Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-05-09, 15:54   #91
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default re: Espero low-rider

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Omu' a zis ca aveai nevoie de o mica revizie' nu ca ar fi nevoie de ceva la motor, din ce ai zis tu aici ma gandesc ca a dedus
ma bucur ca macar tu ai inteles ceva din postul meu.

Cand am spus mini RK...bineinteles m-am referit la o revizie...pentru ca ceea ce a semnalat el ca se auzea de la motor..nu era de bine.
Oricum dupa cum am mai spus...multa bafta cu motorul
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline  
Old 06-05-09, 23:16   #92
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default re: Espero low-rider

Mersi...Chiar nu am inteles la ce te refereai...Nu intelegeam ce inseamna RK. Maine ma duc sa o iau de la service. Sa vedem cum merge
ing3r is offline  
Old 19-05-09, 23:56   #93
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default re: Espero low-rider

Am fost azi la service autorizat Daewoo si am pus masina pe tester Scan 100. Am verificat ABS si da o eroare la un motoras de la ABS (cum ca nu ar functiona sau ceva de genul...) , caz in care trebuie inlocuit tot ansamblul ABS sau , dupa unele sugestii, se poate repara. Oare ?

Si azi am ramas stupefiat de ce consum de GPL am scos urban, in C-ta: 9,2 la suta!!! Mai putin ca pe benzina draq! Sa fie oare din cauza faptului ca mi-a mai luat din chiulasa si s-a micsorat camera de ardere? Pe langa faptul ca acum se infige mai bine masina, parca are un mic plus de putere...:X
In sfarsit ma bucur ca acum masina merge super...
ing3r is offline  
Old 20-05-09, 02:36   #94
no_sp33d_limit18

Stage 2
 
no_sp33d_limit18's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 28
Lightbulb re: Espero low-rider

i-ai schimbat cumva si injectoarele?

daca da..
vezi k duci motoru..
unchiul meu..
are tot la fel
de 1.5 16 v
si ia pus injectoare de 2.0
acum are debitu prea mare pe benzina si se inneaca..
insa pe gaz
rupe..
si consum in jur de 7-8 urban!

bafta in continuare cu modificarile...
no_sp33d_limit18 is offline  
Old 20-05-09, 23:39   #95
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default re: Espero low-rider

Ms...Nu i-am schimbat deloc injectoarele, sunt cele stock .
ing3r is offline  
Old 09-06-09, 19:42   #96
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default re: Espero low-rider

Salut,


Niste sfaturi din partea mea daca le accepti, cred ca reflectorizantele alea pe capota portbagaj nu au nici un rost doar nu e raba sau tir si emblemele nu prea ti-au iesit cum ai vrut, eu zic sa le dai jos mai bine iar legat de ceasurile de bord cred ca ai ales o varianta proasta pt. ca rosu ala s-ar putea sa fie obositor la drum lung noaptea, eu am albe ceasurile si nici gand de reflexii sau alte porcarii de genu...

Bafta in continuare...
Rob3rt_espero is offline  
Old 09-06-09, 23:23   #97
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default re: Espero low-rider

Mersi de sfaturi, le accept cu bucurie! Insa...
1. Abtipildele alea , daca ai fi citit un pic mai in urma pe topicul asta, ai fi inteles ca nu e vina mea ca sunt lipite acolo si ca ma chinui de luni de zile sa le scot, sa le dezlipesc , insa NU POT!!! Am incercat cu toate solutiile, diluant, nitrodiluant si alte ***uri...Nu se dezlipeste de nici o culoare. O sa mai incerc cand e soare puternic afara sa o las sa se incalzeasca natural balariile alea si sper sa se dezlipeasca, macar un pic.
2.Ceasurile rosii nu sunt deloc deranjante noaptea, mai ales ca nu degaja o lumina f puternica. Chiar e relaxanta lumina, sincer. Si am ales rosu pt ceasuri ca vreau sa pun ace de cielo cu led smd dedesubt de culoare alba. De aia...
3. Incerc de ceva timp sa gasesc ceva, o solutie, cu care sa pot curata geamurile farurilor, s-au matuit si lumina nu mai trece cum trebuie prin ele, de abia mai vad pe strada noaptea . Mai ales ca pregatesc terenul pt xenon .
ing3r is offline  
Old 10-06-09, 09:13   #98
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default re: Espero low-rider

Daca s-au matuit pe exterior, cauta xerapol, e un polish pt plastic si acril.
Daca sunt ingalbenite pe interior, parca Topser sau Qick zicea de pus sticla in Domestos si lasat peste noapte acolo... dimineata cica ar fi "luna". Nu am incercat, ca sa-ti pot spune sigur.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline  
Old 10-06-09, 09:27   #99
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default re: Espero low-rider

Sunt matuite pe exterior... sunt zgariate parca sau ceva de genul... Tot un polish pt faruri ii recomandasem si eu, dar vad ca nu mai au pe la bricostore. Geo, eu am parbrizul cam zgariat si vazusem la fel un polish pt sticla. Ai idee o face ceva?
banzay is offline  
Old 10-06-09, 11:01   #100
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default re: Espero low-rider

Asa am mai auzit si eu pe la altii ca au facut cum zice Geo_zga si cica da rezultat bun.
Acum incercarea moarte n-are.
Rob3rt_espero is offline  
Old 10-06-09, 21:01   #101
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default re: Espero low-rider

sigur iese cu xerapol sau alte solutii de in genul asta ...

poti verifica thread-ul unui baiat de pe Dacia...are un Logan si avea farurile date cu smirghel fin si erau mult mai distruse si a incercat cu solutii dastea si au iesit impecabile ...B 61 Kys...parca are numele la thread
andi_cimpean is offline  
Old 11-06-09, 02:06   #102
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default re: Espero low-rider

Mersi mult de ajutor baieti! Sper ca maine sa gasesc ceva in Bricostore, daca nu, am sa caut xerapol. Revin cu info!
ing3r is offline  
Old 13-06-09, 01:18   #103
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default re: Espero low-rider

Am gasit Xerapol in Bricostore, zilele urmatoare il iau si ma apuc de treaba , pregatesc terenul pt xenon .
ing3r is offline  
Old 18-06-09, 02:33   #104
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default re: Espero low-rider

Schimbari:
1. Am cumparat din Bricostore solutie-polish pt plastic (xerapol) si , impreuna cu bunul meu prieten Banzay ne-am apucat de frecat faruri pana ne-au sarit capacele! Rezultatul...Se vede in poze. La faza lunga, sincer sa fiu, nu prea mi-am batut capul pt ca era ff zgariata suprafata si deja eram epuizat de puteri dupa atata frecat, o zi de munca si un volei pe plaja . Pt zgarieturile adanci (ca in partile de jos si de sus a farului) trebuie dat cu apa+smirghel (granulatie 1600), insa nu aveam al indemana. Daca as fi avut o masina de polish sau o bormasina era perfect, se rezolva in no-time.Ma bucur ca totusi se vede in sfarsit oglinda farului prin geamul farului.
2. Jante! Le-am luat de la Banzay , de pe Cielo-ul lui, le-am pus la mine. Raman la mine, imi plac cum dau pe masina, si datorita faptului ca am folia, bandourile si manerele de la portiere negre! Mie unul imi plac, am vrut mult jantele astea.Cine a citit topicul lui Andrei a vazut ca sunt pe 15 si au ET 33...
As vrea sa fi scris si pct. 3, insa deocamdata nu am ce. Urmeaza xenon, amortizoare spate (ma gandesc sa iau originale, insa nu stiu inca sigur) si (o idee ipotetica) folie omologata pe fata... Atasez si niste poze ...Mai ales cu farurile before-after . Mie sincer imi place cel mai mult ultima poza :X
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CIMG4188.JPG
Views:	120
Size:	2.02 MB
ID:	970988   Click image for larger version

Name:	CIMG4189.JPG
Views:	138
Size:	2.12 MB
ID:	970989   Click image for larger version

Name:	CIMG4214.JPG
Views:	68
Size:	2.76 MB
ID:	970990  

Click image for larger version

Name:	CIMG4223.JPG
Views:	54
Size:	1.90 MB
ID:	970991   Click image for larger version

Name:	CIMG4245.JPG
Views:	149
Size:	2.20 MB
ID:	970992  

Last edited by ing3r; 18-06-09 at 02:39.
ing3r is offline  
Old 18-06-09, 09:43   #105
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default re: Espero low-rider

Arata bine rau in ultima poza Jantele dau mult mai bine asa pe masina ta! Eu zic sa iti iei xenon si amortizoare luna asta si vedem noi cum facem cu restul :P
banzay is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -