Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-12, 14:44   #241
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Salut.
O singura intrebare am,cati km bate configuratia urmatoare?

1. TTi TCB 550, statie radio auto

Functii:
40 Canale
Frecventa: 26.965MHz-27.405MHz
Benzi multiple
Putere iesire: 4 Watt
Operare: AM/FM
Ton bip: ON/OFF (activat/dezactivat)
Carcateristica T.O.T (Timer Our Time) - cu ajutorul acestei caracteristici puteti regla durata unui apel
BacKlight Dimmer - mod intunecat
Scan
Keypad Lock & Remote Lock - blocare tastatura
Canal de urgenta
Luminozitate albastra

Specificatii tehnice:
Power Output: 4Watt @13.8V DC
Modulatie: AM : from 85% to 95%
Frecventa: 300Hz to 3000Hz
Impedanta: 50 ohms, Unbalanced
Harmonic Suppression : Less than -36dBm
Current Drain: AM Full Mod. 1.6A Max.
Receiving system : Dual conversion superheterodyne
IF Frequencies: Double Conversion 1st 10.695MHz
0.5uV for 20dB SINAD in FM Mode
Audio Output Power @10% THD : 2.0W @8 Ohm
Audio Distortion : LESS then 8% @ 1KHz
Image rejection: -53dBm
Rejectia canalului adiacent : -53dBm
Conducted Spurious: More than 60 dB
Frequency Response: 300 to 2500Hz
Speaker incorporat: 8 ohms,round
Squelch : Adjustabil

2.Antena TL-H 100 cu baza magnetica

Caracteristici generale
Denumire Antena CB TL-H 100
Producator TL-H
Tip antena Antena magnetica
Specificatii Frecventa: 26.5-28 Mhz
SWR: ....................<1.2:1
Putere max. : ..............200 w continua ........ 600 w perioada scurta
Banda la SWR 2:1.............800 KHz
Impendanta.....................50 ohm
Lungime spic....................900 mm
Lungime cablu..................RG58/157"
Polaritate........................Vertical
Baza magnet................100 mm
Conector........................PL-259
Material..........................Cupru si otel inoxidabil
__________________

davay is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 20:44   #242
spike1507

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 3
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Bună ziua! De cateva zile am achiziţionat o staţie TTI-TCB 1000 + antenă TTi CB-X14S (foto). Bun...am montat-o, am mers şi am calibrat antena, şi surpriză...pe squelch automat pare să fie acelaşi lucru ca şi cum ar fi pe manual la minim. Meşterul care mi-a calibrat antena a zis că mai poate face aşa şi din cauza caniculei . Ţin să menţionez că în momentul când am calibrat antena, aceasta era montată în colţul din stânga spate a plafonului. Ulterior am pus-o pe centru şi acum bârâie cât bârâie până când recepţionez pe cineva. Am recepţionat şi am emis din oraş şi la 4-5 km, căteodată am prins chiar mai departe, de obicei în staţionare şi cu motorul oprit (nu ştiu dacă are vreo legătură). Pe manual aceeaşi poveste, la minim, unde chiar dacă zgomotul de fond e mare, ar trebui sa recepţionez cel mai bine (din câte ştiu), însă majoritatea semnalelor pe care le prind se confundă cu zgomotul de fond şi nu înţeleg mare lucru, plus că volumul "bârâitului" e mult mai mare decat a celor care ar trebui să ii aud, la fel şi pe ASQ, şi e denanjant zgomotul, mai ales că trebuie să dau volumul destul de tare să aud câte ceva.
Am fost cu un prieten care are un Storm Discovery 2 + o antenă de 1450 mm (nu mai ştiu de care), şi la el merge perfect pe autosquelch, nici un zgomot în plus nimic, plus că recepţionează/emite destul de departe. Acum ştiu că şi antena mea e mică şi nu poate face mare lucru (că deh, nu m-am documentat un pic înainte), dar nu mi se pare normal să facă aşa, mai ales pe ASQ.
Mă bate gândul să încerc cu antena prietenului ăsta al meu, să văd dacă tot aşa face.
I-am dat şi reset, iar acum după numărul canalului am un I, presupun că e pe banda de Italia acum...
Aştept ceva păreri/sfaturi.
O zi faină să aveţi!

P.S.: Ţin să precizez că la calibrare mi-a scos acel banuţ, acea chestie rotundă de pe spic, cică ar provoca pierderi (am văzut şi pe forum undeva).
spike1507 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-12, 09:36   #243
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Tu esti genul care isi ia nevasta virgina si dupa ce se insoara cu ea incearca sa vada daca e buna in pat sau nu!!

Asa ai facut si cu astea!!

Antena aia nu e buna de nimic!! Putin dai, putin face. Acum ai sa cumperi si a doua oara si insumat ai sa dai cu mult mai mult decat trebuia.
Asadar, ca sa nu cumperi de vreo 3-4 ori antene (stiu cazuri concrete), documenteaza-te f bine intai. Daca vrei sfatul meu de vanzator de echipamente CB, ia-ti direct un Sirio sau un Midland care sa aiba aprox 1.5 metri inaltime.
In cazul in care vrei sa te ajut mai mult, da-mi un PM.
Bafta.
__________________
MAGAZIN ONLINE: STATII RADIO VAND STATII CB: MAXON, MIDLAND, TTI, PRESIDENT. Garantia a doua decenii de experienta radio!
VAND JANTE ORIGINALE NOI: AUDI, BMW, VOLKSWAGEN. Import Germania. Preturi imbatabile!!
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG / AUDI A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 01-08-12, 13:44   #244
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Eu am o antenta Wilson Litle will de 1m si sunt multumit de ea...nu am dat-o jos de pe masina nici asta iarna,doar am curatat-o o data si isi face treaba rezonabil.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 17:03   #245
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Salut!
De niste ajutor as avea si eu nevoie va rog, ca-s "noob" in ceea ce priveste statiile CB.
Se da urmatoarea situatie: am 400roni si m-am gandit ca ar fi bine sa-mi iau o statie. Nu pot sa zic ca-s pasionat de CB, o vreau pentru ca-i utila si ca-i buna cand mergi singur la drum, mai omoara plictiseala. Deci as vrea ceva ieftin si decent, nu sa bata la 20km dar nici sa nu inteleg nimic de la 1km nu vreau.
Daca as fi avut 530 ar fi fost mai usor, ca-mi luam direct un Midland Alan 100 Plus B, o antena Midland ML145 cu magnet si mergeam la sigur. Indicat ar fi sa nu depasesc bugetul, inca-i vara si mai am si alte planuri . Mentionez ca as vrea ceva nou, cu garantie (in principiu ma uitam pe eMAG sau alti retaileri de gen).
Din ce am citit pe aici am inteles ca e foarte important sa ai o antena buna si cu inaltime in jur de 150cm. As ramane pe Midland ML145+picior sau Sirio ML 145+ picior dar asta inseamna ca-mi raman 200lei pentru statie si nu prea cred ca gasesc ceva decent in banii astia.

Asa ca daca ati putea sa-mi dati cateva sugestii de producatori ok ca sa stiu spre ce sa ma uit si cum sa ma orientez in bugetul asta ar fi super

Daca as combina un TTi TCB-660 cu Midland ML 145 + magnet (e pachetul 440lei pe emag) ar fi nasol? Sau 400lei cu antena PNI ML70 dar din cate am vazut ca ati zis asa ceva nu-i prea ok.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 18:34   #246
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Nu mai pot edita: am gasit Midland Alan 100 Plus + antena CRT ML145 + picior la 380 roni. Sunt si pachete mai ieftine/in aceiasi bani cu Alan 100 sau cu TTi 550/660/1000 dar cu antene PHP.
E buna de ceva antena asta? Cele PHP cum sunt?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 19:06   #247
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Iarasi nu pot edita:
Am inteles ca ar fi foarte bune pentru auto antenele Wilson Little Wil. Cica ar fi singura antena scurta care se poate compara cu una de 150cm.
M-ar tenta sa "cuplez" asa ceva cu un Maxon CM10 sau TTi 550/660.

Am inteles ca o antena de calitate mai rar are nevoie de calibrare. Adevarat?

Stiu ca pun o groaza de intrebari dar pe masura ce vizitez mai multe site-uri descopar mai multe modele si sunt si mai nedumerit )

Last edited by 22VIN; 05-08-12 at 19:08.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 20:11   #248
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Am eu cuplate Midland Alan 100 cu Wilson Litle Will si sunt extrem de multumit de combinatie. Le folosesc de mai bine de 2 ani fara niciun fel de problema
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 20:21   #249
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Am eu cuplate Midland Alan 100 cu Wilson Litle Will si sunt extrem de multumit de combinatie. Le folosesc de mai bine de 2 ani fara niciun fel de problema
Mersi de raspuns dar cica tot Midland/Sirio ML145 ar fi mai recomandat... Proprietarii de asa ceva spun ca aveau SWR de sub 1.1 de la inceput.
Asa ca m-as baga la TTi TCB-660 cu Midland ML145.

Foloseste cineva TTi? Sunt ok?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 20:26   #250
tabokubmw

Stage 5
 
tabokubmw's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,154
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Ce statie buna pana in 1000 lei mi-ati recomanda?
tabokubmw is offline   Reply With Quote
Old 06-08-12, 12:28   #251
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

President orice model si antena la fel pentru bani la care esti dispus sa ii dai pe ele.Recomand President
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 06-08-12, 13:08   #252
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

President Johnson 2.
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 07-08-12, 10:59   #253
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Gata, mi-au ajuns TTi TCB-660 cu Midland ML145 Trebuie sa montez mufa de bricheta la statie si ne auzim pe drumuri
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 20:09   #254
speedy-mouse

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 5
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Buna seara. Am cumparat si eu de curand o statie Storm Matrix 20 w , si mi-au dat o antena Megawatt de 1.50 inaltime. Problema este ca nu receptionez prea bine si nici nu emit , sa ma exprim asa , va rog , puteti sa-mi spuneti care din cele doua sunt de vina , sau chiar amandoua /)).Mentionez ca nu este inca , calibrata. O seara frumoasa si drumuri bune !
PS. ce antena imi recomandati la tipul acesta de statie daca este din cauza ei ?

Last edited by speedy-mouse; 09-09-12 at 20:14.
speedy-mouse is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 22:30   #255
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by speedy-mouse View Post
Buna seara. Am cumparat si eu de curand o statie Storm Matrix 20 w , si mi-au dat o antena Megawatt de 1.50 inaltime. Problema este ca nu receptionez prea bine si nici nu emit , sa ma exprim asa , va rog , puteti sa-mi spuneti care din cele doua sunt de vina , sau chiar amandoua /)).Mentionez ca nu este inca , calibrata. O seara frumoasa si drumuri bune !
PS. ce antena imi recomandati la tipul acesta de statie daca este din cauza ei ?
Antena e Sirio, e foarte buna. De regula antenele astea sunt calibrate de la bun inceput dar pentru 20 lei merita sa vezi cum sta treaba.
Intotdeauna cand iei antena noua o calibrezi inainte sa emiti pentru ca exista riscul de a strica statia. Zic si eu din ce-am auzit de la altii care lucreaza cu asa ceva.
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -