Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 15-03-09, 20:59   #76
mike - AER

Stage 3
 
mike - AER's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 162
Default Re: "Salupa" alba... Espero

ba baieti... bagati-va mintile in cap.... bordul de espero nu il vopseste oricine, si nu cred k se incumeta cineva, pt k nu e din plastic, si nici fetele de usi.... )

bordu de matiz merge k ala e din plastic din ala casant... da oricum nu cred k iasa chiar asa de bine, pt k nu e suprafata neteda, are pori din aia si nu se freaca bine cu smirghel....
__________________
Pe cine nu lasi sa moara... Nu te lasa sa traiesti...!

Espero 1,8 - my car:https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/111513-espero.html
mike - AER is offline  
Old 15-03-09, 21:34   #77
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: "Salupa" alba... Espero

Pe pariu? :P Uita-te la mine la topic Ce e drept...nu am vopsit tot bordul decat capacul de la airbag si torpedoul (care au acelasi aspect ca si bordul; sau poti sa te uiti pe topicul lui bobeica cu matizul albastru). + Niste fete de usi, pe care acum din pacate le-am vandut... Si DOH... bordul de espero ca si cel de cielo e acoperit cu piele sau ce e. Nebun sa fii sa vopsesti pielea =)) Probabil ca sub piele e ceva plastic, dar dupa cum ai vazut, mai sus era vorba de o neintelegere Daca vrei sa faci ceva la fetele de usi si la bord, le scoti pielea aia si materialul textil...si le inlocuiesti dupa placul inimii.

PS: orice plastic, daca stii ai mai vopsit la spray si ai un pic de experienta si ai un spray bun cu vopsea calitativa, dai cu primer sa reziste in timp, eventual dai dupa si un strat 2 de lac... iese pro... Sa nu se inteleaga ca vopsitoriile sunt degeaba. Iese calumea la vopsitorie, dar... nu e lucrul facut de manutza ta si 2: e mai scumpa treaba decat daca faci tu acasa. bine...daca nu iti place sa surubaresti, sa te murdaresti pe maini de vopsea...poti sa te duci la service...sau...iti iei manusi de menaj sa nu te murdaresti

PS2: ai vopsit vreodata ceva? Sa nu mi-o iei in nume de rau, doar sa aflu cum procedezi si tu...cum procedez eu e trecut in urma cu o pagina si nu am fost dezamagit pana acum...decat cand am vopsit consola centrala si dupa am scapat-o pe jos si s-a ciobit vopseaua intr-un loc, dar s-a rezolvat cu repetarea procedeului

PS3: bordul de matiz, ca si fetele de usi sunt din plastic...dar nicidecum casant

Last edited by banzay; 15-03-09 at 21:45.
banzay is offline  
Old 16-03-09, 22:43   #78
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: "Salupa" alba... Espero

ps4: sunt si alte topicuri dedicate pt ce vb voi! aici e altceva!
ing3r is offline  
Old 27-03-09, 00:54   #79
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: "Salupa" alba... Espero

I-am schimbat intre timp pivotul stanga-fata, i-am inlocuit filtrul GPL si membrana, acum merge mai bine pe gaz. Trebuie sa ii inlocuiesc amortizoarele, ca cel de pe dreapta-fara e blocat si troncane de ma apuca toti dracii! Urmeaza probabil schimbarea luminilor din bord, un rosu cu alb. Vedem ce se va intampla maine...Daca e frumos afara
ing3r is offline  
Old 28-03-09, 22:26   #80
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: "Salupa" alba... Espero

Poze noi. si cu masina lui banzay!
P.S.: faceti abstractie de semnalizarea de pe aripa lipsa si oglinda noua nevopsita )
P.S.2:La bord e doar un set de 2 leduri rosii, doar de proba, in curand vor veni si celelalte leduri, sa completez iluminarea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CIMG3195.JPG
Views:	387
Size:	4.12 MB
ID:	851197   Click image for larger version

Name:	CIMG3258.JPG
Views:	197
Size:	4.41 MB
ID:	851198   Click image for larger version

Name:	CIMG3251.JPG
Views:	274
Size:	4.75 MB
ID:	851199  

Click image for larger version

Name:	CIMG3261.JPG
Views:	189
Size:	4.53 MB
ID:	851200   Click image for larger version

Name:	CIMG3193.JPG
Views:	187
Size:	4.10 MB
ID:	851201  

Last edited by ing3r; 28-03-09 at 22:31.
ing3r is offline  
Old 11-04-09, 23:24   #81
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default re: Espero low-rider

Alte poze mai...recente
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag027.jpg
Views:	213
Size:	46.7 KB
ID:	869363   Click image for larger version

Name:	Imag024.jpg
Views:	151
Size:	272.5 KB
ID:	869364   Click image for larger version

Name:	Imag025.jpg
Views:	189
Size:	130.4 KB
ID:	869365  

Click image for larger version

Name:	Imag026.jpg
Views:	175
Size:	266.6 KB
ID:	869366  
ing3r is offline  
Old 12-04-09, 22:47   #82
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default re: Espero low-rider

ai pus Espero langa 'Vette...ca sa il faci de ras nu?!

Arata bine...
andi_cimpean is offline  
Old 14-04-09, 12:59   #83
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default re: Espero low-rider

Uite , vezi cine stie? ) Si asa nu prea aveam loc sa parchez din cauza lui cum a pus-o cu o roata mai mult pe sosea =))
ing3r is offline  
Old 15-04-09, 02:09   #84
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default re: Espero low-rider

Am schimbat fisele de la bujii azi...acum o saptamana parca am schimbat si bujiile cu unele NGK! Tot "imi da in nas " un pic cand schimb vitezele... Dar nu stiu de ce... Si la relanti are si un tacanit enervant care se aude din zona bujiilor, sau a capacului culbutori (sau cum ii zice ) ... Ala nu stiu de la ce provine, mai ales ca inainte nu imi facea asa... Zilele astea vreau sa schimb amortizoarele fata si arcurile spate, ca e barca rau! Azi am observat ca antigelul are un pic de spuma si mai ales ca temperatura apei se ridica un pic cam prea repede si trece de jumate! Asta , din nou, nu se intampla inainte. Atasez si poze cum aratau bujiile mele noi-noute inainte sa schimb fisele...Mie mi se pare ca nu arata prea bine. Voi ce ziceti?
P.S.: A 3-a poza arata bujiile mele(afumate) vs una din bujiile lui Banzay (curata)... De ce?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag028.jpg
Views:	67
Size:	161.9 KB
ID:	878636   Click image for larger version

Name:	Imag029.jpg
Views:	69
Size:	135.6 KB
ID:	878637   Click image for larger version

Name:	Imag031.jpg
Views:	94
Size:	182.4 KB
ID:	878638  

ing3r is offline  
Old 04-05-09, 21:57   #85
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default re: Espero low-rider

Intre timp mi s-a mai intamplat o nenorocire: Acum 2 seri am constatat ca s-a scurs tot lichidul de racire din vas si acul de la temp. era aproape pe rosu...Rezultat: a intrat apa in ulei si in capul pistonului. Am scos joja si a tasnit apa, iar la ulei erau mari semne de spuma.
Azi dimineata a venit mecanicul si m-a tractat pana la service unde a concluzionat, dupa ce a demontat chiulasa: chiulasa ovalizata si garnitura de chiulasa arsa. Drept urmare, se vor inlocui urmatoarele piese (unele trebuiau oricum inlocuite):
-garnitura chiulasa
-garnitura capac culbutori
-garnitura galerie evacuare
-garnitura galerie admisie
-garnitura baie ulei
-garnitura delcou (o-ring)
-pompa apa
-furtune pe la servodirectie pe unde curge lichid

De asemenea, se va face rectificarea chiulasei (planeitatea0 + schimbul de ulei + antigel.
Revin...eventual si cu preturi pt manopera.
Poze :
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	poza1.JPG
Views:	134
Size:	1.06 MB
ID:	902600   Click image for larger version

Name:	poza2.JPG
Views:	152
Size:	1.10 MB
ID:	902601   Click image for larger version

Name:	poza3.JPG
Views:	125
Size:	1.08 MB
ID:	902602  

ing3r is offline  
Old 04-05-09, 22:39   #86
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default re: Espero low-rider

pare rau de motor...dar am inteles din posturile tale ca aveai nevoie de un mini RK la motor...
Acum ca treaba sa fie buna...depinde numai de mecanicul tau.
Bafta la reparatie
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline  
Old 05-05-09, 07:04   #87
mike - AER

Stage 3
 
mike - AER's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 162
Default re: Espero low-rider

rectificai si supapele daca tot te apucasi, si daca e nevoie si segmentii + cuzinetii la biela ca tot e jumate desfacut, mai trebuie doar sa demontezi baia... bafta!
mike - AER is offline  
Old 05-05-09, 12:37   #88
jamalosu

Stage 3
 
jamalosu's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 81
Member of:
[DAEWOO]
Default re: Espero low-rider

la tine mai sus a fost un caz fericit eu am faqt gaura in chiuloasa......deci la lista aia mai pui si chiuloasa ......trb sa faci distributia iar...ulei....filtre........o gramada de bani pe mine m-a dus pe la 19 mil
jamalosu is offline  
Old 05-05-09, 13:45   #89
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default re: Espero low-rider

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
pare rau de motor...dar am inteles din posturile tale ca aveai nevoie de un mini RK la motor...
Acum ca treaba sa fie buna...depinde numai de mecanicul tau.
Bafta la reparatie
Din care posturi? Si ce aveam eu nevoie la motor? Ca nu am inteles...

@jamalosu: Pe drumul spre service ma rugam sa nu fie gaurita sau fisurata chiulasa...Ca o aruncam la fiare vechi ! X(
ing3r is offline  
Old 05-05-09, 14:15   #90
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default re: Espero low-rider

Quote:
Originally Posted by ing3r View Post
"imi da in nas " un pic cand schimb vitezele... Dar nu stiu de ce... Si la relanti are si un tacanit enervant care se aude din zona bujiilor, sau a capacului culbutori (sau cum ii zice ) ... Ala nu stiu de la ce provine, mai ales ca inainte nu imi facea asa... ! Azi am observat ca antigelul are un pic de spuma si mai ales ca temperatura apei se ridica un pic cam prea repede si trece de jumate! Asta , din nou, nu se intampla inainte. ?
Omu' a zis ca aveai nevoie de o mica revizie' nu ca ar fi nevoie de ceva la motor, din ce ai zis tu aici ma gandesc ca a dedus
Robert_MNW is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -