Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-12-09, 16:09   #3721
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Parerea mea ca in caz ca vreodata vrea vreun minim de antifonarea poate folosii produse car audio cauciucate/bituminoase si ignifuge in acealas timp cu mult succes , produse precum cele de la Dynamat, Husmat ... etc. Plus aceastea antifoneaza intr'un singur strat cuprins intre 3-5mm izoleaza fonic de x ori mai bine decat pazla aceea + mocheta masini ... si marele lor avantaj sunt ignifuge !

Si app la Bogdan nu cred ca trebuie sa vb despre confort ... practic nu il intereseaza acest lucru .
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline  
Old 14-12-09, 20:09   #3722
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Cred ca rolul butonului Brake era sa te avertizeze asupra nivelului lichidului de frana in cazul in care scadea sub minim..sincer nu stiu exact daca asta era rolul lui, insa eu nu l-am conectat la nimic, pentru mine e important ca e prezent acolo in bord

1300, multumesc f mult de sfat..intradevar am gasit la Dedeman, urmeaza sa o cumpar.

Multumesc Speedy..in legatura cu manometrul eu am vazut si EP-ul de pe el, dar am vazut si unul romanesc si scria Electropr.. si atat..acum cum o fi, sa indice bine

Acum ,sa intelegeti cum sunt eu in materie de masini: mie nu-mi plac si nici nu-mi trebuiesc masini moderne, cu dotari care mai de care...mie imi place sa se auda motorul, sa aud esapamentul, sa sune metalic..mie nu-mi trebuie confort, sunt obsedat de sunetul motoarelor turate, de masinile brute, de placerea de a conduce asa ceva..practic ma hranesc cu asa ceva..sincer
De aceea nu vreau mochete, nu vreau puf..vreau fiare si table, vreau sunet si comportament brutal

Prima data cand am condus un Kart, m-am regasit total in asa ceva..ceva de acest gen caut si la masini..deci, The Enzo ma cunoaste mai bine
Nastase Bogdan is offline  
Old 14-12-09, 20:34   #3723
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

adica iti cam place sa-ti "clantane" dintii in gura si sa simti tot ce se intampla cu masina prin coloana am dreptate?
iuly_007 is offline  
Old 14-12-09, 21:33   #3724
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

practic bogdan vreau sa simta ce simteau pilotii vechi de raliu care alergau pe dacii ca erau masini brute, fara "dotari" suplimentare si cat mai simple pt a fi mai usoare vreau sa simta senzatia condusului brut il inteleg si ii dau dreptate fara muzica fara presuri si chestii in plus fara confort , este o senzatie fenomenala...
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline  
Old 14-12-09, 21:41   #3725
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Odata ce masina nu o sa o bage la raliuri nu prea o sa se simta ce simteau pilotii vechi de raliuri....la o liniuta de exemplu nu simti,la o forja prin oras nu simti...daca vrea senzatie prin macadam stiu eu pe undeva si sa vezi atunci senzatie sa ii dai si pe o parte si alta sa fie canale dinalea cu apa.....acolo ar putea simtii catusi de cat senzatii de rally...
RobertRFG is offline  
Old 14-12-09, 21:51   #3726
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

in Romania pe drumurile publice simti ca esti la o etapa de rally etapa speciala de macadam cu gropi canale puse stramb denivelari soferi incredibili de cretini si lista continua dar cred ca mas plictisi eu sa le insir pe toate.... over all o sa fie mega fun cu masina din asta:d cu suspensia rigida lasata si cu zgomot de toba este o senzatie superba, o spun din experienta
b08ygs is offline  
Old 14-12-09, 22:08   #3727
1300

Stage 5
 
1300's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 448
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Macadam cu amortizoarele si garda la sol in configuratia actuala?Nu prea se pupa.
1300 is offline  
Old 14-12-09, 22:24   #3728
Andu_RacE
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 491
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

ygs'ule stai tu linistit ca nimic din traficul de zi cu zi sau orice altceva, nu se compara cu o etapa de raliu sau orice alta etapa dintr'o competitie :P iar cat despre mocheta si astea, nu stiu daca chiar sunt necesare la nig :P pentru nig trebuie ceva cat mai clasic, cat mai original si mai simplu :P fara multe alte pretentii, deci alegerea facuta de Bogdan eu zic ca este una foarte buna ... nu mai comparati modificarile facute la o masina cu modificarile pentru alta masina, pentru ca foarte rar se potrivesc :P totul difere de la caz la caz si bineinteles de gustul proprietarului si de visele lui

Multe succese Bogdane in continuare si sper sa nu existe incidente neplacute
Andu_RacE is offline  
Old 15-12-09, 06:21   #3729
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Masina o fac pentru sufletul meu, nu sa ma dau la etape speciale sau alte chestii..eu ma refeream la ceea ce caut eu la o masina si cum imi doresc sa fie ca senzatii

In conformatia actuala de suspensie, garda la sol si talon la pneuri, masina se preteaza doar pe drumuri bine asfaltate si pe acolo se smte cel mai bine acum..prin oras merg doar pe anumite strazi, am doar anumite rute
Nastase Bogdan is offline  
Old 15-12-09, 10:49   #3730
isacfani
Renault Driver

Stage 5
 
isacfani's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 477
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by Nastase Bogdan View Post
...prin oras merg doar pe anumite strazi, am doar anumite rute
bine zis ! si eu la fel fac. te salut, bogdane ! sa ai spor la treaba in continuare !
isacfani is offline  
Old 16-12-09, 20:05   #3731
tuning22

Stage 3
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 122
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

salut! am urmarit topicu tau de la inceput pana la sfarsit si mi-a placut ce am vazut.. respect pentru tine si pentru masina ta, ma bucur ca exista asa ceva in romania.
numai bine iti doresc si spor la treaba cu gordina.
tuning22 is offline  
Old 17-12-09, 19:35   #3732
bz-04-uvx
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 259
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

felicitari bogdan...esti unul din cei carora le place sa conduca masina fara nici un ajutor din partea unor sisteme suplimentare...nu ai nevoie de abs sa franezi mai eficient si nici de esp sa te tina pe sosea...de apreciat
__________________
bz-89-grs
bz-04-uvx is offline  
Old 17-12-09, 20:27   #3733
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by bz-04-uvx View Post
felicitari bogdan...esti unul din cei carora le place sa conduca masina fara nici un ajutor din partea unor sisteme suplimentare...nu ai nevoie de abs sa franezi mai eficient si nici de esp sa te tina pe sosea...de apreciat
Running oldschool. Love it!
morpheusmaster is offline  
Old 17-12-09, 20:41   #3734
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by bz-04-uvx View Post
felicitari bogdan...esti unul din cei carora le place sa conduca masina fara nici un ajutor din partea unor sisteme suplimentare...nu ai nevoie de abs sa franezi mai eficient si nici de esp sa te tina pe sosea...de apreciat
Legile fizicii se aplica in orice situatie..important este sa-ti cunosti masina si limitele ei si ale tale..insa eu am asa o chestie..nu-mi place sa lucreze niste computere pentru mine..imi place sa-mi imbunatatesc masina cu piese mecanice de performanta, si nu din softuri

Salutare Fane
Va multumesc tuturor
Nastase Bogdan is offline  
Old 17-12-09, 21:04   #3735
Dan TBCuuu

Stage 5
 
Dan TBCuuu's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 358
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

de acord bogdan cu computerele pe masina io stau cu calculatorul de ABS de la volvo in casa...)
asa e cel mai frumos...
spor la treaba si ne mai auzim
__________________
just a volvo
Dan TBCuuu is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -