Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 16-02-10, 00:07   #16
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Donatie sange - Luca Nicoleta

ultima oara cand am incercat sa donez sange aveam vreo 60 kg si la 1.72 cat am au zis ca nu ma incadrez,acu am mai pus cateva kile si s-ar putea sa reusesc sa pot dona si eu
aveti idee programu orar la care se poate veni acolo?
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline  
Old 16-02-10, 00:20   #17
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Donatie sange - Luca Nicoleta

din cate stiu trebuiesc facute si analize intai la cei care doneaza...nu poti sa dai asa oricum....
probabil sa ia o cantitate mica intai care se analizeaza pt a nu se transmite alte boli prin sange....ma refer in general...nu la voi...
centru este chiar langa ambulanta.....sangele nu il puteti dona direct la spital....
__________________



contact 0766-671407
jakal is offline  
Old 16-02-10, 00:56   #18
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Donatie sange - Luca Nicoleta

din pacate eu nu pot dona...ultima data cand am fost sa donez ptr o ruda mi-au spus ca nu pot dona din cauza tatuajelor.daca s-a schimbat ceva va rog sa ma anuntati si puteti conta si pe mine.
__________________
T@zMania is offline  
Old 16-02-10, 01:07   #19
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Donatie sange - Luca Nicoleta

Cei care doresc sa doneze sange trebuie sa indeplineasca anumite conditii. Donatorul trebuie sa aiba varsta cuprinsa intre 18 si 62 de ani, greutatea minima de 58 kg la fete si 60 la baieti, tensiunea arteriala peste 110/60 mmHg, sa nu aiba sau sa fi avut una dintre bolile:

hepatita, TBC, sifilis, malarie, epilepsie, ulcer, diabet zaharat, boli de inima, tensiune peste 18 mmHg, boli de piele, femeile sa nu fie insarcinate, in perioada menstruala sau de lauzie, sa nu fi suferit interventii chirurgicale in ultimile luni, sa nu fi consumat bauturi alcoolice ori grasimi cu 72 de ore inaintea actului de donare.
Vladz is offline  
Old 16-02-10, 01:16   #20
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Donatie sange - Luca Nicoleta

Quote:
Originally Posted by Vladz View Post
Cei care doresc sa doneze sange trebuie sa indeplineasca anumite conditii. Donatorul trebuie sa aiba varsta cuprinsa intre 18 si 62 de ani, greutatea minima de 58 kg la fete si 60 la baieti, tensiunea arteriala peste 110/60 mmHg, sa nu aiba sau sa fi avut una dintre bolile:

hepatita, TBC, sifilis, malarie, epilepsie, ulcer, diabet zaharat, boli de inima, tensiune peste 18 mmHg, boli de piele, femeile sa nu fie insarcinate, in perioada menstruala sau de lauzie, sa nu fi suferit interventii chirurgicale in ultimile luni, sa nu fi consumat bauturi alcoolice ori grasimi cu 72 de ore inaintea actului de donare.
eu chiar m-am lovit de pb asta cu tatuajele......s-a schimbat ceva intre timp?pb asta era anul trecut prin vara...
T@zMania is offline  
Old 16-02-10, 01:39   #21
B72BTB

Stage 3
 
B72BTB's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 120
Default Re: Donatie sange - Luca Nicoleta

Poate ca exista la tatuaje conditia sa nu fie recent batute incat sa nu existe urme de tus in sange. Conditia asta nu aparea pe lista data de ei.
Cauta pe doneazasange.ro
B72BTB is offline  
Old 16-02-10, 05:58   #22
ven`u

Stage 5
 
ven`u's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,069
Member of:
[Opel]
Default Re: Donatie sange - Luca Nicoleta

va multumesc mult
ven`u is offline  
Old 16-02-10, 10:36   #23
ven`u

Stage 5
 
ven`u's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,069
Member of:
[Opel]
Default Re: Donatie sange - Luca Nicoleta

va rog mult ajutati`ma cu 400mg de sange.....azi nu a fost decat o persoana,va rog mult ......

institutul de donatii este langa abulanta prahova peste drum de acr prahova ..programul este de la 8-11 .....va rog mult e urgent,daca vrei maine la ora 8 va asteapta sora mea sa mergeti organizati acolo.va rog mult
__________________


Opel Vectra 1.6 16V X16XEL CD...
Under Construction

Last edited by ven`u; 16-02-10 at 10:40.
ven`u is offline  
Old 16-02-10, 11:07   #24
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Donatie sange - Luca Nicoleta

ar fi bine sa fie cineva pe acolo,eu unu nu ma descurc prea bine cu spitalele
din cei care ati mai donat sange pana acum,poti conduce dupa?
julaikos is offline  
Old 16-02-10, 11:30   #25
B72BTB

Stage 3
 
B72BTB's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 120
Default Re: Donatie sange - Luca Nicoleta

Si profesiunea donatorului poate constitui uneori o cauza a respingerii acestuia de la recoltare, cind exista pericolul potential al infectiilor (cazul mulgatorilor, ingrijitorilor de animale, maturatorilor) sau al unei oboseli fizice (soferi pe mijloace de transport in comun, piloti, operatori la masini grele).

Restrictiile de mai sus privind donarea de sange se explica asttel: starile emotionale exagerate sunt o expresie a afectarii sistemului nervos, cel care coordoneaza repartitia sangelui dupa nevoi, iar in acest caz raspunsul sau poate fi inadecvat.

Sursa: www.doneazasange.ro

Inteleg ca te poate afecta ca si sofer profesionalist ( oricum poate afecta in cazul in care ai stari de lesin sau ameteli . daca te simti tu fizic bine si capacitatea de a conduce ramane intacta)
B72BTB is offline  
Old 16-02-10, 11:42   #26
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Donatie sange - Luca Nicoleta

Quote:
Originally Posted by ven`u View Post
va rog mult ajutati`ma cu 400mg de sange.....azi nu a fost decat o persoana,va rog mult ......

institutul de donatii este langa abulanta prahova peste drum de acr prahova ..programul este de la 8-11 .....va rog mult e urgent,daca vrei maine la ora 8 va asteapta sora mea sa mergeti organizati acolo.va rog mult
ah acuma e prea tarziu la ora asta , maine dimineata sunt acolo la ora 9 , spune-mi cum se procedeaza , trebuie sa specific pt cine e destinat sangele ?
Vladz is offline  
Old 16-02-10, 12:00   #27
cmdbass
Banned

Stage 5
 
cmdbass's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Donatie sange - Luca Nicoleta

Eu nu ma refeream sa donez din nou...ma refeream daca se poate trece acum pe numele fetei donatia..

@julaikos : poti sa conduci ...trebuie sa mananci bine inainte si sa bei un suc cu acid...cel putin asa mi`au spus mie..
cmdbass is offline  
Old 16-02-10, 12:27   #28
mihaistan

Stage 5
 
mihaistan's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,104
Member of:
[CITROEN]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Donatie sange - Luca Nicoleta

puf ce nasol ... eu nici nu stiu ce grupa am... n`am facut in viata mea analize o sa trimit si eu din cei care stiu ca au mai donat ... daca totusi dureaza putin analizele... m`as baga
__________________
Citroen BX T D12
mihaistan is offline  
Old 16-02-10, 13:16   #29
ven`u

Stage 5
 
ven`u's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,069
Member of:
[Opel]
Default Re: Donatie sange - Luca Nicoleta

nu conteaza grupa sanguina.....cu cat mai multi cu atat mai bine ptr ca au de unde alege donatorii cu specificatia donatiei ptr luca nicoleta......va rog mult sa ma ajutati......va multumesc mult de tot
ven`u is offline  
Old 16-02-10, 13:19   #30
B72BTB

Stage 3
 
B72BTB's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 120
Default Re: Donatie sange - Luca Nicoleta

Eu una desi mie frica ma bag. Numai sa se hotarasca lumea sa se adune la o anumita ora ca singura nu ma duc...lesin pana sa intru
B72BTB is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -