Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 31-05-09, 18:54   #226
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: Fiat UNO Turbo IE 1988

Quote:
Originally Posted by CRC'ul View Post
bai nene in afara de faptul ca a plouat seara..nici ziua nu am putut sa fac mare lucru.
Am schimbat bujiile..mare schimbare in bine..motorul merge mult mai rotund( cai putere recuperati ), am reusit sa mut boost controlerul in masina ..dar din pacate cum incerc sa cresc putin in presiune cum incepe sa detoneze puternic..e o problema mare la mijloc...trebuie sa fie ceva pe alimentarea cu benzina...90% pompa nu mai e ce trebuia sa fie ..asa ca strangem bani pt pompa
scumpa pompa de benzina, succes la strans bani ( poate ma insel, dar merge orice pompa baga peste 3 bari ..... )
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 19:17   #227
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: Fiat UNO Turbo IE 1988

Imi trebuie ceva care sa bage peste 4 bari ...aia originala este regulata cu vacuum la ~3 bari ...deci ea poate face maxim 3.5 bari ( cu aproximatie ..marja de eroare). si aparent acum ...nu mai face cat trebuie..cred ca stiu si motivul ..e fabricata in 1988 )

Ca sa dau boost de ..1 bar sa zicem ..am nevoie de o presiune de benzina de cel putin 3 bari ( ca sa fiu safe ) peste cea a aerului fortat in motor...deci una de 4 bari ar fi beton ...sunt in tratative de una de pe o lancia delta turbo ( 5 bari ).

Regulatorul nu il suspectez de nimik momentan ..deoarece masina la acest moment merge cu amestec bogat..detectabil si din mirosul gazelor de esapament...deci e ok e cel de putin de 3 bari (nu cred ca mai este cel al masinii).

Care stiti pe cineva care aduce pompe ..ex walbro ..sau altceva
sau
Care ma puteti ajuta cu modele de masini care sa functioneze cu pompe de benzina de asemenea puteri
__________________
New project GT Panda Group AP1 / S2
Project Uno turbo MK1 Group AP1 / S2

www.facebook.com/BR14WTF

The objects in the mirror are losing...
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 15:20   #228
isacfani
Renault Driver

Stage 5
 
isacfani's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 477
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Fiat UNO Turbo IE 1988

uite aici cateva modele : http://www.performancezone.ro/index....&subcategId=22
isacfani is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 18:26   #229
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: Fiat UNO Turbo IE 1988

Quote:
Originally Posted by isacfani View Post
da ma fane dar e cu 238 de euro mai mult decat am eu la acest moment..si oricum nu sunt dispus sa dau 238 de eur pe o pompa de benzina ..nu la nivelul meu..trebuie sa gasesc un compromis...

asearaq am facut iar niste probe cu o benzina mai buna 99+ de la Petrom, pot sa urc ceva mai mult in presiune dar sunt departe de nivelul la care intentionez sa urc
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 18:50   #230
Flow

Stage 5
 
Flow's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,895
Default Re: Fiat UNO Turbo IE 1988

La primul ochi aruncat pe site par in dolari preturile respective
In concluzie e ceva mai ieftina decat aia 238 euro
In plus chiar iti sugerez sa ti iei una noua altfel vei avea mereu incertitudinea pompei de benzina, daca functioneaza, daca functioneaza la parametrii care trebuie, daca cedeaza in timpul unei curse
Chiar cred ca e unul dintre elementele pt care nu ar trebui sa faci rabat de la calitate, chiar daca mai astepti un pic eventual chiar daca va fi un efort mai mare
__________________
PREA MULT TIMP LIBER DAUNEAZA MINTII SI ASA ODIHNITE
Flow is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 19:04   #231
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: Fiat UNO Turbo IE 1988

ai 100% dreptate in tot ce spui inca mai caut pe autodata masini care sa aiba pompe cu caracteristicile pe care le vreau eu..poate gasesc ceva mai ieftin pe la baietii de la service-ul renault, fiat-alfa..ceva scos pe garantie la alta masina..destea...sa vedem ca gasesc..mai caut.
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 20:26   #232
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: Fiat UNO Turbo IE 1988

Ia sa incerci benzina de la Rompetrol Alto de 101 ,am si eu o intrebare ,ce-mi poti zice despre motorul de pe Punto GT 1.4 turbo ,vreau sa-mi achizitionez un Punto Gt si nu stiu mai nimic despre el ,mersi.
PS: vreau sa o fac pt lini
GTXR is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 20:51   #233
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: Fiat UNO Turbo IE 1988

din pacate nu stiu mai nimic despre acel motor ..sunt posesor de fiat dein dec ..asa ca nu stiu prea multe...dar poate gasesti ceva pe fiatforum sau pe turbocollective...
am sa incerc de curiozitate si cu alto ..dar stiu de la alti baieti de pe forumuri din afara ca injectia masinii face fata pana la 1 bar de boost ..fara nici o modificare..deci...
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 17:48   #234
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: Fiat UNO Turbo IE 1988

de exemplu am aflat ca pompa de logan benzina..face +3.5 bar..si e regulata la 3 bari ..si e 3 mil la baietii de la service ( ~8 mil noua in magazin)..si sunt convins ca mai sunt si alte variante ..poate si mai ieftine..sper eu ..acum astept vreo 2 zile ca am vb in 2 locuri pentru o pompa de logan ..si tre sa vad exact cum arata in comparatie cu a mea ..sa vad cum o prind pe pozitie..
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 11:08   #235
isacfani
Renault Driver

Stage 5
 
isacfani's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 477
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Fiat UNO Turbo IE 1988

dar de la cealalta masina, model similar cu al meu, nu ti-a mai ramas nimic ? eu zic ca ar face cu brio situatiei. nu ? sau vrei numai pompa externa ?

PS : ceva interesant, sper eu : http://www.tuning.bg/forum/viewtopic...65a697c0dc60e7
__________________
what doesn't kill me, makes me stronger !

Last edited by isacfani; 04-06-09 at 16:56.
isacfani is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 18:10   #236
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: Fiat UNO Turbo IE 1988

Nu e de ajuns pompa de clio sport...uite poza din autodata..si oricum nu mai am nimik piese..am dat tot odata cu masina..

mai caut
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	pompa clio.JPG
Views:	110
Size:	158.7 KB
ID:	949522  
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 07-06-09, 17:34   #237
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: Fiat UNO Turbo IE 1988

cauta de pe Bmw pompa.Eu la reno din aia am si am inteles ca baga vreo 12 bari.Ar trebui sa iti ajung.
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 07-06-09, 20:54   #238
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: Fiat UNO Turbo IE 1988

merci de idee...pe moment renunt la pompa de benzina
problema era in alta parte ..un senzor..si s-a rezolvat...se pare ca pompa masinii era buna..sau cel putin ..inca merge acceptabil ...o sa pun o pompa buna ( as vrea walbro) dar ..cand vor fi ceva mai multi bani
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 09-06-09, 18:06   #239
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: Fiat UNO Turbo IE 1988

in starea actuala masinaa facut fata cu brio provocarii unui volvo 480 ( 1.7 turbo @ +1 bar ).deci e cum trebuie..
..e adevarat ca dupa 400 metri volvo recupereaza f mult si probabil la 500-550 ar fi in fata ..dar treaba e pe 402 metri
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 07:12   #240
florin_

Stage 5
 
florin_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 460
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Fiat UNO Turbo IE 1988

Quote:
Originally Posted by CRC'ul View Post
in starea actuala masinaa facut fata cu brio provocarii unui volvo 480 ( 1.7 turbo @ +1 bar ).deci e cum trebuie..
..e adevarat ca dupa 400 metri volvo recupereaza f mult si probabil la 500-550 ar fi in fata ..dar treaba e pe 402 metri
poate sa recupereze si dupa 402,1m da tot degeaba,
florin_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -