Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CHEVROLET > Masina mea Chevrolet

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-11, 08:57   #31
medicalscientist

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7
Default Re: Chevrolet Cruze

Am facut 40.000 de km cu Cruze-ul meu.Masina este best buy si nu regret ca am luat-o.Imi place tot la ea,mai putin unghiurile jentilor de aluminiu care necesita o atentie speciala la fiecare spalare.Are o singura problema.\
CONSUMUL!!!!!IMI CONSUMA CAT UN CAMARO 2010 SI NU GLUMESC!!!!!
Mi-am schimbat stilul de mers si crede-ma ,am incercat toate modurile de a merge si de a schimba treptele de viteza,culmea,trebuie sa fac si o mini-naveta cu ea...crede-ma AM AJUNS SA MERG LA DRUM CU 50 DE km la ORA SI CU AVARIILE PUSE CA SA AM UN REGIM DE CONSUM ACCEPTABIL!!!
La service-unde oamenii sunt extrem de binevoitori,nu au reusit sa imi dea un motiv pentru care se intampla asta.
Acum un an mi-a consumat 17 la suta in Bucuresti iar vara asta cam la 14.E un motor de 1,6, for GOD SAKE.
medicalscientist is offline   Reply With Quote
Old 04-09-11, 09:06   #32
medicalscientist

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7
Default Re: Chevrolet Cruze

Masinile low cost se produc in volume mari si nu pot fi customizate de fabrica.E logic.Ca la aparatele de ras BIC.
medicalscientist is offline   Reply With Quote
Old 04-09-11, 09:11   #33
medicalscientist

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7
Default Re: Chevrolet Cruze

Quote:
Originally Posted by Im2good4U View Post
Am scos un Cruze la test drive zilele trecute.. si chiar mi`a placut.Eu am testat motorul de 1,8 si 140 de cai si mi s-a parut ok.. dar cel de 1,6 si 113 caai cred ca e cam mic si nu se merita.
Suspensia mai rigida.. dar super ok.. cam mic spatiu in spate,pentru pasageri.. dar in rest.. ce sa zic.. e o optiune pentru viitoarea mea masina.
Chevrolet a vrut ca aceasta masina sa fie un concurent direct pentru Civic sedan-modelul american.A incercat inclusiv sa faca un motor cu deschidere variabila a supapelor.Trebuie sa urci acest motor in turatii,asa a fost el gandit.Din pacate....masina consuma putin pentru consumurile din USA....la noi consumul suna jalnic.
medicalscientist is offline   Reply With Quote
Old 04-09-11, 09:19   #34
medicalscientist

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7
Default Re: Chevrolet Cruze

Quote:
Originally Posted by popi2010 View Post
Salut am si eu un chevrolet cruze 2.0 125cp si sunt foarte multumit, apropo celor care nu stiu la variantele BASE si LS nu sunt difuzoare pe spate (pacat un minus) . in rest fara comentarii.
Cum nu sunt difuzoare?????sunt in portierele din spate!!!!
Am LS.Very happy de dotari.
medicalscientist is offline   Reply With Quote
Old 04-09-11, 09:24   #35
medicalscientist

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7
Default Re: Chevrolet Cruze

Quote:
Originally Posted by y_u_s View Post
Eu am ramas super dezamagit de motorul de 1.6 de pe aceasta masina..merita mai mult, in rest e foarte buna alegerea dupa parerea mea, chiar e cea mai inchegata de la chevrolet de pana acum, cu exceptia Captivei v6 ma rog aia e alta discutie. Bafta!
Nu vreau sa jignesc pe nimeni cu masina asta...Captiva ,se mai simte ca e un hibrid intre Chevrolet Suburban model vechi si Daewoo.Cruze este in mod clar,o masina la nivel de calitate european.E un experiment de succes pentru Chevy Europe care nu se va mai repeta pentru ca,pur si simplu,pentru ca are cheltuielile de fabricatie prea mari...
medicalscientist is offline   Reply With Quote
Old 04-09-11, 09:29   #36
medicalscientist

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7
Default Re: Chevrolet Cruze

Quote:
Originally Posted by DEVYL View Post
Si eu m`am bagat la un 2.0 LT diesel de 150 cp, chestia ca eu vreau modelu cu navigatie si tre` sa il caute cucoana aia.... partea prosta ca nu stiu din ce motiv Chevrolet`ul nu produce masina pentru un anumit client... eu deja am planuri de modificari cu ea de cum soseste )

Initial trecusem pe la Opel dupa un Astra, modelul nou, si era curte in curte cu Chevrolet`ul, si am vazut Cruze`ul pt prima data , acasa am cautat informatii pe net, din pacate speram sa gasesc pe el motoru de pe insignia, 2.0 diesel de 190 cp ) ( auzisem ca o parte au motoare de opel ) , dar merge si cel de 150 cp. Mai zilele trecute am gasit Chevrolet Cruze Dub Edition..si cand am vazut cum arata, a 2-a zi eram hotarat pentru ea, cea mai proasta veste cand am auzit ca nu o poate face "special" pt mine sa zic asa
Nu exista asa ceva "motoare de Opel".Opel este o filiala General Motors.Motoarele "Opel" sunt motoare GM. Chiar Insignia e un Buick rebadged in USA.
medicalscientist is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 18:46   #37
alc2

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 301
Member of:
[FORD]
Default Re: Chevrolet Cruze

@medicalscientist , vad ca esti fan cruze , da-mi please cateva info :

1. cam care este consumul extraurban la 90-100 km/h ? Dar pe autostrada ?
2. ce apreciezi ca este cel mai mare atu al Cruze-ului ? Dar defect ?
alc2 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 16:20   #38
Dr_bear

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 1
Default Re: Chevrolet Cruze

Raspund eu pentru el ,aceeasi masina 1.6 113 cp ,16.000 km

Cel mai mare Atu este look-ul si calitatea imbinarii/materialelor si dotarile. E o masina care intelege ca la 13-14.000 de euro ,adica o AVERE ,e ok sa ai geamuri electrice in 2012 la TOATE geamurile. Respect asta la chevrolet.

Consumul la 90-100 in treapta a 5-a e de 5.5%
Consumul la 130 pe A2 de obicei 8%
Dr_bear is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -