Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Oradea

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-08, 14:36   #1
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Intrebari diverse (piese tuning, reparatii diverse)

Hai sa facem si topicul asta, ca sa nu mai deschidem zeci de topicuri cu diverse probleme, in care va scrie oricine vrea sa intrebe ceva.

valib is offline   Reply With Quote
Old 12-04-08, 20:38   #2
GRIG700

Stage 2
 
GRIG700's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 28
Thumbs down OPEL ASTRA G Caravan Ajutati PLZ

BUNA
Am un opel astra G Caravan din 2000 si vreau sa ii pun instalatie xenon , dar nu mam lamurit care ii diferenta dintre instalatie Xenon si instalatie Bixenon, si vreau sa mai intreb , daca vreau sa montez o astfel de instalatie pe masina trebuie sa schimb si farurile si sa pun dealea cu lupa ?



Cine stie ceva despre noua instalatie Can-Bus Dual Bi-Xenon de la Siemens, am auzit ca se poate conecta faza lunga si scurta simultan , ca are 4 becuri , 4 basturi , ESTE ADEVARAT ZVONU ? Care stie ceva despre produs ma poate informa si pe mine de un pret?
GRIG700 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-08, 21:08   #3
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Intrebari diverse (piese tuning, reparatii diverse)

salut
- instalatia simpla de xenon...are un bec de xenon + balastul aferent (de obicei sunt instalatii plug&play). Se poate utiliza pentru a fi pus pe faruri care au 2 becuri (1 pt faza scurta, 1 pt faza lunga), si poti sa iti pui xenon doar pe faza scurta.
- instalatia bi-xenon....are pe acelasi bec si xenonul pentru faza lunga. Practic, pe acelasi bec, se deplaseaza becul xenonului si astfel obtii faza lunga

Uite aici un gif...cu bixenon

Name:  h4-3_bixenon.jpg
Views: 1753
Size:  13.1 KB



Instalatiile de xenon sunt facute de obicei pentru faruri cu lupa, cu stergator, si cu sticla clara.
Practic...poti pune pe orice, doar sa ai reglate bine farurile(sa nu orbesti ceilalti participanti la trafic), si sa ai becurile potrivite farurilor si instalatiei tale electrice.


Later edit: Vad ca nu merge gif-ul aici. Daca dai search pe google la imagini, dupa bixenon, e chiar pe prima pagina (o sa recunosti poza, si acolo in poza aia se va misca becul...)
valib is offline   Reply With Quote
Old 12-04-08, 21:20   #4
GRIG700

Stage 2
 
GRIG700's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 28
Default Re: Intrebari diverse (piese tuning, reparatii diverse)

dar se pot pune 2 instalati xenon pe o masina , una pe faza scurta si una pe faza lunga?
GRIG700 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-08, 21:24   #5
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Intrebari diverse (piese tuning, reparatii diverse)

da, categoric
valib is offline   Reply With Quote
Old 12-04-08, 21:27   #6
GRIG700

Stage 2
 
GRIG700's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 28
Default Re: Intrebari diverse (piese tuning, reparatii diverse)

am vazut imaginea , si chestia cu 2 instalatii nu afecteaza functionalitatea masini cu ceva?
GRIG700 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-08, 21:53   #7
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Intrebari diverse (piese tuning, reparatii diverse)

atata timp cat instalatia electrica rezista la cele 2 instalatii de xenon, nu ai nici cea mai mica problema. Treci si tu instalatiile de xenon printr-o siguranta, si totul va fi ok...speram
valib is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 14:40   #8
GRIG700

Stage 2
 
GRIG700's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 28
Default Re: Intrebari diverse (piese tuning, reparatii diverse)

bine speram
GRIG700 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 23:53   #9
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Intrebari diverse (piese tuning, reparatii diverse)

valib si daca ai xenon (H7) pe faza scurta si xenon (tot H7) pe faza lunga nu e tot bixenon?
bixenon e doar la H4? nu prea cred

xenon = doar pe faza scurta sau doar pe faza lunga (oricare din ele)
bixenon = pe faza scurta + faza lunga
mai nou am vazut ca se poarta si trixenon = faza scurta + faza lunga + proiectoare ... aici nu comentez cat de ok este terminologia de trixenon.

P.S. GRIG700 xenon poti pune pe orice tip de far dar daca nu este cu sticla clara (vezi farul de dacie) atunci o sa fii injurat de 80% din soferii care au ghinionul sa se intalneasca cu tine pe drum (din simplul fapt ca-i vei orbi destul de rau).
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 16-04-08, 01:28   #10
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Intrebari diverse (piese tuning, reparatii diverse)

asa o fi...
eu m-am referit la bixenon pe acelasi bec...

de asta suntem aici...sa invatam
valib is offline   Reply With Quote
Old 06-07-09, 00:43   #11
quick_silver2

Stage 5
 
quick_silver2's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,414
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Intrebari diverse (piese tuning, reparatii diverse)

Salutare tuturor, am si eu o intrebare
la voi in oradea cine ar putea realiza o evacuare de preferabil cap coada inclusiv acei serpisori care vin pe blocul motor,sau cum se numesc exact pentru un bmw e90 320d ?
eventual daca ati putea sa ma ajutati cu un nume sau un numar de telefon ar fi ideal.
O seara buna
quick_silver2 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-09, 13:14   #12
GRIG700

Stage 2
 
GRIG700's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 28
Post

Nu stiu in oras pe cineva sa faca asa ceva.
Daca esti din oras , mergi si tu pana la atelierul lui Ervin si poate iti spune el unde , ca din cate stiu cand o avut pisicuta aia albastra modificata , la aia yo facut evacuarea custom , da nu stiu exact unde , mai bine ai merge sa vb cu el .
Acuma are atelierul in Cantemir , este acolo un magazin ceva mai mare si ceva dealer de masini care aduce masini de dincolo , acolo ii pe o straduta chiar langa . O sa vezi mai multe masini pafara oldschool si poate un E46 cu paint custom.
Ii acolo aproape tot timpu , iar daca nu ii poti cere un nr de telefon ca are si magazin tuning acolo.

scz acuma am vazut ca esti din satu mare , numa daca poti lua cumva legatura cu el sa iti dea el detalii.

din cate stiu acei serpisori sunt si pe piata facuti full inox , tu ai vrea si aia sa fie facuti custom sau sa tio schimbe numai cu full inox (Serpisori = Galerie de evacuare)

uite aici poate gasesti ce te intereseaza http://www.racingnick.ro/rn/categories

Last edited by aleks; 08-07-09 at 10:37. Reason: 4 postări succesive
GRIG700 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 09:48   #13
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Intrebari diverse (piese tuning, reparatii diverse)

quicksilver,daca deja ai ceea ce vrei sa pui pe masina,intreaba acolo local cine te ajuta.peste tot sunt baieti descurcareti, care lucreaza la diferite reprezentante si te ajuta pentru un ban in plus.
mai complicat este achizitionarea pieselor potrivite.

GRIG700,poti sa iti modifici postul tot timpul.nu trebuie sa faci post nou pt fiecare idee noua.
__________________
WARNING!!!I have an attitude,and I know how to use it!
Trixi is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 17:23   #14
Flow_Flexatu

Stage 5
 
Flow_Flexatu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 543
Arrow Re: Intrebari diverse (piese tuning, reparatii diverse)

sall,vreau sa stiu si eu, unde gasesc in oradea pe cineva care colanteaza cu folie si ceva vopsitor...?
Flow_Flexatu is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 08:13   #15
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: Intrebari diverse (piese tuning, reparatii diverse)

Quote:
Originally Posted by Flow_Flexatu View Post
sall,vreau sa stiu si eu, unde gasesc in oradea pe cineva care colanteaza cu folie si ceva vopsitor...?
salut
noteaza 1 numar vopsitor 0766620883 csabi kaiser asta e vopsitor pret rezonabil calitate ok
daca vrei pentru colant se numeste emil 0722212958 asta e coool in asa ceva
vreti mesteri in oras?intrebati-ma cunosc tot ce misca
__________________

AUTO HI-FI&TUNING CENTER STR.ADY ENDRE NR 45/A VANZARI REPARATII DECODARI SI INSTALARI AUDIO VIDEO
PERSONALIZAM INSTALATII AUDIO CONSTRUIM MASINI DE EXPOZITII SI CONCURSURI LA STANDARDE COMPETENTE
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -