Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 13-11-09, 22:06   #16
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: din nou viteza?

THUNDER77, cei de la pro tv spun ca soferul era amic cu victimele (cele 2 fete).
"Pe locul soferului se afla un amic al victimelor, iubitor de viteza."
Bmw_Rulllzzz is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 22:16   #17
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: din nou viteza?

Quote:
Originally Posted by Bmw_Rulllzzz View Post
THUNDER77, cei de la pro tv spun ca soferul era amic cu victimele (cele 2 fete).
"Pe locul soferului se afla un amic al victimelor, iubitor de viteza."
Mersi frumos de atentionare Nu am citit cu atentie In legatura cu starea in care a ajuns masina....nu stiu....s-ar putea sa fi fost facuta din bucati....parca prea s-a rupt ca si cum ar fi fost din plastic...nu stiu....oricum....pacat de doua vieti pierdute...
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 22:53   #18
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: din nou viteza?

La peste 100 de km/h... nu cred ca avea cum sa ramana intreaga. Filmarea arata ca s-a lovit de un stalp...deci la viteza aia stalpul a actionat precum un cutit.

Oricum, s-a dus cam prosteste in stalpul ala...curba era destul de lejera...

Cred ca aici si-au spus cuvantul pneurile si sistemele de stabilitate ale masinii si bineinteles indemanarea soferului (mai bine zis, lipsa de indemanare)
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 22:57   #19
Ciocolata

Stage 3
 
Ciocolata's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 139
Default Re: din nou viteza?

M-am uitat de mai multe ori la filmuletul ala de pe stirileprotv.ro si cred totusi ca s-a speriat de cel care ii venea din stanga, ce-l care vroia sa schimbe directia, el avand viteza destul de mare probabil a avut impresia ca ala vine peste el si ne mai avand timp sa franeze a crezut ca face mai bine daca "il ocoleste", categoric masina aia era facuta din bucati, nu asa ajunge o masina care e renumita pentru siguranta care o ofera pasagerilor, in orice caz asta se intampla cand esti grandoman si vrei sa-ti arati muschii... tipic romanesc, e tragic ca a distrus vietile altor persoane nevinovate, trist...
Ciocolata is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 23:09   #20
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: din nou viteza?

Quote:
Originally Posted by Ciocolata View Post
vrei viteza, du-te frate in locuri special amenajate si mai ales singur in masina, macar nu mai soimanesti si pe altcineva nevinovat pentru teribilismu si neatentia ta, ca si sofer ce te afli...
Cum ar fi ??

A nu se intelege ca ii apararea celui cu bmw-ul, e clar ca avea viteza mult prea mare pentru zona respectiva, mai ales ca strada era umeda (sau cel putin asa pare). Mai mult, e vinovat ca nu le-a obligat pe acele fete sa poarte centura de siguranta, care sincer cred ca le-ar fi salvat ! Bine, probabil ca ar fi avut picioarele amputate, dar de trait traiau. Pentru ca impactul n-a fost chiar asa de puternic, dovada ca soferul a scapat fara nici o zgarietura.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 23:29   #21
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: din nou viteza?

Acum, as avea o intrebare pentru bucuresteni, sau celor care cunosc bine zona aia de pe Magheru.

Bulevardul poate urma cursul trasat de mine cu sageata?...ca parca soferul in ultima clipa trage stanga, de parca initial voia sa mearga inainte...urmand sageata facuta de mine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	265
Size:	22.0 KB
ID:	1174688  
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 23:36   #22
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: din nou viteza?

nope...

on-topic: vreau sa il vad si eu pe ala care a luat pedeapsa cu executare pentru omor din culpa, respectiv accident rutier.

Primeste max 2 ani cu suspendare daca nu are pedepse anterioare...

Legea din Romania
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 23:38   #23
m_power87


Stage 5
 
m_power87's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,346
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[MERCEDES]
[Street Zone]
Default Re: din nou viteza?

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Acum, as avea o intrebare pentru bucuresteni, sau celor care cunosc bine zona aia de pe Magheru.

Bulevardul poate urma cursul trasat de mine cu sageata?...ca parca soferul in ultima clipa trage stanga, de parca initial voia sa mearga inainte...urmand sageata facuta de mine.
Poate fi urmat, dar acolo este o straduta cu sens unic plina de masini parcate pe ambele parti si pe care abia mergi cu 30 nu cu ce viteza avea el, deci sigur nu intentiona sa o ia pe acolo
m_power87 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 23:41   #24
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: din nou viteza?

In orice caz....masina aia daca avea integritatea structurii asa cum a fost proiectata si construita de uzina , nu avea voie sa se rupa in bucati de parca ar fi fost din bete de chibrit. Am vazut masini mult inferioare BMW-ului din punct de vedere al sigurantei si robustetii structurale care , desi s-au lovit de stalpi sau copaci la fel ca in accidentul asta , nu s-au rupt ci s-au "incolacit" pur si simplu pe stalp !!! In legatura cu victimele accidentului.....la viteza cu care s-a vehicolul de stalpul ala , chiar nu cred ca ar fi avut vreo sansa de supravietuire fetele alea doua.... Impactul a fost mai mult pe partea dreapta spate si , daca nu s-ar fi rupt , masina ar fi fost redusa la jumate din latimea ei , iar caroseria si elementele de interior le-ar fi strivit inauntru masinii.....Pacat oricum ca s-au stins prea devreme din cauza inconstientei soferului si incapacitatii de a controla masina in curba aia.....ca dovada, daca urmariti cu atentie filmul ,o sa vedeti ca inainte de intrarea in curba masina a fost balbaita din volan ( ca si cum nu si-ar fi gasit o traiectorie clara ) si apoi frana care a fost tinuta apasata pana in momentul impactului.....la viteza aia sa franezi intr-un viraj este ca si cum ai incerca sa opresti o sanie pe gheata sufland impotriva directiei de mers...deci nul !
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 23:52   #25
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: din nou viteza?

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
nope...

on-topic: vreau sa il vad si eu pe ala care a luat pedeapsa cu executare pentru omor din culpa, respectiv accident rutier.

Primeste max 2 ani cu suspendare daca nu are pedepse anterioare...

Legea din Romania
Te iau cu mine la serviciu saptamana viitoare sa-i cunosti pe toti....ai sa vezi ca nu vorbesc tampenii...
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 23:57   #26
b-37-ssp

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 89
Default Re: din nou viteza?

sageata pe care ai trasat-o nu are legatura cu drumul (daca urma sageata ta intra direct in casa) pentru ca a franat in curba (acolo trebuie sa ocolesti rondul) masina a luat virajul mult mai larg daca accelera poate mai avea o sansa dar asa a dezechlibrat masina si dupa cum ai vazut spatele a agatat stalpul. oricum viteza si trasa alese de el au fost total gresite si uite asa s-a intamplat tragedia... bine ca nu au fost pietoni care vroiau sa traverseze strada ca asa crestea numarul victimelor. si nu mai conteaza daca bmw-ul era facut din bucati sau nu, daca va uitati la crash-teste si vedeti ce se intampla cu o masina care loveste un bloc de beton la 50 la ora o sa va dati seama despre ce vorbesc... cu centura sau fara fetele au fost condamnate de cand s-au urcat in masina pentru ca a ramas intreg doar botul masinii si usa de la sofer, atat
b-37-ssp is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 00:14   #27
b-37-ssp

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 89
Default Re: din nou viteza?

apropo poate s-a speriat de ala care vroia sa faca stanga(nu avea ce sa caute acolo trebuie sa ocolesti rondul ca sa faci stanga) dar ala nu l-a incomodat desi a gresit si el si daca nu era omul din bucuresti nu prea are cum sa isi dea seama pe ce planeta e nici el(deci nu trebuie crucificat nici el desi la proces...) si oricum omul trebuia sa vina la viteza aia pe banda 3 sa ajunga la jumatatea rondului pe banda 1 si sa iasa din viraj in gaz tot pe banda 3 aproape de bordura(chestia asta tine la viteze absurd de mari pentru mersul in oras chiar inconstiente spun eu) dar el a intrat in frana si a iesit in frana din rond...
tot ce mai conteaza acum e sa tragem si noi niste invataturi din toata povestea asta pentru ca altfel doua tinere s-au pierdut degeaba si niste parinti sunt acum terminati pentru ca cineva a gresit... este trist dar nimeni nu le mai aduce inapoi

Last edited by b-37-ssp; 14-11-09 at 00:20.
b-37-ssp is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 01:17   #28
gelu_r

Stage 5
 
gelu_r's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,442
Default Re: din nou viteza?

Nu e vorba ca s-a speriat de masina care venea din stanga , el a venit din prima pe a 3 banda (acolo fiind 3 benzi) , daca esti sofer normal cu experienta , iti dai seama ca o curba cu viteza o iei de pe prima banda , in curba te duci pe a 3 , si la sfarsitul curbei revii pe prima banda , asa scurtezi si curba o faci mai dreapta .

Daca se ducea pe unde si trasat tu se ducea pe o straduta care trebuie sa o iei pe contrasesc sa ajungi pe acolo , daca vroia sa o ia pe acolo o lua la dreapta inainte sa intre in rond.

S-a vazut clar ca soferul nu era experimentat , a avut viteza prea mare pentru curba aia tampita , (care are 3 benzi pe sens si daca intra 3 masini in acelas timp in ea , ori se ating intre ele ori una din ele urca bordura)

Iar in legatura cu bulevardul Magheru , mai precis UNIVERSITATE - VICTORIEI cum se plimba in general lumea , politia nu pune radare decat pentru BANI , deci ei pun radare speciale cand vor ei , doar sa ia banii pe amenzi nu pun radare pentru a diminua soferii care conduc cu viteza in acea zona , merg des pe acolo , si stiu ca nu sunt radare decat rar , multe masini se DAU intre ele stiind ca nu sunt radare , iar politia nu face absolut nimic...
Rar un radar dar doar o ora asa cat sa faca ei spaga si gata , cand acolo e full de vitezomani incepand cu ora 21:00 pana la ora 2 3 dimineata.

Iar masina , da , cred ca a avut un accident grav inainte si refacuta pentru ca prea rau s-a rupt in 2 , la cate masini sunt refacute dupa ce au fost lovite nu ai la ce sa te astepti nici de la un seria 7 ...
__________________
BMW e46 ci
gelu_r is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 08:56   #29
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: din nou viteza?

Quote:
Originally Posted by EaGle View Post
De ce sa nu faca puscarie ?
De ce ? Simplu si intr-un cuvant ROMANIA! Cam asa e la noi dar oricum nu ma mira nimic. Asa e cand ai BMW si 2 tipe cu tine incepi si suferi cu viteza sa te dai tu mare cocos la volan...uite unde s-a ajuns. Condoleante familiilor. Pacat ca nu este ultimul...
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 09:05   #30
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: din nou viteza?

Poate s-o termina vreoadata si sistemul asta de rahat, ce i-as educa eu pe astia daca parintii nu i-au educat.
EaGle is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -