Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-09, 00:19   #16
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: fuel pressure regulator

nah...eu clar , la un e36 325i cu vanos, mergeam cam 12-14, dar cu pompa de benzina si injectoarele obosite un pic...iar acum pe un nissan s13 1.8 turbo, merg cam 14-16, cand se blokeaza regulatorul de presiune in rampa, si 11-12 cand scot regulatorul...
de aceea am zis ca nu stiu sigur, si ca difera de la masina la masina
__________________
got smoke, will travel
bakal is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 00:40   #17
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: fuel pressure regulator

cred ca research-ul o sa-l inchei aici, si o sa trec la proba practica. o sa montez un FPR si sa o mai pun o data pe dyno. atunci o sa vedem mai clar. vad ca cei de la autospeed, de unde am luat fragmentul ala de articol, zic ca pt performanta, AFR ar trebui sa se incadreze intre 11 si 12.5. desi eu personal cred ca 11 e cam bogat. oricum, cert e ca valoarea AFR-ului, la mine, sta cam intre 13 si 14.5. deci mult mai sarac fata de ce recomanda ei acolo. nu stiu daca snt cei mai avizati in domeniu, insa pana acum, snt cei mai avizati pe care i-am gasit. deci o sa merg pe mana lor si sa testez. o sa postez rezultatele cand o sa le am, insa asta cred ca va fi abia luna viitoare.
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 13:33   #18
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: fuel pressure regulator

amestecul optim pentru 99% din motoare ar fi 14parti aer si una de combustibil
sub 14 amestecul devine bogat,peste devine sarac
poate de aia spun ei ca pe la 12 este bine,acolo fiind un amestec pentru randament maxim(nu neaparat consum mic)
daca il scazi s-ar putea sa nu ai aer suficient si sa pierzi din cuplu
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 00:02   #19
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: fuel pressure regulator

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
amestecul optim pentru 99% din motoare ar fi 14parti aer si una de combustibil
sub 14 amestecul devine bogat,peste devine sarac
poate de aia spun ei ca pe la 12 este bine,acolo fiind un amestec pentru randament maxim(nu neaparat consum mic)
daca il scazi s-ar putea sa nu ai aer suficient si sa pierzi din cuplu
nope, cuplu sigur nu scade, decat daca e chiar bogat amestecul. la cresteri sensibile (ce intentionez eu sa fac), cuplu va creste sigur, problema va fi la putere. daca trec limita, o sa scada puterea. in fine, o sa-l comand zilele astea si sa-l montez. va spun ce a iesit. (asa, "la ochi", ca bani de dyno nu o sa am acum).
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 01:06   #20
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: fuel pressure regulator

pai raportul ala difera de la motor la motor,poate la acelasi motor cand are 50 de grade sa fie bine,dar cand ajunge in 80 sa nu mai fie la fel,cel mai bine e sa pui si afr si sa te joci cu presiunea in rampa
si eventual sa ne spui cum se comporta
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 23:06   #21
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: fuel pressure regulator

da, asa e, un AFR ar fi bun in masina, da' parca nu as vrea s-o umplu de ceasuri in interior. as vrea sa ramana clasic. oricum, AFR-ul mi-l fac aia la dyno. si tot acolo o sa il reglez.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 23:54   #22
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: fuel pressure regulator

afr-u ti-e bun si in masina,poti totusi monta sonda in evacuare,si ceasul sa-l conectezi doar cand vrei sa mai vezi cum stai cu amestecul
ar mai fi o chestie importanta,si anume "pasul" regulatorului de presiune;mai exact cat de fin poti regla presiunea in rampa,de la 3 bari,sa zicem,la 3.15 sau 3.25,nu de alta dar nu cred ca ai nevoie de o diferenta prea mare de presiune fata de standard,cel putin daca mergi pe aspirat...
zic si eu...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 00:30   #23
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: fuel pressure regulator

da, cu reglajul ai mare dreptate. eu as vrea un 3.0-3.1, nu mai mult. adica e cam valoarea data de fabrica sau putin mai mare. ideea e sa o pastreze, ca refulatorul meu aere 16 ani, nu stiu cat de precis o fi arcu ala din el. cred ca ar merge chiar si un 3.2bar. in fine, o sa vad dupa ce il iau, ce si cum.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 20:43   #24
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: fuel pressure regulator

update: tot nu am luat regulatorul de presiune, insa am luat injectoare mai mari putin. aveam bosch versi acum (17.5lb) si acum vreau sa montez bosch roz (21.5lb). dupa, dyno, si vad cum se prezinta AFR-ul. intre timp ma gandeam sa ii ard un ciocan romanesc in cap regulatorului. un fel de a spune, evident. doar sa-l turtesc putin, 1mm, cat sa se intareasca arcul din interior putin. in caz ca nu da randament, mai am unul bun.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 12:27   #25
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: fuel pressure regulator

update: nu-i mai fac nimic la regulator, injectoarele roz snt cotate 21.5lb (220cc)@ 3.0bar, iar regulatorul de 325i e deja de 3.5bar, deci nu are rost sa-l intaresc.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 19:13   #26
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: fuel pressure regulator

bun, azi ajunsera si injectoarele, le pusei - tot treaba rost, rezultatul e ca masina merge pe bogat la modul suspin. evacuarea neagra, relantiul intrerupe asa, usor de tot (dar la asta ma asteptam, oricum) si cel mai grav e ca oscileaza de enshpe ori pana sa se stabilizeze la 600rpm. ca si cum ar fi icv-ul dus. maine ma bag sa-l curat si sa vad daca se imbunatateste relantiul. masina se simte mai rapida acu, raspunde mai bine, mai ales pana sa se incalzeasca ea fix la jumate. trage mai bine mai ales jos, de la 2000 la 4000, unde inainte era cam moarta. sus nu-mi dau seama, ca probabil si daca e diferenta, e prea mica sa iti dai seama de ea. una peste alta, snt destul de multumit, insa trebuie neaparat sa fac relantiul si sa vad cum fac amestecul. o sa incerc un kit de admisie si o clapeta de acceleratie marita, sa vad daca ajuta (macar pe blana ar trebui.).

daca are cineva vreo sugestie vizavi de amestecul asta prea bogat, sa si-o exprime liber!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 20:30   #27
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: fuel pressure regulator

eu zic ca e normal sa fie la relanti prea bogat daca ai schimbat injectoarele si timmingul e acelasi...cred ca trebuie remapat ecu,zic si io...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 20:50   #28
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: fuel pressure regulator

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
eu zic ca e normal sa fie la relanti prea bogat daca ai schimbat injectoarele si timmingul e acelasi...cred ca trebuie remapat ecu,zic si io...
absolut, asta e cea mai indicata treaba. dar partea proasta e ca aici (UK) te rup astia de bani pt un soft clasic, si cu atat mai mult te rup pt unul custom. si, (aici probabil o sa te surprind rau de tot!), nu am banii acu pt asa ceva! ) deci ideea ar fi daca pot sa ameliorez un pic situatia pana fac rost de bani de soft. ma gandisem la Cold air intake, ar trebui sa ajute si aia un pic. totusi nu imi fac mari sperante. prima miscare, lambda. pt ca acum nu am lambda de fel pe masina. e deconectata. deci maine o sa cumpar o lambda si o montez. poate, poate isi mai revine un pic. desi nu am mare incredere in calc asta primitiv de E36 (M50, ca la M52 am inteles ca e ceva mai istet).
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 22:34   #29
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: fuel pressure regulator

nu le am cu calculatoarele de injectie,dar ala e primul lucru la care ma pot gandi,la relanti cu injectorul vechi deschidea sa zicem 0.1secunde si treceau 2 picaturi de benzina,acum la aceeasi deschidere de 0.1 secunde trec 3-4 picaturi de benzina si acelasi aer...(cifrele sunt pur random nu reflecta realitatea )

acum am vazut locatia la profil,eu te stiam din craiova de cand ne-ai prins cu oltcitul acum vreo 4 ani pe valea oltului (noi fiind grupul din bucuresti care mergea la nationala)

incearca sa-i bagi si sonda lamb(a)da si vezi cum se comporta,poate isi regleaza singur relantiul (adica sa-i taie din benzina) iar daca nu,incearca sa-i maresti relantiul(asta habar n-am cum se face ,sper ca nu tot din remapare...)
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 11:23   #30
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: fuel pressure regulator

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
nu le am cu calculatoarele de injectie,dar ala e primul lucru la care ma pot gandi,la relanti cu injectorul vechi deschidea sa zicem 0.1secunde si treceau 2 picaturi de benzina,acum la aceeasi deschidere de 0.1 secunde trec 3-4 picaturi de benzina si acelasi aer...(cifrele sunt pur random nu reflecta realitatea )

acum am vazut locatia la profil,eu te stiam din craiova de cand ne-ai prins cu oltcitul acum vreo 4 ani pe valea oltului (noi fiind grupul din bucuresti care mergea la nationala)

incearca sa-i bagi si sonda lamb(a)da si vezi cum se comporta,poate isi regleaza singur relantiul (adica sa-i taie din benzina) iar daca nu,incearca sa-i maresti relantiul(asta habar n-am cum se face ,sper ca nu tot din remapare...)
heh, ce vremuri.. sincer, mi-e dor de oltcitul ala un pic! relantiul tot din remapare tre` marit, desi pot si mecanic, adica actionand asupra clapetei. legat de sonda, cred ca afecteaza amestecul doar la mers constant (closed loop), gen autostrada. acolo chiar ar prinde bine lambda. in fine, acum o sa incerc sa curat ICV-ul ala (valva de relanti) si sper sa-si mai revina. dupa aia, `oi mai vedea..
mistreku is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -