Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-08, 09:07   #76
MODJO

Stage 1
 
MODJO's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 19
Default Re: 2000 Toyota Celica

salut! eu am avut, de fapt inca mai am, in stadiul de resturi, o celica 2002 de 143 de cai... masina tragea bininisor, nu extraordinar, dar indeajuns de bine pentru a da ceata multor smecheri cu bmw and other common shit like that, incepand de la 320 pe benzina, cu motor de 2.2 de 170ps, incepeau sa-mi faca probleme... nu te face de kko, dar nici nu te scoate in fata unui sofer mai experimentat... raportul putere-greutate o avantajeaza, am scos 7.7 s cu bancheta, roata de rezerva and all useless shit removed... in fine, acum am facut-o zob frontal cu un tir (verificati naibii cauciucurile la modul f. serios, daca aveti explozie la peste 100 pe ora you are gone!) si ma mananca in f..d, ca dupa ce pot sa merg again, sa-mi iau una de 192 de caluti. Din cate am inteles eu de la reprez toyota din germ, de unde am luat-o, mai ieftin ar fi sa ma apuc de schimbat elementele de caroserie cu unele mai usoare din carbon decat sa modific motorul, si ar trage mult mai bine...
nu m-am interesat foarte mult, insa am impresia ca doar cele peste 2002 au esp...cele cu face-lift. m-a frapat faptul ca e destul de mare garda la sol, deci se preteaza bine la drumurile noastre, cred ca e cam la fel de mare ca la un cielo. e foarte fain de condus, e agila si stabila... si.... va spun din proprie experienta ca este extrem de sigura si solida!
nu stiu cam cat consuma in plus cea de 192 de cai, a mea lua cam 11 in oras, in conditiile in care nu prea poti sa te abtii sa-i mai dai cate o talpa!
MODJO is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 10:12   #77
Red Celica

Stage 5
 
Red Celica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,908
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: 2000 Toyota Celica

Quote:
Originally Posted by MODJO View Post
salut! eu am avut, de fapt inca mai am, in stadiul de resturi, o celica 2002 de 143 de cai... masina tragea bininisor, nu extraordinar, dar indeajuns de bine pentru a da ceata multor smecheri cu bmw and other common shit like that, incepand de la 320 pe benzina, cu motor de 2.2 de 170ps, incepeau sa-mi faca probleme... nu te face de kko, dar nici nu te scoate in fata unui sofer mai experimentat... raportul putere-greutate o avantajeaza, am scos 7.7 s cu bancheta, roata de rezerva and all useless shit removed... in fine, acum am facut-o zob frontal cu un tir (verificati naibii cauciucurile la modul f. serios, daca aveti explozie la peste 100 pe ora you are gone!) si ma mananca in f..d, ca dupa ce pot sa merg again, sa-mi iau una de 192 de caluti. Din cate am inteles eu de la reprez toyota din germ, de unde am luat-o, mai ieftin ar fi sa ma apuc de schimbat elementele de caroserie cu unele mai usoare din carbon decat sa modific motorul, si ar trage mult mai bine...
nu m-am interesat foarte mult, insa am impresia ca doar cele peste 2002 au esp...cele cu face-lift. m-a frapat faptul ca e destul de mare garda la sol, deci se preteaza bine la drumurile noastre, cred ca e cam la fel de mare ca la un cielo. e foarte fain de condus, e agila si stabila... si.... va spun din proprie experienta ca este extrem de sigura si solida!
nu stiu cam cat consuma in plus cea de 192 de cai, a mea lua cam 11 in oras, in conditiile in care nu prea poti sa te abtii sa-i mai dai cate o talpa!
saluti...

eu sunt Razvan de la Clung, ne-am cunoscut la crisma aia din Sadova cand erai venit cu Radu si ceilalti prieteni. Eu eram cu Celica mea rosie. Am auzit ca ai avut accident. Naspa treaba... Bine ca mai esti printre noi. Eu mi-am vandut toate cele trei Toyota celica, inclusin cea turbo 4x4 si mi-am luat un "common shit " de BMW 328i de peste 200 de CP. e interesanta masina. Fuge rau de tot; am batut destul de usor celica TS de 192 CP...In rest toate bune. eu tot la Toyota lucrez si am un client care ar vrea sa vanda celica TS... daca te faci bine si te intereseaza, putem vorbi.

Bafta.
__________________
E36 M3 EVO TURBO 500+ CP- Razvan LKN -!!! LIVE LIFE SIDEWAYS !!!!!
Red Celica is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 10:36   #78
YZF-PWR

Stage 5
 
YZF-PWR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,580
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Mitsubishi]
Default Re: 2000 Toyota Celica

Baieti revin cu intrebarea , la Toyota Celica TS de 192 CP a pus cineva chip ? sau a auzit pe cineva sa puna? ca am inteles ca ar fi ceva probleme legate de computeru japonez cand e vba sa puna chip , mai degraba cred ca Romania inca nu e asa avansata pt acel computer , astept un raspuns , multumesc
__________________

Liga Moderatorilor
YZF-PWR is offline   Reply With Quote
Old 02-02-08, 15:22   #79
raul_tly

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 22
Default Re: 2000 Toyota Celica

ff fruoasa lucrare la tot ce sa facut!!! ne indrumi si pe noi la cei cu interioarele pls??? as face si eu ceva ineresant in celica mea dar habar nu am de un meserias bun dac poti anuntama
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	18112007303.jpg
Views:	187
Size:	63.3 KB
ID:	441498  
raul_tly is offline   Reply With Quote
Old 02-02-08, 18:09   #80
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default

Quote:
Originally Posted by Red Celica View Post
saluti...

eu sunt Razvan de la Clung, ne-am cunoscut la crisma aia din Sadova cand erai venit cu Radu si ceilalti prieteni. Eu eram cu Celica mea rosie. Am auzit ca ai avut accident. Naspa treaba... Bine ca mai esti printre noi. Eu mi-am vandut toate cele trei Toyota celica, inclusin cea turbo 4x4 si mi-am luat un "common shit " de BMW 328i de peste 200 de CP. e interesanta masina. Fuge rau de tot; am batut destul de usor celica TS de 192 CP...In rest toate bune. eu tot la Toyota lucrez si am un client care ar vrea sa vanda celica TS... daca te faci bine si te intereseaza, putem vorbi.

Bafta.
Cati cai putere are "common shit " de BMW 328i pe care l ai si din ce an e? Ca daca e ala de 193 de cai, pot sa afirm linistit ca ai batut o celica TS condusa de cineva care nu stiie sa schimbe vitezele. Ai putea da niste date tehnice ale BMW ului. Si in ce sens ai batut celica TS? Eu sunt convins ca celica cu motorasul ei de 1.8 da somn la "common shit BMW 328i " si la liniutze si in pista.

Quote:
Originally Posted by CT-06-YZF***X-Team View Post
Baieti revin cu intrebarea , la Toyota Celica TS de 192 CP a pus cineva chip ? sau a auzit pe cineva sa puna? ca am inteles ca ar fi ceva probleme legate de computeru japonez cand e vba sa puna chip , mai degraba cred ca Romania inca nu e asa avansata pt acel computer , astept un raspuns , multumesc
Salut,
Toate modelele de Celica din 1994 pana cand au fost scoase din productie, au un chip neprogramabil, deci nu poate fi atins de nimeni. Exista doua posibilitati: sa i schimb chipul care costa destul (cam 800euro) sau am aflat ca se gasesc un fel de chipuri care se adauga la cel original si se pot modifica parametrii masinii). Totusi costul nu merita pt ca puterea obtinuta este maxim 6-9 cai putere. Celica TS este o masina cu un motor deja impins din frabrica care da rezultatele pe care le da. Cred ca cea mai buna idee ar fi sa montezi un turbo pe 1.8 143 cai. Daca ti ai putea permite, devine o masina foarte agresiva, o poti duce in 200 fara riscuri. Am avut ocazia sa conduc o celica 1.8 T23 turbo. este cu totul si cu totul o alta masina.
__________________
ex. Honda Integra Type R 1.8 VTEC > DC2 (fab. 1999) 192 cp B18C6 inside
ex. Honda Civic 1.5 VTEC > MB3 (fab. 1999) 115 cp
ex. Toyota Celica GT-FOUR > ST 205 (fab. 1996) [242 => 265 cp ca.] 3S-GTE inside
ex. Toyota Celica GT > ST 202 (fab. 1997) 170 cp
ex. Toyota Celica AT 200 > 7A-FE(fab. 1996) 116 cp

Last edited by EaGle; 02-02-08 at 19:03.
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 26-03-08, 18:48   #81
AL13N

Stage 1
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 20
Default Re: 2000 Toyota Celica

Salut.Scuze daca am postat cam tarziu...In primul rand ai o masina SUPERBA
In al doilea rand as dori si eu sa te rog daca poti sa-mi spui unde ai facut interioru...Eventual niste date de contact...Te rog mult de tot...Multumesc anticipat.
AL13N is offline   Reply With Quote
Old 26-03-08, 21:33   #82
Red Celica

Stage 5
 
Red Celica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,908
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: 2000 Toyota Celica

[QUOTE=celicagtfour;1330827]Cati cai putere are "common shit " de BMW 328i pe care l ai si din ce an e? Ca daca e ala de 193 de cai, pot sa afirm linistit ca ai batut o celica TS condusa de cineva care nu stiie sa schimbe vitezele. Ai putea da niste date tehnice ale BMW ului. Si in ce sens ai batut celica TS? Eu sunt convins ca celica cu motorasul ei de 1.8 da somn la "common shit BMW 328i " si la liniutze si in pista.


Stiu ce zici, ca eu lucrez la Toyota de 4 ani si am acut numai celica pana acum 4 luni. Dela 1,6 ST-i, pana la 4x4 turbo de 204 CP si am avut cateva zile bune pe mana Celica TS de 192 CP, care e intr-adevar senzationala. Dar asa cum zice si fisa tehnica, stoc, celica face 0-100 km/h in 7,5 s,

http://www.carfolio.com/specificatio...car/?car=77000

in timp ce 328-ul (stoc) face suta in 6,9

http://www.carfolio.com/specificatio...?car=15268&BMW

si crede-ma pe 402m am batut celica cu bmw-ul de 3 ori la rand, si daca ai Celica TS, ne putem intalni si-ti arat.
Eu stiu ce masina am avut si ce masina am acum. Ce-i drept ca daca as avea ocazia, as da 328-ul pe celica TS si maine. E o super masina.

Bafta,
Red Celica is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 02:12   #83
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Talking Re: 2000 Toyota Celica

[QUOTE=Red Celica;1449068]
Quote:
Originally Posted by celicagtfour View Post
Cati cai putere are "common shit " de BMW 328i pe care l ai si din ce an e? Ca daca e ala de 193 de cai, pot sa afirm linistit ca ai batut o celica TS condusa de cineva care nu stiie sa schimbe vitezele. Ai putea da niste date tehnice ale BMW ului. Si in ce sens ai batut celica TS? Eu sunt convins ca celica cu motorasul ei de 1.8 da somn la "common shit BMW 328i " si la liniutze si in pista.


Stiu ce zici, ca eu lucrez la Toyota de 4 ani si am acut numai celica pana acum 4 luni. Dela 1,6 ST-i, pana la 4x4 turbo de 204 CP si am avut cateva zile bune pe mana Celica TS de 192 CP, care e intr-adevar senzationala. Dar asa cum zice si fisa tehnica, stoc, celica face 0-100 km/h in 7,5 s,

http://www.carfolio.com/specificatio...car/?car=77000

in timp ce 328-ul (stoc) face suta in 6,9

http://www.carfolio.com/specificatio...?car=15268&BMW

si crede-ma pe 402m am batut celica cu bmw-ul de 3 ori la rand, si daca ai Celica TS, ne putem intalni si-ti arat.
Eu stiu ce masina am avut si ce masina am acum. Ce-i drept ca daca as avea ocazia, as da 328-ul pe celica TS si maine. E o super masina.

Bafta,
Stii ce cred...ca fiecare tine partea masinii pe care o are. Nu am nimic cu BMW 328i. Nu inteleg de ce afirmi ca pe fisa tehnica a TS ului scrie 7,5 s de la 0 la 100km/h cand de fapt pe fisa si nu numai, chiar si per site ul pe care l-ai postat (care nu este elocvent) scrie 7,2 s de la 0 la 100km/h. Din ce an e BMW ul tau? din ceea ce scrie in avatarul tau ar fi facut incepand cu 199. Din sursele verificate de mine BMW 328i ar trebui sa faca intre 7.0 -7.3 de la 0 la 100km/h (nu am gasit un timp exact) http://www.i0100.com/it/index.php?ar...rizzazione=426. In concluzie e foarte probabil ca BMW 328i sa nu coboare sub 7 secunde si sunt de parere ca ramane de vazut cine conduce BMW ul si cine TS. Ambele masini au sanse, avand in vedere ca BMW ul are 200 de kg in plus si Celica e usurica si are aceeasi putere. Ramane de vazut proba practica. In pista in schimb sunt convins ca vei vedea stopurile de la Celica foarte bine pt putin timp si dupa asta nu le vei mai vedea deloc.

[QUOTE=Red Celica;1449068]
Quote:
Originally Posted by celicagtfour View Post
si daca ai Celica TS, ne putem intalni si-ti arat.
Eu stiu ce masina am avut si ce masina am acum.
Daca vrei putem face o liniuta, numai ca nu am o Toyota Celica TS, dar am tot o Toyota Celica mai veche si mai urata , Toyota Celica GT FOUR - tractiune integrala, 2.0 twinturbo entry 16v, 242 de cai stoc, putem incerca ca sa mi arati. Ce zici? .

[QUOTE=Red Celica;1449068]
Quote:
Originally Posted by celicagtfour View Post
Ce-i drept ca daca as avea ocazia, as da 328-ul pe celica TS si maine. E o super masina.

Bafta,
Eu nu as da o Celica TS pe un BMW 328i niciodata .
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 12:53   #84
KAB

Stage 5
 
KAB's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 322
Member of:
[RENAULT]
[Toyota]
Default Re: 2000 Toyota Celica

Salut baieti,

Eu cred ca e mai bine sa impartim cunostintele si nu sa ne certam care scoate timpi mai buni, neamtu sau japanu...

Ca orice om care doreste sa-si cumpere o celica am si eu cateva intrebari...Intentionez sa import o celica GTS din state 2001-2002 si as vrea sa stiu daca specificatiile motorului sunt la fel ca cele pentru Europa. Mai precis masina e euro 3 sau sub euro 3? pentru ca altfel mi-as lua`o grav la RAR.

Si daca modelele dupa 2002 sunt euro4? In listele RAR am vazut ca sunt omologate 2 motoare cu norma euro 3...

Multumesc si astept raspuns!
KAB is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 13:34   #85
Red Celica

Stage 5
 
Red Celica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,908
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: 2000 Toyota Celica

Stii ce cred...ca fiecare tine partea masinii pe care o are. Nu am nimic cu BMW 328i. Nu inteleg de ce afirmi ca pe fisa tehnica a TS ului scrie 7,5 s de la 0 la 100km/h cand de fapt pe fisa si nu numai, chiar si per site ul pe care l-ai postat (care nu este elocvent) scrie 7,2 s de la 0 la 100km/h.....
Quote:
Originally Posted by Red Celica View Post
Eu nu as da o Celica TS pe un BMW 328i niciodata .
Intr-adervar, Celica TS face suta in 7,2 si nu 7,5 cu am zis eu. Dar nu stiu unde ai vazut 7,3 la BMW 328i, cand ti-am dat link-ul, tot de pe CARFOLIO, care este cel mai complet site de specificatii tehnice, unde scrie clar ca 328-ul face suta in 6,9 s. Si este si normal, deoarece are 280Nm cuplu motor, cu 100 mai mult ca la Celica. Si la top speed e mai lenta celica, care are 225 Km/h, fata de BMW care are 236 km/h.

Felicitari pentru masina pe care o ai... cred ca e senzationala... eu am avut T18 din 1993 4WD-ul de 204 CP, tot Twin entry Turbo 16V 4x4 si mergea cu draci... imi inchipui a ta cred ca rupe.

Si daca citesti mai atent ce am scris, eu am zis ca as schimba BMW-ul pe Celica TS, nu invers, asa ca macar aici suntem de aceeasi parere

Dar trebuie sa ma crezi, avand ambele masini, ca 328i-ul trage mai bine ca Celica TS. Poate ne vedem pe la legale si mai stam de vb.

Bafta

Last edited by EaGle; 27-03-08 at 14:49.
Red Celica is offline   Reply With Quote
Old 28-03-08, 01:49   #86
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: 2000 Toyota Celica

Quote:
Originally Posted by YZF-PWR View Post
Baieti revin cu intrebarea , la Toyota Celica TS de 192 CP a pus cineva chip ? sau a auzit pe cineva sa puna? ca am inteles ca ar fi ceva probleme legate de computeru japonez cand e vba sa puna chip , mai degraba cred ca Romania inca nu e asa avansata pt acel computer , astept un raspuns , multumesc
Nu se poate modifica chipul original, singura sansa ar fi sa schimbi tot chipul dar nu prea merita din cauza pretului ridicat.
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 28-03-08, 01:51   #87
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: 2000 Toyota Celica

Quote:
Originally Posted by Red Celica View Post
Stii ce cred...ca fiecare tine partea masinii pe care o are. Nu am nimic cu BMW 328i. Nu inteleg de ce afirmi ca pe fisa tehnica a TS ului scrie 7,5 s de la 0 la 100km/h cand de fapt pe fisa si nu numai, chiar si per site ul pe care l-ai postat (care nu este elocvent) scrie 7,2 s de la 0 la 100km/h.....


Intr-adervar, Celica TS face suta in 7,2 si nu 7,5 cu am zis eu. Dar nu stiu unde ai vazut 7,3 la BMW 328i, cand ti-am dat link-ul, tot de pe CARFOLIO, care este cel mai complet site de specificatii tehnice, unde scrie clar ca 328-ul face suta in 6,9 s. Si este si normal, deoarece are 280Nm cuplu motor, cu 100 mai mult ca la Celica. Si la top speed e mai lenta celica, care are 225 Km/h, fata de BMW care are 236 km/h.

Felicitari pentru masina pe care o ai... cred ca e senzationala... eu am avut T18 din 1993 4WD-ul de 204 CP, tot Twin entry Turbo 16V 4x4 si mergea cu draci... imi inchipui a ta cred ca rupe.

Si daca citesti mai atent ce am scris, eu am zis ca as schimba BMW-ul pe Celica TS, nu invers, asa ca macar aici suntem de aceeasi parere

Dar trebuie sa ma crezi, avand ambele masini, ca 328i-ul trage mai bine ca Celica TS. Poate ne vedem pe la legale si mai stam de vb.

Bafta
Nu vroiam sa subvalutez BMW ul, vroiam doar sa confirm ca intre aceste doua masini este o lupta de la egal la egal avand in vedere datele tehnice. Oricum BMW ul ramane una dintre cele mai afidabile masini din lume. Sa ti aduca noroc. Ciao ciao

Last edited by celicagtfour; 28-03-08 at 01:54.
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 11:51   #88
mortu

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 82
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 2000 Toyota Celica

Salut,
am si eu o celica de 140 de ponei din 2001, care e un pic prea lenesa pentru mine , stie cineva un loc unde as putea monta un turbo pe ea?
Multumesc.
mortu is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 12:35   #89
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: 2000 Toyota Celica

Quote:
Originally Posted by mortu View Post
Salut,
am si eu o celica de 140 de ponei din 2001, care e un pic prea lenesa pentru mine , stie cineva un loc unde as putea monta un turbo pe ea?
Multumesc.
Cred ca ar trebui sa cauti un kit turbo pe internet deja montat pe T23, exista destule. Din cate am vazut eu, o celica T23 cu kit turbo in pista cu un sofer bun mananca masini mult superioare. Cunosc un tip care l a montat si masina s a schimbat enorm. Se merita..
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 00:09   #90
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: 2000 Toyota Celica

Salutari,eu sunt cu "sora" mai mica a celicai,cel mai mic motor de pe celica,probabil motorizarea pentru oras,si anume 1.6 16v 105ponei,e din `91 masinuta,si tin sa va spun ca japonezii au facut niste masini extraordinare,cred ca modelul acesta cu faruri escamotabile a fost cel mai reusit model,nu ca as avea eu,dar personal mi se par cele mai reusite!
Cat despre capitolul viteza/fiabilitate/curbe/etc,bate multe masini!
Cu 105cp am reusit sa le dau peste nas si eu la cateva nemtesti de 130cp...sincer m-am atasat si eu destul de mult de piticania asta,si cred ca o sa ma axez numai pe japoneze de acum incolo!Stau si ma intreb celica lui Ionut din Brasov,modelul Carlos Sainz 4x4 turbo 245cp STOCK ce stie sa faca
Planul meu este sa iau o "sora" mai mare,si anume celica 2.0 GT de 156cp...sau 4x4 de 204cp...atunci incepe senzatia mai tare
Multa bafta tuturor
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -