,cred ca modelul acesta cu faruri escamotabile a fost cel mai reusit model,nu ca as avea eu,dar personal mi se par cele mai reusite!
Cat despre capitolul viteza/fiabilitate/curbe/etc,bate multe masini!
Cu 105cp am reusit sa le dau peste nas si eu la cateva nemtesti de 130cp...sincer m-am atasat si eu destul de mult de piticania asta,si cred ca o sa ma axez numai pe japoneze de acum incolo!Stau si ma intreb celica lui Ionut din Brasov,modelul Carlos Sainz 4x4 turbo 245cp STOCK ce stie sa faca
Planul meu este sa iau o "sora" mai mare,si anume celica 2.0 GT de 156cp...sau 4x4 de 204cp...atunci incepe senzatia mai tare
Multa bafta tuturor

Celica ST185 4WD - 204 CP
Celica ST185 CS - 208 CP
Celica ST205 GT FOUR- 242 CP

Modele europene
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 04:36   #92
Nemes Ion

Stage 5
 
Nemes Ion's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 388
Member of:
[Toyota]
Default

Quote:
Originally Posted by Mihai25 View Post
hai sa pun niste poze inainte de a ma apuca sa o transform, dar as vrea mult sa o reanimez in totalitate si ca performanta si ca aspect .. stept raspunsuri
hai noroc mihai!nu i fa tuning exterior !!! o mutilezi !!! e totusi un carlos sainz nu ursulet man !!! de tuning la motor nu am nuk impotriva daca vrei pot sa te ajut spune mi doar unde vrei sa ajungi de la 208 cai pana la aprox 800 [fara nos],eu studiez modelul asta de 8 ani.daca vrei pot sa ti arat celica carlos sainz mutilata prin tuning exterior . in fine daca poti sa i faci ceva acel lucru ar fi sa o faci alba si sa pui vinilurile alea rosu cu verde,dacat sa dai bani aiurea pe nu stiu ce spolier si toate prostiile mai bine poti sa faci o gramada de lucruri cu bani astia [ frane adevarate/upgrade turbina/blow-off/pistoane forjate/bolturi/kit ambreiaj/electronica adevarata/evacuare de min 76 cu serpisori si clar down pipe/jante adevarate + gume/o suspensie reglabila pe inaltime-duritate-unghi !!!{de cadere}/ALS/LSD deja il avem/un scaun si un volan de competitie/centuri racing/ceva ceasuri de pres-turbo ,ulei si multi alti martori/un boost controler/furtune siliconice/o racire buna [aici implica mule lucruri]/un filtru de aer bun/bucsi motor de poliuretan sau un amortizor motor/ si etc ar trebui sa stau 2 zile sa ti zic ce ai putea cumpara ca daca i pui un spoiler mai mare si un sist de muzica mai tare sa sti ca masina nuu va merge mai tare astea in general sunt besini de copii care cred ca daca au fumuri in cap ,pot sa si invarta o turbina cu ele[cu fumurile din cap] oricum ai o masina cu mare potential si ai multe lucrurui din fabrica stok care multe masini nu le au.ex intarire intre telescoape/radiator racire la uleiul din cutie/racire alternator/racire disrtibutie !!![este gaura aceea rotunda din capota]/treptele 1 si 2 intarite si dedublate pt fotza/2 radiatoare de intercooler/buji de curse only/si multe multe altele care daca vrei sa sti ce ai pe masina intra la TOYOTA-Masina mea TOYOTA-Masina mea TOYOTA CELICA 4WD CARLOS SAINZ LIMITED EDITION no 4303-5000 si acolo gasesti ca ai pe masina.bafta

specific ca topicul este tot pe 4tuning.in alta ordine de idei specific ca este mult mai usor sa faci tuning sau mai bine zis upgrade dintr o masina care a fost ''gatuita'' sau mai bine zis restrictionata pt a o face de strada decat dintr o masina normala,si ai mult mai multe posibilitati de a mari puterea dintr un mot turbo supraalimentat decat dintr un mot aspirat.modelul carlos sainz a fost fabricat din necesitatea impusa de FIA pt ca atunci pt a participa in WRC trebuiau sa aiba modelul participant sa aiba minim 5000 de buc.de serie !!!asa s-a nascut Limited Edition Carlos Sainz [si in cinstea pilotului cu acelasi nume] oricum ''una grande machina'' care fiecare zi de mers este o placere si un spectacol totodata!!!masina care m a uimit prin stabilitate/fiabilitate/si rezistenta [o am de 2 ani si inca nu mi vine sa cred ca nu bate nik tinand cint de drumurile patriei...]si nu merg char ca un bosorog si nici nu mi am luat mod asta sa o duc pe bunicamea la pomana.tot ce am schimbat din cauza uzuri a fost kitul de ambreiaj pt ca 4x4 sunt ''mancatoare de ambreiaj'' si am pus kit cu placa usurata STAGE 3 ceramic,nu prea mai pot sa plec patinat si mersul in trafic este un cosmar,si deja mi o rupt si tampoanele de la mot ,pt ca ori pleci calumea ori moare motorul dar cel original stok nu mai facea saracul fata modificarilor aduse mot.sper sa ma tina si asta dar cred ca pana la urma tot la bidisc ajung.si neaparat trebuie sa mi pun un amortizor mot.asta e nu vreau sa schimp tampoanele la mot mai des ca o femeie.

Quote:
Originally Posted by Alecu_2fast View Post
Salut baieti,

Eu cred ca e mai bine sa impartim cunostintele si nu sa ne certam care scoate timpi mai buni, neamtu sau japanu...

Ca orice om care doreste sa-si cumpere o celica am si eu cateva intrebari...Intentionez sa import o celica GTS din state 2001-2002 si as vrea sa stiu daca specificatiile motorului sunt la fel ca cele pentru Europa. Mai precis masina e euro 3 sau sub euro 3? pentru ca altfel mi-as lua`o grav la RAR.

Si daca modelele dupa 2002 sunt euro4? In listele RAR am vazut ca sunt omologate 2 motoare cu norma euro 3...

Multumesc si astept raspuns!
cat ma coasta sa mi aduci masina asta http://motors.shop.ebay.com/Cars-Tru...9=Supra4c880dd

prima ceea verde
__________________
SERVICE AUTO & INTRETINERE autorizat R.A.R & DIAGNOZA DE ULTIMA GENERATIE & MAGAZIN PIESE & ACESORII AUTO & TUNING & CURATATORIE TAPITERII - PRETURI PROMOTIONALE !!! Mecanic auto si de curse [ V.T.M ] tel.0723/485.989 si 0757/417.378

Last edited by EaGle; 01-05-08 at 11:39.
Nemes Ion is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 13:56   #93
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: 2000 Toyota Celica

Quote:
Originally Posted by celicagtfour View Post
Celica ST185 4WD - 204 CP
Celica ST185 CS - 208 CP
Celica ST205 GT FOUR- 242 CP

Modele europene
Mdea,credeam k a lui are 245cp..de asemenea am mai vazut una pe mobile.de tot carlos sainz de 245cp,dar acum dupa ce mi-ai aratat alea cred ca aia care am vazut-o e modificata la motor
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 23:16   #94
Red Celica

Stage 5
 
Red Celica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,908
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: 2000 Toyota Celica

[QUOTE=celicagtfour;1330827]Cati cai putere are "common shit " de BMW 328i pe care l ai si din ce an e? Ca daca e ala de 193 de cai, pot sa afirm linistit ca ai batut o celica TS condusa de cineva care nu stiie sa schimbe vitezele. Ai putea da niste date tehnice ale BMW ului. Si in ce sens ai batut celica TS? Eu sunt convins ca celica cu motorasul ei de 1.8 da somn la "common shit BMW 328i " si la liniutze si in pista.


Am avut ocazia duminica trecuta sa ma dau din nou cu o Celica TS, de data asta in cadru legal, in sistemul cel mai bun din trei curse si l-am executat cu 3 masini fata de fiecare data... nu cred ca nici asta nu stia sa schimbe vitezele...
am si o poza...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	328i VS Celica TS.jpg
Views:	378
Size:	1.49 MB
ID:	559856  
__________________
E36 M3 EVO TURBO 500+ CP- Razvan LKN -!!! LIVE LIFE SIDEWAYS !!!!!
Red Celica is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 12:00   #95
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: 2000 Toyota Celica

[QUOTE=Red Celica;1583597]
Quote:
Originally Posted by celicagtfour View Post
Cati cai putere are "common shit " de BMW 328i pe care l ai si din ce an e? Ca daca e ala de 193 de cai, pot sa afirm linistit ca ai batut o celica TS condusa de cineva care nu stiie sa schimbe vitezele. Ai putea da niste date tehnice ale BMW ului. Si in ce sens ai batut celica TS? Eu sunt convins ca celica cu motorasul ei de 1.8 da somn la "common shit BMW 328i " si la liniutze si in pista.


Am avut ocazia duminica trecuta sa ma dau din nou cu o Celica TS, de data asta in cadru legal, in sistemul cel mai bun din trei curse si l-am executat cu 3 masini fata de fiecare data... nu cred ca nici asta nu stia sa schimbe vitezele...
am si o poza...
Esti sigur ca e o celica TS? Si esti sigur ca a ta e stock? Si BMW ul tau nu e tocmai nou. Poza arata ca esti in fata, dar pe cati metri?cu plecare de pe loc?
__________________
ex. Honda Integra Type R 1.8 VTEC > DC2 (fab. 1999) 192 cp B18C6 inside
ex. Honda Civic 1.5 VTEC > MB3 (fab. 1999) 115 cp
ex. Toyota Celica GT-FOUR > ST 205 (fab. 1996) [242 => 265 cp ca.] 3S-GTE inside
ex. Toyota Celica GT > ST 202 (fab. 1997) 170 cp
ex. Toyota Celica AT 200 > 7A-FE(fab. 1996) 116 cp
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 21:23   #96
Red Celica

Stage 5
 
Red Celica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,908
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: 2000 Toyota Celica

[QUOTE=celicagtfour;1584366]
Quote:
Originally Posted by Red Celica View Post

Esti sigur ca e o celica TS? Si esti sigur ca a ta e stock? Si BMW ul tau nu e tocmai nou. Poza arata ca esti in fata, dar pe cati metri?cu plecare de pe loc?

1. normal ca era TS, ptr ca altfel nu se incadra in grupa mea (160 - 200 CP).
2. a mea e aproape stoc
3. nu a zis nimeni ca BMW-ul meu e nou
4. am fost in fata de la primul si pana la ultimul metru cu o distanta ce crestea direct poportional cu apropierea de finish (402 m).
5. cu start de pe loc.

si crede-ma ca in orice conditii, pe orice distanta, cu orice start vrei tu, fac muci orice TS stoc.

bafta
Red Celica is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 21:38   #97
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Thumbs up Re: 2000 Toyota Celica

[QUOTE=Red Celica;1585424]
Quote:
Originally Posted by celicagtfour View Post


1. normal ca era TS, ptr ca altfel nu se incadra in grupa mea (160 - 200 CP).
2. a mea e aproape stoc
3. nu a zis nimeni ca BMW-ul meu e nou
4. am fost in fata de la primul si pana la ultimul metru cu o distanta ce crestea direct poportional cu apropierea de finish (402 m).
5. cu start de pe loc.

si crede-ma ca in orice conditii, pe orice distanta, cu orice start vrei tu, fac muci orice TS stoc.

bafta

1. Deci masina ta nu e stock, am citit jos ca ai 200+ Cp => nu te incadrai in aceeasi grupa cu TS-ul, esti peste 20 cai putere.
2. Deci masina ta nu e chiar aproape stock.
3. Ma bucur ca un BMW asa vechi trage asa bine.
4. Distanta de 400 de m este perfecta ca sa vezi diferenta intre masini.
5. OK
6. Felicitari pentru isprava.

Sunt de acord ca faci muci o masina stock de 190 de cai cu o masina cu motor mai mare care nu mai este stock si are peste 200 de cai . Cand vin in tara facem o liniuta, BMW 328i vs GT-FOUR, doara suntem in aceeasi categorie de cai .
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 22:23   #98
Red Celica

Stage 5
 
Red Celica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,908
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: 2000 Toyota Celica

Quote:
Sunt de acord ca faci muci o masina stock de 190 de cai cu o masina cu motor mai mare care nu mai este stock si are peste 200 de cai . Cand vin in tara facem o liniuta, BMW 328i vs GT-FOUR, doara suntem in aceeasi categorie de cai .
nu ar fi rau... sper ca pana te intorci in tara sa apuc sa termin ce am inceput la motor si sa ne putem da macar cu mici sanse din partea mea sa gastig...

felicitari pentru masina pe care o ai...si poate cand te intorci vom avea ocazia sa ne cunoastem.

bafta

Last edited by EaGle; 12-06-08 at 12:28.
Red Celica is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 01:25   #99
DOGY@Style

Stage 3
 
DOGY@Style's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 133
Default

Felicitari pt masina Ryan...intr'adevar reusita. O sa iti trimit un pm in curand pt a imi da mai multe detalii despre firma care ti-a facut interioru'...daca poti sa divulgi informatia. Despre putere vroiam sa zic ca acum 2 luni am vb cu cineva de la o fima de tuning din bucuresti si care realizasera un proiect turbo pe o celica...rezultatu' fiind de vreo 250 de cai...sper la roata...pt ca altfel ar fi cam putin deoarece era o celica de 190 de cai...care apropo...se mai numesc si GT-S...si provin din america. Deci daca ai fi interesat...sigur ai gasi solutii de a-ti mari puterea...fie si printr-o remapare...daca nu un turbo sau supercharger. Piesele mie mi se par cam scumpe....pt un capac de janta de fabrica si o aparatoare de noroi fata stanga...am dat 4.5 mil. Numai bine...salut.

Am uitat sa mentionez. Imi vand celica de 140 de cai din 2001. Mai multe detalii la sectiunea bazar...sau pe private.

Last edited by EaGle; 28-09-08 at 11:43.
DOGY@Style is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 22:10   #100
Bobry47

Stock
 
Bobry47's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 5
Default

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
celica nu este fabricata in UE, deci mai sunt niste taxe de platit.
Nu sunt alte taxe...ai dreptate DOAR in cazul in care importi masina direct de la japonezi sau e nou nouta...la second nu se pune problema...
Per total este o masina deosebita cu un design distinct,este fiabila...cu toate ca imi huruie putin un rulment pe spate,este foarte rigida pe drumurile noastre si nu este o masina de zi cu zi (parerea mea).La 10-11 mii euro nu este o alternativa mai buna ...iar referitor la taxa de mediu..anu trecut am platit fix 5400 ron...iar acum un prieten a platit pt un TS ..2600 ron

Quote:
Originally Posted by catalin600 View Post
Salutare am si eu un TS luat tot din Italia cu 11.000 iar pe autostrada mers 130-140 km/h consuma 9L.
Stie cineva daca ii scot imensa toba de mijloc si ii pui un filtru KN cati cai castigi???
Am experimentat euAm dat jos intermediara si am pus o toba finala smechera,dar crede-ma zgomotul este prea puternic si de fiecare data cand trecea garcea trbuia sa o scot la liberPlus ca la decelerare vibreza bordul
Deci am pus in locul intermediarei originale una mica (Walker)si a iesit un sunet super...Consumul il dereglezi in momentul in care faci schimbari majore

Last edited by EaGle; 18-10-08 at 10:39. Reason: Unire posturi
Bobry47 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-09, 21:50   #101
couzin

Stage 5
 
couzin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 498
Default Re: TOYOTA Celica `00

Superba masina so stapanesti sanatos
couzin is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -