![]() |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
Quote:
|
Re: Temperatura admisie!
una din cele mai bune metode pentru racirea aerului din admisie, atat la aspirat cat si la supraalimentat este injectia de apa / methanol.
avantajul racirii fortate unui motor aspirat este posibilitatea setarii unui avans mai agresiv si / sau marirea compresiei in conditii safe. mai multe detalii puteti citi aici: https://forum.4tuning.ro/15-sisteme-t...injection.html |
Re: Temperatura admisie!
@adrian_rujan doar o singura intrebare va rog ,ce putere dezvolta masina d voastra si ce ,,tuning'' la motor ati facut?Eu, asta care sunt la furat cu astea te intreaba umil.:)
|
Re: Temperatura admisie!
Quote:
|
Re: Temperatura admisie!
Quote:
http://www.fensport.co.uk/Parts/Mode...tegory_14/1380 |
Re: Temperatura admisie!
Adrian_rujan nu ar fi primul topic pe care ti-l inchid pe motiv de jigniri si offtopic.
Cat timp apar informatii utile , ramane deschis. Incearca sa apreciezi informatiile si sa le filtrezi fara sa ajungem la jigniri si alte prostii. Multumesc! |
Re: Temperatura admisie!
Merci bluey. Poate acum putem continua la subiect...
|
Re: Temperatura admisie!
Chear apreciez o informatie utila insa nu sunt multii care pot sa o ofere.
De ex:cea data de colegul elspa ma pus pe ganduri rau. Chear daca nu o sa fie un castig foarte mare...eu as fi multumit si cu un 10%+ca m-ar ajuta in viitorul foarte apropiat cand am de gand sa montez un compresor. |
Re: Temperatura admisie!
Tot ce poti face, e sa nu incalzesti inutil admisia.
Orice racire sub temperatura mediului se face de obicei cu un anume consum de energie.Daca acea energie o iei tot de la motor direct sau indirect, nu prea e combinatie. Ii mai trecuse unuia prin cap sa raceasca intercoolerul cu sistemul de AC. Banuiesc ca stii deja ca motorul isi schimba regimul de functionare in functie de temperatura exterioara.Poate mai scoti de pe acolo ceva daca te joci la senzor. Dar ca regula asa : nu exista perpetuum mobile. Nu in conditiile de pe Pamant cel putin. Pierderile sunt peste tot in jurul nostru. Uite ca sa iti dau o idee.Stii ca daca schimbi uleiul din cutie cu alt tip de ulei care are alte caracteristici iti scad pierderile in transmisie si iti creste performanta masinii? Am vazut un studiu facut pe afara din care un ulei OEM de transmisie (manuala )al unui mare fabricant auto avea unele calitati superioare uleiurilor racing uzuale (accesibile noua muritorilor) si avea un indice de vascozitate mai mic decat al uleiurilor de cutii automate. Acum: merita sa iti pui un ulei "racing" in conditiile in care vei avea pierderi in transmisie mai mari decat cu cel OEM. Referitor la aceleasi uleiuri de transmisie racing stiu una locala : bagat in diferential de Subaru (sper sa nu ma insel) au disparut unele zgomote pe care acesta le facea inainte de adaugarea respectivului ulei. Ca nu mai face zgomot e ok, dar de ce nu mai face zgomot?? :) Concluzia era destul de simpla, probabil uleiul racing era ceva mai vascos decat cel original. Imi cer scuze de off-topic. Daca sunteti interesati de subiect deschidem un topic nou despre pierderile in transmisie si reducerea lor. |
Re: Temperatura admisie!
4 Attachment(s)
Hai ca ma bag si eu in discutie cu o informatie utila, sper.
The Ice Tube is a breakthrough air cooling system for naturally aspirated engines that uses S-Max Intercooler's patented internal coil system technology. Intake air travels through a 4" aluminum tube that is wrapped around internally by an aluminum coil. The coil is attached to a cooling system like our CO2 kit. When activated, the CO2 traveling through the coil creates a freezing chamber inside the Ice Tube, chilling the air just before intake. The Ice Tube is available with 2.5" and 3.0" inlets to fit most applications and measures 9 3/4" in length. And although it is designed for aspirated engines, it is also a great complement for those looking to supplement an intercooler in turbocharged engines. Se poate alimenta cu Freon,CO2 si Apa racita cu azot. Se monteaza pe traseul de admisie cu aer al masinii. Eu recomand racirea cu Co2 intr-un circuit simplu fiind foarte ieftin de umplut o butelie. Costa cam 230 dolari de pe ebay. |
Re: Temperatura admisie!
Ideea nu este rea, intrebarea e cat de eficient aparatul din poze avand in vedere ca aerul are o viteza destul de mare si suprafata de contact (cat mai mare pentru o racire eficienta) este foarte mica in comparatie cu volumul de aer care circula prin el.
Banuiesc ca doar la relanti va influenta cat de cat temperatura aerului in admisie. La turatii mari diferenta de temperatura va fi minuscula chiar si pe un motor de 1.4. Cu aceeasi idee l-am vazut pe Elvis (nu ala care canta candva) punand pungi cu gheata pe admisia masinii inainte de curse. Poate va mai vine vreo idee. Daca nu il cunoasteti pe Elvis, ar trebui sa il cautati sa va invete una alta despre aspirate. Are un Cielo. P.S. Santon imi place semnatura ta :) Sper ca nu iti era adresat tie postul ala ca am uitat cui i-am zis. |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
Cat despre tubu asta, face sens ce zici tu. La viteze mari cand aerul circula cu viteza mai mare e posibil sa nu fie foarte eficient. Cel putin nu cu CO2. Insa cu un azot lichid cred nu e chiar asa de lepadat ideea. (Dar si costa ceva mai mult ) Ca sa nu mai zic ca se poate fabrica pe la diversi mesteri o admisie intreaga sub forma asta, nu doar o sectiune mica. Vb prea mult... P.S: Oricum fata de ideea cu pungi de gheata pe tubulatura inainte de cursa asta este altceva. Cam next level zic eu. |
Re: Temperatura admisie!
Ca o mica informatie suplimentara:
Gheata: 0 grade Co2: -78 grade Azot lichid: -198 grade In conditii de presiune atmosferica. |
Re: Temperatura admisie!
Next level e injectia w/m daca insisti in scos cai din temperatura aia din admisie.
Dar sunt multe alte modificari prin care se pot scoate cai din aspirate si fara sa umbli dupa cai verzi pe pereti. ITB-uri,axe,porting si altele. Nu cred ca scaderea temperaturii e printre primele cu care sa incepi decat in cazul in care e foarte prost proiectata masina de fabricant si traseul admisiei e incolacit pe galeria de evacuare. Altfel acelasi principiu cu suprafata mica si viteza mare se aplica si invers: Cat de incet sa curga aerul ala prin admisie incat sa se incalzeasca excesiv? Iti poti face un rig de masurat chestii de genul cu o teava de aluminiu/inox de 2"si un aspirator d-ala de pe vremuri care si sufla aer (desi nu se compara ca volum de aer plimbat prin teava. Incalzesti cu o sursa externa teava si apoi sufli aer prin ea , senzor de temperatura la intrare/iesire si poti sa iti faci inclusiv un grafic sau mai multe in functie de materialul tevii,viteza aerului care trece prin ea, etc. Oricum stiu pe cineva care chiar a facut teste pe masina lui (2.0TFSI) cu traseu admisie din aluminiu si traseu admisie din inox si aluminiul a iesit castigator la capitolul temperaturi scazute masurate de MAP. |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
Eh, eu am postat jucaria aia parte de admisie relativa la titlul threadului. Ca pana la urma la discutia de putere pentru aspirate tot internele raman baza. |
| All times are GMT +2. The time now is 19:27. |
- Copyright 2026 4Tuning