Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 12-08-09, 20:20   #121
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Espero - Mica mea limuzina

Astazi ma apucai serios de masina,ii pusai folie de parchet in usi cu toate ca eu nu simt nici o diferenta fata de folie,bagai vaselina in usi pe acolo pe jos pe unde intra rugina,curatai macararele la geamuri si le unsai cu vaselina,dadui cu vaselina peste grundul si antifonul unde sunt punctele de sudura la aripa,rezolvai cu contactul la casetofon si cam atat in principiu.Un maner exterior de la usa din spate nu are cineva?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografii-0182.jpg
Views:	92
Size:	501.2 KB
ID:	1043179   Click image for larger version

Name:	Fotografii-0183.jpg
Views:	229
Size:	371.0 KB
ID:	1043180  
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 21:11   #122
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default re: Espero - Mica mea limuzina

Diferenta nu o simti acum referitor la inchiderea portierelor, ci dupa antifonajul interior, dupa montarea finitiilor si reglarea bolturilor de pe stalp. Sistemul formeaza un tot unitar si abia la sfarsit iti dai seama ca ceva s-a modificat. De asemeni trebuie izolata trecerea de la portbagaj la bancheta spate. Personal, am folosit mocheta, insa pot fi folosite si alte materiale.


Cum ti-am raspuns si in topicul referitor la contactul electric, iti spun si acum: daca vrei sa ai o antifonare foarte buna trebuie sa insisti asupra fiecarei parti metalice (usi, portbagaj, capota, interior).

Si crede-ma ca nu vorbesc gratuit.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 21:13   #123
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Espero - Mica mea limuzina

Pai imi mai ramasa material din asta de parchet,o sa pun si la bancheta maine ca si asa trebuie sa montez bancheta
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 21:20   #124
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default re: Espero - Mica mea limuzina

Fara sa o lipesti, baga materialul intre aparatoarea aia de plastic si ramele metalice de la trecerea dintre spatiul portbagaj si habitaclu. La portiere nu o lasa asa! Cumpara banda de hartie folosita la izolat inainte de vopsitorie si lipeste izoprenul. Asa degeaba ai izolat caci poate intra apa si distruge finitiile de portiera.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 21:25   #125
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Espero - Mica mea limuzina

Deja o lipi cu perlandez,dar ca sa fiu mai sigur o sa iau banda din aceea de vopsit,ms de sfat
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 16:09   #126
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Espero - Mica mea limuzina

Deja am intrat in capitolul motor,ieri am schimbat termostatul ca ramasese blocat,garnitura de la capacul de culbutori,garnitura de la delcou,bujiile,am verificat distributia si era noua,directia totul este ok si pe acolo.Ramane sa ma duc sambata iar cu ea sa ii schimb compesatori si sa ii schimb zilele astea uleiul cu un mobil 1.Apropo stie cineva cam cat mar costa sa trec sa trec masina pe numele meu si cam ce acte mi-ar trebui?

Last edited by Andutu TZH; 23-08-09 at 16:24.
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 16:56   #127
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default re: Espero - Mica mea limuzina

Pai te va costa undeva la 500-600lei!
Depinde daca mergi tu sau faci actele cu vreo firma!
Au si ei comisionu lor ,dar un lucru e sigur nu le da masina pe mana!
Trebe sa mearga undeva cu ea ,nui bai o duci tu este mai sigur!
__________________
Oltcit 1.3 air-cooled boxer engine https://forum.4tuning.ro/647-masina-m...lub-12trs.html
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 23:59   #128
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default re: Espero - Mica mea limuzina

Daca ai contract facut, mergi cu ea la RAR sa ii faci identificarea... Iar dupaia mergi la o firma care face contracte de vanzare-cumparare, eu ti-o recomand pe cea de pe Capmia Islaz vis-a-vis de politie, e la subsolul unei cladiri... acolo le dai lor banii si ei merg sa plateasca toate taxele (impozit, parcare etc) , asta ca sa nu mai stai tu la coada... Io zic ca se merita pentru ca iti ia doar 30 lei... dupa ce iei dosarul complet de la ei mergi cu el si il depui la politie...

A, inainte de toate astea trebuie sa iti faci asigurare pe numele tau....

toate astea cam 500-600 lei ca e si impozitu si asigurarea mai scumpa pentru ca e motoru mare... bafta...!

Last edited by mike-fullspeed; 24-08-09 at 00:01.
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 10:53   #129
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Espero - Mica mea limuzina

Quote:
Originally Posted by mike-fullspeed View Post
Daca ai contract facut, mergi cu ea la RAR sa ii faci identificarea... Iar dupaia mergi la o firma care face contracte de vanzare-cumparare, eu ti-o recomand pe cea de pe Capmia Islaz vis-a-vis de politie, e la subsolul unei cladiri... acolo le dai lor banii si ei merg sa plateasca toate taxele (impozit, parcare etc) , asta ca sa nu mai stai tu la coada... Io zic ca se merita pentru ca iti ia doar 30 lei... dupa ce iei dosarul complet de la ei mergi cu el si il depui la politie...

A, inainte de toate astea trebuie sa iti faci asigurare pe numele tau....

toate astea cam 500-600 lei ca e si impozitu si asigurarea mai scumpa pentru ca e motoru mare... bafta...!
Adica cu tot cu asigurare nu am cum sa trec de 6 mil nu?
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 11:18   #130
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default re: Espero - Mica mea limuzina

Quote:
Originally Posted by Andutu TZH View Post
Adica cu tot cu asigurare nu am cum sa trec de 6 mil nu?
io zic ca nu... cel putin eu nu am sarit de suma asta, dar eu am facut treaba asta acum un an... nu mai stiu nici cat e impozitu (daca nu s-o fii scumpit) si nici cat mai ia RAR-u la identificare...
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 11:59   #131
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Espero - Mica mea limuzina

Ok atunci ms,eu vorbisem cu un vecin de al meu cu un cielo si zisese ceva de 3 mil fara asigurare si asigurarea la espero eu o gasisem cu un mil 800 pe 6 luni la motorul meu
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 13:43   #132
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default re: Espero - Mica mea limuzina

Din cate stiu eu s-a scumpit asigurarea...E 2 mil si ceva acum, stiu ca m-am uitat si eu pt mine si m-am speriat .
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 01:23   #133
Crazy TCK

Stage 2
 
Crazy TCK's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 27
Cool re: Espero - Mica mea limuzina

Vesti bune...am intrat si in capitolul audio, am decupat cu flexul azi fetele de usi si am montat cele 2 sony explode pe care vi le-am aratat in paginile anterioare( https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...na/page-7.html ),spre bucuria noastra se aud foarte clar si foarte tare:X:X:X

Last edited by Crazy TCK; 25-08-09 at 01:28.
Crazy TCK is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 12:02   #134
Crazy TCK

Stage 2
 
Crazy TCK's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 27
Cool re: Espero - Mica mea limuzina

Quote:
Originally Posted by Crazy TCK View Post
Vesti bune...am intrat si in capitolul audio, am decupat cu flexul azi usile pe fata si am montat cele 2 sony explode pe care vi le-am aratat in paginile anterioare( https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...na/page-7.html ),spre bucuria noastra se aud foarte clar si foarte tare:X:X:X
scuze de greseala
Crazy TCK is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 14:23   #135
NiCu_GaB

Stage 2
 
NiCu_GaB's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 51
Default re: Espero - Mica mea limuzina

Quote:
Originally Posted by Crazy TCK View Post
scuze de greseala


asteptam poze!
NiCu_GaB is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -