Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-07, 17:50   #511
Speed Fly

Stage 3
 
Speed Fly's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 168
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

apropo draculas chiar m`ai facut si pe mine curios cu avataru tau.. EVO ala iti apartzine
Speed Fly is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 19:32   #512
D.K.Smoke

Stage 5
 
D.K.Smoke's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 312
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Da ca uni numa sa injure si numai cu violenta rezolva problemele desi ei sunt devina ce sa le facem asta este ... noi nu trebuie sa ne injosim la nivelul lor ... si imi cer scuze daca am suparat sau ofensat pe cineva ramane pretini ... in fine militieni astia is batuti in cap dai in amanet ... nush cum ii treaba cu baietasii din vitan dar bine zici Geo desi inca nu mi-am tunat masinuta dar urmeaza asa cat ma tin buzunarul dar presupun ca o sa am destule probleme cu nenea militian ca de ce am aia si aia si aia si amenzi...
D.K.Smoke is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 20:25   #513
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

D.K.Smoke > ai si tu dreptate, nu te poti pune la mintea fiecarui nebun/tampit/retard...Dar cateodata nu te poti abtine sau nu poti evita un conflict. Si la cum se interpreteaza democratia la noi acum, am ajuns la concluzia ca educatia trebuie facuta cu parul!!!
Pai hai sa-ti explic ce e in Vitan, dupa parerea mea (altii au alte pareri): targul ala a fost facut de un domn destept (nu-i dau numele) care a observat ca vechiul targ care se tinea oarecum ilegal pe cheiul Dambovitei, la Vitan, nu mai facea fata numarului din ce in ce mai mare de masini si clienti/privitori.
Astfel ca acum cativa ani (nu mai tin minte cati) acest domn a facut targul pe un teren proprietate personala, a investit niste bani, inca mai investeste (mai are totusi, mai ales spre capat...) si pot spune ca a facut chiar o treaba buna. Dar pe langa cele 3 zone pt masini (VIP, acoperita si normala) exista si cateva zeci de magazine/bombe cu diverse piese/accesorii/"tuning"/electronice....in care gasesti in proportie de 70% piese "de SRL", componente de "tuning" facute de firme fantoma in China, Bangladesh sau stiu eu ce alta tara cu mana de lucru ieftina (si proasta, desigur) + celebrele praguri, spoilere, eleroane..."made in Romania" de "nea' Gicu de la garaje". Nu intentionez sa jignesc pe nimeni, dar sunt sub orice critica multe dintre ele. Normal ca mai exista si piese de origine (Dacia, nu te gandi la alte marci) si chiar unele "bricolaje" pt masina de bun gust si cat de cat bune. Bunul gust e discutabil....
Deci la asta ma refer eu cand spun de Vitan: ca multi isi fac "tuning" cu piese de ff proasta calitate, care pot pune in pericol pe cei din jur. Vrei folie cu vizibilitate 1%? Gasesti in Vitan
P.S: pe langa toate astea mai gasesti si telefoane mobile sh, accesorii pt ele si multe, multe "tarabe" cu diverse piese auto sh, accesorii auto sh/noi, electronice sh/noi, haine, incaltari, sanitare, diverse vechituri......

Exemplu de prostie la volan (ca sa nu ziceti ca ma iau numai de pustii de 18 ani): acum juma de ora am ajuns acasa, am venit din Tei-Baneasa-Pta. Presei Libere-Crangasi. Pe drum, in fata la Sofitel e rond cu 2 semafoare pe sensul meu de mers (dinspre intersectia mare inspre Casin). Logic, fiind rond, traseul dintre cele 2 semafoare e in curba spre stanga. Prima banda si a 2a pt dreapta si 3 si 4 pt stanga. De obicei, si cei de pe a 2a fac tot stanga, dar se baga usor-usor si nu incomodeaza prea mult. In seara asta eu pe banda 3 si pe 2 o femeie pe la vreo 35-40 ani, isi pune tacticoasa manusile de sofat , se pune verde, eu plec, pleaca si ea si in primii 10 m imi taie fata la 5 cm de botul masinii si intra direct de pe banda 2 pe 3. Dar nu va imaginati ca a fost vreo manevra lejera, nu: tras brusc de volan stanga! Daca nu puneam frana intram direct in usa ei. si era si ud pe jos. Dau claxon, injur....ea nici macar nu a schitat vre-un gest, nici nu cred ca a realizat ca a gresit cu ceva. Am incercat sa ajung in paralel cu ea sa o injur un pic, dar fara sanse, tinand cont ca ea mergea pe mijloc, pe ambele benzi. Am facut dreapta la Casin numai ca sa scap de ea
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 20:26   #514
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

p.s: am uitat sa-ti spun ca targul auto de la Vitan e la ora actuala cel mai mare din Europa
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 09:23   #515
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

tot noi suntem fruncea se pare.
tre is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 14:35   #516
D.K.Smoke

Stage 5
 
D.K.Smoke's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 312
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Am inteles Geo ... asta este nu avem ce sa ii facem , decat sa incurajam lumea sa nu mai cumpere elemente contra facute!!! ... da partea nasoala ii ca nici o firma de tuning nu isi da interesul pt Dacie inafara de Logan caci daca era macar o firma de tuning care sa faca un body kit sau piese pt motor sport sau cat de cat mai performante era cu totul altceva de aceia unii cumpara ce ii mai ieftin
D.K.Smoke is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 16:19   #517
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post

Exemplu de prostie la volan (ca sa nu ziceti ca ma iau numai de pustii de 18 ani): acum juma de ora am ajuns acasa, am venit din Tei-Baneasa-Pta. Presei Libere-Crangasi. Pe drum, in fata la Sofitel e rond cu 2 semafoare pe sensul meu de mers (dinspre intersectia mare inspre Casin). Logic, fiind rond, traseul dintre cele 2 semafoare e in curba spre stanga. Prima banda si a 2a pt dreapta si 3 si 4 pt stanga. De obicei, si cei de pe a 2a fac tot stanga, dar se baga usor-usor si nu incomodeaza prea mult. In seara asta eu pe banda 3 si pe 2 o femeie pe la vreo 35-40 ani, isi pune tacticoasa manusile de sofat , se pune verde, eu plec, pleaca si ea si in primii 10 m imi taie fata la 5 cm de botul masinii si intra direct de pe banda 2 pe 3. Dar nu va imaginati ca a fost vreo manevra lejera, nu: tras brusc de volan stanga! Daca nu puneam frana intram direct in usa ei. si era si ud pe jos. Dau claxon, injur....ea nici macar nu a schitat vre-un gest, nici nu cred ca a realizat ca a gresit cu ceva. Am incercat sa ajung in paralel cu ea sa o injur un pic, dar fara sanse, tinand cont ca ea mergea pe mijloc, pe ambele benzi. Am facut dreapta la Casin numai ca sa scap de ea
Crezi ca daca in locul tau era un pusti de 18 ani intra in tipa aia sau reusea sa o evite?
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 17:28   #518
Khalis
Competitor CNCA

Stage 5
 
Khalis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Exemplu de prostie la volan (ca sa nu ziceti ca ma iau numai de pustii de 18 ani): acum juma de ora am ajuns acasa, am venit din Tei-Baneasa-Pta. Presei Libere-Crangasi. Pe drum, in fata la Sofitel e rond cu 2 semafoare pe sensul meu de mers (dinspre intersectia mare inspre Casin). Logic, fiind rond, traseul dintre cele 2 semafoare e in curba spre stanga. Prima banda si a 2a pt dreapta si 3 si 4 pt stanga. De obicei, si cei de pe a 2a fac tot stanga, dar se baga usor-usor si nu incomodeaza prea mult. In seara asta eu pe banda 3 si pe 2 o femeie pe la vreo 35-40 ani, isi pune tacticoasa manusile de sofat , se pune verde, eu plec, pleaca si ea si in primii 10 m imi taie fata la 5 cm de botul masinii si intra direct de pe banda 2 pe 3. Dar nu va imaginati ca a fost vreo manevra lejera, nu: tras brusc de volan stanga! Daca nu puneam frana intram direct in usa ei. si era si ud pe jos. Dau claxon, injur....ea nici macar nu a schitat vre-un gest, nici nu cred ca a realizat ca a gresit cu ceva. Am incercat sa ajung in paralel cu ea sa o injur un pic, dar fara sanse, tinand cont ca ea mergea pe mijloc, pe ambele benzi. Am facut dreapta la Casin numai ca sa scap de ea
Ai zis ca si-a pus manusile.... dar poate ca a uitat sa-si puna si ochelarii, mai stii?....
Khalis is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 17:31   #519
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Dimitris, sincer, nu stiu...nu pot sa-mi dau cu parerea. Sunt oameni si oameni, soferi si soferi. Din ce imi aduc eu aminte, eu cand eram incepator mari reflexe nu aveam, experienta si anticipare nici atat...deci, in general, nu cred ca ar fi reusit sa evite.
Eu am o parere: ca la scoala de soferi inveti doar sa misti masina din loc, nu sa conduci, deci...experienta o capeti in timp, inveti sa anticipezi miscarile celorlalti, reflexele sunt mai rapide si automat reusesti sa eviti un accident mult mai usor. Dar e doar parerea mea.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 19:06   #520
Aadryan

Stage 5
 
Aadryan's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 374
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

La scoala de soferi inveti esentialul in ceace priveste practica si ceva mai bine teoria. Cand termini scoala si iti iei permisul esti praf, pana nu iesi tu pe strazi sa vazi singur care e treaba nu te poti considera sofer. Una este cand este unul in dreapta ta care stie si pe deasupra mai are si pedale si alta este cand esti tu pe propria ta raspundere pentru manevrele pe care le faci in trafic.......Reflexele le ai si cand esti incepator insa cu anticiparea pericolului este mai nasol pentru ca nu prea ai mai vazut asa ceva si nu stii sa apreciezi cand sa franezi, etc...................................Asa cred eu!
__________________
*Strazile Nu Iarta*
Audi A4 2.0TDI 2007
Aadryan is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 21:26   #521
D.K.Smoke

Stage 5
 
D.K.Smoke's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 312
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Da asa este dar eu provin dintr-o familie de soferi si eu am invatat de la varsta de 10 ani sa conduc o masina dar asta nu inseamna ca am experienta ca nu am si nu ma cred bun sofer numa pot sa zic ca am cat de cat reflexe ...
D.K.Smoke is offline   Reply With Quote
Old 25-03-07, 01:57   #522
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Mah baieti ideea esentiala pana la urma este ca politia rutiera nu este dusmanul direct decat al racerilor si al sjmekerilor be-em-vari . Politistu o sa te traga ziua pe dreapta doar daepin cu mana in borcanul cu prajiturele (ca eu filtre ziua n-am prea vazut ... Domnu' fereasca dubele alea nenorocite de la RAR ... aia merita batuti > ) , iar noaptea daca o arzi prin zonele in care se fac curse sau pe unde se shtie clar de filtre .
Inca o idee pe care a vrea sa v-o expun :Germnia (taticul tuningului in Europa si al majoritatii masinilor "tari" de la noi ) - politia e mult mai bine crescuta decat la noi da-ti ia talonul cu zambetul pe buze pentru un neon pus sub bord si fara sa stea la discutii . N-ai TUV la un surub , mergi cu autobuzu . Foarte adevarat RAR nu este TUV , dar la noi este perceput ca ceva anormal pentru ca este de putin timp aplicat pe plaiurile noastre mioritice . Am inteles ca e vreo 60 RON sa omologheze un element deci : pleoape , bara fata , spate , praguri , jante cu gume :300 RON . Nu-i dai nene mai bine asa decat sa stai dupa sa mergi cu taxiu dupa omologari si alte balarii ?
Inca o chestie . Erau discutii despre o faza de la pescarus cand a venit politia . Este un sport romanesc scurmatul ***-ului . Aia toti cu masini mai mult sau mai putin omologate se luau in gura cu comisaru si il luau la bascalie . Pai cum dreq sa nul apuce pala nervii si sa-i vina kefu de luat carnete si taloane ? Frate vrei sa-ti fie bine ? Zii ca el si fa ca tine dak nu te intereseaza deloc legea si n-ai respect pentru ea si ceilalti care o tin . Ca la o adica daca se pun astia pe aplicat legea raman 1000 de soferi in Bucuresti .
Daca toata luma s-ar purta mai bine in trafic si s-ar tine de macar de 10% din regulile de circulatie ne-ar fii mai bine tuturor !
Sunt multe probleme si nu-i doar Politia de vina . Io nu le iau partea lor si nu zic ca legea e perfecta dar deocamdata pana ne facem noi mari Chestori si Parlamentari pe asta o avem ... Deci 3 variante : omologhezi ce ai , dai jos sau mergi pe blat si dak ai noroc e bine dak nu tot la RAR ajungi
__________________
Turn off the light and I'll glow
around za world is offline   Reply With Quote
Old 25-03-07, 14:29   #523
D.K.Smoke

Stage 5
 
D.K.Smoke's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 312
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Si daca imi fac eu o toba si vreau sa ma duc la RAR cat imi ia ca sa mi-o omologheze si se leaga de mine daca imi fac in fata o masca custom ??
D.K.Smoke is offline   Reply With Quote
Old 25-03-07, 23:11   #524
Speed Fly

Stage 3
 
Speed Fly's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 168
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

mey eu nustiu cum putezti vb voi k stitzi sa conducetzi, k suntetzi buni, k avetzi reflexe si etc.. knd toate astea le capetzi pe parcurs, facand mii, zeci de mii de km, nu stand acasa sau facand soala de soferi, ma uimitzi cu comentariile alea de mai sus ! sa ai reflexe nu inseamna sa stii sa tragi mai brus de volan .. sau sa pui o frana mai puternik, ci prin reflexe se inztelege o adunatura de evenimente dk le pot zice asa pe acre conducatoru auto le afectueaza aprox in acelasi timp pt a evita un pericol, fara sa deranjeze sau sa provoace alte evenimente rutiere.. ( exeptzie fac dupa parerea mea tamponarile din spate la o frana mai brusca, pt k ala din spatele tau poate nu e pe faza .. isi cauta tigarile.. si pt k nu are o distantza fatza de tine care sa`i permita oprirea fara a te lovii intra in tine ). asa k nu imi spunetzi voi mie k unu care abia a terminat scaoala de soferi sau unu care are chiar cateva mii de km ( pana in 5 mii, dupa mine ) e in stare sa evite un accident care il ia prind surprindere .. stie si knd sa franeze, kt, sa traga si frana de mana in acelasi timp dk sit o cere, eventual sa mai si vireje putzin .. stanga dreapta .. si tot asa .. totusi ! am enumerat cateva manevre care se pot face destul de usor dk soferul stapanaeste f bine masina ( f import sa cunoasca autoturismul si sa stie ce ii poate oferii acesta ) si apreciaza corect distantza cu caracteristoicile masinii ( de ex : sistemu de franare ) Asa k mai inati luatzi`va carnetu dupa care facetzi tata mii de km si veitzi vedea ce inseamna sofatu, si facetzi`va o comparatzie de nivel intre 100 km parcursi singuri si 10 mii de ex. ! diferentza e f mare si atunci ve`tzi realiza kata inconstientza aveatzi in mom ala in cap .
Speed Fly is offline   Reply With Quote
Old 26-03-07, 11:07   #525
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default probleme cu politia datorate tunningului..

vor fi mereu atat timp cat nu vom infiinta asociatii de profil, cu sediu, mebrii, legitimatii, organe de conducere proprii, juristi, etc...care sa ne informeze cu privire la ce se poate si ce nu, care sa 'militeze' pentru introducerea in textul legii a anumitor elemente permise pe masinile modificate, eventualele conditii, estetica, sa arate ca imbunatateste performantele masinii fara a produce nici o dauna celorlalti participanti pe sosele, care sa ne apere atunci cand suntem amendati pe nedrept, promovare prin mass-media in scopul educarii cetateanului de rand despre arta pe 4 rotzi... etc. ..
eventual luat legatura si cu firme specializate de tuning..cooptarea lor in acest program national..un fel de sprijin mutual..
asa fiecare de capul lui e f greu de rezolvat orice problema a celor multi..
si nici cu bataia pe agentul de politie..mai destept sau mai putin inteligent, pus sa aplice legea, buna -rea, absurda, invechita, cum o fi ea...
nu se pot face adunari de 80 de persoane cu masini care mai de care mai frumoase si atragatoare, seducatoare ochiului avizat sau profan, care nu sunt autorizate, asta e clar in lege..indiferent de motivul pasnic al acestora..
si apoi nu orice modificare a masinii cu elemente exterioare sau interioare e tunning...
centuri in patru puncte, scaune sport, elegante sau comfortabile, discuri frana ventilate, iluminat instrumente de bord, etc. ... care nu modifica performantele masinii, doar gradul de siguranta si comfort..
si alt aspect..unele masini sunt modificate individual si nu prea au nici o legatura cu estetica..sau functionabilitatea..sunt un fel de kitch..care nu cred ca ar trebui incurajat..
in concluzie..tunning-ul nu e o crima!
cu stima
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -