Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CHEVROLET > Masina mea Chevrolet

Reply
 
Thread Tools
Old 20-03-11, 20:37   #1
mayu

Stage 2
 
mayu's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 55
Default chevrolet cruze 1,6l/124cp...imi poate spune cineva ceva despre?

sal, ma gandesc sa achizitionez modelul cruze , 1,6/124 cp LS, v as fi recunoascator daca mi ati spune cate ceva despre fiabilitate, si in mod special depre motorul de 124cp [ am inteles ca primele modele aveau 113cp]...as vrea sa stiu cam cum trage , sa zicem,... am inteles ca este motorul de pe opel [ecotec] si cum se comporta pe cruze, cat consuma etc....merci anticipat
__________________
1,6 16V 74Kw [100Hp] , Drive with style...MAYU!
mayu is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 20:21   #2
mayu

Stage 2
 
mayu's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 55
Exclamation Re: chevrolet cruze 1,6l/124cp...imi poate spune cineva ceva despre?

wow,.... chiar nimeni nu poseda un cruze 1,6 /16v/124 cp?...multumesc oricum...
mayu is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 22:47   #3
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: chevrolet cruze 1,6l/124cp...imi poate spune cineva ceva despre?

Sfatul meu: Mai pune niste bani deoparte si ia varianta LT cu motorizarea 1.8 141cp sau 2.0 163CP(parca)
Merita 100% diferenta de pret care nu e chiar atat de mare.
sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 22:52   #4
Cipri10

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 411
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: chevrolet cruze 1,6l/124cp...imi poate spune cineva ceva despre?

Orienteazate spre alta marcă, dacă n-ai noroc și prinzi una cu belele ( sanse mari ) atunci o să īți blestemi zilele.
Cipri10 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 22:52   #5
mayu

Stage 2
 
mayu's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 55
Default Re: chevrolet cruze 1,6l/124cp...imi poate spune cineva ceva despre?

mda, merci, stiu , dar voiam totusi sa stiu cate ceva despre motorul asta de 1, 6, nu cred ca e chiar atat de rau ...iar depre bani..deja asta de 1,6 e 12 mii de euroi pe care greu reusesc sa i adun...cel de 1,8 cred ca bate lejer 14 mii , nu cred ca mi l pot permite...merci oricum...mai astept pareri, poate apare cineva care detine un asemenea model...
mayu is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 22:56   #6
mayu

Stage 2
 
mayu's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 55
Default Re: chevrolet cruze 1,6l/124cp...imi poate spune cineva ceva despre?

m am gandit si la FORDUL de 1,6, e cam la aceiasi bani, dar optiunile...mult mai sarace..eu acum am un ford pe motorina, care mi a mancat SUFLETUL, nu mai vreau sa aud de motorina cat voi trai....cred totusi ca focusul pe benzina e ok..cam aici stau in dubii, la modele astea 2....
mayu is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 23:27   #7
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: chevrolet cruze 1,6l/124cp...imi poate spune cineva ceva despre?

Cipri, au aparut noile modele de cruze, problemele copilariei au cam fost rezolvate + adaugate alte prostioare in plus fata de prima generatie, eu zic ca merita cumparata acum masina.

Mayu, slabe sanse sa gasesti sfaturi despre acest motor, avand in vedere ca abia a aparut pe piata.
Eu raman la ce ti-am zis, cumpara unul LT cu motor 1.8.
Cruze BASE costa 14.000 euro
Cruze LS 15.000 euro
Cruze LT 16.800.

Din preturile astea sigur mai obti niste reduceri de la dealer, apoi mai adaugi rablele si il scoti la un pret bun. Nu vei regreta ca ti-ai luat LT in loc de variantele mai ieftine, te asigur, ci invers.

Eu unul decat sa imi iau un Cruze chel, mai bine un Aveo Full, daca chiar se pune atat de mult problema banilor. Iar in curand va fi lansat noul Aveo (sau Sonic, nu se stie exact numele).

Last edited by sqmpykwl; 21-03-11 at 23:31.
sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 23:38   #8
mayu

Stage 2
 
mayu's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 55
Default Re: chevrolet cruze 1,6l/124cp...imi poate spune cineva ceva despre?

OK, MULTUMESC...am sa merg sa fac un test drive totusi, cu LS ul de 1, 6, sunt sofer , am sa mi dau seama daca e ok sau prea slab, numai ca pana acum nu am gasit nici unul, sa vad cum merge, sunt inca prea putine...oricum, nu ma arunc, cruze ul din oferta e super tare la optiuni, poate de aceea mi a luat un pic fata...si, unde nu mai pui ca trebuie sa recunoastem, masina ara fata , si inca una buna... cred ca la dealer daca o voi testa , atunci se va vedea, daca motorul ala de 113 cp, respectiv asta 2011 de 124 de cai [ probabail au mai umblat la computer ]. merge mai bine...si, mai e ceva...am avut ocazia sa conduc un VECTRA B, mai vechi, cu motor de 1,6 normal, aspirat, mie mi sa parut ok, desii masina era destul de veche, deci, cat de rau poate fi asta de pe cruze , euro 5, etc?in fine, o sa mai vad, merci la toti ptr sfaturi...ne mai auzim...
mayu is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 23:43   #9
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: chevrolet cruze 1,6l/124cp...imi poate spune cineva ceva despre?

Nu e numai din soft, au schimbat mai multe pe acolo. De exemplu la motorul de 2.0 diesel, i-au pus inclusiv alta cutie in 6 trepte. Nu m-am interesat exact ce au schimbat la cel de 1.6, dar daca esti curios poti afla de pe google, sunt sigur.

Eu nu vorbesc totusi numai de motorizare, ci de toata masina in sine, de lista cu dotari, sunt diferente destul de mari intre varianta de baza, cea mai ieftina si varianta LT (full), iar pretul cerut in plus pentru aceste dotari nu mi se pare deloc mare si chiar merita.

Intra mai bine pe clubchevrolet.ro si cere pe acolo mai multe detalii, aici foarte slabe sanse sa te ajute cineva cu ceva interesant. Pe clubchevy parca sunt deja 1-2 posesori cu motorizarea asta noua.
sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 23:48   #10
mayu

Stage 2
 
mayu's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 55
Default Re: chevrolet cruze 1,6l/124cp...imi poate spune cineva ceva despre?

inca ceva...apropo de focusul care il am acum.... CAND NU SE STRICA E SUPER OK, si nu are decat 100 de cai...sunt foarte multumit de tinuta lui de drum, demaraj, viteza, consum, etc, numai ca....IN FIECARE AN, SE STRICA, numai cand sa plec in concediu....medie cam 20 de mil pe an mi a mancat in 4 ani... l am pus la punct pana la urma, dar...as vrea sa ma inoiesc totusi...
mayu is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 23:52   #11
mayu

Stage 2
 
mayu's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 55
Default Re: chevrolet cruze 1,6l/124cp...imi poate spune cineva ceva despre?

Quote:
Originally Posted by sqmpykwl View Post
Nu e numai din soft, au schimbat mai multe pe acolo. De exemplu la motorul de 2.0 diesel, i-au pus inclusiv alta cutie in 6 trepte. Nu m-am interesat exact ce au schimbat la cel de 1.6, dar daca esti curios poti afla de pe google, sunt sigur.

Eu nu vorbesc totusi numai de motorizare, ci de toata masina in sine, de lista cu dotari, sunt diferente destul de mari intre varianta de baza, cea mai ieftina si varianta LT (full), iar pretul cerut in plus pentru aceste dotari nu mi se pare deloc mare si chiar merita.

Intra mai bine pe clubchevrolet.ro si cere pe acolo mai multe detalii, aici foarte slabe sanse sa te ajute cineva cu ceva interesant. Pe clubchevy parca sunt deja 1-2 posesori cu motorizarea asta noua.
ok, am sa vad si acolo, lista de optiuni e super tare acum :
jante aliaj uşor 16"
faruri ceaţă
volan şi schimbător de viteze īmbrăcat īn piele
cotieră centrală faţă culisantă
coloană de direcţie reglabilă īn īnălţime şi īn profunzime
oglinzi electrice cu īncălzire
computer de bord
Cruise control
geamuri electrice faţă - spate
senzor de parcare spate
comenzi audio volan
radio CD cu MP3
aer condiţionat
ESC, TCS
airbag şofer şi pasager, airbaguri laterale şi cortină
ABS cu EBD
de la 10.408 Euro cu TVA, 5 ani garanţie reală şi primele de casare incluse, 5 plinuri de carburant cadou prin Chevrolet Credit oferit de BRD Finance IFN, valabil pānă la 31 martie 2011.

SI mai sunt si altele, care nu apar in oferta de baza....de aceea ma tot gandesc sa l iau...dar o sa fac testul de drum intai, sti cum e...pana nu simti masina sub tine....e vorba de varianta Chevrolet Cruze 1.6 L 124 CP LS Plus
mayu is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 00:01   #12
mayu

Stage 2
 
mayu's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 55
Default Re: chevrolet cruze 1,6l/124cp...imi poate spune cineva ceva despre?

sa mi spune ti si mie pe unde va mai intalniti, in Bucuresti, am sa vin si eu [ cu fordul deocamdata]...mai schimbam pareri live, discut si eu cu baieti care au cruze, etc.....
mayu is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 12:01   #13
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: chevrolet cruze 1,6l/124cp...imi poate spune cineva ceva despre?

http://www.clubchevrolet.ro/forum/in...ol-t26463.html
sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 23-03-11, 07:03   #14
mayu

Stage 2
 
mayu's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 55
Exclamation Re: chevrolet cruze 1,6l/124cp...imi poate spune cineva ceva despre?

Inca mai astept un posesor de cruze 1,6/124 CP modelul nou...cu unele detalii de exploatare si consum.......sunt foarte hotarat sa cumpar aceasta masina...
mayu is offline   Reply With Quote
Old 23-03-11, 07:06   #15
Cipri10

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 411
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: chevrolet cruze 1,6l/124cp...imi poate spune cineva ceva despre?

Un motor de 1.6 care sa traga o tona jumate nu e o alegere prea buna e ceva gen 1.2 de pe aveo care consuma enorm de mult, deci daca tot vrei 1.6 pe cruze asteaptate la un consum de 10-12 in oras daca nu chiar mai mult.
Cipri10 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -