Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 06-10-08, 22:55   #8371
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by DONU' View Post
O sa ma dau cu VON-ul, nu-i problema...
Doar ca o sa-mi dau si eu un far jos ca sa traga filtrul aer mai bine. Si oricum... cred ca tot nu am sanse...
Mentionez ca eu inca am evacuare stock si o toba finala mai mica in diametru decat evacuarea de fabrica, nu am cip, am intr-adevar blocul alezat la 2.9 dar computerul si axele sunt tot de 2.8.
Sper ca in anul urmator sa rezolv cate ceva din aceste probleme.
Eu cred ca daca imi fac o evacuare cap-coada de la Borla, un chip, admisie marita si eventual niste axe sport, atunci se schimba treaba ca lumea.
Dupa ce ca nu vezi bine mai vrei sa iti dai si faru jos....VeRete,nu-i bine tata.
CobraArt is offline  
Old 06-10-08, 23:02   #8372
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Diverse discutii



cat de tare cobra!!!!!
tre is offline  
Old 07-10-08, 14:08   #8373
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by CobraArt View Post
Dupa ce ca nu vezi bine mai vrei sa iti dai si faru jos....VeRete,nu-i bine tata.
Tu vorbesti mai asta, care ti-ai cumparat casca de motociclist cu viziera cu dioptrii?
Kiorette, eu am facut scoala de shoferi cu nea Jan, dar tu? Cu Stevie Wonder?
__________________

If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: donu_vr6@yahoo.com
DONU' is offline  
Old 07-10-08, 14:10   #8374
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Diverse discutii

=))) nu sunteti sanitari =)))
eMH is offline  
Old 07-10-08, 14:33   #8375
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by DONU' View Post
O sa ma dau cu VON-ul, nu-i problema...
scoate toate farurile mai bine, lichidul de spalat parbrizu si roata de rezerva si presurile din interior
https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/93369-mitsubishi-colt-czt-1-5i-turbo-150cp-resoftare-by-dimsport.html


cred ca are si ~1160 de kg :P
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline  
Old 07-10-08, 15:29   #8376
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii

Ai gresit masina... Nu eu sunt ala care usureaza masina dand jos lichidele si preshurile.
Daca eram vreun racer d-ala cum vazusem la Buzau ca le transpirau mainile si le tremurau chilotii ca nu stiau catzi cai au mashinile din grupa lor, mai ziceam, dar eu crede-ma ca m-am dat cu masina plina. Lada frigorifica in mashina, cu portbagajul cu cortul in el, cu o gramada de tzoale si sticle de la prietenii mei, un gratar plus statia si subwoofer-ul...
Si oricum nu imi pasa fiindca mashina mea face bink-blink doar prin prezentza, nu mai zic de sunetul motorului...
Eu am 174 CP si 240 Nm de fabrica. N-am schimbat inca nimic la masina si nici nu cred ca voi face asta prea curand.
VON-ul are 1.5 Turbo (japoneza), cu 164 CP si 213 Nm (si a avut masuratorile astea avand deja filtrul schimbat si toba finala). Masina este mai usoara cu vreo 150 Kg decat a mea care are 1210 kg in talon, si niciodata nu merg cu ea goala fiindca am statia, subwooferul si alte prostii care cantaresc, lucruri pe care nu le dau jos cand ma dau, nu de alta, dar eu ma dau destul de des si ar fi un calvar pentru mine.
Acum cu resoftare, VON-ul are 198 CP si 292 Nm, deci e un pic mai mult peste mine cel putin la capitolul cuplu.
O sa ma dau cu el ca sa vada omul diferentza dintre noi, nu ca sa incerc sa-l fac.
Oricum... eu macar sunt la aceiasi tractziune cu el, dar pentru altii care au mashini 4x4, cu soft si ambreiaj sport si langa care acest Mitsu sta fara mari probleme este jenant, nu crezi?
Una peste alta, tot respectul meu pentru acest Mitsu!
DONU' is offline  
Old 07-10-08, 15:56   #8377
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Diverse discutii

au,ce i-ai zis acu' la sfarsit,cu masinile 4 x 4...
eMH is offline  
Old 07-10-08, 16:12   #8378
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii

Donule, nu mai stii mah de gluma?
stiu ca nu esti tu ala cu usurarea masinii prosteasca..dar stiu ca stii cine era si de aia faceam gluma. ce ai?
de far chiar am inteles....

pe de alta parte, cand te dai din mers nu stiu daca 4x4 e un avantaj sau nu dar banuiam ca stii asta. un 4x4 de x cai tot timpu va avea o vit mai mica decat un fwd sau rwd de x cai...
daca din mers am fost cam egali..de pe loc ce zici...cum stau cu el?
https://www.youtube.com/watch?v=-qVuRkf0gqQ
uite cam asa ar trebui..sa fie plecarea
si Polo cam pe acolo ar fi la greutate...

unde mai pui ca 1160 de kg si 198 de cai, sunt totusi ceva...eu avand 1440 de kg, plus un dezavantaj din mers..al pierderilor de tractiune.. daca mai pui ca aveam prin portbagaj franele sport si alte cacaturi , adica vreo >50 de kg...e usor de facut un calcul cat de grea e masina. stii f bine ca 200 de cai si 1100 de kg vor bate oricand mult mai multi cai, dar mult mai multe kg...

sunt curios daca la masina ta, mai pui 3 persoane, sau macar sa ajungi la >1400 de kg, cum se va simti in fuga
bogdan_wrc is offline  
Old 07-10-08, 16:16   #8379
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by DONU' View Post
langa care acest Mitsu sta fara mari probleme
asta mi-a placut fara mari probleme ) asa ti s-a zis?

sunt curios cand o anume Ibiza bate un anume EVO..cat de jenant va fi pt unii

nu e nimic jenant sa iei bataie daca asa e fizica
bogdan_wrc is offline  
Old 07-10-08, 16:22   #8380
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
sunt curios daca la masina ta, mai pui 3 persoane, sau macar sa ajungi la >1400 de kg, cum se va simti in fuga
Pai nu se mai simte...

Man, stiu de gluma, dar trebuia sa pun punct la discutia asta ca prea ma frecatzi la cap cu Mitsu asta.
VON-ule, ia-ti si tu o europeana sa ne dam si noi, vorba aia, pe limba noastra!
DONU' is offline  
Old 07-10-08, 16:33   #8381
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii

eu vroiam sa va dati dupa softu lui ca sunt curios de diferenta.
oricum, tre sa recunosti ca inca e funny cand iti aduci aminte de persoana care la BZ si-a dat jos lichidul si presurile...
bogdan_wrc is offline  
Old 07-10-08, 16:58   #8382
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii

Da man... pai asta am si spus. O sa ma dau cu el sa vedem ce i-a facut soft-ul ala. Cat de mult il ajuta.
Iar faza cu presurile si lichidul de parbriz vor ramane in istorie
DONU' is offline  
Old 07-10-08, 18:29   #8383
VooN

Stage 5
 
VooN's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 604
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
Default Re: Diverse discutii

Chiar nu inteleg de ce se agita lumea sa vada cum stau cu VW sau cu Audi sau mai stiu eu.Fiecare trebuie sa-si vada de propria marfa.
Masina are acum ceva in + pt ca am vrut ceva mai mult si nu pentru a face curse sau pt a face nu stiu ce masini pe 400m sau din mers.
Dc tineam neaparat sa ma dau cu VR-ul atunci il intrebam pe Boby dc vrea si dupa cum il stiu accepta, dar avand in vedere ca nu am deschis subiectul asta inseamna ca nu tin neaparat sa fac treaba asta. Masinile noastre erau comparabile si ca putere si ca greutate (a mea are 1175kg cu jumate de rezervor de benzina, cantarita de mine) acum ceva vreme si avand in vedere ca nu le-am mai pus II tot asa raman.
Intradevar la Buzau cand toti incercau sa isi usureze masinile Bon-ul facea tot posibilul sa o umple cu toate nenorocirile. ) nu am inteles nici eu strategia asta, ma gandeam ca e ceva nou
__________________
INTELIGENTA ARTIFICIALA NU ARE NICI O SANSA IN FATA PROSTIEI NATURALE
VooN is offline  
Old 07-10-08, 19:18   #8384
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by VooN View Post
Chiar nu inteleg de ce se agita lumea sa vada cum stau cu VW sau cu Audi sau mai stiu eu.Fiecare trebuie sa-si vada de propria marfa.
in spirit de gluma:

Quote:
Originally Posted by VooN View Post
Domnilor masina mea urla de foame ,cica mananca BMW-uri, Audi, VW orice.
Se gaseste cineva sa-i astampere foamea sau sa-i scoata foamea asta din cap ca pe mine m-a disperat, cred ca se pregateste de hibernare. )))
stii cum se spune? concurenta impinge performanta...
bogdan_wrc is offline  
Old 07-10-08, 19:19   #8385
Skma

Stage 5
 
Skma's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,212
Member of:
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Diverse discutii

Si eu avem o groaza in portbagaj plus rezerva "Dorin" multi o cunosc care cred ca are 15-20 kile
Era chiar caterinca daca don-u se apuca sa scoata sa lase la start grataru,lada frigorifica,bagaje , adidasi etc..
__________________
::ex: Opel Vectra A 2.0 8v TURBO - Meqasquirt 2 Stand Alone Management:: Proiect AS Tuning ::
Opel Astra G 1.6 16V in progress
Skma is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -