Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CHEVROLET > Masina mea Chevrolet

Reply
 
Thread Tools
Old 19-11-06, 11:00   #31
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Aveo

Quote:
Originally Posted by George_P. View Post
Cum poti sa spui ca e full option cand ai capace la ea??

In plus,mi se pare mai instabil pe drum Kalos-ul decat Loganu-ul,nu vbesc aici de Aveo este adevarat,dar in proportie de 90% sunt la fel.
Ca si stii si tu,cand a aparut Aveo in Romania,si eu am cumparat masina pe cand a aparut,in mai,atunci nu-ti dadeau jenti de aliuminiu la ea,chiar daca aveai versiunea Platinum.Atunci daca vroiai sa ai jenti de Al le cumparai separat cu 300Eu/buc.,si nu prea cred ca merita.Ca sa te convingi si tu ca e Platinum,intra si tu pe un site al Chevrolet si vei observa ca la dotari,doar Platinum(full option) are climatronic,si care e intr-o poza la inceput.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	10-05-06_1836.jpg
Views:	530
Size:	31.3 KB
ID:	177644  
__________________

раскрутка сайтов

Last edited by s3bby2000; 19-11-06 at 11:03.
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-06, 21:44   #32
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: Chevrolet Aveo

Nu ma lua pe mine cu "ca sa stii si tu" , " ca sa te convingi si tu"...

Convinge-te tu,ca o masina full option inseamna sa aibe toate optionalele pe ea.

Nu mai fii atat de subiectiv,ca si cum Aveo al tau e cel mai mare si cel mai tare,deschide ochii !!
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 21-11-06, 14:23   #33
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Aveo

Cum adica sa nu te iau pe tine cu dinastea?Informeaza-te si mai vorbim.Sa stii are toate optionalele pe ea,ce mai poti pune pe ea e o cutie automata . A mea nu e cea mai tare,daca era cea mai tare trebuia sa fie unicat.Intra pe o adresa a firmei Chevrolet,ti-as dao eu dar imi dau ban ca mie ca nu gasesti,si convingete.Dupa ce te convingi si vezi care e adevarul vei vedea ca nu ai dreptate.Poate o sa scanez o oferta pentru Aveo de pe cand am cumparat-o eu si vei vedea ca nu scrie nimic de jenti de Al,doar ca are jenti pe 15",nu pe 14" sau 13".
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 16-12-06, 20:46   #34
grigoras sorin

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 12
Default Hai sa va spun noutati !

Buna baietii mei , cu sau fara Aveoooo !

Acum 4 zile am primit si eu masina - AVEO full full option . Ma bucur nespus de acest lucru - motorul de 1,4 16 v este tare frate ! Inca n-am bagat piciorul ca lumea in pedala ca vreo 3-4000 vreau sa o protejez intr-un rodaj cat mai bun . Am apasat putin mai tare dar cu mila ! o ia imediat cu a 2-a pana la 50-55 si cu a 3-a pana pe la 90 la nu mai mult de 4000 de turatii de te lipeste de scaun ! dar sa bagi la 5000 - 5500 de turatii !!!
La tot finisajul interior - numai cine n-a vazut-o poate sa aiba dubii _ ca fata de altele mult mai scumpe nu Logan este superioara net - este extraordinara - vecinii si prietenii mei au lesinat de forma si finisajele interiorului !
Ceea ce m-o dezamagit de la primul km a fost doar un lucru - zgomotul in interior - inca de la viteze mici de 50-60 km/h parca ai un geam uitat deschis ! nu inteleg - nu este antifonata destul , sau deloc ? ce naiba se intampla ? are cineva vreo explicatie ?
Cand ma duc prima oara la service am sa cer lamuriri sau sfaturi .
Daca mai aveti alte sfaturi pentru o masina nou nouta , le astept !

Salutare baieti !
grigoras sorin is offline   Reply With Quote
Old 23-12-06, 12:17   #35
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Aveo

Sa o stapanesti sanatos si la cati mai multi km fara probleme.Sfaturiuneti scut la motor k merita,huse,presuri,o tavitza de portbagaj(daca nu gasesti d Aveo cumpara d Kalos k se potriveste perfect(dinaia am eu)) si aparatori d noroi la roti,k sa n-o speli in fiecare zi.Sa incerci sa nu iti pui odorizante prin masina deoarece eu am patit-o k s-a scurs niste odorizant dinala p bord,si mi s-a luat folia de pe un buton d la casetofon.Eu i-am mai facut ca un fel d cutii din Al pt boxele din spate,dar care e inchisa numai in 3 parti,ca sa nu atingi boxele cand bagi bagaje in portbagaj.Daca ii facy rodajul d 1000 km ii ajunge,tinand cont ca motorul vine rodat din fabrica.Se gasesc aqm si bari d torsiune pt fata,daca vrei sa aflii mai multe dai un PM.
Daca vrei sa mai afli cva mai fa si u cate un post.Si ink o chestie:"full full option",cum ai scris u nu e corect deoarece "full" e deja la superlativ absolut.Banuiesc k nu poti sa-ti iei modelul "full" mai slab dotat si mai exista unul "full full" care are toate dotarile
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 23-12-06, 15:39   #36
grigoras sorin

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 12
Default Re: Chevrolet Aveo

Salutare ,
Am prevazut chestia cu odorizantul si n-am pus la oglinda , l-am pus jos in dreapta sub bord agatat de un fir si bate caldura chiar acolo de scoate tot mirosul din el .
Am pus si ceva in portbagaj de protectie contra umezelii de la bagaje , etc . De scutul pentru motor iti multumesc , am sa vad cat costa , ai idee ? cred ca de la service Chevrolet ? Am mers usor pana acum , am 1200 km . Da am apasat mai tare chiar azi , si o ia frate de sub mine ! merge tare de tot ! si frumos , are un zgomot frumos motorul cand apesi putin mai tare ! , imi place la nebunie . De boxe nu m-a dus capul dar m-am uitat si cred ca merita pus ceva de protectie , am sa incerc cu o folie usoara cauciucata , se monteaza mai usor . Da ce vrei sa spui de bare de torsiune fata ? ca n-am prins ideea , scuza-ma . Am scris full full option inadins ca mai spusese cineva full option si n-avea jenti de Al - dar mai mult ca asa o chestie - dar aparatori de noroi unde ai luat ? cat costa ? le monteaza tot la Chevrolet ? dar de aparatori antivant , ploaie la usi stii ceva ? sant ?
Si in legatura cu zgomotul in interior tu il ai ? parca se aude prea tare zgomotul de afara . Si la CD , are magazie de 6 buc asa cum scrie in cartea tehnica ? ca eu nu i-am dat de cap , sau nu are ?
grigoras sorin is offline   Reply With Quote
Old 23-12-06, 15:53   #37
grigoras sorin

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 12
Default Re: Chevrolet Aveo

Cred ca tocmai tu ai spus de treaba cu jentile , acum am vazut si am facut legatura , si ai dreptate , abia acum au bagat mai mare lista de dotari la modelul full option , cum peste jumatate de an or sa fie mai multe ca acum care l-am luat eu .
Mai vreau sa te intreb ce stii despre revizia tehnica ? o au standard la un pret fix ? este sau nu este nevoie iti schimba tot ce au ei pe lista ? sau altfel ? te lasa sa stai langa masina in timpul reviziei ? sau nu-ti da voie sa intri ? iti dau ei piesele schimbate inapoi ? cele care in principiu mai merg folosite , sau trebuie sa le ceri tu ?
Alarma ti-ai pus ? ai idee cat costa ? dar antiradar ( unul bun cat de cat ) ?
grigoras sorin is offline   Reply With Quote
Old 23-12-06, 18:23   #38
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: Hai sa va spun noutati !

Quote:
Originally Posted by grigoras sorin View Post
Am apasat putin mai tare dar cu mila ! o ia imediat cu a 2-a pana la 50-55 si cu a 3-a pana pe la 90 la nu mai mult de 4000 de turatii de te lipeste de scaun ! dar sa bagi la 5000 - 5500 de turatii !!!

Ce-o fi atat de tare la un 1.4....tu stii.

Eu n-am vazut ceva tare la un 1.6,dar la un 1.4,ma rog...daca tu zici

Si din nou zic,daca un 1.4 te lipeste de scaun la felul in care o spui,inseamna ca n-ai mers cu Rosonic cu Octavia...
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 24-12-06, 13:39   #39
grigoras sorin

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 12
Default Re: Chevrolet Aveo

Salut baieti ,

Eu n-am facut o comparatie cu alte masini - desi este clar ca prin comparatie luat ca atare un motor de 1.4 este mai slab ca unul de 1.6 sau mai mare . Ce vreau eu sa reliefez este puterea reala a unui motor de 1.4 luand in calcul atat motorul individual - tehnologie mai noua sau mai veche , greutatea masinii cat si costul acesteia ! Poti avea senzatii placute din toate punctele de vedere enumerate mai sus cat si al confortului - plus o masina nou nouta ! la un pret de cca 10000 de euro .
Doar nu sant tampit sa spun ca este mai tare ca o masina de 18 , 22 sau 25000 de euro cum poate ajunge Octavia sau alta - daca-mi poti da un exemplu de alta masina cu calitatile de mai sus si cu ceva in plus - eu ma dau batut ! Glumesc !
Este bine sa iei in calcul toate amanuntele si cu atat mai mare placerea !
Parerea mea !
Bafta - Sorin
grigoras sorin is offline   Reply With Quote
Old 24-12-06, 19:15   #40
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: Chevrolet Aveo

Eu nu ti-am comparat masina cu Octavia sau altceva,stai linistit,eu doar am zis ca daca la 1.4 al tau zici ca trage cum trage,sa mergi cu Rosonic sa vezi atunci plamani lipiti de scaun.

O alta varianta la fix 10000 euro fix e Prestige-ul care bate la fund Aveo la toate capitolele.

Asta este parerea mea si personal nu as da aceiasi bani pe altceva mai putin bun doar pentru simplul fapt ca "dacia e dacie domne..."



Te salut si eu si La Multi Ani
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 24-12-06, 19:46   #41
grigoras sorin

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 12
Default Re: Chevrolet Aveo

Fara sa te jignesc sau sa fiu subiectiv ca am eu Aveo , dar nu poti compara toata lucratura unui Logan fie si Prestige cu un Aveo !
As putea sa spun ca este foarte usor de observat la toate capitolele ca Loganul este cu o clasa de calitate sub Aveo .
Inca este o masina care nu are o valoare de atatia bani - in conditiile in care sant atatea oferte asemanatoare ca pret , sa o alegi pe cea mai putin atragatoare din toate punctele de vedere , este dupa parerea mea o alegere neinspirata , chiar si daca alegi numai forma masinii , insa pana la urma totul depinde de bunul gust al fiecaruia si de vederea acestuia de ansamblu .
Eu am dreptate din pct meu de vedere , altul din al lui - nu este pana la urma un motiv de contradictie - dar eu spun ca am mers cu Loganul de 1,6 si l-am si vazut atent peste tot - si este clar sub Aveo , cu mult ! dar intrebarea mea este : tu ai vazut pe viu ( nu pe net ) vreun Aveo ? ai mers cu el ? Eu cred ca nici n-ai vazut ! decat poate din mers .

Pa , fericire , mai vorbim
... la un pahar de vin , la ora asta
grigoras sorin is offline   Reply With Quote
Old 24-12-06, 19:58   #42
grigoras sorin

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 12
Default Re: Chevrolet Aveo

Apropo !
nu ma dau ca le stiu pe toate , chiar stiu putine , dar lamureste-ma ce inseamna " Rosonic " mai pe larg , nu asa scurt ...

merci , bafta - Sorin
grigoras sorin is offline   Reply With Quote
Old 24-12-06, 21:46   #43
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: Chevrolet Aveo

Nu,n-am mers cu vreun Aveo,am mers cu un Kalos SX 1.6(care-i tot aia) destul de mult si poate o sa mai merg si-o sa raman la aceeasi parere ca este sub Logan toata ziua....si ca tinuta de drum si ca motor si ca, confort si spatiu si ca pret si ca tot.

Parerile sunt impartite...asta e.



RoSonic e moderator pe-aici pe forum,super baiat,la fel ca si ZoliaT,Hondarul...
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 25-12-06, 14:45   #44
TufY

Stage 5
 
TufY's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,002
Default Re: Chevrolet Aveo

Rosonic e un fel de .......... titirez zburator care te baga in scaun =))))
TufY is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 14:55   #45
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Aveo

George_P, nu ai cum sa compari confortul din Kalos cu cel din Aveo.La interior ce e asemanator intre Kalos si Aveo?Doar scaunele si forma podelei.Daca tot zici k e sub Logan, atunci cumparati tu Logan,daca il tot lauzi atat,eu tot cu Aveo raman.Daca Aveo nu ar avea taxe vamale sigur nu si-ar mai castiga painea astia d la Dacia.Sa stii ca nu am nici o treaba cu Dacia,deoarece inainte am avut dacie,si nu's genul d om care zice "dacia e dacie domne...",dar asta nu inseamna ca dau aceeasi bani pe o masina care e mai slaba doar pt ca sunt patriot si ma gandesc "Las k si astia de la dacia trebuie sa traiasca,doar sunt romani de-ai nostrii".Si asa daca tot e Prestigeul mai bun,spune-mi si mie unde tin climatronic-ul sau Esp-ul,ca eu inca nu l-am vazut.
Grigoras Sorin, la revizie nu te lasa sa stai langa masina,din cate am auzit.Eu nu i-am facut inca revizia,deci nu stiu prea multe amanunte.Scutul costa in jur de 5 milioane si eu mi l-am montat la reprezentanta din Targu Mures,in Brasov nu monteaza.Aparatori de noroi i-am pus,costa in jur de 50 lei.Alarma nu poti sa-i pui,chiar daca o montezi la ei deoarece pierzi garantia,trebuie sa astepti pana iesi din garantie.
N-am afirmat niciodata ca este la fel de buna ca si o masina de 20000 Eu,daca aveam banii aia sigur imi luam o Octavia 2 sau un Passat,daca nu nou,probabil SH,de prin 2004-2005.La banii ei mi se pare cea mai buna oferta,cel mai bun raport calitate-pret.Ciao
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -