Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 02-11-08, 11:48   #16
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: B 98 E N B. Matizul albastru de Bucuresti

Ok,vorbim.
Ps:in legatura cu cei 6 caluti, adaugand si evacuarea sport inca vreo 2-3 caluti, iti zic eu ca se simt la greutatea matizului.
Noroc!
y_u_s is offline  
Old 02-11-08, 11:53   #17
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: B 98 E N B. Matizul albastru de Bucuresti

2-3 cp si din evacuare?! Nu prea cred! Poate la o masina cu 200+ cp sa scoti din evacuare 2 cp.
Pana nu faceti un dyno nu cred nimic!
__________________
Pasiunea nu are limite!
Dumitru Cristian is offline  
Old 02-11-08, 11:56   #18
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: B 98 E N B. Matizul albastru de Bucuresti

Mai in mare parte ai dreptate si tu zic asa..."din ochi" sa spun asa nu e ceva cert, dar crede-ma ca 6-7 caluti chiar se simt la mati.
Bafta!
y_u_s is offline  
Old 02-11-08, 13:12   #19
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: B 98 E N B. Matizul albastru de Bucuresti

Pai si cat ai vrea?
20 de cai in plus pe Matiz? De la PoweBox.
Din evacuare se pot scoate 2-4 cai daca se scoate catalizatorul, iar traseul este complet.
Mustang is offline  
Old 02-11-08, 13:34   #20
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: B 98 E N B. Matizul albastru de Bucuresti

Cu un traseu complet eu zic ca se pot scoate chiar si mai multi cp, mai ales cu o admisie... nu exagerat, dar oricum ceva mai mult de 2-3cp si, cel mai important, cuplu mai mare.
Complet = serpi, catalizator scos sau inlocuit cu unul sport, diametrul tevii mai mare si tobe direct-flow.... bine-nteles, toate gandite corect, nu "made in Vitan".
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline  
Old 02-11-08, 13:43   #21
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: B 98 E N B. Matizul albastru de Bucuresti

De unde le scoateti p-astea cu s'pemii de cai putere din evacuare?! Ati facut dest dyno inainte si dupa si asa a fost?! O toba normala are decat un circuit mai cumplicat sau niste site...
Admisie sport aceeasi porcarie, ce filtru ala de aer indeasa aerul in motor?!
Dumitru Cristian is offline  
Old 02-11-08, 14:31   #22
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: B 98 E N B. Matizul albastru de Bucuresti

Quote:
Originally Posted by Dumitru Cristian View Post
O toba normala are decat un circuit mai cumplicat sau niste site...
Admisie sport aceeasi porcarie, ce filtru ala de aer indeasa aerul in motor?!
La ambele idei exista un singur raspuns: permisivitatea de a trage si a evacua aerul/gazele.
Ti se pare putin faptul ca o toba sport nu are "in plus" decat un traseu rapid de evacuare fata de una cu site? Oricum nu vorbim de "toba", ci de tot traseul...
Un filtru sport sau un kit de admisie nu baga cu forta aerul, sunt doar mai permisive.
e treaba ta ce crezi... de filtrul sport am spus si repet: nu da decat un raspuns mai bun al acceleratie... dar daca si evacuarea sport o contesti... nu are rost sa mai spun nimic
Geo_ZGA is offline  
Old 02-11-08, 21:51   #23
bobeicaxxx

Stage 3
 
bobeicaxxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 91
Member of:
[Street Vision]
Default Re: B 98 E N B. Matizul albastru de Bucuresti

hai sa va lamuresc. geo zga are dreptate in tot ceea ce zice si yus normal 1. cu powerboxul am castigat peste 6 cp ca sa va contrazic. intre 8-10 cp si cuplul marit cam cu 15 % TESTAT. am facut testul cu un aparat special care masoara puterea si timpul care il fac la 100 m si la 400m inclusiv puterea de plecare dupa loc. am testat masina inainte fara powerbox si dupa montare timpul in care am parcurs 100 m a scazut cam cu 3 s si puterea motorului a crescut cam cu 10 caluti. oscila intre 8 si 10 si puterea plecarii de pe loc la fel a crescut simtitor. dumitru cristian nu stiu de unde stii tu cu exactitate ca mai mult de 6 cp nu ai cum sa scoti ca din evacuare si din filtru nu ai cum sa scoti si tot asa am impresia ca esti un pic cam toma necredinciosul. crezi ca cei de la curse mai montau ei filtre si evacuari daca nu scoteau randament??? credema ca powerboxul face toti banii sunt foarte multumit de prestatia lui si de filtru si evacuarea sport nu mai zic ca astea au fost primele modificari si se simte de atunci. un exemplu in treapta a2a fara filtru fara evacuare la 60 km\h imi taia benzina dupa am urcat in treapta a2a pana la 75 km\h crezi ca e vreo diferenta??? una peste alta se simte foarte bine maty cu powerbox cu filtru sport si cu evacuare sport. pt detalii de powerbox imi spuneti ce masina aveti ce motor are si va spun exact daca e sau nu. va salut!
bobeicaxxx is offline  
Old 02-11-08, 21:55   #24
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: B 98 E N B. Matizul albastru de Bucuresti

Am zis ca la masinile puternice se simt caii de la evacuare sport, alea folosite in raliu, curse, competitii.
OK atunci! Cum spui tu!
Dumitru Cristian is offline  
Old 02-11-08, 21:58   #25
bobeicaxxx

Stage 3
 
bobeicaxxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 91
Member of:
[Street Vision]
Default Re: B 98 E N B. Matizul albastru de Bucuresti

normal ca nu simti putere ca la alea de curse dar se simte si la maty destul de binisor sa stii. credema ca nu am de ce sa vb. prostii. daca vrei te plimb o data sa simti si tu
bobeicaxxx is offline  
Old 02-11-08, 22:02   #26
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: B 98 E N B. Matizul albastru de Bucuresti

Frate e normal ca e proportional fata de cele de curse..ce ai vrea dar la greutatea matizului se simte asa ca nu mai iti da cu parerea in necunostinta de cauza.Am cel putin 4 prieteni care au matiz/tico cu evacuarea schimbata si toti au simtit diferenta numai tu sustii ca nu are nici un efect.Mai documenteaza-te
y_u_s is offline  
Old 02-11-08, 22:03   #27
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: B 98 E N B. Matizul albastru de Bucuresti

Bine bre gata! Eu sunt prostu!!
Dumitru Cristian is offline  
Old 02-11-08, 22:05   #28
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: B 98 E N B. Matizul albastru de Bucuresti

Doamne fereste, dar nu trebuie sa te simti ofensat,ba dimpotriva noi ne bucuram cand cineva ne da idei,informatii chiar si contradictii in legatura cu masinutele noastre, asa ca nu trebuie sa te simti in vreun fel.
Noroc si nu le pune la suflet!
y_u_s is offline  
Old 02-11-08, 22:07   #29
bobeicaxxx

Stage 3
 
bobeicaxxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 91
Member of:
[Street Vision]
Default Re: B 98 E N B. Matizul albastru de Bucuresti

nu a zis nimeni asta doar am vrut sa iti demonstram cu argumente ca nu e asa cum crezi tu. doar atat. aici nimeni nu este prost sa fie clar. fiecare isi da cu parerea si este foarte bine. asa mai invatam cate ceva.
bobeicaxxx is offline  
Old 02-11-08, 23:02   #30
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: B 98 E N B. Matizul albastru de Bucuresti

Cum ziceti voi!
Imi pare rau ca am pus intrebarea si ca ti-am facut o pagina din topic varza!
Bafta in continuare!!

O singura chestie mai "intreb"(promit, dupa asta nu mai scot o vorba!), daca un motor de matiz cu evacuare sport sau cum vreti voi sa-i spuneti, cu catalizator sport scoate 6 cp, un motor tot de matiz dar fara evacuare scoate pe putin 12?!
Dumitru Cristian is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -