Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-12, 09:57   #151
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
ma, cam greu va intelegeti voi pe topicul asta din cate vad
a intrebat daca mergi cu 1 polishata si cu 3 normale, nu daca le-ai vopsit toate 4
banuiesc ca trebuia sa-i spui ca ai vopsit-o si pe aia polishata ca sa fie identice


cat despre trantitul spatelui, unii au probleme grave cu trantitul, ma refer la cel de pe pagina anterioara, dar sunt destui ca si el

drept dovada, vezi cum simti tu fata

eu voi ridica/sau le las oriiniale masinile mele, las pe altii sa le tot coboare, bump, bump

pune si poze after montage
Pana la urma cred ca asta va fi solutia sa ridic macar 1-2 cm fata, poate o sa fie mai bine, dar ma gandesc ca o sa arate urat cu jantele astea fiindca acuma am cauciucuri de 175/70 R13 iar conform talonului trebuie sa pun pe 155 , jantele fiind de 6J se vor intinde putin cauciucurile deci diametrul rotii va scadea si o sa arate destul de urat si inalta si cu roti mici sper ca ma intelegi ce am vrut sa spun

O sa fie si poze "after montage" doar ca inca nu am cumparat cauciucuri si nu vreau sa le pun pe astea vechi asa ca inca mai astept niste fonduri

Iar referitor la vopsitul lor...au fost vopsite toate 4 integral , inclusiv aceea polisata a fost matuita si vopsita toate sunt la fel
__________________
Masina mea:
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 13:14   #152
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

sau in cel mai rau caz, strangi ceva banuti si cumper niste jante pe masura ei!:X..decat sa tot le porti pe astea dintr-o parte in alta!
__________________
Wir Lieben Autos
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 16:01   #153
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
sau in cel mai rau caz, strangi ceva banuti si cumper niste jante pe masura ei!:X..decat sa tot le porti pe astea dintr-o parte in alta!
Jante mai mari nu o sa pun, cel putin deocamdata ca nu am de gand sa imi ia talonul politia si sa am de umblat pe la RAR...stiu ca ar merge sa pun pe 15 ar arata bine dar daca astea sunt legile de la noi le respectam
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 18:35   #154
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by danny125 View Post
Jante mai mari nu o sa pun, cel putin deocamdata ca nu am de gand sa imi ia talonul politia si sa am de umblat pe la RAR...stiu ca ar merge sa pun pe 15 ar arata bine dar daca astea sunt legile de la noi le respectam
odata cu jantele pe 15 de care iti doresti, mergi si la nenea RAR sa faci o treaba buna normala si legala!...
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 19:19   #155
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
odata cu jantele pe 15 de care iti doresti, mergi si la nenea RAR sa faci o treaba buna normala si legala!...
Nu zau!
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 20:15   #156
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by Alex_19Mig View Post
Nu zau!
"nu zău"-ăsta al tău ce ar trebui să īnțeleg prin el?
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 20:19   #157
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
"nu zău"-ăsta al tău ce ar trebui să īnțeleg prin el?
In romania se omologheaza folia si cam atat.Cat timp ai un "fier" tot timpul o arzi ilegal...
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 20:19   #158
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Ca omologarile la RAR (astea mai serioase) sunt o ca o gluma (proasta) ! Raspunsul lor ori e nu se poate asa ceva, ori iti zic o suma de incepi sa razi singur.
Edit: am postat deodata
__________________
Lada 1500- under construction
Powered by 2xWeber DCOE 40 - Classic Power for Classic cars
Lada Club Romania
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 20:24   #159
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by k.lada View Post
Ca omologarile la RAR (astea mai serioase) sunt o ca o gluma (proasta) ! Raspunsul lor ori e nu se poate asa ceva, ori iti zic o suma de incepi sa razi singur.
Edit: am postat deodata
eu mi-am īncercat norocul cu jante pe 17 și am reușit, nu a fost o sumă care ma facut nici să rād dar nici să plāng! am dat din nevoie mare, asta este!!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 21:30   #160
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

La Astra G Bertone, asa este, probabil o fi avand jante pe 17" din fabrica, sau ai fost la dealer si ai primit hartie. La astea vechi nu se poate, decat cu omologare individuala, sau daca a fost echipata din fabrica. Omologarea individuala presupune testare speciala (dinamica) la un centru RAR, unic din Romania, la Bucuresti, care costa o gramada de bani, si nu se termina favorabil intotdeauna.
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 22:02   #161
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by k.lada View Post
La Astra G Bertone, asa este, probabil o fi avand jante pe 17" din fabrica, sau ai fost la dealer si ai primit hartie. La astea vechi nu se poate, decat cu omologare individuala, sau daca a fost echipata din fabrica. Omologarea individuala presupune testare speciala (dinamica) la un centru RAR, unic din Romania, la Bucuresti, care costa o gramada de bani, si nu se termina favorabil intotdeauna.
am avut hartie de la vechiul proprietar, oricum era trecut 15 si 16 acum e si 17...oricum la noi orice faci trebuie o gramada de bani! asta e ne conformam cu ce se poate!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 23:34   #162
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by k.lada View Post
La Astra G Bertone, asa este, probabil o fi avand jante pe 17" din fabrica, sau ai fost la dealer si ai primit hartie. La astea vechi nu se poate, decat cu omologare individuala, sau daca a fost echipata din fabrica. Omologarea individuala presupune testare speciala (dinamica) la un centru RAR, unic din Romania, la Bucuresti, care costa o gramada de bani, si nu se termina favorabil intotdeauna.
exact ... asa am gasit si eu pe site-ul de la RAR, daca producatorul spune ca poti pune jante de 15 atunci ti le omologheaza dar ia producatorul de unde nu-i asa ca ramane partea cu testarea si sincer pentru niste jante nu merita sa platesti atatia bani si sa mai si merg pana in celalalt capat de tara

Oricum masina a umblat 19 ani cu cauciucuri de alte dimensiuni decat sunt in talon si nu a avut probleme niciodata cu politia dar eu am zis ca fiind incepator poate i se nazareste vreunui politist sa ma ... asa si sa imi ia talonul asa ca o sa pun ce e in talon, pe viitor poate o sa le schimb...
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-12, 00:07   #163
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by danny125 View Post
exact ... asa am gasit si eu pe site-ul de la RAR, daca producatorul spune ca poti pune jante de 15 atunci ti le omologheaza dar ia producatorul de unde nu-i asa ca ramane partea cu testarea si sincer pentru niste jante nu merita sa platesti atatia bani si sa mai si merg pana in celalalt capat de tara

Oricum masina a umblat 19 ani cu cauciucuri de alte dimensiuni decat sunt in talon si nu a avut probleme niciodata cu politia dar eu am zis ca fiind incepator poate i se nazareste vreunui politist sa ma ... asa si sa imi ia talonul asa ca o sa pun ce e in talon, pe viitor poate o sa le schimb...
Respecta ca stii tu destul de bine ca la Lapus sunt niste militieni tare destepti...
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 08-04-12, 16:17   #164
scubiciflorin

Stage 3
 
scubiciflorin's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 105
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

pot fi primit in gasca voastra cu un peugeot 205 din 92/?
scubiciflorin is offline   Reply With Quote
Old 08-04-12, 16:37   #165
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
Respecta ca stii tu destul de bine ca la Lapus sunt niste militieni tare destepti...
Da da stiu ) ... din pacate imi sunt vecini 3 dintre ei

Quote:
Originally Posted by scubiciflorin View Post
pot fi primit in gasca voastra cu un peugeot 205 din 92/?
Da, cum sa nu cu mare placere ... poti sa iti faci un thread nou, de abea asteptam sa iti prezinti masina

Poate o sa gasim ceva asemanari intre masinile noastre pentru ca Talbot a fost facut sub conducerea Peugeot
danny125 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -