Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Arad

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-09, 20:27   #46
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Iar a facut "figura" cu acces local. Se pare ca nu era nici asta problema.
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 13:58   #47
absstrakt
VW Driver

Stage 5
 
absstrakt's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 693
Member of:
[VW]
[Racing Syndicate]
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

RDS, PPPoE, clasic 9$, messenger, steam +hamachi rulau


cu ele oprite tot pe acolo is


si pe serveru recomandat (alba iulia)
__________________
web design, baze de date, grafica publicitara etc..


Last edited by absstrakt; 02-03-09 at 14:09.
absstrakt is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 18:44   #48
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Nu mai am problema aceea, a disparut de la sine. ))

Nu imi mai merg majoritatea videoclipurilor din Youtube. Adica, nu se incarca. Imi apare acel cerc de bulinute invartitor, dar nu se incarca.

Am trecut pe windows 7 si tot nu merge. Interesant!
__________________
n/a
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 22:55   #49
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Nici mie nu-mi merge. Cica la fiber le merge. Am dat pe google si e worldwide problem..
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 12:06   #50
BmwRacer_

Stage 5
 
BmwRacer_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 401
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Quote:
Originally Posted by XtenSion View Post
Nu mai am problema aceea, a disparut de la sine. ))

Nu imi mai merg majoritatea videoclipurilor din Youtube. Adica, nu se incarca. Imi apare acel cerc de bulinute invartitor, dar nu se incarca.

Am trecut pe windows 7 si tot nu merge. Interesant!
aceasi problema, acum vreo saptamana nu mergea deloc...foarte greu
si pe youtube exact la fel imi face
BmwRacer_ is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 16:19   #51
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Iar am acces local de cateva ori pe zi -nu poate comunica cu serverul DNS-. Am mai obserbat o alta ciudatenie, nu mai pot reseta modemul din buton. Daca il resetez de acolo nu se mai stabilizeaza si raman aprinse doar ledurile de la Power si cel de sub acesta. Daca il scot din priza, astept, si il conectez iar merge normal.

Dar, e posibil sa nu fie problema la noi si chiar sa fie suprasolicitate serverele dns?

Oricum, cel mai enervant e ca niciodata nu a mers bine... La inceput tot cadea in sensul ca se stingea ledul de la cable si aveam viteza super mica+500mb download parca, modem imens, apoi am avut modem cochet, cu max 100kbs, nelimitat, dar tot se desincroniza. Dupa a mers cateva sapt, dar cu max 100. In continuare iar inceput sa se stinga. O vreme nu a mers deloc si am asteptat 3-4 sapt pana au binevoit sa il repare. Apoi iar 100 max. A inceput sa se stinga iar ledul de la cable. Am facut topicul asta.. Nu s-a mai stins o vreme. Mi-au marit viteza de la 100kbs si acuma tot ma falfai cu accesul local.

Deci e atat de enervant ca nu stii cand se trezeste sa cada. Si e si ciudat ca nu stii ce naiba are. E mai enervant decat atunci cand se stingea ledul de la cable, ca asa am impresia ca e vina mea. Dar cel mai enervant e ca exista tehnologia ca sa mearga naibii internetul fara sa cada, din moment ce in bucuresti se poate. Asta ma enerveaza cel mai tare. Cat despre faptul ca nu vor sa puna fibra la o casa aflata la vreo 20m de un bloc e...

In fine.

Last edited by XtenSion; 16-03-09 at 18:08.
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 18:30   #52
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Nu s-a mai intamplat sa cada de vreo 2 zile. Interesant!
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 18:54   #53
Evoluti0n

Stage 5
 
Evoluti0n's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 348
Member of:
[DACIA]
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

incearca la alti provideri sa vezi daca e mai ok
Evoluti0n is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 17:05   #54
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

As incerca, daca ar posta mai multi de la alti provideri sa ne spuna cum e. Ar fi culmea sa renunt la rds, sa vad ca si la altii e la fel, iar apoi sa revin.

Oricum, daca ar fi mai multi provideri si utilizatorii mai uniform distribuiti cred ca ar fi mai bine pentru toti. In fine, bine ca nu mai cade asa de des.
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 21:00   #55
sorin82

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 3
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Sunt de 3 ani pe cablelink RDS, si pana in ianuarie cand au marit viteza n-am avut nici-o problema, a mers impecabil.
Din ianuarie e dezastru, imi cade cateodata si din 5 in 5 minute, si trebuie sa restartez modemul ca sa mearga din nou.
Am sunat de mii de ori la ei, au venit, s-au uitat, au zis ca totul e in regula. :cutit:
Cateodata merge bine cateva zile, o saptamana, si daca se ia si o secunda curentul in cartier (se intampla destul de des) sau daca ploua mai tare, gata, din nou saptamani de chin pana sa mearga iara bine cateva zile.
Pur si simplu m-au exasperat, cand vin la mine se comporta de parca eu as fi de vina ca nu merge.
Azi au venit, da n-a picat in cele 3 minute cat au stat ei, mi-au zis ca la toata lumea merge perfect numai la mine nu. Stau la 20 de metri de intersectarea cu alta strada, pe aceasta strada am prieteni care n-au probleme, le-am zis azi sa-mi traga cablu de la intersectie de pe cealalta strada si au zis ca "nu se poate".
Au plecat si au zis ca revin dupa amiaza si cand cade sa-l las cazut, sa nu mai resetez modemul ca sa vada si ei.
A cazut, l-am lasat asa toata ziua si n-au mai venit, n-am plecat nici la munca ca sa stau ca vin ei si n-au mai venit.
Bataie de joc crasa, incompetenta si nesimtire.
Nu trec la RTC ca aia sunt si mai praf, upload mic, latenta mare, si am auzit ca nici la ei nu-s stabile modemurile.

Tot eu le-am descoperit si cauza dar degeaba.
http://192.168.100.1/gscan.asp

Se schimba frecventa la modem singura, modemul ramane sincronizat dar nu mai merge netul si telefonul pana la restart.
Ei nici macar nu stiau de adresa de mai sus si ca eu pot schimba frecventa manual.

Am auzit ca este UPC si in Arad, este adevarat? Pe site la ei lipseste Arad-ul.

Last edited by sorin82; 03-09-09 at 21:11.
sorin82 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 12:35   #56
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Da, iar face si la mine asa de vreo 6-7 ori pe zi. Niste nesimtiti. Partea tampita e ca la mine nu ajunge sa scot modemul din priza si sa il bag iar, mai trebuie si sa tot dau enable si disable la placa de retea ca altfel tot degeaba.

Sorin, daca ai descoperit problema, imi spui si mie mai pe larg ce se intampla exact?
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 17:34   #57
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Cata nesimtire! Dupa ce duminica nu a cazut deloc, luni nu a mai mers defel. S-a stins si ledul de "cable". Nu in asta consta nesimtirea ci in cele ce urmeaza:

Am sunat la "ei", i-am spus problema operatoarei, la care cica sa ii dau un numar sa ma contacteze "baietii". Si incep sa spun numarul Romtelecom.. Imi raspunde cu seninatate ca doar pe DIGI Mobil ma pot contacta. Ii spun ca eu nu folosesc telefonul acela si nici numarul si ca ii dau alt numar de mobil. Nu, digi mobil doar. Ma si ia la intrebari ca de ce nu il folosesc, iar dupa ce ii spun ca nu e la mine, imi tine teorii ca vezi doamne daca e contractul pe numele meu trebuie sa fie la mine. Deci eu nu pot da telefonul acela tatalui meu sau mamei, ci trebuie sa fie la mine si cand fac baie, ca poate ma suna Maiestatile de la RDS.

Asa ca a ramas ca vor veni "baietii" dupa 2 intr-o zi, fara sa ma mai contacteze.

Deci pe langa ca nu am net deloc, dupa ce luni de zile l-am avut cum l-am avut, acuma imi si impun sa le folosesc telefonul? Mie mi se pare absurd asa ceva.
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 19:51   #58
squid

Stage 5
 
squid's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,059
Member of:
[BMW]
[2 Roti]
[Street 4 Cars]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

eu zic sa mergi sa arunci cu oua la ei in sediu
squid is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 21:10   #59
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

digi ii ieftin...penal de ieftin...telefonu ii beton(ala cu camera)...si il si primesti gratis...nu vad de ce nu l-ai folosi...e mai ieftin decat orice altceva.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 21:17   #60
sorin82

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 3
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Pana la urma am mers la ei la sediu si am cerut audienta la director, le-am zis ca e imposibil ca de 9 luni de zile sa-si bata joc in asa hal dar abonamentul sa fiu obligat sa-l platesc integral.
Mi-au zis ca nu se pot face audiente dar a sunat tipu de acolo atunci in fata mea la echipa si i-au spus ca este probabil vina de la pc-ul meu si o sa vina cineva cu un laptop sa vada. Atunci i-am spus ca e imposibil sa fie de la pc-ul meu pe data ce netul si tonul la telefon cad si numai cu telefonul in modem, fara pc.
Infine, au vazut ca sunt pus sa merg si mai departe si s-au pus baietii pe treaba, a mai cazut vreo 2 zile si apoi ca prin minune n-a mai cazut deloc. Dupa 2 saptamani in care n-a mai cazut absolut deloc a venit un tip cu laptopul, l-a dus tatal meu la router si nush ce a facut ca eu am ajuns acasa cand isi strangea lucrurile si mi-a zis ca e totul OK.
I-am zis ca nu a mai cazut deloc si mi-a zis sa revin cu un tel. daca se mai intampla, ca au schimbat ei ceva.
Atunci m-am uitat si la stalp si am observat ca facusera niste modificari, intai aveau niste improvizatii cu 2 splitere si o palma de cablu intre ele, si e clar ca pe acolo era o problema, poate nu faceau contact incontinuu, la vant, etc.
Acum mutasera cablul meu direct in spliterul principal care e direct pe fibra.
La 3 saptamani de mers super m-a pus dracu' sa-i dau un restart la modem, am auzit ca au inceput cu dublarea vitezei si vroiam sa vad daca au ajuns si la mine. Nu o dublasera dar a inceput sa cada iar, acum insa mai rar, de 2 ori pe zi, insa dupa vreo 4-5 zile si-a revenit si nu mai cade. Acum mi-e frica sa mai incerc sa-l restartez, il las asa pana s-o lua curentu
sorin82 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -