Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-10, 21:14   #1
ade

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 4
Default sistem audio cu sau fara condensator

As vrea sa imi instalez un sistem audio pe masina pentru inceput sub 500W RMS am nevoie de un condensator sau nu pana la urma?.
Inca o intrebare daca folosesc amplificatorul 2x100W pentru 2 boxe de 100W pot sa folosesc HU pentru niste boxe din spate sa zicem de 2x50W? ideea e ca HU spune ca socate 4x50W dar aceasta e puterea maxima, RMS cred ca e 4x18W dar problema e nu stiu daca merge sa scot bridge ca la amplificator adica sa fac 2x36W sa zicem....
ade is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 00:18   #2
ady0scorpion

Stage 5
 
ady0scorpion's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 655
Default Re: sistem audio cu sau fara condensator

eu stiam ca de la 300w rms in sus ai nevoie de condensator!
ady0scorpion is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 13:16   #3
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: sistem audio cu sau fara condensator

Renuntati la ideea de condensator de duzina. Nu face nimic. Puneti-va cabluri groase de alimentare si o baterie buna in fata si gata. Condensatoarele de duzina sunt degeaba.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 22:19   #4
laurentiu88richi

Stage 4
 
laurentiu88richi's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 267
Default Re: sistem audio cu sau fara condensator

Daca vreti luminite in portbagaj nu puneti condesator, sunt alte solutii pentru a arata tensiunea
laurentiu88richi is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 23:38   #5
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: sistem audio cu sau fara condensator

Quote:
Renuntati la ideea de condensator de duzina. Nu face nimic. Puneti-va cabluri groase de alimentare si o baterie buna in fata si gata. Condensatoarele de duzina sunt degeaba.
Exageram desigur putin, cate sisteme n-am montat de 500 rms, care faceau sa palpaie farurile. La un simplu farad s-a rezolvat problema.
Intradevar, eficienta este foarte scazuta, dar nu putem sustine ca-i egal cu 0, din simplul motiv ca nu e.
__________________
,,Motivation get's you going but habit get's you there"
Stage2 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-10, 02:12   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: sistem audio cu sau fara condensator

iar cand ai o baterie de 55Ah si alternator de 45-50 se simte un farad acolo cat de cat...dar la puteri mici e mai mult efect placebo,iar cand kitul de instalare are cabluri colorate frumos dar mici ca si sectiune,e cam degeaba
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 10:13   #7
FantomaSM

Stage 2
 
FantomaSM's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 37
Default Re: sistem audio cu sau fara condensator

Quote:
Originally Posted by Stage2 View Post
Exageram desigur putin, cate sisteme n-am montat de 500 rms, care faceau sa palpaie farurile. La un simplu farad s-a rezolvat problema.
Intradevar, eficienta este foarte scazuta, dar nu putem sustine ca-i egal cu 0, din simplul motiv ca nu e.
eu zic ca e ok si sub 500rms. eu am un JBL Power P1224 de 400 rms si un amplif magnat Edition Two Power 350 rms in punte la 4 ohmi + Rca Stinger Bullet sbt20 ,cablu alimentare awg0 + masa awg4 tot stinger + siguranta GZFH 200 cu voltmetru.toate componentele sunt noi si instalarea a fost facuta de mine, nu sunt expert dar e instalat cum trebuie. problema mi-e seara . . . imi "palpaie " farurile cu toate ca voltmetru de pe blocu de siguranta scade doar cu 0.2 V la niste basi mai adanci.am incercat sa leg masa si in alte locuri dar tot acelas rezultat am avut.are rost sa incerc sa trag un fir de masa direct de la baterie sau pun condenzator? bateria este una OEm de BMW de 55Ah
FantomaSM is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 11:17   #8
razvy_zeus

Stage 4
 
razvy_zeus's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 175
Default Re: sistem audio cu sau fara condensator

eu cred ca mai bine incerci sa schimbi bateria cu una mai mare ... urca si tu peste 65 Ah si sigur nu o sa mai ai probleme
razvy_zeus is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 11:27   #9
FantomaSM

Stage 2
 
FantomaSM's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 37
Default Re: sistem audio cu sau fara condensator

Quote:
Originally Posted by razvy_zeus View Post
eu cred ca mai bine incerci sa schimbi bateria cu una mai mare ... urca si tu peste 65 Ah si sigur nu o sa mai ai probleme
eu vad asta ca o solutie made in spatele blocului....
ce rost are schimbarea bateriei pe una mai mare daca incarcarea ramane tot acelas???
nu e un sistem de DB drag nici de SQ . . . e un sistem amator,intr-o masina de weekend

Last edited by FantomaSM; 09-11-10 at 11:29.
FantomaSM is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 11:41   #10
razvy_zeus

Stage 4
 
razvy_zeus's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 175
Default Re: sistem audio cu sau fara condensator

Quote:
Originally Posted by FantomaSM View Post
eu vad asta ca o solutie made in spatele blocului....
) .... asta e cel mai sigur mod sa rezolvi problema ....

Daca ai un prieten care iti poate imprumuta o baterie pentru un test eu zic ca o sa te convingi

Poti sa incerci si un condesator daca zici ca respectivele fluctuatii apar doar pe melodii cu un bass mai puternic dar solutia sigura e o baterie mai mare .... incearca si dupa aia sa ne zici daca am avut sau nu dreptate
razvy_zeus is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 11:53   #11
FantomaSM

Stage 2
 
FantomaSM's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 37
Default Re: sistem audio cu sau fara condensator

Quote:
Originally Posted by razvy_zeus View Post
) .... asta e cel mai sigur mod sa rezolvi problema ....

Daca ai un prieten care iti poate imprumuta o baterie pentru un test eu zic ca o sa te convingi

Poti sa incerci si un condesator daca zici ca respectivele fluctuatii apar doar pe melodii cu un bass mai puternic dar solutia sigura e o baterie mai mare .... incearca si dupa aia sa ne zici daca am avut sau nu dreptate
in cazul in care pui o baterie mai mare e nevoie si de un alternator cu o incarcare mai mare.asa ai doar o baterie mare slab incarcat si solutia e doar temporara...
mai repet 1data. nu e un sistem de competitie,sunt componente "din magazin" asta inseamna ca nu necesita schimbari antalnite la competitii

Last edited by FantomaSM; 09-11-10 at 11:59.
FantomaSM is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -