Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 22-02-14, 19:38   #61
SkizZo

Stage 4
 
SkizZo's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: Dacia 1310L AMC

Din cate stiu majoritatea motoarele de 1.4 sunt pe cauciuc, eu am setul pe cupru. SI ca venii vorba de set, cred ca tre sa cumpar si eu unul. Sau sa iau camasi de 1.4 si sa le alezez la 1.6, dar atunci cica se va tempera motorul mai tare. Camasile de 1.4 au acelssi diametru exterior ca cele de 1.6? Adica perete are aceeasi grosime?


La 1.4 meu, etansarea este pe cupru(este din '99),dar stiu ca au fost si pe dacii mai vechi tot etansare pe cupru.Mai cauta pe goagal despre chestia asta.

Tot ce stiu despre camasile de 1.6 este ca se pot potrivi in bloc de 1.4 (cu palier marit) datorita faptului ca sunt mai subtiri fata de cele 1.4,deci ar trebui sa aibe acelasi diametru...
SkizZo is offline   Reply With Quote
Old 22-02-14, 19:40   #62
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1310L AMC

De ce vrei sa cumperi alt motor obosit? Pistoanele nu se uzeaza asa tare. Ai pistoane pentru 1.6, iti mai trebuie segmenti si camasile le alezezi pe ale tale. Da, diametrul exterior e acelasi. Nu conteaza ce etansare ai, fa treaba cu camasile si segmenti noi si va echivala cu un set motor nou si scapi si ieftin
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-14, 19:44   #63
Speed94

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 585
Default Re: Dacia 1310L AMC

Blocul de 1.6 este identic cu cel de 1.4(palier marit ca si constructie, eventual difera etansarea setului.

Ma gandesc la varianta urmatoare: sa cumpar un motor de la remat (as vrea la kilogram, e mai ieftin) si sa folosesc doar blocul, apoi iau set de camasi de 1.4 si le fac la 1.6. Alta solutie nu vad, imi este aproape imposibil sa cred ca voi gasii un bloc motor separat.
Speed94 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-14, 20:37   #64
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1310L AMC

Si de ce ma rog sa cumperi motor? Ai deja unul, e la tine pe masina. Nu e nimic ireversibil daca-l faci 1.6. Poti reveni la 1.4 oricand. Tot ai probleme, fa treaba asta si nici nu mai ai probleme cu seriile. E cea mai eleganta varianta
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-14, 20:47   #65
Speed94

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 585
Default Re: Dacia 1310L AMC

Da dar raman fara masina. La cum ma stiu eu pe mine imi va lua cel putin o saptamana sa fac motorul ( asta daca decurge totul cum trebuie), sunt perfectionist si in plus cand ma grabesc nu fac treaba buna, sigur stric ceva.

Tot trebuie sa fac rost si de camasi pentru set, pe cele de acum nu le mai pot folosii, 2 din ele sunt compromise.


Iar pe cel de pe masina il voi pastra functional pentru orice eventualitate, mare mi-ar fi mirarea sa mearga totul cum trebuie, sigur trebuie sa bubuie ceva .
Speed94 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-14, 20:53   #66
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1310L AMC

Asa ziceam si eu, ca la prima cheie bubuie Culmea, a fost fix invers, nici nu se invartea
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-14, 20:55   #67
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: Dacia 1310L AMC

Quote:
Originally Posted by Speed94 View Post
Da dar raman fara masina. La cum ma stiu eu pe mine imi va lua cel putin o saptamana sa fac motorul ( asta daca decurge totul cum trebuie), sunt perfectionist si in plus cand ma grabesc nu fac treaba buna, sigur stric ceva.

Tot trebuie sa fac rost si de camasi pentru set, pe cele de acum nu le mai pot folosii, 2 din ele sunt compromise.


Iar pe cel de pe masina il voi pastra functional pentru orice eventualitate, mare mi-ar fi mirarea sa mearga totul cum trebuie, sigur trebuie sa bubuie ceva .
Sa tragi linie dupa ce termini tot si ai sa vezi ce ai realizat. Fa-ti motorul tau fara graba daca stii ca ai o baza buna numai cheltui bani pe altele , toata lumea incearca doar sa-ti bage pe gat gunoaie o sa te convingi singur, oricum multa bafta in continuare urmaresc topicul tau !
__________________
Dacia power
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 22-02-14, 21:02   #68
Speed94

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 585
Default Re: Dacia 1310L AMC

Mersi tuner-man pentru sustinere, nici nu stii cat ma bucur ca nu ai renuntat la masina ta.

Sa stii ca am o baza buna, masina sta foarte bine la capitolul rugina iar motorul se prezinta bine ( mananca putin ulei dar inca merge bine).

Nu o sa va vina sa credeti dar cea mai mare problema a mea este asigurarea, pe an platesc in jur de 1500 de lei. Ma gandesc serios sa fac o "matraseala" si sa ii schimb seria de caroseria cu o alta sau sa fac dracu cumva sa nu mai fie pe numele meu.

Le fac pe toate... noi sa fim sanatosi
Speed94 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-14, 21:06   #69
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: Dacia 1310L AMC

Quote:
Originally Posted by Speed94 View Post
Mersi tuner-man pentru sustinere, nici nu stii cat ma bucur ca nu ai renuntat la masina ta.

Sa stii ca am o baza buna, masina sta foarte bine la capitolul rugina iar motorul se prezinta bine ( mananca putin ulei dar inca merge bine).

Nu o sa va vina sa credeti dar cea mai mare problema a mea este asigurarea, pe an platesc in jur de 1500 de lei. Ma gandesc serios sa fac o "matraseala" si sa ii schimb seria de caroseria cu o alta sau sa fac dracu cumva sa nu mai fie pe numele meu.

Le fac pe toate... noi sa fim sanatosi
Sincer si eu ma bucur , cu asigurarea da ai dreptate suntem mai mult in situatia asta , eu am ales sa dau 600 ron pe juma de an si restul o tin fara ca si asa nu o folosesc . Bafta multa in continuare si daca pot ajuta cu , ceva nu ezita !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 22-02-14, 21:12   #70
Speed94

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 585
Default Re: Dacia 1310L AMC

Cum imi pot da seama ca un motor este sau nu cu palier marit fara sa il demontez ?
Speed94 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-14, 20:27   #71
Speed94

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 585
Default Re: Dacia 1310L AMC

Azi toata ziua am petrecut-o la masina ( asta e martisorul meu pentru ea ) si anume am facut o revizie la frane. Aveam in plan sa schimb doar placutele de frana dar am fost nevoit sa schimb si garniturile si furtunele de la etrier, erau coapte ( cel putin furtunele erau rupte un ultimul hal, ma mir cum de nu au pleznit pana acum. Am improspatat si lichidul de frana, era negru si plin de pamant ( nu, serios, mult pamant).

Maine urmeaza sa schimb capacul pompei de benzina pentru ca un arc de la una din supape e facut bucati, ma miram eu ce are de nu mai merge pe benzina cum trebuie.

In viitor urmeaza sa schimb tendoanele de la puntea spate iar cu ocaztia asta trec si eu la bascula cu pivot si poate gauresc bara de torsiune pentru a o prinde cum trebuie de tendoane.
Speed94 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 20:44   #72
Speed94

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 585
Default Re: Dacia 1310L AMC

Ce mod mai bun pentru a incepe o saptamana decat sa cheltui bani...

Azi am fost la shoping, targuind urmatoarele:
- 2 aripi fata "noi" ( inca nevopsite), necesita putina atentie. Stiu ca arata ca dracu dar rugina este doar de suprafata - 70 lei
- una bucata electroventilator ( sufla intr-un mare fel) -25 lei
- una bucata brat inferior suspensie de pus la puntea spate ( se trece de la busca de cauciuc la pivot) - 10 lei
- 3 litri ulei Hexol 20w40 pentru schimb ( stiu, nu e stralucit dar vreau sa ma conving daca este uleiul de vina pentru ca nu mai am gram de presiune, la relanti am sub 2 bari si incepe sa cresca putin de-abia dupa 2500 de ture) - 30 lei

Tot azi am curatat supapele de la chiuloasa, au iesit super. Mai am sa termin pompa de benzina de reconditionat si lustruit. Am in plan sa fac o mica farmacie sub capota.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC04276.JPG
Views:	110
Size:	3.58 MB
ID:	2953117   Click image for larger version

Name:	DSC04278.JPG
Views:	41
Size:	3.55 MB
ID:	2953118   Click image for larger version

Name:	DSC04277.JPG
Views:	47
Size:	3.59 MB
ID:	2953119  

Click image for larger version

Name:	DSC04271.JPG
Views:	57
Size:	3.45 MB
ID:	2953120   Click image for larger version

Name:	DSC04272.JPG
Views:	73
Size:	3.56 MB
ID:	2953121  

Last edited by Speed94; 10-03-14 at 20:46.
Speed94 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 22:31   #73
SkizZo

Stage 4
 
SkizZo's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: Dacia 1310L AMC

Imi place ca esti activ dpdv financiar Tine-o tot asa
SkizZo is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 23:41   #74
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: Dacia 1310L AMC

Quote:
Originally Posted by Speed94 View Post
Ce mod mai bun pentru a incepe o saptamana decat sa cheltui bani...

Azi am fost la shoping, targuind urmatoarele:
- 2 aripi fata "noi" ( inca nevopsite), necesita putina atentie. Stiu ca arata ca dracu dar rugina este doar de suprafata - 70 lei
- una bucata electroventilator ( sufla intr-un mare fel) -25 lei
- una bucata brat inferior suspensie de pus la puntea spate ( se trece de la busca de cauciuc la pivot) - 10 lei
- 3 litri ulei Hexol 20w40 pentru schimb ( stiu, nu e stralucit dar vreau sa ma conving daca este uleiul de vina pentru ca nu mai am gram de presiune, la relanti am sub 2 bari si incepe sa cresca putin de-abia dupa 2500 de ture) - 30 lei

Tot azi am curatat supapele de la chiuloasa, au iesit super. Mai am sa termin pompa de benzina de reconditionat si lustruit. Am in plan sa fac o mica farmacie sub capota.
Fara nici o suparare dar tu de unde credeai ca incepe sa iasa rugina , cumva din mijlocul tablei ? Daca sunt luate la suprafata e evident ca nu au fost tratate corespunzator si te va costa sa cureti si sa pregatesti acele aripi cat ai fii dat ppe 2 noi. Acum tu stii , te rog nu o lua in nume daca te deranjeaza cu ceva commentul meu spune-mi si nu mai postez.
Oricum scapa de ele e un sfat .
O seara faina !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 11-03-14, 07:43   #75
Speed94

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 585
Default Re: Dacia 1310L AMC

Aripile nu le-am luat din magazin, le-am luat de la unu cu fiare vechi si dezmembrari, nu le tinea in casa. Oricum le voi inspecta mai atent dar din ce am vazut eu rugina nu este intrata in metan.
@Tuner-man nu ma deranjeaza ca postezi, chiar din contra, ma bucura ca participi; oricum esti cu mult mai documentat decat mine in aceasta brabsa deci am numai de castigat
Speed94 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -