Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-10-07, 12:30   #5986
kraven_4_all
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,699
Default Re: Diverse discutii

Editorial: Nevoia de curse. Legale
01 Octombrie 2007 || de Codrin Pop


A mai murit un om din cauza vitezei la volan. De data asta, pe strazile Bucurestiului, intre fiarele unei masini care a lovit in plin un stâlp. Stirea dureroasa a fost difuzata de televiziuni si afisata pe site-urile de stiri, fiind urmata de comentarii pe forumurile televiziunilor. Unele dintre ele nepotrivite din cauza criticilor aduse celui decedat (ca si cum cineva ar avea dreptul sa il judece pe un om pe care nici nu l-a cunoscut), altele ridicole (gen „sunt mai periculosi soferii obisnuiti decât cei care merg cu viteza, dar stiu ce fac“, „o pasiune dusa pâna la capat“). Din ce au relatat reporterii rezulta ca victima era un promotor al curselor legale de masini. Curse care chiar sunt necesare, ca sa ii ajute pe pasionatii de viteza sa isi puna in practica hobby-ul in conditii legale si de minima siguranta. Insa si cei mai buni soferi, si cei mai experimentati „raceri“ sunt tot oameni. Moartea nu alege. Iar un impact la 170 la ora sau chiar la o viteza ceva mai mica se soldeaza cu moartea. Cu o veste groaznica primita de cei dragi si cu mesaje de condoleante. Respectul „baietzashilor“ de pe net nu il va aduce inapoi pe cel care a murit. Si nici injuraturile adresate celor care ii critica pe pasionatii de viteza. Problema e reala, iar astfel de accidente au loc cu o frecventa prea mare. Bucurestiul este de mult timp un adevarat teatru de razboi. Noaptea, sute de cai putere urla pe strazi, iar uneori showul se incheie cu masini facute praf, cu oameni agonizând in ultimele clipe ale vieti lor, cu sânge, cu lacrimi, cu tristete. Din pacate asta este realitatea. Viteza ofera o senzatie placuta, iar tentatia e mare. Masinile sunt relativ sigure, au o multime de elemente de siguranta, menite sa ne protejeze viata in cazul unor greseli. Insa pâna la un punct. Pâna la o anumita viteza. Dupa acea limita, doar Dumnezeu ii mai poate ajuta pe vinovatii si nevinovatii prinsi in infernul numit accident de circulatie. 18 - 23 de ani, cam asta e intervalul de vârsta pentru cei mai multi dintre „supersoferii“ care se alearga pe strazi. Teribilismul, lipsa de experienta, calitatile masinii uneori mult superioare capacitatilor „pilotului“, necunoasterea legislatiei rutiere, permisul oferit de taticu’ la majorat, odata cu masina sport, toate sau doar unele dintre aceste elemente se numara printre cauzele tragediilor. Plus lipsa de respect fata de ceilalti participanti la trafic. Nu e cazul in tragedia de la Bucuresti, dar si cei responsabili pot deveni victime ale vitezei. E de ajuns o fractiune de secunda si totul se termina. Politia, insititutiile ar trebui sa faca mai mult ca sa previna asemenea nenorociri. Nu doar amenzi. Cine are o masina sport de 50.000 de euro nu poate fi oprit de o amenda de 300 de lei. Vor curse ? Dati-le curse ! Sunt prea putine evenimentele auto organizate in România pentru amatorii de viteza care au masini puternice. O pista, niste viraje, cauciucurile si parapetii de protectie, o ambulanta-doua, grila de start, semaforul si un steag cu patratele, de atât e nevoie ca sa se mai descarce pilotii nedescoperiti la timp. Plus niste hârtii de semnat. Si poate asa va fi mai multa liniste in trafic, pe strazile Bucurestiului si in toata tara. Poate vor muri mai putini.
kraven_4_all is offline  
Old 04-10-07, 13:46   #5987
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii

taz nu am mai lucrat la poze ...
ne-a luat tare de la inceput la scoala si nu am avut timp , nu ai vazut ca nici nu am mai iesit
shantzu is offline  
Old 04-10-07, 17:14   #5988
Kr3atZa

Stage 3
 
Kr3atZa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 153
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by tre View Post
kr3atza ai jucat lfs? poti invata multe de-acolo. apropo, ce... dimensiuni ai?
raspuns la prima intrebare : nu am jucat lfs si daca ai pus intrebarea asta cu scopul de a ma invatza ceva voi juca daca ai spus`o ca un atac indirect nu`l voi juca... si din pacate iti voi raspunde la a doua intrebare cu o alta intrebare : daca imi stii "dimensiunile" vei conduce mai bine?
__________________
Kr3atZa is offline  
Old 04-10-07, 17:16   #5989
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii

tre-ule vezi ca o sun pe alina si ii spun cum o arzi pe aici pe forum
shantzu is offline  
Old 04-10-07, 17:35   #5990
Kr3atZa

Stage 3
 
Kr3atZa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 153
Default Re: Diverse discutii

ce bine e sa ai si pe cineva cunoscut sa mai fie si de partea ta cateodata
Kr3atZa is offline  
Old 04-10-07, 17:40   #5991
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by Kr3atZa View Post
ce bine e sa ai si pe cineva cunoscut sa mai fie si de partea ta cateodata
adica ?
dai o milka maine
shantzu is offline  
Old 04-10-07, 17:42   #5992
Kr3atZa

Stage 3
 
Kr3atZa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 153
Default Re: Diverse discutii

la cate tre sa dai u shanztule....uff...mai vb maine la scoala daca esti cuminte ma mai gandesc
Kr3atZa is offline  
Old 04-10-07, 18:07   #5993
tng
Observator 4tuning

Stage 5
 
tng's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,936
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[Virtual Tuning]
[Opel]
Default Re: Diverse discutii

kr3atza
completeaza te rog campul cu orasul
... si slow down cu chat`u
tng is offline  
Old 04-10-07, 23:11   #5994
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Diverse discutii

Kr3atza, serios, daca joci lfs si-l intelegi cat de cat nu numai ca starnesti admiratie dar si sustinere... din partea mea cel putin. si daca-mi zici dimensiunile e clar ca voi conduce mai bine, nu-i normal?
__________________
"it's of bad taste not to mod your evo"
tre is offline  
Old 04-10-07, 23:28   #5995
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii

tre..iti bat in teava..lasa fata )
bogdan_wrc is offline  
Old 05-10-07, 14:22   #5996
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii

nu intzeleg cum il suporta alina....
va ramane un mister
T@zMania is offline  
Old 05-10-07, 17:02   #5997
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Diverse discutii

eh voi aveti pricepatoarea stricata, nu-mi bat capul.
tre is offline  
Old 05-10-07, 17:21   #5998
Kr3atZa

Stage 3
 
Kr3atZa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 153
Default Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by tre View Post
Kr3atza, serios, daca joci lfs si-l intelegi cat de cat nu numai ca starnesti admiratie dar si sustinere... din partea mea cel putin. si daca-mi zici dimensiunile e clar ca voi conduce mai bine, nu-i normal?
ok o sa incep sa joc lfs daca e asa bun...dar dimensiunile tot nu ti le zic
Kr3atZa is offline  
Old 05-10-07, 17:32   #5999
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Diverse discutii

eu zic ca sunt reduse dar te rog sa ma contrazici.
tre is offline  
Old 05-10-07, 20:13   #6000
GiGiCarbiT
BMW Driver

Stage 5
 
GiGiCarbiT's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,422
Arrow Re: Diverse discutii

Quote:
Originally Posted by shantzu View Post
ba , astia mai "smecheri si mai tari in punga" fiti antenti la mine
acum ceva timp cand a fost scandalu' eu postam cu userul kr3atZa , pt ca aveam alte 3 usere banate eu eram ala de sufeream de nefese si ce mai facusem ca nu mai tin minte
acum nu mai sunt eu , e colega mea de clasa care sta in spatele meu si nu ma lasa sa fiu antent la ore niciodata , sau eu pe ea ,nush cum e adevarat
ati inteles ? si v-am si zis ca eu eram ala dar voi , turbo turbo
kr3atZo esti multumita ca te-am aparat in fata legii , si ca am pledat vinovat ?



DECI BAI POPONEATZA PANSATA....IN PRIMU RAND ASTHA E UN CAZ DE DAT LA "MIRCEA RADU" SA VA "POVESTITI" .....

2.ESTI UN COPIL AGITAT CARE ARE PREA MULTA ATENTIE.
3.Daca stau bine sa ma gandesc ...DACA NU ERAM EU..NU MAI ERAI IN CLASA CU CREATZA ANUL ASTHA...ERAI O CARPA.
4.Gandeste`te la clipa cand o sa mai comentezi aiurea ca sar putea sa nu mai scapi la fel de "sanatos" si "gratiat".

Rog pe cei ce se baga in seama aiurea....cum o ard deobicei sa se abtina de la posturi daca nu au habar despre ce este vorba!!!!!!
GiGiCarbiT is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -