Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 01-04-05, 23:33   #61
Cipin-KUS

Stage 5
 
Cipin-KUS's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,208
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[Opel]
[DAEWOO]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default ...

si unde e postu u' halba sus.?..baga si tu linku te rog...
Cipin-KUS is offline   Reply With Quote
Old 13-11-05, 11:03   #62
mertan

Stage 5
 
mertan's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,324
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

trebuie sa imi vina un filtru sport simota. am un bmweu e30 2.000ccm. voi pune si poze.
mertan is offline   Reply With Quote
Old 20-05-06, 14:45   #63
cristimm

Stage 4
 
Join Date: May 2006
Posts: 222
Default Re: Filtrele de aer!

Quote:
Originally Posted by akimoto
prin chestia aia anulezi EGR-ul(exhaust gas recirculation)
se desfinteaza furtunul dintre tzava de admisie si capacul culbutori, si se infige acest filtrulica pe tzutzla de pe motor...
astfel, toate gazele care reintrau in motor, se duc in hatmosfera si le inghitim noi
Crankcase breather nu are nici o legatura cu EGR-ul. Este vorba despre gazele de carter (vaporii de ulei din motor) care in mod normal sunt aspirate in motor si arse (din motive de poluare). Cu acest filtru gazele sunt eliminate direct in atmosfera unde intr-adevar le inghitim noi. Deci fara nici o legatura cu EGR-ul.
cristimm is offline   Reply With Quote
Old 26-05-06, 22:46   #64
CrisRai
Road Runers Member

Stage 3
 
CrisRai's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 138
Default Re: Filtrele de aer!

EXHAUST GAS RECIRCULATION (EGR)
This is an emissions control technique for reducing oxides of nitrogen emissions in the tailpipe. A small amount of exhaust gas is recirculated back into the intake manifold to dilute the incoming air/fuel mixture. Contrary to what you'd think, it has a cooling effect on combustion temperatures that helps reduce the formation of oxides of nitrogen (See NoX). The EGR valve is the main control device in this system.

Deci, are legatura cu EGR-ul
CrisRai is offline   Reply With Quote
Old 29-05-06, 01:35   #65
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Question Re: Filtrele de aer!

Quote:
Originally Posted by georgeb
se monteaza de prefetinta cat mai spre grila fata. se recomanda utilizarea unui filtru de marca (pipercross , k&n). nu trebuie sa decupezi nimic.

uite cum e montat la supernova mea .
poza1
poza2
unde ai facut suportu ala de sustinere ?!!?
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 30-05-06, 16:46   #66
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Filtrele de aer!

ce efect ar avea un filtru sport la o dacie 1300 fara nimik pe ea?
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 14:27   #67
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: Filtrele de aer!

mai...nu m-am uitat pe tot topicul...dar am vazut la inceput k vorbeati de curatarea ,filtrului, cu apa....dar a zis cineva de curatarea lui cu benzina???se scufunda filtrul in benzina si se lasa 2 ore...eu am unu' din vitan si nu mai mergea treaba klumea iar dupa ce i-am aplicat tratamentul asta a inceput sa respire mai binishor...
__________________
unde se poarta stickerul
Bord cu leduri

GRABA stirca TREABA !!!
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 15-07-06, 08:15   #68
ionutz_ubh

Stage 4
 
ionutz_ubh's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 195
Default Re: Filtrele de aer!

Am un renault diesel si as vrea sa ii schimb filtrul d aer,el are unul d carton intr-o cutie si mereu se umple d praf,c ziceti unul din acela conic ar ajuta motorul cu ceva?si eventual tras kt mai in fata sa ia aer kt mai rece,ceva putere in plus sau doar d fite?
ionutz_ubh is offline   Reply With Quote
Old 15-07-06, 12:20   #69
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: Filtrele de aer!

parerea mea este k nu e doar de fite...poate sa-ti dea pana la 7 cai iar dk e montat f bine pana la 15 (mai depinde si de motor) (sper sa nu vorbesc prostii dar asa i-mi aduc eu aminte dk nu zik bine va rog sa ma corectati)
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 02:55   #70
fenyx

Stage 5
 
fenyx's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Default Re: Filtrele de aer!

Quote:
Originally Posted by MaTzA
parerea mea este k nu e doar de fite...poate sa-ti dea pana la 7 cai iar dk e montat f bine pana la 15 (mai depinde si de motor) (sper sa nu vorbesc prostii dar asa i-mi aduc eu aminte dk nu zik bine va rog sa ma corectati)
indiferent de motor doar din filtru?nu are cum
fenyx is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 08:03   #71
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Filtrele de aer!

Quote:
Originally Posted by MaTzA
parerea mea este k nu e doar de fite...poate sa-ti dea pana la 7 cai iar dk e montat f bine pana la 15 (mai depinde si de motor) (sper sa nu vorbesc prostii dar asa i-mi aduc eu aminte dk nu zik bine va rog sa ma corectati)
Parerile (citate in presa) variaza de la "zero castiguri de putere, poate doar raspuns mai usor al acceleratiei" pana la estimari de 5-10 CP. Motivul pentru care se intampla asta e ca nimeni nu sta sa analizeze pe ce fel de motor a facut fiecare comentator testul sau.

La un Diesel, fie el turbo sau aspirat, nu exista clapeta de acceleratie si volumul de aer absorbit de motor e fix (atentie, volumul, nu masa de aer, care variaza in functie de conditiile atmosferice), acceleratia controleaza doar pompa de injectie. Motorul functioneaza cu exces de aer, si admisia e foarte putin restrictiva, pierderile de putere aici sunt foarte mici, iar cu un filtru putin restrictiv nu recuperezi mai nimic.

La un motor pe benzina, volumul de aer variaza in functie de acceleratie, si e de dorit ca admisia sa fie cat mai putin restrictiva. La un turbo pe benzina, care aspira mari cantitati de aer, se simte si mai mult nevoia.

Pierderea de putere datorata filtrelor de aer (intregului ansamblu, airbox + filtru) variaza de la model la model, unele avand un traseu foarte complicat si intortocheat al aerului, altele unul foarte simplu. Spre exemplu, in testele facute pe Seat Leon cu motor turbo si/sau aspirat, s-a constatat o diferenta de putere de 10 CP intre testul cu filtru si cel fara, de unde rezulta ca airbox-ul de la VW e foarte intortocheat si un filtru conic putin restrictiv care sa inlocuiasca airbox-ul original te-ar ajuta sa recuperezi o mare parte din acesti 10 CP, ceea ce nu-i putin deloc.

~Nautilus

PS filtrele tip panou care se baga in cutia originala sunt frectie la picior de lemn, degeaba deschid drumul aerului daca traseul prin airbox e la fel de sucit ca inainte

Last edited by Nautilus; 24-07-06 at 08:05.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 10:01   #72
Texx

Stock
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1
Default Re: Filtrele de aer!

Nu stiu de ce spune lumea ca pe diesel filtru nu are prea mare importanta. Io am o Octavia de 81kw si la un moment dat o simteam fara vlaga. filtru de aer parea murdar, si nu prea, l-am suflat l-am pus la loc. Am pus-o pe computer - totu OK.
Schimb filtrul intr-un sfarsit (la mine totul e stock) cu unul mann si surpriza... era alta masina. Putere destula si pana in 1750rpm, la 3000 motorul torcea mult mai linistit fara clampanit.
Deci... banuiesc totusi ca filtrul conteaza si la diesel.
Texx is offline   Reply With Quote
Old 30-08-06, 08:56   #73
cristimm

Stage 4
 
Join Date: May 2006
Posts: 222
Default Re: Filtrele de aer!

Quote:
Originally Posted by CrisRai View Post
EXHAUST GAS RECIRCULATION (EGR)
This is an emissions control technique for reducing oxides of nitrogen emissions in the tailpipe. A small amount of exhaust gas is recirculated back into the intake manifold to dilute the incoming air/fuel mixture. Contrary to what you'd think, it has a cooling effect on combustion temperatures that helps reduce the formation of oxides of nitrogen (See NoX). The EGR valve is the main control device in this system.

Deci, are legatura cu EGR-ul
Mai citeste odata ce am scris. Tu confunzi gazele de evacuare (din care o parte sunt reintroduse in admisie prin EGR) cu gazele de carter si ventilatia acestuia.

Mai scriu inca odata ca sa fie clar pentru toata lumea:

EGR-ul NU are nici o legatura cu crankcase breather.
cristimm is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 20:37   #74
Speed Fly

Stage 3
 
Speed Fly's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 168
Default Re: Filtrele de aer!

salut mey .. spunetzi`mi si mie care sunt cele mai bune filtre de aer .. firma ceva k nu a specificat nimeni exact treaba asta !
ms frumos si astept niste raspunsuri!
Speed Fly is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 22:26   #75
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Filtrele de aer!

JR Performance

Pipercross Viper

BMC CDA

etc

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -