Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-14, 23:39   #76
SkizZo

Stage 4
 
SkizZo's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: Dacia mea : BZ-79-YCT

Ieri am venit de la Bucuresti pana la Buzau fara termostat,iar la o viteza constanta de 90km/h temperatura de la apa imi statea peste 90 de grade.Am atasat o poza mai jos.

In schimb,in localitate,apa imi statea la jumate,sau sub jumate.Acum am pus iar termostatul,iar in oras nu trece de jumate,abia daca ajunge la 90 grade,iar in afara orasului inca nu am mers.

Sa fie radiatorul de vina ?! sau instalatia de racire e compromisa ?! )

Tot astazi am montat la loc si toba intermediara,ptr ca in drum spre Buzau am intalnit un echipaj al politiei care nu prea i-a placut cum se aude toba )) Am reusit cu miloaga ca sa nu imi ia talonul.Aaa si pe langa astea,cica si stopurile nu ar fi omologate RAR...Dar ma intreb,celelalte din fabrica sunt omologate ? scrie undeva ca au omologare ?! In fine asta ramane o enigma )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2014-03-27 16.13.04.jpg
Views:	75
Size:	1.47 MB
ID:	2963012  

Last edited by SkizZo; 28-03-14 at 23:47.
SkizZo is offline   Reply With Quote
Old 05-04-14, 13:43   #77
Doar_Aleex

Stage 3
 
Doar_Aleex's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 113
Default Re: Dacia mea : BZ-79-YCT

Quote:
Originally Posted by SkizZo View Post
Ieri am venit de la Bucuresti pana la Buzau fara termostat,iar la o viteza constanta de 90km/h temperatura de la apa imi statea peste 90 de grade.Am atasat o poza mai jos.

In schimb,in localitate,apa imi statea la jumate,sau sub jumate.Acum am pus iar termostatul,iar in oras nu trece de jumate,abia daca ajunge la 90 grade,iar in afara orasului inca nu am mers.

Sa fie radiatorul de vina ?! sau instalatia de racire e compromisa ?! )

Tot astazi am montat la loc si toba intermediara,ptr ca in drum spre Buzau am intalnit un echipaj al politiei care nu prea i-a placut cum se aude toba )) Am reusit cu miloaga ca sa nu imi ia talonul.Aaa si pe langa astea,cica si stopurile nu ar fi omologate RAR...Dar ma intreb,celelalte din fabrica sunt omologate ? scrie undeva ca au omologare ?! In fine asta ramane o enigma )
Am avut si eu o problema cu evacuarea la o corsa... nimeni nu le omologheaza... Oricum d'al dracu si de ambitios am oprit langa niste "burtosi" si am inceput sa ii dau 5.000-6.000 de ture

Revenind la masina, nu mai pui si tu poze sa o mai vedem la culoare?
Doar_Aleex is offline   Reply With Quote
Old 06-04-14, 00:55   #78
SkizZo

Stage 4
 
SkizZo's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: Dacia mea : BZ-79-YCT

O sa ii mai fac,dar deocamdata am fost prea ocupat si nici vremea nu m-a lasat
SkizZo is offline   Reply With Quote
Old 24-04-14, 23:02   #79
SkizZo

Stage 4
 
SkizZo's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: Dacia mea : BZ-79-YCT

Astazi am schimbat radiatorul de racire,si problema cu crescutul temperaturii apei a disparut.Chiar am incercat sa fac acea liniuta sa treaca de jumatate , la 125 km/h constant,dar s-a incapatanat si a stat sub jumatate,fapt care nu poate decat sa ma bucure

In ultimul timp nu prea am mai avut timp de ea,de poze etc..Bine nici vremea sau sarbatorile nu m-au lasat,dar o sa ii fac si ei o sedinta foto cat de curand
SkizZo is offline   Reply With Quote
Old 25-04-14, 13:30   #80
alinworm

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 131
Default Re: Dacia mea : BZ-79-YCT

ma bucur ca ti a fost de folos si ti ai rezolvat problema! succes pe mai departe
alinworm is offline   Reply With Quote
Old 25-04-14, 16:03   #81
SkizZo

Stage 4
 
SkizZo's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: Dacia mea : BZ-79-YCT

Quote:
Originally Posted by alinworm View Post
ma bucur ca ti a fost de folos si ti ai rezolvat problema! succes pe mai departe
Multumesc,la fel si tie ! App de ce nu ii faci si masinii tale un topic sa o vedem la fata?
SkizZo is offline   Reply With Quote
Old 29-04-14, 19:13   #82
SkizZo

Stage 4
 
SkizZo's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: Dacia mea : BZ-79-YCT

Ieri neavand ocupatie si tot era curata am zis sa ii fac 1-2 poze si masinii mele,ca nu a mai vazut aparatul foto de ceva timp
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20140427_200016.jpg
Views:	125
Size:	3.65 MB
ID:	2978326   Click image for larger version

Name:	IMG_20140427_200052.jpg
Views:	107
Size:	3.71 MB
ID:	2978327   Click image for larger version

Name:	IMG_20140427_200101.jpg
Views:	68
Size:	3.67 MB
ID:	2978328  

SkizZo is offline   Reply With Quote
Old 03-05-14, 14:45   #83
ciupu

Stage 4
 
ciupu's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 265
Default Re: Dacia mea : BZ-79-YCT

ca o parere...pune-i folie rosie pe stopuri(peste pozitii si ceata) sau in totalitate.am asa la 3 masini si nu au comentat niciodata.iar despre toba...ti-o dau pe cea de pe CVM dupa ce termina Gabi cu ea.eu aveam si intermediara de dacie si se auzea super.nimeni nu a spus niciodata nimic...
ciupu is offline   Reply With Quote
Old 04-05-14, 15:08   #84
SkizZo

Stage 4
 
SkizZo's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: Dacia mea : BZ-79-YCT

Quote:
Originally Posted by ciupu View Post
ca o parere...pune-i folie rosie pe stopuri(peste pozitii si ceata) sau in totalitate.am asa la 3 masini si nu au comentat niciodata.iar despre toba...ti-o dau pe cea de pe CVM dupa ce termina Gabi cu ea.eu aveam si intermediara de dacie si se auzea super.nimeni nu a spus niciodata nimic...

O sa incerc sa fac un vt cu acea folie.Am pe ele folie neagra,dar e cea mai transparenta,ca nu am vrut sa le fac foarte negre ca sa nu bata la ochi prea mult.
Cat despre toba o am pe aceasta de 100 mm si se aude bine chiar si cu intermediara pusa,cat fara intermediara facea prapad si am dat de un echipaj caruia nu i-a placut sunetul ))

Ms de sfaturi
SkizZo is offline   Reply With Quote
Old 04-05-14, 21:36   #85
SkizZo

Stage 4
 
SkizZo's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: Dacia mea : BZ-79-YCT

Nu fac poze artistice,ci le fac normale ca acestea


@ciupu eu zic ca e destul de mare si toba asta care o am,si nu se aude finut cu intermediara
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	01052014121.jpg
Views:	46
Size:	2.13 MB
ID:	2980569   Click image for larger version

Name:	01052014122_1.jpg
Views:	42
Size:	2.36 MB
ID:	2980570   Click image for larger version

Name:	IMG_20130912_120422.jpg
Views:	34
Size:	204.6 KB
ID:	2980571  

Click image for larger version

Name:	IMG_20130912_120409.jpg
Views:	27
Size:	238.6 KB
ID:	2980572  

Last edited by SkizZo; 04-05-14 at 21:39.
SkizZo is offline   Reply With Quote
Old 05-05-14, 00:30   #86
adonis.

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 13
Default Re: Dacia mea : BZ-79-YCT

Quote:
Originally Posted by SkizZo View Post
Ieri neavand ocupatie si tot era curata am zis sa ii fac 1-2 poze si masinii mele,ca nu a mai vazut aparatul foto de ceva timp
Hai noroc ! observ ca nu posezi motoare si alte mari modificari dar imi place foarte mult ca o ti ingrijita , apreciez stilul tau , un sfat : incerca sa-i gasesti o bara fata ,,zambet,, numai bine!
adonis. is offline   Reply With Quote
Old 06-05-14, 07:37   #87
SkizZo

Stage 4
 
SkizZo's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: Dacia mea : BZ-79-YCT

Quote:
Originally Posted by adonis. View Post
Hai noroc ! observ ca nu posezi motoare si alte mari modificari dar imi place foarte mult ca o ti ingrijita , apreciez stilul tau , un sfat : incerca sa-i gasesti o bara fata ,,zambet,, numai bine!

Mersi frumos de aprecieri

M-a gandit intr-un timp si la un motor de Renault,dar la cum e rutiera cu ochii pe dacii si la ridicat de taloane,am zis sa raman cat pot de legal,dar sa modific ce am acum in limita posibilitatilor

Am vrut sa imi pun bara de CN4 dar am inteles ca sunt mai casante(in caz de incident ceva) si nu imi plac cum se aseaza acele proiectoare la fel cum nu-mi plac la CN3 acele colturi(dar imi plac cum dau proiectoarele la asta). Sunt in dubii,dar cand o fi sa o aranjez la exterior o sa ma gandesc bine la asta
SkizZo is offline   Reply With Quote
Old 06-05-14, 07:41   #88
Gaby_Slo

Stage 4
 
Gaby_Slo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia mea : BZ-79-YCT

Or fii ei pusi pe dacii ca sunt batrane si etc, dar peste cati ai dat sa te puna sa ridici capota? Eu in 4 ani jumate de permis n`am intalnit inca unul sa aiba pretentii de genul.
__________________

I`m A Driver Now
Gaby_Slo is offline   Reply With Quote
Old 06-05-14, 07:58   #89
SkizZo

Stage 4
 
SkizZo's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: Dacia mea : BZ-79-YCT

Quote:
Originally Posted by Gaby_Slo View Post
Or fii ei pusi pe dacii ca sunt batrane si etc, dar peste cati ai dat sa te puna sa ridici capota? Eu in 4 ani jumate de permis n`am intalnit inca unul sa aiba pretentii de genul.

Da ai dreptate si sincer peste niciunul,la fel cum nu am dat de niciun echipaj de la RAR sa ma opreasca.

Din cauza facultatii sunt nevoit sa fac saptamanal Buzau-Bucuresti si e riscul prea mare de a fi oprit si verificat. In caz de accident minor ,chiar daca nu e din vina mea,ce crezi ca s-ar intampla cu mine cand se va demonstra ca nu e nimic omologat ?! Trebuie sa ne gandim la toate,chiar daca unii dintre noi suntem soferi precauti
SkizZo is offline   Reply With Quote
Old 24-06-14, 20:59   #90
SkizZo

Stage 4
 
SkizZo's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: Dacia mea : BZ-79-YCT

Hai sa mai reinvii un pic si topicul meu

La masina nu s-a lucrat nimic exceptional,decat ca s-au schimbat anumite piese precum: caseta de directie (multumita lui Gabi) , un pivot,un cap de bara,un rulment,2 seturi de saboti, sufa de la frana de mana,un pistonas de frana...nimicuri care te tin pe loc cand de gand sa faci altele

Mai urmeaza bucsaraia spate schimbata,amortizoare,filtre ...alte nimicuri ))
SkizZo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -