Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-10, 11:58   #1
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default temperatura apa golf 3

salz am de mult timp prob asta cred.. dar nu prea i am dat importanta.. si vroiam sa va intreb aici sa stiu daca e grav sau nu..

de ex azi am mers vreo jumatate de ora cam asa cu masina prin oras.. acul de la temp de apa nu imi sta niciodata la 90 grade fix.. sta cam intre 90-97 grade asa.. in jur de 94 grade.. 95.. etc nu mi a urcat niciodata la 100 sau peste

dupa ce am mers m-am oprit.. am desfacut capota si am observat in special firu care vine din bidonashul de antigel si bobina de inductie ca frigeau f rau.. adica nu prea puteai tine mana pe ele..
si restu cablurilor deasemenea erau destul de incalzite si ele..


e normal asa ceva ? si daca nu cam ce ar putea fi problema ? senzoru de temp ? ms

am un golf 3 1.8 din 93 benzina
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 13:50   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: temperatura apa golf 3

compartimentul motor se incalzeste destul de tare,mai ales in trafic in care nu mergi nici cu viteza prea mare si nici pe distante mai lungi
senzorul de temperatura este o rezistenta variabila,si prin ea trece un curent foarte mic,nu are cum sa se incalzeasca ,nici daca pui firul direct pe caroserie(caz in care acul de la temperatura se duce la maxim)
cel de la bobina de inductie posibil sa fie cald de la curentul care trece la bobina,dar de la a fi cald pana la a fi periculos de cald cred ca e distanta mare
incepi sa-ti faci griji cand o sa fie firele atat de calde incat daca strangi unu intre degete sa-i strici izolatia,altfel e totul ok
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 14:11   #3
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: temperatura apa golf 3

a ok m ai linistit putin deci sa inteleg ca acul ala de temperatura a apei e in regula chiar daca se mai plimba asa intre 90-95 grade si nu sta mereu la 90 ?

o sa ii fac o schimbare de termostat oricum am vzt ca se gaseste la preturi bune.. sa fie acolo
earthquakero is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -