Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-08, 22:26   #256
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re: Tuning Motor Ford

si cum il decomprim? cu o garnitura mai groasa? una metalica? un piston cu distanta de compresie mai mica? o turbina dubleaza puterea?
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 15:58   #257
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Tuning Motor Ford

Quote:
Originally Posted by codrin44 View Post
si cum il decomprim? cu o garnitura mai groasa? una metalica? un piston cu distanta de compresie mai mica? o turbina dubleaza puterea?
Cu garnitura mai groasa poti decomprima, dar tot o sa topesti pistoanele.
Pistoane forjate pentru o compresie mai mica (8-7.5:1)
Daca vrei multa putere si biela schimbat.
Injectoare marite si inca foarte multe...
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 17:53   #258
Petrucio

Stage 3
 
Petrucio's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 124
Default Re: Tuning Motor Ford

Hexer +1
deci ar trebui sa inteleji!ca cu ajutorul unui forum!si ne avind cunostinte (mari) in principiul de lucru a unui motor (turbo)!nu poti construi un turbo proect trainic!si stabil!ca multa minte nu ai nevoe sa instalezi o turbina!si sa sufle in ea cit poti!dar cit timp va trai acel motor?!in afara lucrarilor la modificarea si decomprimarea motorului mai este si al moment foarte inportant!ECU si cit de capabil esti sal progamezi drept rapoartele aer/benzina,detonare/temperatura motorului si e.t.c. Pot continua la nebunie....CONCLUZIE ai nevoe sa merji la cineva capabil cu cunostinte in domeniul dat!+ pentru un proiect serios cam vreo 7-8 000 euro fara manopera si reglari!
Petrucio is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 18:39   #259
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Tuning Motor Ford

Quote:
Originally Posted by Petrucio View Post
CONCLUZIE ai nevoe sa merji la cineva capabil cu cunostinte in domeniul dat!+ pentru un proiect serios cam vreo 7-8 000 euro fara manopera si reglari!
Asta vroiam sa stiu..si oarecum ma gandeam la o suma de peste 5.000Eu, dar vezi tu Petrucio, noi la niste masini de 1-3.000Eu nu avem de gand sa investim de 4-5-6 ori valoarea lor..doar pt a le "turba", asa k... intelegem in mare cum sta treaba PROFI..doar k nu ne permitem..si nu ne MERITA o asemenea investitie in masinile noastre ieftine.

Ai putea sa ne dai un link sa vdm si noi aceste proiecte? sau in cazul in care nu sunt oferite publicului pe net, niste poze din timpul lucrarilor, niste fise d DYNO?, ceva filme pe youtube poate cu ceea ce pot face aceste proiecte?

Succes si spor la treaba , ne prind bine aceste sfaturi din punct de vedere informational..doar k pt noi nu sunt realiste
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 19:18   #260
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Tuning Motor Ford

Quote:
Originally Posted by Petrucio View Post
Hexer +1
deci ar trebui sa inteleji!ca cu ajutorul unui forum!si ne avind cunostinte (mari) in principiul de lucru a unui motor (turbo)!nu poti construi un turbo proect trainic!si stabil!ca multa minte nu ai nevoe sa instalezi o turbina!si sa sufle in ea cit poti!dar cit timp va trai acel motor?!in afara lucrarilor la modificarea si decomprimarea motorului mai este si al moment foarte inportant!ECU si cit de capabil esti sal progamezi drept rapoartele aer/benzina,detonare/temperatura motorului si e.t.c. Pot continua la nebunie....CONCLUZIE ai nevoe sa merji la cineva capabil cu cunostinte in domeniul dat!+ pentru un proiect serios cam vreo 7-8 000 euro fara manopera si reglari!
Ai total dreptate, despre pret mai putem vorbi, depinde cati cai vrei de la motorul respectiv, un plus de 30-40% cu interne originale este posibil (asta insemana cam 0.4-0.5 bar supraalimentare) nu o sa ai detonatii cu un soft adegvat. Daca vrei mai mult...pretul creste foarte repede.
De ve nu folositi ECU VEMS, e mult mai ieftin si foace cam aceasi lucru...


Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
Asta vroiam sa stiu..si oarecum ma gandeam la o suma de peste 5.000Eu, dar vezi tu Petrucio, noi la niste masini de 1-3.000Eu nu avem de gand sa investim de 4-5-6 ori valoarea lor..doar pt a le "turba", asa k... intelegem in mare cum sta treaba PROFI..doar k nu ne permitem..si nu ne MERITA o asemenea investitie in masinile noastre ieftine.

Nu poti sa iti dau dreptate, nu conteaza cati ani are masina sau cat costa, conteaza ce potential are dupa tuning, si cu ce masina relativ noua poti compara dup efectuarea acesteia. De exemlu din motorul V6 2.8 poti scoate puteri peste 500 de cai, echivalent cu noul M5, si ai un cumpu mult mai mare. Daca tot masina cu totul modificat, suspensie, motor, transmisie, frane te costa 15.000 dar performanta e peste masini care au o valoare de peste 50.000... Fiecare poate sa decida ce vrea, eu zic ca merita tuningul daca faci cu capul, nu zic ca scoti banii dar de feeling merita 100%, mai ales o sa ai o masina cu mecanica noua, ca si cum ai cumpara auna de la deeler.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 19:25   #261
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re: Tuning Motor Ford

-din state, cu 1000 $ iei cam tot ce e in miscare in motor(am facut eu lista si preturile), incluzand pistoanele forjate
-ax came -200Lire
-un megasqurit neasamblat e 200 $ si un soft ptr. el e gratuit(nu e ptr. cologne dar ma rog)
-1 turbina second dar buna nu sare de 150-200 E
-1 intercooler si tevaraia....cat o mai fi
-mai trebuie capul si mana de lucru, adica 2-3 prieteni...si pana la 8000 E iau si un mustang mai rapgiugos....gresesc?
__________________

~~~~~~~~~ F o r d C a p r i ~~~~~~~~~
don't just get older...they just get faster

Last edited by codrin44; 21-01-08 at 19:28.
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 20:13   #262
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Tuning Motor Ford

Quote:
Originally Posted by codrin44 View Post
-din state, cu 1000 $ iei cam tot ce e in miscare in motor(am facut eu lista si preturile), incluzand pistoanele forjate
-ax came -200Lire
-un megasqurit neasamblat e 200 $ si un soft ptr. el e gratuit(nu e ptr. cologne dar ma rog)
-1 turbina second dar buna nu sare de 150-200 E
-1 intercooler si tevaraia....cat o mai fi
-mai trebuie capul si mana de lucru, adica 2-3 prieteni...si pana la 8000 E iau si un mustang mai rapgiugos....gresesc?
Da...gresesti.
Pisoane forjate cu bolt, segmenti
Megasquirt e 200, dar pana montezi inca 100 plus senzori + programare.
Turbina ca lumea 200-400
Teavele+galeria numai materialul 200
Si inca moturul nu e nou...colburi, teave pentru turbo, racire ulei, injectoare mai mari, planat, alezat cilindreele, garnitura chiulasa noua, toate garniturile schimbare, radiator apa mai mare.
Si lista continua...una facut cum trebue costa mult, sub 3-4000 nici o sansa, asta daca o faci de calitate, sa tine motorul...
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 23:36   #263
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Smile Re: Tuning Motor Ford

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Nu poti sa iti dau dreptate, nu conteaza cati ani are masina sau cat costa, conteaza ce potential are dupa tuning, si cu ce masina relativ noua poti compara dup efectuarea acesteia. De exemlu din motorul V6 2.8 poti scoate puteri peste 500 de cai, echivalent cu noul M5, si ai un cumpu mult mai mare. Daca tot masina cu totul modificat, suspensie, motor, transmisie, frane te costa 15.000 dar performanta e peste masini care au o valoare de peste 50.000... Fiecare poate sa decida ce vrea, eu zic ca merita tuningul daca faci cu capul, nu zic ca scoti banii dar de feeling merita 100%, mai ales o sa ai o masina cu mecanica noua, ca si cum ai cumpara auna de la deeler.
Sa stii k nici eu nu-ti dau dreptate
u nu ai inteles nimic din tot tuningul asta pe "genunchi" de care vorbim noi aici. Tie ti se pare k noi care scriem aici..si vrem niste turbine pe masinile noastre, dispunem de 15.000Eu? chiar asa mult aberezi? Nu e vorba k avem aceste masini de 1-3.000Eu pt k am fi BOGATI si vrem neaparat aceste masini dintr-o pura pasiune...ci pt k NU AVEM bani..si ne-am indragostit de ceva accesibil noua..si tu vii aici cu acele costuri de tuning, de 4-5-6 ori mai mari decat valoarea masinilor noastre..cum am precizat mai sus de-altfel

Adevaratele "modificari/costuri" se ascund in detalii, ceea ce noi stim, banuim sunt doar piesele de suprafata...exista calcule/parametri de pus la punct, cum zice vecinul nostru din Chisinau...

proiecte POWER, not 4 US
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 01:32   #264
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Tuning Motor Ford

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
Sa stii k nici eu nu-ti dau dreptate
u nu ai inteles nimic din tot tuningul asta pe "genunchi" de care vorbim noi aici. Tie ti se pare k noi care scriem aici..si vrem niste turbine pe masinile noastre, dispunem de 15.000Eu? chiar asa mult aberezi? Nu e vorba k avem aceste masini de 1-3.000Eu pt k am fi BOGATI si vrem neaparat aceste masini dintr-o pura pasiune...ci pt k NU AVEM bani..si ne-am indragostit de ceva accesibil noua..si tu vii aici cu acele costuri de tuning, de 4-5-6 ori mai mari decat valoarea masinilor noastre..cum am precizat mai sus de-altfel

Adevaratele "modificari/costuri" se ascund in detalii, ceea ce noi stim, banuim sunt doar piesele de suprafata...exista calcule/parametri de pus la punct, cum zice vecinul nostru din Chisinau...

proiecte POWER, not 4 US
Crede-ma, te inteleg, dar am vazut foarte multe proiecte facute din bani putini si rezultatul era ca masina a mers maxim 2-3000km si motorul era praf. Daca cineva vrea modificari serioase (nu gen filtru si tuba sport) trebue bani pentru piesele adegvata. Degeaba ai cunostintele necesare daca nu ai piesele care suporta puterea adusa. Asta invat, stiu despre ce vorbesc, este greu unora sa recunoasca ca creau multe dar din bani putin, si cand nu merge da pe vina la piesele care erau de calitate slaba...cand, e total alta.
Se poate face proiecte din bani putini, sau pe genunchi, dar atunci omul sa fie realist si sa doreasca si un rezultat modest.
Montarea unei turbine este cea mai costisitoare operatie la un motor, pur si simlu ca trebue modificat mai toate parametrii, dar aduce cea mai mare crestera a puterii.
Acuma din experienta pot sa spun ca un prieten de al meu acuma face un e30 325 turbo m20, motorul nu este desfacut, deci interne originale. Ce e schimbat e galerie de evacuare, ECU VEMS, turbo de audi 2.2, interooler de L200, radiator ulei golf gti, teavele din aluminium, injectoare audi 420 parca, evacuare de 60mm, radiator 745i, BOV, WG audi, si inca cateceva. Absolut tot era facut de el, deco mai pe genunchi nu se poate, presiunea maxima ce suporta motorul fara detoantii, topire de pistoane e 0,6-0.7 bar. Acuma proiectul este la aproape 2000 de euro. Cresterea puterii maxim 50% fata de original, deci cam 260-280 cai. Totul merge intre parametri optimi. Mai ieftin decat asta nu se poate, si totul era sh. Daca ar vrea crestere de peste asta ii trebuia un radiator costum, interne schimbate (biele, pistoane si kittul de reaparatie, inclusiv fire rings la cilindree) daca asta caculezi iese la un plus de 3000 dar poate dus pana la 4-500 cai. Si inca nu am vorbit despre transimisie...Asta intre conditi daca faci pe genunchi, daca faci in service...e alta poveste.
La fel acuma incepem un proiect de Honda civic turbo, buget maxim 500 euro (turbo cadou, soft cadou, materiale la fel, in rest sh la pert promotional, avem dezmembrare honda) poate ajungem la o putere de 150 cai de la 90, motor 1.4i.
Stiu ce inseamna tuningul si cat costa ea, cata sacrifici iti trebue, era o vreme cand nu mancam 1-2 saptamani sa pot cumpara piesele ce trebue...nu am fost de nu stiu cata vreme in cluburi ca sa pot cumpasa sistemul de frane pentru masina, pot sa enumar multe exempel. Nu ducem lipsa de cunostinta in domeniu, dar cu toate asta costa daca vrem sa fie pe termen lung si sa nu stam pe autostrada asteptand un prieten sau traler.
Sper ca nu am plictisit pe nimeni, spor la tuning!!!
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 15:42   #265
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Tuning Motor Ford

Pai asa da, dar e clar k noi nu ne permitem acele costuri mari..facem ce putem..cine se risca la presiune mare..o da in bara, cine accepta un impuls mai mic..are o masina de zi cu zi..cu accente sportive..
Asta ne permitem..asta facem
bafta la munci...
vrem PROIECTE FORD..care are?


EDIT: Ah..este un poriect Ford 2.0 V6 Bi-Turbo in cluj.astept detalii
trebuie sa ajunga la 4 tuning day..abia astept sa-l vad gata
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 15:58   #266
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Tuning Motor Ford

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
EDIT: Ah..este un poriect Ford 2.0 V6 Bi-Turbo in cluj.astept detalii
trebuie sa ajunga la 4 tuning day..abia astept sa-l vad gata
Stiu, e masina lui driver-ul...2 turbine mici de diesel cu carburator boxat, nu o sa fie problema mare ca din fabrica are motorul compresie mica, numai sa primeasca destula benzina...sa vedem, daca o sa aiba 180 cai e foarte bine...
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 20:08   #267
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Tuning Motor Ford

i-am zis si eu..dk era 2.3 scotea cu o singura turbina 180Cp, ma rog..asta era un kit prin anii ~75, special pt 2.3-ul de pe Consul/Granada, oricum..din 90CP..cu 2 turbine si eu sper sa ajunga departe..desi el spera la 140-150Cp fara sa forteze motorul.
Idee lui e sa caute pistoane potrivite(NOI) pt Diesel, sa reziste mai bine..desi ar fi fain sa schimbe si bielele..dar nu cred k se potrivesc alea de la alte masini..

Aveti mai jos datele despre acel 2.3 108Cp + Turbo ajuns la 180Cp..

P.S. cine stie germana..rog sa traduca lista de componente din KIT(acele 28 de repere) dau un suc..doua, trei
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	TURBO1.JPG
Views:	91
Size:	42.7 KB
ID:	432139   Click image for larger version

Name:	turbo2gross.jpg
Views:	105
Size:	148.7 KB
ID:	432140   Click image for larger version

Name:	turbo3gross.jpg
Views:	93
Size:	141.5 KB
ID:	432141  

Click image for larger version

Name:	turbo4gross.jpg
Views:	95
Size:	175.3 KB
ID:	432142  

Last edited by florin_cars; 22-01-08 at 20:11.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 20:16   #268
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Tuning Motor Ford

Eu zic k benzina cu o pompa electrik va fi livrata indestulator..mai ales k pt Turbo trebuie redus debitul de la o pompa electrica(pt masini pe injectie), pt 2 turbine, poate e destul asa, dar mie la carburator mi se pare cea mai nasoala problema..astept rezolvarea si detaliile.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 22:24   #269
Petrucio

Stage 3
 
Petrucio's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 124
Default Re: Tuning Motor Ford

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
presiunea maxima ce suporta motorul fara detoantii, topire de pistoane e 0,6-0.7 bar. Acuma proiectul este la aproape 2000 de euro. Cresterea puterii maxim 50% fata de original, deci cam 260-280 cai. Totul merge intre parametri optimi.
Credema ca la asa presiuni mici maxim o sa scoata pina la 200 caluti din ea!
Deci eu mai sus am scis ca acum in lucru avem um M42 1.8 litri (BMW) cu o singura turbina! unde avem degind sa bagam 2-2.5 bar! ca sa putem obtine cam 380-400 caluti balani!
in privinta foto sau video proectelor sus numite,cred ca cu timpul o sa vac un top aparte.teste dino din pacate nu le am pastrate!ca au fost facute in Kiev Ucraina.Ce tine de "MEGASQUIRT" ne asamblat nu e cea mai buna solutie!pe linga softul care il donloadez de pe net! mai ai nevoe de multe!+cunostinte!
Petrucio is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 23:28   #270
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Tuning Motor Ford

Quote:
Originally Posted by Petrucio View Post
Credema ca la asa presiuni mici maxim o sa scoata pina la 200 caluti din ea!
Deci eu mai sus am scis ca acum in lucru avem um M42 1.8 litri (BMW) cu o singura turbina! unde avem degind sa bagam 2-2.5 bar! ca sa putem obtine cam 380-400 caluti balani!
in privinta foto sau video proectelor sus numite,cred ca cu timpul o sa vac un top aparte.teste dino din pacate nu le am pastrate!ca au fost facute in Kiev Ucraina.Ce tine de "MEGASQUIRT" ne asamblat nu e cea mai buna solutie!pe linga softul care il donloadez de pe net! mai ai nevoe de multe!+cunostinte!
Deic sa iau de la capat, reciteste ce am scris mai sus, este vorba deste un motor nedesfacut (compresie originala 8.8:1) motorul e un M20 (12V 2500 ccm si aspirat 170 cai) o presiune de 0.6 bar cu acel turbo KKK insemana o crestere aproximativa de 50% a puterii, asta insemana +70 de cai minim, deci cam 250 rezulta sigur, daca mai adaugam micile schimbari si electronica facut numai pentru acel motor e real ce am mentionat mai sus.
Pentru cine nu stie M42 e motorul de la 318is e30, e36 sau Z3, DOHC 4L 16V.
2-2.5 bari este relativ mult pentru o asemenea motor ca sa ajunga la 400 de cai, ori turbina e mica, cred ca e GT2871R sau si mai mica, dar pe asta multi flosesc la motoare 1.8-2.5, incercati un GT3582R, cu aia sigur sub 2 bari o sa aveti peste 400 cai, eventual GT2876R. Sti si tu ca nu presiunea conteaza ci masa de aer comprimat in motor.
La ECU ai dreptate, destul de greu sa faci o electronica cam de la 0, dar eu zic ca nu trebue Dyni pentru asa ceva, pe drum ce faci e cel mai bun...

Last edited by Hexer; 22-01-08 at 23:30.
Hexer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -