Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-09, 21:45   #601
Tibanu
VW Driver

Stage 4
 
Tibanu's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 265
Member of:
[VW]
Default Re: Diverse discutii - offtopic - chat - mondene - barfe etc

daa )) asa mai le am si yo pe cele nemtesti si 2 perechi de d-astea rosii,eventual le tai in bucati mai mici si le pun ca pe carutza )
__________________

R.C.A. si Casco,asigurari de locuinte sau calatorii!!!
cele mai bune oferte,cele mai mici preturi!!!
tibi.soimareanu@gmail.com / 0727.189.621
Tibanu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 00:14   #602
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Diverse discutii - offtopic - chat - mondene - barfe etc

credeati ca ati vazut tot ?


http://oltcit.anunturi-auto.4tuning....kw-225901.html
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 02:56   #603
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Diverse discutii - offtopic - chat - mondene - barfe etc

Isi iau inapoi banii din taxa de prima inmatriculare/ 12 prahoveni au invins statul


Nu mai putin de 12 prahoveni isi vor primi inapoi banii din taxa de prima inmatriculare, dupa ce in prealabil au chemat in instanta Fiscul prahovean si au castigat procesul intentat statului. Potrivit reprezentantilor Directiei Generale a Finantelor Publice Prahova, institutia va returna integral celor 12 persoane care au castigat in instanta sumele de bani platite in contul taxei de prima inmatriculare. Pe rolul instantelor se judeca in prezent alte 32 de procese in scopul recuperarii taxei auto de prima inmatriculare.

Gata sa scoata banii

Finantele Publice Prahova asteapta ca instantele sa comunice hotararile judecatoresti si sumele exacte care trebuie restituite. "In prezent, sunt pe rol nu mai putin de 32 de procese intentate Directiei Generale a Finantelor Publice Prahova in scopul recuperarii taxei auto de prima inmatriculare. Totodata, in 12 situatii sentinta este irevocabila", a declarat Iulia Dumitrascu, purtatorul de cuvant al Fiscului prahovean. Tot aceasta a tinut sa mentioneze ca, pana in prezent, altor 36 de prahoveni le-au fost returnate sumele de bani date de diferenta dintre taxa de prima inmatriculare si taxa auto de poluare. Anul trecut, numai de la prahoveni, in bugetul consolidat de stat s-au adunat peste opt milioane de euro, bani reprezentand valoarea taxei speciale de prima inmatriculare pentru autoturisme si autovehicule.

El a reusit

Constantin I. a fost unul dintre primii prahoveni care la inceputul anului trecut s-a decis sa dea statul in judecata pentru restituirea taxei de prima inmatriculare. "Cred ca intr-un fel sau altul, pe multi dintre noi ne-a impulsionat exemplul aradeanului care a creat un precedent castigand pentru prima oara procesul impotriva statului. Am procedat ca la carte, si mai intai am depus cererea de restituire la Fisc. Ma asteptam sa fie refuzata, asa ca deja stabilisem cu un avocat datele procesului. E drept ca, pana sa am castig de cauza, a trecut mai bine de un an. Mai exact, cumparasem in 2007 un autoturism fabricat in 2001. Am dat pe el vreo 9.800 de euro si, pentru ca avea capacitate cilindrica mare, a trebuit sa platesc o taxa de peste 6.000 de euro. Acum astept sa-mi primesc inapoi banii", ne-a declarat Constantin I., unul dintre prahovenii care au invins statul in instanta recuperandu-si taxa de prima inmatriculare.

Pasi de urmat pentru recuperarea taxei

Orice cetatean roman care a platit taxa de prima inmatriculare poate sa dea statul in judecata pentru a-si recupera banii. Pentru acest lucru trebuie parcurse doua etape obligatorii. Prima etapa consta in depunerea unei cereri de restituire a banilor din taxa de prima inmatriculare la sediul Administratiei Financiare de pe raza localitatii de domiciliu, respectiv, in prealabil, a unei plangeri prin care se solicita restituirea taxei. La Ploiesti, cei interesati pot face acest lucru la registratura Administratiei Financiare Ploiesti din Str. Aurel Vlaicu, nr. 22, iar campinenii se pot adresa la registratura Administratiei Financiare Campina din Str. Mioritei nr. 16. In celelalte localitati, cererile vor fi adresate catre Administratia Financiara din localitatea de domiciliu. Cererea va fi insotita de o copie a chitantei care atesta plata taxei auto. In termen de 30 de zile, Administratia Financiara este obligata, potrivit Codului Fiscal, sa raspunda daca este de acord sau nu cu cererea de restituire. Daca in termenul prevazut nu se primeste raspunsul sau daca acesta este negativ, se trece la cea de a doua etapa. Petentul va chema in judecata Administratia Financiara, la Sectia Comerciala si de Contencios Administrativ si Fiscal din cadrul tribunalului unde domiciliati. In cererea de chemare in judecata se va cere expres anularea actelor administrative fiscale emise in momentul achitarii taxei de prima inmatriculare si obligarea Administratiei Finantelor Publice sa va restituie banii. Taxa auto poate fi restituita numai daca exista o hotarare judecatoreasca definitiva.

Andreea Echimescu
Publicat in editia din data de: 06 - 02 - 2009


http://www.observatorulph.ro/articol.php?id=11902
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 09:14   #604
Tibanu
VW Driver

Stage 4
 
Tibanu's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 265
Member of:
[VW]
Default Re: Diverse discutii - offtopic - chat - mondene - barfe etc

Traim in Romania si asta ne ocupa TOT timpul !!!
Tibanu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 09:56   #605
serbica

Stage 3
 
serbica's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 166
Default Re: Diverse discutii - offtopic - chat - mondene - barfe etc

mda yo am platit taxa ieri.....sper sa-mi mai dea astia ceva inapoi..dak pica...vom vedea
serbica is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 10:29   #606
Tibanu
VW Driver

Stage 4
 
Tibanu's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 265
Member of:
[VW]
Default Re: Diverse discutii - offtopic - chat - mondene - barfe etc

Quote:
Originally Posted by serbica View Post
mda yo am platit taxa ieri.....sper sa-mi mai dea astia ceva inapoi..dak pica...vom vedea


...pt ce masina? si cat ai dat?
Tibanu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 10:38   #607
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Diverse discutii - offtopic - chat - mondene - barfe etc

are un vr12........)... golf 3 ..1,4.....13 bulioane........

gaura in buget .........

Last edited by jakal; 06-02-09 at 10:53.
jakal is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 10:48   #608
Tibanu
VW Driver

Stage 4
 
Tibanu's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 265
Member of:
[VW]
Default Re: Diverse discutii - offtopic - chat - mondene - barfe etc

13 milioane? ... poi ce sa zic...mie-mi tre' mult mai mult ... as face o prapastie-n buget,nu gaura ) ...
Tibanu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 10:56   #609
Tibanu
VW Driver

Stage 4
 
Tibanu's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 265
Member of:
[VW]
Default Re: Diverse discutii - offtopic - chat - mondene - barfe etc

inca ceva...va rog zice-ti si mie un magazin,o baraca,o taraba undeva unde gasesc sigur becuri de pozitie d-alea sa se vada albastre,dak aveti idee...am cerut la motormania si mi-a dat unele,da dupa ce le-am pus lumineaza alb nu se vad nici decum albastre
Tibanu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 11:00   #610
kast_ACAB

Stage 4
 
kast_ACAB's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 275
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Diverse discutii - offtopic - chat - mondene - barfe etc

banuiesc ca e 23 august la magizenele alea de piese plin cu becuri de genu....atata ca trebuie sa nimeresti magazinu si becu..ca daca sunt toate la fel ca alea de la motormania..ce combinatie ai mai facut?
kast_ACAB is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 11:04   #611
Tibanu
VW Driver

Stage 4
 
Tibanu's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 265
Member of:
[VW]
Default Re: Diverse discutii - offtopic - chat - mondene - barfe etc

exact...yo asta incerc sa fac ) sa aflu magazinu...da dak as umbla dintr-unul in altul mi-as pierde toata ziua :-"
Tibanu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 11:06   #612
kast_ACAB

Stage 4
 
kast_ACAB's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 275
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Diverse discutii - offtopic - chat - mondene - barfe etc

riscu meseriei ce sa faci....n-ai vrut tu beculete albastre...acuma cauta...
kast_ACAB is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 11:07   #613
GiGiCarbiT
BMW Driver

Stage 5
 
GiGiCarbiT's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,422
Default Re: Diverse discutii - offtopic - chat - mondene - barfe etc

boss....:-" io cred ca tu vrei "dalea de tuning" =)) albastre..cauta la magazinele de tuning dacia pe 23august!cu siguranta o sa ai succes!!
GiGiCarbiT is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 11:09   #614
Tibanu
VW Driver

Stage 4
 
Tibanu's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 265
Member of:
[VW]
Default Re: Diverse discutii - offtopic - chat - mondene - barfe etc

da ) d-alea d-alea =)) ms kast! raman dator ))
Tibanu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 11:22   #615
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Diverse discutii - offtopic - chat - mondene - barfe etc

Quote:
Originally Posted by Tibanu View Post
da ) d-alea d-alea =)) ms kast! raman dator ))
eka trust si magazinu ala pana in motormania
Vladz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -