Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-11, 00:23   #391
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Dacia 1310 HAI HUY

Credca asta imi este caracteristica
fumul mult alb gros, persistent si dupa incalzire, cu un evident miros distinct, iritant, intepator sau dulceag.
Cauza: antigelul, lichidul de racire, patrunde in ulei si in camera de ardere. Defectiunea cea mai probabila: garnitura de chiuloasa crapata, sau chiulasa crapata, camasa crapata, sau mai rar, fisura in blocul motor.
Verificare: nivelul de antigel, daca scade sau daca in vasul de expansiune bolboroseste la turarea motorului. Verificare ulei: daca creste nivelul sau uleiul este mat, decolorat, sau pe capacul de la ulei sau joja apare o mazga, spuma alburie, e clar, uleiul se amesteca cu antigelul si neaparat service urgent!

problema asta o am de ceva timp cu : spuma alburie, e clar, uleiul se amesteca cu antigelul, credca este timpu sa schimb chiuloasa )
__________________
https://forum.4tuning.ro/imagehosting/3380454a90745181e.gif
Nu goni mai tare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare
https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...ml#post3738973

Dacia Rally Team
VITEZA NU UCIDE,DOAR IGNORANTA SI PROSTIA!!!
Detali despre DACIA HUY se pot gasi pe Facebook
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 06:55   #392
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1310 HAI HUY

Am si eu un vecin care merge pe gazolina la greu,tot cu o dacie 1.4 si in 2 luni a schimbat vreo 3 gernituri de chiulasa
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 10:06   #393
ovidiu89
VW Driver

Stage 5
 
ovidiu89's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 4,576
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Dacia 1310 HAI HUY

Eh daca te mananc si pe tine sa faci experimente, nu mai merge cu ea asa si dute la un doctor ca dupa e mai grav
ovidiu89 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 16:52   #394
bv58bar

Stage 5
 
bv58bar's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,804
Default Re: Dacia 1310 HAI HUY

taicamiu baga pe vremea lu cesca jumate-jumate gazolina si benzina si o masura (dop) de tetraitil(sau ceva de genu, nu ii mai stiu denumirea) si motorul ala a mers aproape 20 de ani.... aaaa si evacuarea era curata curata, ziceai ca e data cu bronz...deci s-ar putea dar trebuie atentie si nu prea se merita la cat de ieftin e gazul.
__________________
Membru cu rugina turbata...
bv58bar is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 22:03   #395
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Dacia 1310 HAI HUY

Azi am dus masina la reparat remorcata. Am desfacut carburatoru am gasit apa, am avut apa si-n baie,termostatul a ramas pe inchis si deasta sa intamplat ce sa intamplat, mia impuscat garnitura de chiuloasa in 3 locuri la ambele capete si la mijloc,maine sper so schimb, sa schimb uleiu termostatul si sa vad sper sa nu ajung sa trebuiasca sa alezez chiuloasa..am facut ceva poze postez cand o termin pana atunci merg cu opelu sau pe jos..
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 09:40   #396
B-61-KYS

Stage 5
 
B-61-KYS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,095
Member of:
[DACIA]
[Ghetto Cult]
Default Re: Dacia 1310 HAI HUY

deci..in loc sa faci economie...ai intrat in gaura rau! casca ochii data viitoare!
B-61-KYS is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 10:16   #397
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia 1310 HAI HUY

in primul rand ai facut o prostie bagand ulei in gazolina...eu am folosit gazolina pe o dacie mai veche 1.3L carburator si a papat si acetona si diluant, ma rog nu stiu de ce ti-a facut asta..dar nu se baga ulei in ea...mai bine o lasai simpla sau bagai aditiv. De regula gazolina e bine sa o iei in cantitate mai mare si sa o lasi la decantat si zici ca e benzina in proportie de 85% cu aditiv. Intreaba inainte de a baga asa ceva...eu am testat pe un motor de Dacie tot felul de prostii care pana la urma tot s-a dus spre sfarsit, intr-un an jumate papa ulei mai mult decat gazolina, diluant etc...Motoarele de 1.4 si 1.6 fabricate prin 97 incoace nu prea merg cu asa ceva cam greu, in primul rand ca trebuie reglat si carburatorul pe astfel de alternativa . Oricum ai facut o mare prostie care acum te costa o gramada de bani si munca, data viitoare mai atent. Si cu Gazul poti ajunge la fel, si ala iti arde garnitura de chiulasa daca ala care ti-o va monta nu-ti va face si niste reglaje corespunzatoare. Bafta.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 15:53   #398
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Dacia 1310 HAI HUY

Gataaaaaaaaaaaaa Huy-u merge dinou :X:X:X: sunt super fericit, am schimbat garnitura de chiuloasa am schimbat uleiu , filtru de ulei,am dat jos termostatul este totul bine sper sa numai fac draci gazolina no sa mai bag niciodata...motru trage ca un nebun acuma, mi-ai ziso mecanicul.Vreau sa multumesc lu silviu VRG si lu Baciu pt munca depusa ajutorul din partea lor
O sa ma fac copilas cuminte :X ))
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 17:22   #399
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia 1310 HAI HUY

Quote:
Originally Posted by DJBOSS View Post
Gataaaaaaaaaaaaa Huy-u merge dinou :X:X:X: sunt super fericit, am schimbat garnitura de chiuloasa am schimbat uleiu , filtru de ulei,am dat jos termostatul este totul bine sper sa numai fac draci gazolina no sa mai bag niciodata...motru trage ca un nebun acuma, mi-ai ziso mecanicul.Vreau sa multumesc lu silviu VRG si lu Baciu pt munca depusa ajutorul din partea lor
O sa ma fac copilas cuminte :X ))
bravo, ma bucur ca ai reusit sa o faci, data viitoare mai verifica cand pleci cu ea la drum...tie ti s-a blocat termostatu pe inchis, gazolina incinge foarte mult motoru si faptul ca ai ramas fara racire ti s-a ars garnitura de chiulasa.
Ca economie, mai bine in cursu saptamanii cand te misti prin apropiere, foloseste bicicleta ca vine caldura acuma, sau un mijloc de transport in comun e mai bine, dabi nu mai faci petrolistii cu bani si masina o iei in weekend. Eu cam asa fac ca daca merg in apropiere 4-5 km, merge si cu un super bike. Cand o sa ajunga 8 lei litru, multi o sa treaca pe asa ceva, asta e si singura forma de protest.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 20:45   #400
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Dacia 1310 HAI HUY

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
bravo, ma bucur ca ai reusit sa o faci, data viitoare mai verifica cand pleci cu ea la drum...tie ti s-a blocat termostatu pe inchis, gazolina incinge foarte mult motoru si faptul ca ai ramas fara racire ti s-a ars garnitura de chiulasa.
Ca economie, mai bine in cursu saptamanii cand te misti prin apropiere, foloseste bicicleta ca vine caldura acuma, sau un mijloc de transport in comun e mai bine, dabi nu mai faci petrolistii cu bani si masina o iei in weekend. Eu cam asa fac ca daca merg in apropiere 4-5 km, merge si cu un super bike. Cand o sa ajunga 8 lei litru, multi o sa treaca pe asa ceva, asta e si singura forma de protest.
eu merg zilnic cu masina este singura sursa cu,care produc bani...intr-o saptamana am 540 km...si na nam incotro trebe sa se consume dar repet numai fac prostia sa bag gazolina
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 21:09   #401
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia 1310 HAI HUY

Quote:
Originally Posted by DJBOSS View Post
eu merg zilnic cu masina este singura sursa cu,care produc bani...intr-o saptamana am 540 km...si na nam incotro trebe sa se consume dar repet numai fac prostia sa bag gazolina
Am inteles...da, numai baga gazolina ca oricum tot acolo ajungi...il distrugi, bagi bani in el cat ai face 2 plinuri de benzina asa ca...bagi benzina, mergi si gata.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 15-03-11, 18:11   #402
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Dacia 1310 HAI HUY

Asa cum am promis atasez ceva poze de cand am schimbat garnitura de chiuloasa si ceva poze de astazi de la munca depusa.
Astazi am vopsit interioru farurilor cu negru lucios, am montat pe masina doar unu din faruri pt ca la celalat s-a spart geamu si trebuie in locuit .
Astazi s-a lucrat si la Huy si la Vrg.Urmeaza ca, maine sa schimb geamu la celalt far.Acum pozeeeeeeeeeeeeee
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image0018.jpg
Views:	156
Size:	198.9 KB
ID:	1919713   Click image for larger version

Name:	Image0019.jpg
Views:	153
Size:	221.0 KB
ID:	1919714   Click image for larger version

Name:	Poza000.jpg
Views:	78
Size:	105.7 KB
ID:	1919715  

Click image for larger version

Name:	Poza007.jpg
Views:	168
Size:	126.5 KB
ID:	1919716   Click image for larger version

Name:	150311-1751(001).jpg
Views:	100
Size:	65.3 KB
ID:	1919717   Click image for larger version

Name:	150311-1751.jpg
Views:	97
Size:	48.0 KB
ID:	1919718  

Click image for larger version

Name:	150311-1753.jpg
Views:	71
Size:	74.9 KB
ID:	1919719   Click image for larger version

Name:	150311-1759.jpg
Views:	108
Size:	41.6 KB
ID:	1919720   Click image for larger version

Name:	150311-1804.jpg
Views:	79
Size:	46.3 KB
ID:	1919721  

Click image for larger version

Name:	Poza004.jpg
Views:	136
Size:	142.0 KB
ID:	1919722  
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 15-03-11, 18:26   #403
Cosmin-SNR

Stage 5
 
Cosmin-SNR's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,090
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1310 HAI HUY

Quote:
Originally Posted by DJBOSS View Post
Asa cum am promis atasez ceva poze de cand am schimbat garnitura de chiuloasa si ceva poze de astazi de la munca depusa.
Astazi am vopsit interioru farurilor cu negru lucios, am montat pe masina doar unu din faruri pt ca la celalat s-a spart geamu si trebuie in locuit .
Astazi s-a lucrat si la Huy si la Vrg.Urmeaza ca, maine sa schimb geamu la celalt far.Acum pozeeeeeeeeeeeeee
Sa fie cu noroc=)) ca si la mine tot ala de pe stanga s-a spart, se stieeeeeeee ca ce e nou nu e bun BAFTA!
Cosmin-SNR is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 06:42   #404
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Dacia 1310 HAI HUY

Quote:
Originally Posted by Cosmin-SNR View Post
Sa fie cu noroc=)) ca si la mine tot ala de pe stanga s-a spart, se stieeeeeeee ca ce e nou nu e bun BAFTA!
Sunt din sticla? eu am niste faruri cu geam din plastic, prima data nici nu am stiut, dar mai bine ca nu se crapa...am cautat sa-mi mai iau un set si nu prea am mai gasit.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 11:26   #405
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Dacia 1310 HAI HUY

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
Sunt din sticla? eu am niste faruri cu geam din plastic, prima data nici nu am stiut, dar mai bine ca nu se crapa...am cautat sa-mi mai iau un set si nu prea am mai gasit.
Da din sticla culmea naiba tot farul al nou e cu problema adica tocmai la cel nou s-a spart geamu =))) clar proasta calitate a produselor din ziua de azi
DJBOSS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -