Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 17-03-09, 17:41   #16
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Nu e bine asa... (parerea mea)
dau un exemplu banal... kia c'eed 1.4 are 109 si dacia logan 1.4 are vreo 80...
cred ca era mai bine daca se lua dupa cai putere...
__________________
Am editat semnatura !
Acu' e regulamentara.
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 17:46   #17
zorro6299


Stage 5
 
zorro6299's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 674
Member of:
[4Tuning International]
[VW]
Thumbs up Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Faina initiativa...dar departe Sibiul de Iasi....totusi baza de date cu vitezomani sigur se face...si probabil o sa ramana cu ea militienii Pacat k la Iasi nu mai accepta Aeroportul ,liniute ...mai faceau si ei un ban..dar asa....nici noi nu avem pe unde ne da,asta e. Have fun ,to all !!!
zorro6299 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 17:49   #18
DiavoLLo
Ford Driver

Stage 5
 
DiavoLLo's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,045
Member of:
[FORD]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

bv lor....o schimbare in mentalitate....
DiavoLLo is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 17:59   #19
sezione91_blue
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 977
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by allexutzzu View Post
cam aiurea facute grupele...mai bine era pe cai putere! asa ca mai bine pastrati-va banii si masinutele pentru CURSELE DE LA PITESTI DIN DATA DE 28 MARITE 2009!
De ce nu incerci sa promovezi evenimentul pe un Thread Special si te bagi peste "taraba" omului?
Cam cam nasol dupa capacitate. Logan 1,4 75 Cp VS Scirocco 1,4 TSi 122 Cp.
sezione91_blue is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 18:03   #20
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Daca tot se cronometreaza, era bine daca se faceau grupele in functie de timpii obtinuti in calificari.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 18:05   #21
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
Nu e bine asa... (parerea mea)
dau un exemplu banal... kia c'eed 1.4 are 109 si dacia logan 1.4 are vreo 80...
cred ca era mai bine daca se lua dupa cai putere...

Si fiat bravo si golf-ul astea parca au 150+ cu niste motorase mai speciale de 1400
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 18:11   #22
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

eu oricum nu voi participa pentru ca nu am permis (nici ani)... dar nu mi se pare cinstit...
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 18:12   #23
unzomby

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 936
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Salutare, tocmai am vb cu d-nul Cristi FLOREA si l-am intrebat daca coeficientul de 1,7 pt masinile cu turbo se adauga doar la cei care si-au montat suplimentar kitu si mi-a raspuns ca nu, se aplica pt toate masinile care sunt dotate cu turbo. Eu am un logan de 1500cc cu 65cp turbo (stock vorbind). Dupa calculul facut impreuna cu d-nul Cristi FLOREA iese asa: capacitate motor 1,5 x coeficient turbo 1,7= 2,55; deci categoria la care intru este 2000-3000cc. Nu este relevanta chestia asta, pt ca sunt masini aspirate gen vr6 2,800 cc cu 174cp stock, reno clio rs 2000cc cu 172cp stock, bmw pisica 2500cc 192cp stock, honda civic 2000cc 198cp stock.. Mi se pare f necorecta stabilirea categoriei.. Respecte!
unzomby is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 18:20   #24
DRooPY

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,292
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

sa se dea mai multe detalii!!!
DRooPY is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 18:22   #25
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

scria o desteptaciune rara mai sus ca cei din sibiu nu ar trebui sa plateasca taxa de 1 milion

aveam o parere proasta oricum despre...
dar.. atata minte sa n-ai ?

pai voi iesiti din case si ajungeti la curse si tot noi care batem tara-n lung si lat sa platim ?

va doresc un spectacol pe cinste,intre carutzele voastre
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 18:26   #26
sezione91_blue
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 977
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Buna remarca EVLSANT0S.
cum adica se pune coeficientul si pentru masinile cu turbo din fabrica . OMG
sezione91_blue is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 18:38   #27
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
Nu e bine asa... (parerea mea)
dau un exemplu banal... kia c'eed 1.4 are 109 si dacia logan 1.4 are vreo 80...
cred ca era mai bine daca se lua dupa cai putere...
Dar de putere raportata la greutatea masinii ce zici? Ideea ta e la fel de "geniala" ca si a alora...

Bravo ptr initiativa oricum.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 18:43   #28
TheReaper
Ford Driver

Stage 1
 
TheReaper's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 21
Member of:
[FORD]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

as veni si eu dar nu stiu cat m-ar costa trenul pana acolo...
TheReaper is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 18:49   #29
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

1. nu mi se pare corect sa platesc aceeasi taxa ca cei din acel oras, eu venind de la cluj (170+170 + cat ma dau + cat ma invart...iaca ca fac 400km, benzina de 2 milioane) iar cei din sibiu sa nu plateasca deloc, ca doar ei fac 40-50km maxim... romania, tara tuturor posibilitatilor.
2. ar trebuii sa se faca aceleasi reguli in toata tara, adica motoare de pana in xx cai, sau stiu eu cum, dar nu la cluj intr-un fel, la sibiu in altul la constanta in altul, etc etc.
3. de ce sa se faca o baza de date a masinilor participante? zicea careva treaba asta...oricum nu cred ca stie politia ce putere are motorul meu, cat ii de comprimat, ce bujii folosesc, sau cu ce presiune umblu in turbina. sau se apuca sa-mi desfaca motorul sa verifice...?
cred ca s-ar lega daca ar vedea un tico cu roti pe 17 sau cu folie pe parbriz...sau mai stiu eu ce, nu cred ca daca cineva isi modifica una alta pe la motor politia il ia in evidenta...mai ales ca sunt la primul concurs organizat si nu cred ca ar risca sa faca scandal din prima. oricum incearca ei sa stopeze cursele...daca nu le fac saptamanal...nu prea o sa euseasca (parrea mea)
4. mi se pare enorm 100 ron pentru a participa 45 de secunde, 15secunde pe cursa...parca 3 curse se fac, nu?
5. spunea careva de kia cee`d de 1.4 si 109 cai... si loganul de 75 de cai. aici ar trebuii sa se mearga pe caii putere declarati de producator nu de cilindree, dar deja o dam in punctul 2.



o seara deosebit de frumoasa in continuare
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 18:49   #30
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Asa da actiune din partea politiei romane!
De ce nu ar face asa politia din toate judetele tarii? Politia sa organizeze curse legale si sa nu ne mai aplice amenzi pentru calcarea prea tare a pedalei, si aproape ar fi politia perfecta.
askhy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -