Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Arad

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-08, 22:48   #1
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Are cineva de aici UPC? Adica, fostul astral... Imi puteti spune cum merge internetul de la ei?


Multumesc..
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 12:56   #2
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Eu sunt pe UPC, inca de pe vremea Astral-ului. Merge ok, sunt multumimt.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 14:23   #3
absstrakt
VW Driver

Stage 5
 
absstrakt's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 693
Member of:
[VW]
[Racing Syndicate]
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

AMALGAM !!
deleteeeee
absstrakt is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 17:38   #4
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Scuze, stiu ca topicurile "Poze cu Gagici" sunt mai de interes decat cele de acest gen, dar daca postam la amalgam, pana intra cineva cu astral, intrebarea mea era cu 1 pg in urma..
__________________
n/a
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 18:06   #5
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

LE: Daci, imi spui, te rog, cat platesti si cu cat downlodezi de pe torrente romanesti?
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 18:06   #6
intel23

Stage 5
 
intel23's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 699
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

bagatzi RDS ba :P
intel23 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 18:39   #7
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Am RDS.

In momentul T0 incepuse sa tot imi cada netul si sa isi revina. La T0 + 2 sapt. i-am sunat. Au venit, au zis sa imi iau ups ca sunt fluctuatii de tensiune. Tot la fel mai 2 sapt, iar ii sun.. Aceleasi recomandari geniale. Nu vor sa imi iau si generator? In fine, la T0+5sapt imi cade cu totul si nu isi mai revine. Ii tot sun TREI SAPTAMANI si nu vine nici dracul sa repare. Pana la urma am apelat la metoda romaneasca-prin cunostiinte- si am ajuns la sotia directorului si asa au ajuns sa imi faca netul sa nu mai cada. De atunci a mers bine vreo 3-4 luni, desi eu am o viteza de 700bitzi/s pe siteul lor de testare a vitezei, deci o diferenta considerabila fata de maxim 4megabitzi cat scrie la ei pe site ca poti ajunge. Oricum, sa zicem ca nu asta ma oftica, dar acum iar imi cade si trei saptamani nu stau dupa ei iar. Am intrebat cand pun fibra la mine pe strada, mi-au spus ca ei nu stiu, doar aia de pe teren. O sa sun la 112, poate aia stiu.

Asa ca vreau sa scap de ei. Inafara de asta, RDS in Bucuresti are niste viteze.. Iar in Arad, oras mic, cu utilizatori putini, merge mai prost. Pt ca au monopol aproape si ii doare undeva de serviciile pe care le ofera. Ah, si porcaria lor de telefon nici nu mai merge.. A mers vreo cateva sapt dupa ce l-am primit si gata. Bine, daca ii dau doua palme merge un timp. (telefonul fix)
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 18:57   #8
intel23

Stage 5
 
intel23's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 699
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

da-mi PM cu numele pe care e facut contractul , am sa incerc sa te ajut...
intel23 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 19:27   #9
Evoluti0n

Stage 5
 
Evoluti0n's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 348
Member of:
[DACIA]
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

XtenSion Arad-ul la inceput a fost doar un oras de test ca sa zic asa pt reteaua intreaga.Vorbesc de RDS
la inceput se gandeau ca daca o sa fie 3000 de modemuri o sa isi scoata f bine investitia dar se pare ca sa ajuns sa fie pe la 30.000 de modemuri + ca acum sa dat drumu la Bujac + Aradul Nou si urmeaza Sannicolau.
Inca nu este aparatura necesara sa tina atat de bine atati abonati si tot ce sa facut sa facut doar pt teste.
Cine stie cand o sa faca o retea ca la carte ca sincer iti spun o harababura ce ii in firma RDS niciunde.
Lucrez la ei si cam stiu despre ce e vorba, la fel si Intel
__________________
"Urmatorul examen este cel mai greu"
Evoluti0n is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 19:40   #10
intel23

Stage 5
 
intel23's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 699
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Nu sustin cele spuse de ing. drd. prof. Evolution aka Tanembaum . Ca idee iti spun ca sunt numai 10.000 de modemuri , PPPoE-ul nu s-a testat la Arad prima data , cable modem-ul la fel a fost copiat de la Oradea , altceva se testeaza acum in Arad si ii priveste doar pe abonatii FO , nu PPPoE (aka Fiberlink) sau CableLink. "Echipamente" har domnului sunt mai mult decat trebe , ash fi curios sa-mi zici la o bere ce nu e ca la carte , sau inca care carte ai vazut ca nu e ca la carte ....

Crede-ma , pt. alti ISP-isti e un vis neimplinit infrastructura RCS&RDS . Have you ever heard about "BigMetro" ?
__________________
intel23 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 20:58   #11
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Intel, iti multumesc pt bunavointa, dar nu vreau sa apelez la metoda romaneasca din nou. Daca vor veni maine si nu va mai cadea, bine, daca nu, trec la astral. Cred ca voi trece la Astral si pt simplul fapt ca mai mult de 100kBs, viteza download, eu nu vad. Inteleg ca am Cable link, dar, pana la 500kBs (4Mbitzi) e cale lunga. Si-asa abonamentul e cam la fel, doar ca nu stiu daca au acoperire unde stau eu.. Si cand am sunat sa spun ca merge prea incet mi-a zis tanti cum ca "700kb e o viteza normala pentru abonamentul dumneavostra". Ciudat ca in alte parti din Arad si alte orase nu e. Am priceput ca 500kB nu e viteza garantata, dar de 5 ori mai putin e aiurea..

Macar de as stii cand pune fibra pe strada mea, dar nici asta nu imi pot spune.. Asa ca mai astept pana maine.

Last edited by XtenSion; 13-04-08 at 21:00.
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 22:26   #12
intel23

Stage 5
 
intel23's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 699
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

FiberLink (acel PPPoE) e un serviciu ce renteaza firmei RCS&RDS doar in cazul blocurilor , intri cu firba in bloc , pui un SW cu optic si gata... poti lega mai multe apartamente. In cartiere de case a ramas CableLink , acel cable-modem care depinde foarte mult de calitatea semnalului TV. Daca ai cablelink , poti accesa pagina http://192.168.100.1 , vezi parametrii modemului RX , TX , nivelul zgomutului pe retea etc... FiberLink nu e 100% fibra , fibra este pana in scara blocului , Fibra in principiu se poate pune in principiu oriunde , dar daca nu ai un encloser liber pe aproape , bani iti trebuie. Atentie preturile pt. un abonament pe fibra difera de clasicul "fiberlink" , dar iti spun ai fibra pana in casa intr-un media convertor si de acolo 1m-2m de UTP pana in PC , pierderi 0% si se poate garanta conexiunea pana in Frankfurt. Iti recomand sa mergi la caseria RCS&RDS de pe metianu si sa te interesezi pt. un access in 6MB pe fibra... ala renteaza pret/calitate la ora asta.
intel23 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 23:07   #13
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Casa mea e intr-un cartier oarecum de blocuri. (Pe partea cealalta a drumului fata de hotelul Coandi (de langa podul Traian)). Intreb maine, daca vor mai veni-tinand cont ca imi merge internetul acuma si parca vad ca nu mai vin-, daca pot sa imi puna fibra.


Am intrat pe acel site, dar fara un etalon citesc numere aiurea.

Receive Power Level 9.0 dBmV

Transmit Power Level 48.0 dBmV
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 23:29   #14
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

uita-te shi la signal to noise ratio...shi ala tre sa fie destul de important. Ca sa ai un fel de etalon...cica la mine semnalu nu e chiar bun shi am urmatoarele numere:

Receive Power Level 0 dBmV

Transmit Power Level 40.5 dBmV

Signal to Noise Ratio 35.7 dB

eu sunt multzumit de cum merge rds-ul...in ultima vreme cam face figuri...dar e ok. viteza maxima de download: ~230K/s dar depinde shi de unde tragi.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 23:36   #15
absstrakt
VW Driver

Stage 5
 
absstrakt's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 693
Member of:
[VW]
[Racing Syndicate]
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

mie nu`mi mere linkul....
absstrakt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -