Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CHEVROLET > Masina mea Chevrolet

Reply
 
Thread Tools
Old 16-07-09, 16:24   #1
sohot

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2
Default Chevrolet Cruze

Salutare lume.

De curand mi-am dat comanda de un Cruze ls pluse 1.6 16v 113cp si vreau sa stiu daca masina este buna .Din cate am vaz este foarte frumoasa are dotari foarte bune s are si 5 stele la ncap china , australia. Inainte de Chevrolet Cruze am avut o Skoda Octavia tour luat tot asa de noua.

As vrea sa stiu parerile voastre despre Cruze si in special despre Chevrolet


sohot is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 12:46   #2
semjke

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 637
Member of:
[CHEVROLET]
[FOTO]
Default Re: Chevrolet Cruze

Cu Chevrolet "defilez" de 5 ani si nu m-a dezamagit niciodata, chiar sunt un fan al lor. Am 2 si nu am avut probleme de nici un fel. Felicitari pentru noua achizitie si cand va sosi asteptam poze si pareri despre masina. Despre modelul acesta am auzit numai laude acum ramane sa ne dai pareri la "cald".
__________________
Fotografiile mele fotoday.ro
semjke is offline   Reply With Quote
Old 25-07-09, 12:23   #3
simon2tibi

Stage 4
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 253
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Chevrolet Cruze

Sa ai parte de ea si drum bun!
simon2tibi is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 18:11   #4
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Chevrolet Cruze

Parerea mea este ca motorul este mult subdimensionat pentru cele aproape 1300 kg, 1.6 mie imi pare chiar si pentru Logan cam micut totusi are sub 1 tona Loganul.
In orice caz, in pofida faptului ca mi se pare super lenesa si periculoasa la depasiri, si un pic instabilitatea la viteze peste 120 km/h e super ok. Cred ca e capitolul la care mai trebuie muncit. Eu sunt foarte curios de motorul acela de 2litri diesel poate are cineva informatii. Bafta si felicitari de achizitie, masinuta are multe puncte forte din punctul meu de vedere, pe langa faptul ca arata foarte bine exteriorul, interiorul are o aiura futurista, mie imi pare ca a imprumutat ceva linii de la bordul avioanelor dar nu in ultimul rand pozitia la volan care mi se pare foarte importanta, e destul de sigura pe frane (cel putin noua fiind) directia iarasi este ok destul de ferma si usor de manevrat. Noroc!
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 16:50   #5
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: Chevrolet Cruze

Ca fapt divers, cel mai mic Logan sedan (1.2/75cp) are o masa de 1,099 kg, iar in cazul dci-ului de 85cp aceasta ajunge la 1,185 kg.
__________________
Current: 2010 Suzuki SX4 1.6 4WD GS
Ex: 2000 VW Passat Sedan B5 1.9TDI-PD115(AJM)/M5
-----------------------------
Stop nesimtirii !!!
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 17:02   #6
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Chevrolet Cruze

Logan 1.2?! watever probabil zici de 1.4 nu inteleg ce relevanta are, eu unul stiam de sub 1 tona cel putin primele modele, justificand cu faptul ca un unchi de-al meu a cumparat un logan chiar la aparitia acestuie si cantarea nu mai mult de 1 tona. Asa era trecut in talon. E drept ca in afara de servodirectie si airbag sofer nu avea abslut nicio dotare in plus fata de strictul necesar. Motorizare 1.4 fiind si mergand foarte mult cu el initial am avut o parere foarte buna acum mi se pare un pic depasit de vremuri, parca daca te urci intr-un focus sedan sau nu stiu o masina asemanatoare din punctul de vedere al clasei, nu prea ramai cu impresii foarte bune, desi e foarte adevarat ca este si pretul cel care face diferenta...totusi parca e alt principiu, in tara asta daca platesti mai mult nu primesti mai mult...Afara platesti dar si primesti pe masura, cel putin eu asa cred. Numai bine!

PS: e vorba doar de principiu aici in ultima idee nu incurajez imigrarea, sunt nationalist si cred in sansa acestei tari de a redeveni un lider pe plan economic ca pe vremurile cu secera si ciocanul...

Last edited by y_u_s; 17-08-09 at 17:11.
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 14:42   #7
srn_86
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 692
Default Re: Chevrolet Cruze

am mers de cateva ori cu un cruze si mi s-a parut foarte bun, stabil, cutie precisa, confort spatiu interior, un - mi s-a poarut suspensia care e un pic cam rigida. eu zic ca ai facut o alegere buna. bafta si s-o stapanesti sanatos
srn_86 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 20:47   #8
maximilian69

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4
Default Re: Chevrolet Cruze

Salutare , am comandat un cruze de 1,8 l 141 CP vine peste 2 saptamani ce parere aveti fata de un motor de 1,6 l 113 CP ?
maximilian69 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 21:55   #9
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Chevrolet Cruze

Cea mai buna decizie posibila!
Sa o stapanesti sanatos..fara incidente
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 22:34   #10
maximilian69

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4
Default Re: Chevrolet Cruze

Merci Yus o sa revin cu impresii dupa ce o sa fac un drum mai lung cu ea , sa vad ce poate , si o sa spun si bune si rele ( sper sa nu fie ).
maximilian69 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 22:49   #11
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Chevrolet Cruze

Eu am ramas super dezamagit de motorul de 1.6 de pe aceasta masina..merita mai mult, in rest e foarte buna alegerea dupa parerea mea, chiar e cea mai inchegata de la chevrolet de pana acum, cu exceptia Captivei v6 ma rog aia e alta discutie. Bafta!
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 20:04   #12
maximilian69

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4
Default Re: Chevrolet Cruze

A venit masina si am facut primul drum pana la Brasov, merge super bine, trage bine cu motorul de 1,8 L consum 8,5 / 100 km viteza 110-140 mai putin in zona radarelor de pe DN 1, sta f bine in curbe , super multumit.
maximilian69 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 18:19   #13
maximilian69

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4
Default Re: Chevrolet Cruze

A scazut consumul la 7,2 la acelasi drum , acum am 1050 km.Viteza 140-150 unde se putea ,a iesit o medie de 90 km/h.
maximilian69 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 18:37   #14
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Chevrolet Cruze

Cam asta e consumul...Si vectra parca tot cam la fel cu motor de 1.8, dar parca am mers ceva mai agresiv... Sa o stapanesti fara incidente multi multi km!
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 21:43   #15
alexcump

Stage 5
 
alexcump's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 605
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Chevrolet Cruze

Poze as dori.

Cruze din cate am vazut si citit e foarte buna. Ma oftic putin ca atunci nu era cand mi-am luat eu masina.
alexcump is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -