Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-01-09, 22:31   #16
iviTe
Daewoo Driver

Stage 5
 
iviTe's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,259
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: "Salupa" alba... Espero

E doar Tips Borla sau toata finala ?
iviTe is offline  
Old 26-01-09, 18:43   #17
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: "Salupa" alba... Espero

Finala! Dar era deja cand am cumparat masina...Oricum ii da un sunet fooooaaarte tareeee!
ing3r is offline  
Old 26-02-09, 17:10   #18
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: "Salupa" alba... Espero

Mda, deci intre timp masinuta a mai primit un set de tweetere, care impreuna cu Pioneer-ul DEH 400UB si boxele Infinity fata+spate dau un sunet frumos tare! Acum pot sa dau inspre maxim fara sa ma enervez Se aud MAI clar!
In viitorul apropiat, dar cand s-o mai incalzi afara vreau sa ii dau jos scrisurile de pe portbagaj si autocolantul de sub ele! Legat de asta, aveti idee cum as putea da scrisul jos fara sa ramana urme, la fel si cu autocolantul?! Am auzit ca se poate da cu apa fierbinte, sau se poate incalzi cu feonul, pe urma cu motorina sau cu diluant! Sau cineva zicea sa o las in soare cu spatele...Voi ce ziceti?
ing3r is offline  
Old 26-02-09, 18:13   #19
mike - AER

Stage 3
 
mike - AER's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 162
Default Re: "Salupa" alba... Espero

Nu stiu cum se da autocolantul jos, dar sa nu dai cu benzina sau diluant pe vopsea ca se matuieste....

Nice car!!!
mike - AER is offline  
Old 26-02-09, 18:33   #20
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: "Salupa" alba... Espero

da si eu sunt curios cum sa dau scrisul de pe spate jos fara sa ramana urme....adica fara sa avariez vopseaua...
johnsonxxl is offline  
Old 26-02-09, 18:36   #21
mike - AER

Stage 3
 
mike - AER's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 162
Default Re: "Salupa" alba... Espero

Quote:
Originally Posted by johnsonxxl View Post
da si eu sunt curios cum sa dau scrisul de pe spate jos fara sa ramana urme....adica fara sa avariez vopseaua...
eh... acu depinde si de calitatea vopselei.. dar oricum, ele vin din fabrica lipite cu un adeziv ff pretentios adik ramane pe vopsea si se ia greu...

acum nush... vedeti ce faceti
__________________
Pe cine nu lasi sa moara... Nu te lasa sa traiesti...!

Espero 1,8 - my car:https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/111513-espero.html
mike - AER is offline  
Old 26-02-09, 18:50   #22
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: "Salupa" alba... Espero

Quote:
Originally Posted by mike - AER View Post
eh... acu depinde si de calitatea vopselei.. dar oricum, ele vin din fabrica lipite cu un adeziv ff pretentios adik ramane pe vopsea si se ia greu...

acum nush... vedeti ce faceti
da..dar eu ma gandeam sa le dau jos cu o dalta sau o surubelnita..si e cam greu fara sa nu o zgarii..la asta ma refeream..
johnsonxxl is offline  
Old 26-02-09, 19:03   #23
mike - AER

Stage 3
 
mike - AER's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 162
Default Re: "Salupa" alba... Espero

Quote:
Originally Posted by johnsonxxl View Post
da..dar eu ma gandeam sa le dau jos cu o dalta sau o surubelnita..si e cam greu fara sa nu o zgarii..la asta ma refeream..
asa e... nu ai cum sa faci sa nu zgarii vopseaua...
mike - AER is offline  
Old 26-02-09, 21:55   #24
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: "Salupa" alba... Espero

Doamne... cu dalta? Nu, pe bune... nu ai ce cauta cu dalta sau surubelnita, chiar o sa zgarii vopseaua.
O lasi in soare sa se incinga, sau folosesti alte metode de genul celor spuse de tine mai sus, si bagi o lama subtire sub un colt al scrisului... si tragi usor cu mana dupa aceea. O sa ramana urme de adeziv, un fel de mastic, dar ala se curata fara probleme (dar cu bataturi si basici la degete daca nu pui o manusa groasa) cu o carpa imbibata cu benzina. Nu cu diluant! Benzina nu afecteaza vopseaua daca clatesti cu apa dupa ce ai terminat. Si nici asa nu ar afecta cine stie ce... trebuie sa lasi de prea multe ori benzina pe vopsea ca sa ramana urme.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline  
Old 26-02-09, 23:31   #25
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: "Salupa" alba... Espero

Mersi Geo_ZGA, f util ceea ce ai zis! Mie mi-a spus un baiat cu Peugeot 307 ca a incalzit intai cu feonul si pe urma a fost usor sa dea literele si cifrele jos, a ramas un pic de mastic acolo insa s-a luat cu motorina...Si a zis ca se poate si cu diluant , ca el a dat si nu o data, de mai multe ori, si cica nu ar fi patit nimik vopseaua...Insa eu nu vreau sa ma risc, poate o fi diferenta de calitate la vopsea . Pana la urma cred ca asa o sa fac, duminica, pt ca varianta cu lasatul la soare nu prea o sa mearga fiindca ...nu prea e soare ) Si dau si autocolantul acela jos, sper sa nu ramana urat!
Intrebare: am mai vazut azi la un Espero intr-o parcare ca in stanga , unde se inchide portbagajul, sub locul acela, ar fi un sant mic, in dreapta nu era! M-am uitat pe urma la a mea, si la mine e si in stanga si in dreapta. Ciudat ?In poza urmatoare nu se vede pt ca este acoperit de autocolant.Insa daca il dau un pic la o parte se vede bine, ba chiar a prins puyina rugina acolo
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag083.jpg
Views:	365
Size:	265.7 KB
ID:	810217  

Last edited by ing3r; 26-02-09 at 23:36.
ing3r is offline  
Old 26-02-09, 23:46   #26
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: "Salupa" alba... Espero

Urmeaza un eleron finut de bmw, ceva in genul celui de pe Espero-ul NDY...Sa vad , ma mai gandesc...

L.E.: Acum mi-a picat, am vazut anuntul cuiva pe net...Vreau sa ii pun inele din acelea cromate la ceasurile din bord...Cred ca ar arata prea frumos! Dar de unde fac rost de asa ceva, sa se potriveasca EXACT la ceasurile mele? Compatibilitati cu alte masini ceva?

Last edited by ing3r; 26-02-09 at 23:54.
ing3r is offline  
Old 27-02-09, 12:36   #27
johnsonxxl

Stage 5
 
johnsonxxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,014
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: "Salupa" alba... Espero

Quote:
Originally Posted by ing3r View Post
Urmeaza un eleron finut de bmw, ceva in genul celui de pe Espero-ul NDY...Sa vad , ma mai gandesc...

L.E.: Acum mi-a picat, am vazut anuntul cuiva pe net...Vreau sa ii pun inele din acelea cromate la ceasurile din bord...Cred ca ar arata prea frumos! Dar de unde fac rost de asa ceva, sa se potriveasca EXACT la ceasurile mele? Compatibilitati cu alte masini ceva?
cu inelele...hmm..nu mai tin minte dar cineva de pe unu din forumuri si-a pus pe espero la ceasuri....cercuri de la segmenti sau ceva de genu.. :d..se potriveste perfect...
johnsonxxl is offline  
Old 28-02-09, 00:02   #28
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: "Salupa" alba... Espero

Eu inca imi sustin parerea ca merge scrisul dat jos cu o mesina, ata de pescuit tare Bai Nicule...eu inca sunt cu gandul la ce marfa se aud tweeterele :X
banzay is offline  
Old 28-02-09, 00:13   #29
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: "Salupa" alba... Espero

Aha, sa vezi azi ce marfa se auzeau I-am mai scos si mai mult din bass, se aud frumosss! De abia astept sa montam A/C la matizul tau pe muzica de la mine din masina
Bun, sa zicem ca s-ar da jos asa, insa oricum trebuie dat cu benzina sa se duca urmele!
Cat despre poza de mai sus...pareri ceva?
ing3r is offline  
Old 02-03-09, 00:06   #30
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: "Salupa" alba... Espero

Azi am incercat sa ii dau scrisurile cu "daewoo" si "espero" jos, insa fara succes...Raman santuri si urme de la vopsea care nu se iau sub nici o forma cu motorina, diluant sau lichid de frana! Trebuie dat cu smirghel fin si pe urma un rand de chit si la sfarsit vopsit tot portbagajul! Cred ca o sa le pun la loc dupa ce le dau cu un spray cromat! Am incercat sa dau si autocolantele acelea rosii jos , insa la fel a ramas un abtipild sub el care nu se ia sub nici o forma (am incalzit cu un feon profesional) , decat cu tot cu vopsea. Mentionez ca am incercat cu mororina, diluant...nimic!
Urmatorul pas: colantat partea de sub stopuri, din stanga pana in dreapta, partea de pe portbagaj + zonele acelea unde inca mai e autocolant rosu! Cum ar arata, pareri?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag109.jpg
Views:	199
Size:	186.8 KB
ID:	813796   Click image for larger version

Name:	Imag110.jpg
Views:	188
Size:	194.5 KB
ID:	813797   Click image for larger version

Name:	Imag107.jpg
Views:	195
Size:	220.4 KB
ID:	813798  

Click image for larger version

Name:	Imag108.jpg
Views:	194
Size:	220.1 KB
ID:	813799  
ing3r is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -